Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 30157        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika, Praca za granicą, Fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych

Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?

Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?
Każdy pracownik ma prawo do wypoczynku od zawodowych obowiązków. W zależności od umowy, jaką podpisał, zależy to, jak będzie wyglądało wnioskowanie o urlop. Jeżeli jesteś pracownikiem tymczasowym, to sprawdź, kiedy nabędziesz prawo do urlopu.

Zacząć należy od tego, że pracownicy tymczasowi nie są zatrudniani przez pracodawcę, na rzecz którego świadczą pracę – zgodnie z przepisami umowę podpisują z agencją pracy tymczasowej. Właśnie ten podmiot jest odpowiedzialny za prawidłowe rozliczanie pracowników tymczasowych, wypłacanie im wynagrodzeń czy udzielanie urlopów.

Pracownik tymczasowy, jak każdy inny pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do urlopu. Zasady udzielania dni wolnych takim zatrudnionym różnią się jednak od ogólnych zasad zawartych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownik tymczasowy nie powinien szukać tam odpowiedzi na pytanie, na ile dni urlopu może liczyć, lecz w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.


Z iloma agencjami współpracujesz?

Agencje pracy prowadzą względem siebie działalność konkurencyjną. Zdarza się, że pracodawca współpracuje więcej niż z jedną agencją, do czego ma zresztą prawo. Podobnie jest w przypadku pracowników tymczasowych – mają oni prawo do współpracy z więcej niż jedną agencją, co oznacza, że żadna nie może wymagać od swoich pracowników, by nie sprawdzali oni ofert pracy u innych pośredników.

W przypadku współpracy z wieloma agencjami i tym samym świadczeniem pracy dla kilku pracodawców, może pojawić się problem z ułożeniem grafiku, który będzie odpowiadał pracownikowi. Pomijając tę kwestię, każda agencja pracy tymczasowej, z którą zainteresowany będzie współpracował, będzie zobowiązana do prawidłowego rozliczenia pracowników również w zakresie dni urlopu.


2 dni po każdym przepracowanym miesiącu

Tyle właśnie dni wolnych przysługuje pracownikowi, który podpisał z agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy. Warto przy tym pamiętać, że zasadniczo agencje pracy mogą podpisać z pracownikiem umowę cywilnoprawną, ale tylko wówczas, gdy świadczona praca nie nosi znamion stosunku pracy. O tych można przeczytać w art. 22 Kodeksu pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Wspomniane 2 dni urlopu po każdym przepracowanym miesiącu przysługują pracownikowi, który pozostawał do dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. Jednocześnie urlop pracownik powinien otrzymać w te dni, które – zgodnie z grafikiem – są dla niego dniami pracy.


Gdy pracujesz 6 miesięcy…

…dla jednego pracodawcy, ma on konkretne zobowiązania wobec ciebie w zakresie urlopu.  Zgodnie z art. 10.2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracodawca taki jest zobowiązany umożliwić ci wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Termin twojego wypoczynku powinien zostać uzgodniony z tobą, zaś wymiar powinien odpowiadać przysługującemu ci urlopowi wypoczynkowemu.

Powyższe rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania przez pracowników tymczasowych z urlopów wypoczynkowych, mają chronić ich przed przepracowaniem. Zaproponowane przez ustawodawcę rozwiązania, pozwalają pracownikowi tymczasowemu skorzystać z dni wolnych i tym samym zregenerować organizm.

Oceń ten wpis
Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 12

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.