NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?

Zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem sprawiły, że osoby zainteresowane nie zawsze wiedzą, co im się należy. Kiedy można skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Co należy o nim widzieć?

Urlop macierzyński to czas, dzięki któremu rodzice mogą spędzić pierwsze dni ze swoim maleństwem. Bo choć ten rodzaj urlopu przez długi czas był kojarzony wyłącznie z czasem dla matki i dziecka, to dziś z jego części mogą korzystać również panowie. Jeżeli jesteś w ciąży lub w najbliższym czasie planujesz zostać mamą i jednocześnie jesteś aktywna zawodowo, to sprawdź, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i kiedy możesz złożyć wniosek o jego przyznanie.


Wymiar urlopu macierzyńskiego

To, przez jaki okres będziesz mogła odpoczywać po porodzie, zależy od ilości urodzonych dzieci. W Kodeksie pracy ustawodawca ustalił, że pracownicy, która urodziła należy się:

  • 20 tygodni odpoczynku – gdy urodziła jedno dziecko,
  • 31 tygodni odpoczynku – gdy przy jednym porodzie urodziła dwoje dzieci,
  • 33 tygodnie odpoczynku – wówczas, gdy przy jednym porodzie urodziła trójkę dzieci,
  • 35 tygodni odpoczynku – po urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni odpoczynku – po urodzeniu piątki lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Choć możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego jest ściśle związana z porodem, nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać jego części jeszcze przed urodzeniem dziecka. Przed przewidywaną datą porodu możesz wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni. Ten czas możesz spędzić na odpoczynku lub przygotowaniu się do narodzin dziecka.


Regeneracja organizmu i powrót do pracy

Urlop macierzyński po porodzie służy m.in. temu, by organizm matki mógł się zregenerować. Właśnie z tego względu każda kobieta, która urodziła dziecko, może wrócić do pracy dopiero po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po upływie tego okresu możesz zdecydować się na rezygnację z pozostałej części urlopu. Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem?

Z niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego może skorzystać pracownik-ojciec. By jednak mógł przejąć opiekę nad dzieckiem i wykorzystać pozostałą część urlopu, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Jeżeli zdecydujesz się na rezygnację z wykorzystania całego wymiaru urlopu macierzyńskiego i powrót do pracy, to powinnaś pamiętać, że również jesteś zobowiązana do złożenia wniosku. Kiedy dokładnie? Zgodnie z Kodeksem pracy, jako osoba zainteresowana przerwaniem urlopu macierzyńskiego, wniosek powinnaś złożyć najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do przygotowanego dokumentu powinnaś dołączyć zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez niego.


A może dodatkowy urlop macierzyński?

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie musisz wracać od razu do pracy. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez matkę z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu jest zależny od wymiaru urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przysługiwało ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, to masz prawo do dodatkowych 6 tygodni. Jeżeli zaś mogłaś korzystać z dłuższego urlopu, to masz prawo do 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Nie musisz od razu wykorzystać przysługującego ci dodatkowego urlopu macierzyńskiego – możesz zdecydować się na zrealizowanie dodatkowych dni jednorazowo albo w dwóch częściach. W drugim przypadku muszą one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018