Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila

Wiele osób poszukujących pracy skupia się przede wszystkim na etapie rozmowy i odpowiedzi na zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. I nic dziwnego – to bardzo ważne spotkanie, na którym musimy przekonać rekrutera o swoich kompetencjach, pozytywnych cechach charakteru czy dopasowaniu do zespołu. Jednak nie mniej ważnym etapem w procesie starania się o wymarzoną pracę jest podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli nie wysyłasz takiego maila po rozmowie kwalifikacyjnej, tracisz naprawdę dużo. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, w którym przeczytasz, w jaki sposób zwiększyć swoje szanse. Tym bardziej że według badań przeprowadzonych przez CareerBuilder, rezygnacja z wysyłki podziękowania po rozmowie rekrutacyjnej jest przez wielu rekruterów uznawana za brak mocnego zainteresowania danym stanowiskiem przez kandydata i brak pewnego rodzaju sfinalizowania procesu rekrutacyjnego. Podziękowanie po rozmowie najlepiej wysłać mailowo – to najszybszy sposób komunikacji, w dodatku przyjęty za absolutny standard w świecie biznesu.

Networking na wagę złota

Rozmowa rekrutacyjna to nie tylko szansa na znalezienie nowej pracy, ale również na poszerzenie swoich zawodowych znajomości. Być może kiedyś będziesz współpracować przy jakimś projekcie z rekruterem, z którym chwilę temu odbyłeś rozmowę? Właśnie dlatego warto być dobrze zapamiętanym i wysłać podziękowanie za zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Oczywiście warto wcześniej zaplanować sobie taki krok i poprosić rekrutera po zakończeniu rozmowy kwalifikacyjnej o wizytówkę lub adres e-mail. Rekrutera bez problemu znajdziesz również na LinkedIn – i wtedy nie wahaj się zaprosić go do swojej sieci znajomości! To nie tylko świetne źródło wiedzy o potencjalnym pracodawcy, ale również szansa na pozyskanie nowych kontaktów zawodowych.

Mail po rozmowie kwalifikacyjnej – jak go napisać?

Po każdym spotkaniu rekrutacyjnym warto wysłać podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną. Wzór takiego podziękowania nie jest trudny. W temacie wiadomości wpisz proste, ale jednoznaczne sformułowanie, np. „Podziękowanie za rozmowę rekrutacyjną” czy „Dziękuję za wartościową rozmowę”. Przede wszystkim podziękuj za poświęcony czas i zapewnij, że spotkanie było dla Ciebie bardzo wartościowe. Oprócz tego podkreśl raz jeszcze wszystkie informacje, których dowiedziałeś/aś się na spotkaniu, a także ustalenia, które padły między Tobą, a rekruterem. Taka wiadomość nie tylko pozwoli Ci się zaprezentować jako uprzejma i kompetentna osoba, ale również ułatwi życie – w świecie biznesu tego typu mailowe potwierdzenia po spotkaniach są codziennością i nie pozwalają ulecieć ważnym informacjom.

Podkreśl, że jesteś kandydatem idealnym… Bo przecież jesteś, prawda?

Mail po rozmowie kwalifikacyjnej warto wysłać do 24 godzin od zakończenia spotkania – w ten sposób minimalizujesz ryzyko, że o czymś zapomnisz. Tym bardziej że warto w nim nawiązać również do „kandydata idealnego”. Jeśli czytałeś/aś nasze poprzednie artykuły, z pewnością wiesz, że warto na rozmowie kwalifikacyjnej zadać pytanie o idealnego kandydata na stanowisko, o które się ubiegasz. W wiadomości wysyłanej po spotkaniu możesz się do niego odwołać i wskazać na swoje cechy, o których rozmawiałeś/aś z rekruterem na spotkaniu. W jaki sposób to zrobić? Spójrz na nasze przykłady!

  1. „W trakcie rozmowy rekrutacyjnej wspominał/a Pan/i, że poszukujecie osoby z mocno rozwiniętymi umiejętnościami negocjacyjnymi i doświadczeniem w sprzedaży. W poprzedniej firmie, w której zajmowałem/am stanowisko Specjalisty ds. sprzedaży każdego miesiąca realizowałem/am swoje plany sprzedażowe na poziomie przynajmniej 130%, a dzięki prowadzonym przeze mnie negocjacjom z klientami zawsze udawało się osiągnąć doskonały kompromis między kwotą sprzedaży a zadowoleniem klienta”.
  2. „Podczas naszej rozmowy rekrutacyjnej wspominał/a Pan/i, że do teamu kreatywnego poszukujecie copywritera, który ma doświadczenie w tworzeniu kampanii employer brandingowych. Świetnie się składa, bo w lipcu 2018 roku realizowałem/am kampanię rekrutacyjną opartą na rozwiązaniach AR dla jednej z największych korporacji w Polsce – XYZ”.

Pamiętaj, że swój entuzjazm warto pokazać również w mailu po rozmowie kwalifikacyjnej. Zapewnij rekrutera, że podoba Ci się Twój nowy, potencjalny zakres obowiązków i że doceniasz warunki rozwoju, jakie stwarza firma. Nie będzie błędem, jeśli dodatkowo zamieścisz przy końcówce maila fragment na temat Twoich pomysłów, jakie możesz wnieść do nowego zespołu. Podkreśl również, że rozmowa z rekruterem zrobiła na Tobie pozytywne wrażenie.

Ustal terminy

Kiedy starasz się o pracę, ważny jest każdy dzień. Zwłaszcza jeśli uczestniczysz w kilku procesach rekrutacyjnych. Dlatego w mailu po rozmowie rekrutacyjnej zapytaj rekrutera, w jakim terminie możesz liczyć na odpowiedź i od kogo ją otrzymasz. Nie tylko sprawisz wrażenie osoby, której zależy na pracy w danej firmie, ale również uporządkujesz pewne ważne informacje.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 1,00 Liczba głosów: 1
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań