Twoje wsparcie w rekrutacji

Efektywne szukanie pracy w Tychach. Czy wiesz, co to znaczy?

Efektywne szukanie pracy w Tychach. Czy wiesz, co to znaczy?
Poszukujesz pracy. Doskonale wiesz, że podstawą jest przygotowanie solidnych dokumentów aplikacyjnych i zaprezentowanie się w sposób pozytywny na rozmowie kwalifikacyjnej. Mimo wielu atutów i doświadczenia nie możesz jednak znaleźć zajęcia. Może czas odpowiedzieć sobie na pytanie: czy wiesz, jak szukać pracy?

Szukając posady można spędzić wiele godzin przy komputerze. Dziś bowiem najpopularniejsze są portale, na których publikowane są ogłoszenia. Odwiedzanie takich nie oznacza jednak, że bez wysiłku znajdziesz wymarzoną posadę. By efektywnie poszukiwać pracy, musisz opracować strategię. Bez tej niewiele zdziałasz. To pierwszy krok do tego, by nie marnować czasu na bezrobociu. 

Co oznacza efektywne poszukiwanie zatrudnienia? Zdecydowanie nie spędzanie całego dnia przy komputerze czy nerwowe sprawdzanie skrzynki poczty elektronicznej co kilka minut. Przeciwnie, jeżeli chcesz szybko znaleźć zatrudnienie, musisz precyzyjnie określić swoje oczekiwania i dążyć do celu. W ten sposób powinieneś szybko zauważyć efekty.


Czy wiesz, czego oczekujesz?

Osoby poszukujące zatrudnienia paradoksalnie najczęściej nie wiedzą, jakiej posady szukają. To przekłada się na fakt, że przeglądają one wszystkie ogłoszenia pojawiające się na danym portalu ogłoszeniowym. Tymczasem portale, na których są publikowane ogłoszenia o prace, są wyposażone w wyszukiwarki. Wystarczy wpisać zawód lub stanowisko, by przejrzeć wszystkie ogłoszenia mające związek z naszymi oczekiwaniami.

Jak możesz określić, czego oczekujesz od nowej pracy? Powinieneś odpowiedzieć sobie na pytanie, jak ma wyglądać twoja przyszła kariera. Chcesz otrzymać posadę, jaką miałeś przed zwolnieniem czy może liczysz na awans? Warto pamiętać, że poszukiwanie nowej pracy jest jednym z tych momentów, gdy można ubiegać się właśnie o awans. Jeżeli masz problem z wytyczeniem swojej ścieżki kariery lub określeniem oczekiwań, to powinieneś zdecydować się na spotkanie z doradcą zawodowym.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Przegląd rynku pracy

Najpopularniejszą metodą poszukiwania pracy jest przeglądanie serwisów z ogłoszeniami. To jednak nie jedyna możliwość. Jeżeli szukasz zatrudnienia, to powinieneś zapoznać się z aktualną sytuacją na rynku pracy. Jest to szczególnie ważne, jeżeli posady szukasz po raz pierwszy od wielu lat. Jeżeli w istocie tak jest, powinieneś sprawdzić oczekiwania pracodawców. W sytuacji, gdy wymagają oni np. znajomości konkretnego języka obcego, warto zrobić pierwszy krok i zapisać się na zajęcia, które pozwolą na jego opanowanie.

Przegląd sytuacji na rynku pracy jest o tyle istotny, że pozwala poznać oczekiwania pracodawców i jednocześnie zorientować się, czy pracowników nie poszukują firmy z najbliższej okolicy. Jeżeli tak, to masz szansę na zdobycie ciekawej posady, eliminując jednocześnie konieczność dojazdów, które mogą być męczące.


Wyznacz godziny, dąż do celu

Wiele osób poszukujących zatrudnienia popełnia błąd, polegający na poszukiwaniu pracy przez cały dzień. Wyznaczając sobie cel, warto też określić godziny poszukiwań. W tym czasie powinieneś skoncentrować się na tworzeniu i rozsyłaniu dokumentów aplikacyjnych. Takie rozwiązanie pozwala wyeliminować sytuację, w której poszukiwanie posady będzie zajmowało cały dzień.

Wyznaczenie celu i godzin poszukiwań pracy sprawia, że resztę wolnego czasu możesz poświęcić na podnoszenie swoich kwalifikacji. Takie rozwiązanie jest praktyczne i pozwala na szybkie pożegnanie bezrobocia. Nie zapominaj jednak przy tym, że poza możliwością poszukiwania zatrudnienia na portalach ogłoszeniowych, możesz również wziąć udział np. w targach pracy.

Oceń ten wpis
Efektywne szukanie pracy w Tychach. Czy wiesz, co to znaczy?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jazgut
2019-12-05, 15:01
Znając pewne ramy jak do tego podejść można wiele zyskać, by być bardziej skutecznym w tym aspekcie i o to chyba każdemu chodzi. Ja zawsze korzystam z takich schematów.
Sebastian
2019-05-02, 14:34
Istnieją setki grup wsparcia poszukujących pracy, które nazywają siebie „klubami pracy”. Niestety, nie są. Spotykają się tylko raz w tygodniu, a potem tylko przez kilka godzin.
Kora34
2019-04-17, 08:49
Często jednak zmieniając pracę myślimy nie tylko o zmianie firmy, ale także o zmianie działalności zawodowej. I właśnie w tych momentach pojawia się pytanie: „Jak teraz znaleźć dobrą pracę w Tychach"
Danka P.
2019-04-16, 16:33
Im więcej sposobów znajdziesz pracę, tym szybciej znajdziesz dobrą ofertę. Pamiętamy, jak szukać pracy w sieciach społecznościowych, znajomych czy w takich serwisach.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.