Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 27195        SUBSKRYBUJE: 7155
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?
Zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem sprawiły, że osoby zainteresowane nie zawsze wiedzą, co im się należy. Kiedy można skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Co należy o nim widzieć?

Urlop macierzyński to czas, dzięki któremu rodzice mogą spędzić pierwsze dni ze swoim maleństwem. Bo choć ten rodzaj urlopu przez długi czas był kojarzony wyłącznie z czasem dla matki i dziecka, to dziś z jego części mogą korzystać również panowie. Jeżeli jesteś w ciąży lub w najbliższym czasie planujesz zostać mamą i jednocześnie jesteś aktywna zawodowo, to sprawdź, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i kiedy możesz złożyć wniosek o jego przyznanie.


Wymiar urlopu macierzyńskiego

To, przez jaki okres będziesz mogła odpoczywać po porodzie, zależy od ilości urodzonych dzieci. W Kodeksie pracy ustawodawca ustalił, że pracownicy, która urodziła należy się:

  • 20 tygodni odpoczynku – gdy urodziła jedno dziecko,
  • 31 tygodni odpoczynku – gdy przy jednym porodzie urodziła dwoje dzieci,
  • 33 tygodnie odpoczynku – wówczas, gdy przy jednym porodzie urodziła trójkę dzieci,
  • 35 tygodni odpoczynku – po urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni odpoczynku – po urodzeniu piątki lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Choć możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego jest ściśle związana z porodem, nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać jego części jeszcze przed urodzeniem dziecka. Przed przewidywaną datą porodu możesz wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni. Ten czas możesz spędzić na odpoczynku lub przygotowaniu się do narodzin dziecka.


Regeneracja organizmu i powrót do pracy

Urlop macierzyński po porodzie służy m.in. temu, by organizm matki mógł się zregenerować. Właśnie z tego względu każda kobieta, która urodziła dziecko, może wrócić do pracy dopiero po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po upływie tego okresu możesz zdecydować się na rezygnację z pozostałej części urlopu. Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem?

Z niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego może skorzystać pracownik-ojciec. By jednak mógł przejąć opiekę nad dzieckiem i wykorzystać pozostałą część urlopu, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Jeżeli zdecydujesz się na rezygnację z wykorzystania całego wymiaru urlopu macierzyńskiego i powrót do pracy, to powinnaś pamiętać, że również jesteś zobowiązana do złożenia wniosku. Kiedy dokładnie? Zgodnie z Kodeksem pracy, jako osoba zainteresowana przerwaniem urlopu macierzyńskiego, wniosek powinnaś złożyć najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do przygotowanego dokumentu powinnaś dołączyć zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez niego.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik


A może dodatkowy urlop macierzyński?

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie musisz wracać od razu do pracy. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez matkę z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu jest zależny od wymiaru urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przysługiwało ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, to masz prawo do dodatkowych 6 tygodni. Jeżeli zaś mogłaś korzystać z dłuższego urlopu, to masz prawo do 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Nie musisz od razu wykorzystać przysługującego ci dodatkowego urlopu macierzyńskiego – możesz zdecydować się na zrealizowanie dodatkowych dni jednorazowo albo w dwóch częściach. W drugim przypadku muszą one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Oceń ten wpis
Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?
Ocena: 4.0, liczba głosów: 7

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.