Zacząć należy od tego, że pracownicy tymczasowi nie są zatrudniani przez pracodawcę, na rzecz którego świadczą pracę – zgodnie z przepisami umowę podpisują z agencją pracy tymczasowej. Właśnie ten podmiot jest odpowiedzialny za prawidłowe rozliczanie pracowników tymczasowych, wypłacanie im wynagrodzeń czy udzielanie urlopów.
Pracownik tymczasowy, jak każdy inny pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do urlopu. Zasady udzielania dni wolnych takim zatrudnionym różnią się jednak od ogólnych zasad zawartych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownik tymczasowy nie powinien szukać tam odpowiedzi na pytanie, na ile dni urlopu może liczyć, lecz w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.
Z iloma agencjami współpracujesz?
Agencje pracy prowadzą względem siebie działalność konkurencyjną. Zdarza się, że pracodawca współpracuje więcej niż z jedną agencją, do czego ma zresztą prawo. Podobnie jest w przypadku pracowników tymczasowych – mają oni prawo do współpracy z więcej niż jedną agencją, co oznacza, że żadna nie może wymagać od swoich pracowników, by nie sprawdzali oni ofert pracy u innych pośredników.
W przypadku współpracy z wieloma agencjami i tym samym świadczeniem pracy dla kilku pracodawców, może pojawić się problem z ułożeniem grafiku, który będzie odpowiadał pracownikowi. Pomijając tę kwestię, każda agencja pracy tymczasowej, z którą zainteresowany będzie współpracował, będzie zobowiązana do prawidłowego rozliczenia pracowników również w zakresie dni urlopu.
2 dni po każdym przepracowanym miesiącu
Tyle właśnie dni wolnych przysługuje pracownikowi, który podpisał z agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy. Warto przy tym pamiętać, że zasadniczo agencje pracy mogą podpisać z pracownikiem umowę cywilnoprawną, ale tylko wówczas, gdy świadczona praca nie nosi znamion stosunku pracy. O tych można przeczytać w art. 22 Kodeksu pracy.
Wspomniane 2 dni urlopu po każdym przepracowanym miesiącu przysługują pracownikowi, który pozostawał do dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. Jednocześnie urlop pracownik powinien otrzymać w te dni, które – zgodnie z grafikiem – są dla niego dniami pracy.
Gdy pracujesz 6 miesięcy…
…dla jednego pracodawcy, ma on konkretne zobowiązania wobec ciebie w zakresie urlopu. Zgodnie z art. 10.2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracodawca taki jest zobowiązany umożliwić ci wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Termin twojego wypoczynku powinien zostać uzgodniony z tobą, zaś wymiar powinien odpowiadać przysługującemu ci urlopowi wypoczynkowemu.
Powyższe rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania przez pracowników tymczasowych z urlopów wypoczynkowych, mają chronić ich przed przepracowaniem. Zaproponowane przez ustawodawcę rozwiązania, pozwalają pracownikowi tymczasowemu skorzystać z dni wolnych i tym samym zregenerować organizm.
To może Cię również zainteresować