Twoje wsparcie w rekrutacji

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?

Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?
Zmiany w przepisach dotyczących uprawnień pracowniczych związanych z rodzicielstwem sprawiły, że osoby zainteresowane nie zawsze wiedzą, co im się należy. Kiedy można skorzystać z urlopu macierzyńskiego? Co należy o nim widzieć?

Urlop macierzyński to czas, dzięki któremu rodzice mogą spędzić pierwsze dni ze swoim maleństwem. Bo choć ten rodzaj urlopu przez długi czas był kojarzony wyłącznie z czasem dla matki i dziecka, to dziś z jego części mogą korzystać również panowie. Jeżeli jesteś w ciąży lub w najbliższym czasie planujesz zostać mamą i jednocześnie jesteś aktywna zawodowo, to sprawdź, co powinnaś wiedzieć o urlopie macierzyńskim i kiedy możesz złożyć wniosek o jego przyznanie.


Wymiar urlopu macierzyńskiego

To, przez jaki okres będziesz mogła odpoczywać po porodzie, zależy od ilości urodzonych dzieci. W Kodeksie pracy ustawodawca ustalił, że pracownicy, która urodziła należy się:

  • 20 tygodni odpoczynku – gdy urodziła jedno dziecko,
  • 31 tygodni odpoczynku – gdy przy jednym porodzie urodziła dwoje dzieci,
  • 33 tygodnie odpoczynku – wówczas, gdy przy jednym porodzie urodziła trójkę dzieci,
  • 35 tygodni odpoczynku – po urodzeniu czwórki dzieci przy jednym porodzie,
  • 37 tygodni odpoczynku – po urodzeniu piątki lub więcej dzieci przy jednym porodzie.

Choć możliwość skorzystania z urlopu macierzyńskiego jest ściśle związana z porodem, nie oznacza to, że nie możesz wykorzystać jego części jeszcze przed urodzeniem dziecka. Przed przewidywaną datą porodu możesz wykorzystać nie więcej niż 6 tygodni. Ten czas możesz spędzić na odpoczynku lub przygotowaniu się do narodzin dziecka.


Regeneracja organizmu i powrót do pracy

Urlop macierzyński po porodzie służy m.in. temu, by organizm matki mógł się zregenerować. Właśnie z tego względu każda kobieta, która urodziła dziecko, może wrócić do pracy dopiero po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego. Po upływie tego okresu możesz zdecydować się na rezygnację z pozostałej części urlopu. Co dzieje się z niewykorzystanym urlopem?

Z niewykorzystanej części urlopu macierzyńskiego może skorzystać pracownik-ojciec. By jednak mógł przejąć opiekę nad dzieckiem i wykorzystać pozostałą część urlopu, będzie musiał złożyć stosowny wniosek. Jeżeli zdecydujesz się na rezygnację z wykorzystania całego wymiaru urlopu macierzyńskiego i powrót do pracy, to powinnaś pamiętać, że również jesteś zobowiązana do złożenia wniosku. Kiedy dokładnie? Zgodnie z Kodeksem pracy, jako osoba zainteresowana przerwaniem urlopu macierzyńskiego, wniosek powinnaś złożyć najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy. Do przygotowanego dokumentu powinnaś dołączyć zaświadczenie od pracodawcy zatrudniającego pracownika-ojca potwierdzające termin rozpoczęcia urlopu przez niego.

To Cię powinno też zainteresować: Praca na urlopie macierzyńskim - poradnik


A może dodatkowy urlop macierzyński?

Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego nie musisz wracać od razu do pracy. Ustawodawca przewidział możliwość skorzystania przez matkę z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wymiar tego urlopu jest zależny od wymiaru urlopu macierzyńskiego. Jeżeli przysługiwało ci 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, to masz prawo do dodatkowych 6 tygodni. Jeżeli zaś mogłaś korzystać z dłuższego urlopu, to masz prawo do 8 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego.

Nie musisz od razu wykorzystać przysługującego ci dodatkowego urlopu macierzyńskiego – możesz zdecydować się na zrealizowanie dodatkowych dni jednorazowo albo w dwóch częściach. W drugim przypadku muszą one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej – w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Oceń ten wpis
Urlop macierzyński. Co należy o nim wiedzieć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jakub Husak
2019-12-17, 12:48
Sporo na ten temat piszecie i szybko to się czyta więc dość dobrze rozumiem już zasady tego tematu jakie dotyczą kobiet i rodziców.
Premier
2019-12-12, 10:33
Prawie każda kobieta chce mieć dziecko lub kilkoro dzieci, a to jest jej prawo. Przyszłe matki zawsze są zainteresowane kwestią urlopu macierzyńskiego i wiedza na ten temat jest niezbędna.
przyszła matka
2019-12-03, 15:04
Kto spodziewa się dziecka może jednego, może bliźniaków a może i więcej jednorazowo, to powinien zapoznać się z tym artykułem. Krótko wszystko fajnie ujęte.
Poncio
2019-05-13, 13:26
Masz prawo wrócić do swojej starej pracy po urlopie macierzyńskim i urlopie rodzicielskim. Masz takie same warunki jak wcześniej. Warto wiedzieć jakie są przepisy.
Bogota
2019-05-09, 12:04
Aby wywrzeć największe wrażenie na swoim menedżerze, dotknij trzech kluczowych punktów. Po pierwsze, samo ogłoszenie: powiedz swojemu szefowi, że masz ekscytujące wiadomości i kiedy termin jest wyznaczony, więc od razu zna twoją oś czasu.
Aldik
2019-05-04, 13:03
Jak tylko kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka, powinna skonsultować się z lekarzem i zostać zbadana. Lekarz nie tylko pomoże upewnić się, że ciąża przyszła i postępuje normalnie, ale także wyznacza wstępną datę porodu. Wtedy można myśleć jak z urlopem.
Mela
2019-04-15, 12:47
Lepiej już mieć opcję do wykorzystania w dwóch częściach. Nie wszystko na raz. Zresztą sytuacje wśród ludzi są bardzo zróżnicowane i to przecież zależy od danego człowieka.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.