Twoje wsparcie w rekrutacji

Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?

Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?
Każdy pracownik ma prawo do wypoczynku od zawodowych obowiązków. W zależności od umowy, jaką podpisał, zależy to, jak będzie wyglądało wnioskowanie o urlop. Jeżeli jesteś pracownikiem tymczasowym, to sprawdź, kiedy nabędziesz prawo do urlopu.

Zacząć należy od tego, że pracownicy tymczasowi nie są zatrudniani przez pracodawcę, na rzecz którego świadczą pracę – zgodnie z przepisami umowę podpisują z agencją pracy tymczasowej. Właśnie ten podmiot jest odpowiedzialny za prawidłowe rozliczanie pracowników tymczasowych, wypłacanie im wynagrodzeń czy udzielanie urlopów.

Pracownik tymczasowy, jak każdy inny pracownik zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, ma prawo do urlopu. Zasady udzielania dni wolnych takim zatrudnionym różnią się jednak od ogólnych zasad zawartych w Kodeksie pracy. Oznacza to, że pracownik tymczasowy nie powinien szukać tam odpowiedzi na pytanie, na ile dni urlopu może liczyć, lecz w ustawie z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.


Z iloma agencjami współpracujesz?

Agencje pracy prowadzą względem siebie działalność konkurencyjną. Zdarza się, że pracodawca współpracuje więcej niż z jedną agencją, do czego ma zresztą prawo. Podobnie jest w przypadku pracowników tymczasowych – mają oni prawo do współpracy z więcej niż jedną agencją, co oznacza, że żadna nie może wymagać od swoich pracowników, by nie sprawdzali oni ofert pracy u innych pośredników.

W przypadku współpracy z wieloma agencjami i tym samym świadczeniem pracy dla kilku pracodawców, może pojawić się problem z ułożeniem grafiku, który będzie odpowiadał pracownikowi. Pomijając tę kwestię, każda agencja pracy tymczasowej, z którą zainteresowany będzie współpracował, będzie zobowiązana do prawidłowego rozliczenia pracowników również w zakresie dni urlopu.


2 dni po każdym przepracowanym miesiącu

Tyle właśnie dni wolnych przysługuje pracownikowi, który podpisał z agencją pracy tymczasowej umowę o pracę na czas określony czy na czas wykonywania określonej pracy. Warto przy tym pamiętać, że zasadniczo agencje pracy mogą podpisać z pracownikiem umowę cywilnoprawną, ale tylko wówczas, gdy świadczona praca nie nosi znamion stosunku pracy. O tych można przeczytać w art. 22 Kodeksu pracy.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Wspomniane 2 dni urlopu po każdym przepracowanym miesiącu przysługują pracownikowi, który pozostawał do dyspozycji jednego pracodawcy lub więcej niż jednego pracodawcy. Jednocześnie urlop pracownik powinien otrzymać w te dni, które – zgodnie z grafikiem – są dla niego dniami pracy.


Gdy pracujesz 6 miesięcy…

…dla jednego pracodawcy, ma on konkretne zobowiązania wobec ciebie w zakresie urlopu.  Zgodnie z art. 10.2 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, pracodawca taki jest zobowiązany umożliwić ci wykorzystanie w tym okresie urlopu wypoczynkowego. Termin twojego wypoczynku powinien zostać uzgodniony z tobą, zaś wymiar powinien odpowiadać przysługującemu ci urlopowi wypoczynkowemu.

Powyższe rozwiązania w zakresie możliwości skorzystania przez pracowników tymczasowych z urlopów wypoczynkowych, mają chronić ich przed przepracowaniem. Zaproponowane przez ustawodawcę rozwiązania, pozwalają pracownikowi tymczasowemu skorzystać z dni wolnych i tym samym zregenerować organizm.

Oceń ten wpis
Jak wypoczywa pracownik tymczasowy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Zofia
2019-12-17, 13:41
Nie wiedziałem, że są takie prawa. Z drugiej strony to logiczne, że każdemu przysługują dni wolne w pracy na takich umowach.
Adam
2019-12-03, 11:49
Ważne, że taki pracownik także ma prawo do urlopu bez względu na status "tymczasowy". Ciekawe co zmienią teraz nowe umowy cywiolnoprawne w tym zakresie?
Dorota K
2019-05-14, 12:48
Bardzo przydatne informacje. Jestem pracownikiem tymczasowym. Podpisałem z agencją pracy umowę i faktycznie tylko dzięki informacją tego artykułu wiem, ile dni przysługuje mi zgodnie z jakimi przepisami prawnymi urlop.
Apple
2019-05-08, 17:13
Regularni pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin otrzymują wynagrodzenie urlopowe proporcjonalnie do pełnego etatu zgodnie z zapisami. Tak to wygląda.
Gola
2019-05-02, 10:31
Jeśli w okresie, w którym pracownik korzysta z corocznego urlopu, przypada święto państwowe, pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za to święto państwowe.
Arek Godula
2019-04-01, 11:52
Tak potwierdzam, w przypadku pracy prze pośrednika trzeba odkładać te dni dwa w miesiącu. Czytelnie napisany artykuł, wszystko zrozumiałe i dobrze odświeżyć sobie informacje ;)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.