Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29993        SUBSKRYBUJE: 7189
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?

Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?
Dynamiczne zmiany na rynku pracy sprawiają, że w poszczególnych firmach pracujemy coraz krócej. Statystyczny pracownik zmienia miejsce zatrudnienia po 3–4 latach. Czy takie rozwiązanie rzeczywiście jest korzystne?

O mobilności zawodowej pracowników słychać coraz więcej. Zdecydowana większość zatrudnionych uważa, że próbuje w ten sposób dostosować się do oczekiwań pracodawców poszukujących elastycznych pracowników, którzy chętnie przeprowadzą się do miasta na drugim końcu Polski. Mobilność w wydaniu niektórych pracowników polega przy tym na zmianie miejsca zatrudnienia co kilka lat. Rozwiązanie to ma swoich zwolenników, ma również zagorzałych przeciwników. Czy rzeczywiście warto żegnać się z pracodawcą co kilka lat?


By wywalczyć podwyżkę i awans

Osoby, które przekonują, że ta metoda ma wiele zalet, wskazują przede wszystkim na możliwość otrzymania podwyżki i awansu. Zdarza się, że pracodawca nie ma możliwości podwyższyć swojemu podwładnemu wynagrodzenia, nie jest mu też w stanie zaoferować awansu. W takiej sytuacji zmiana miejsca zatrudnienia wydaje się rozsądnym rozwiązaniem – dzięki niej można zdobyć zarówno awans, jak i wyższe wynagrodzenie.


Nowe znajomości, nowe możliwości

Zmiana miejsca zatrudnienia to również możliwość rozwoju i poznania nowych ludzi. Także ten punkt należy zaliczyć na plus. Jeżeli pracownik decyduje się na pożegnanie się z dotychczasowym pracodawcą, bo ma nadzieję na nowe wyzwania, to zdecydowanie podjął rozsądną decyzję – trudno wyobrazić sobie pracę w miejscu, które nie rozwija. Jest to szczególnie istotne z punktu widzenia tych pracowników, którzy chcą brać udział w kursach czy szkoleniach.


Trudny rynek pracy

Minusem chęci zmiany pracy może być trudny rynek pracy. Nie każdy zainteresowany od razu będzie w stanie znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. To problem, z którym borykają się nie tylko pracownicy, którzy nie mają większego doświadczenia, lecz nawet ci, którzy znają kilka języków obcych i pracowali dla zagranicznych firm. Przed podjęciem decyzji o zmianie miejsca zatrudnienia, dobrze zorientować się w sytuacji i sprawdzić, czy branża nie przeżywa chwilowego kryzysu.

To Cię powinno też zainteresować: Szukam pracy! Jak zrobić to skutecznie?


Co z lojalnością?

Przeciwnicy częstej zmiany miejsca pracy podkreślają, że nie każdy pracodawca może chcieć przyjąć do pracy osobę, która na odejście zdecyduje się np. za 3 lata. Część właścicieli firm może uznać takie zachowanie jako brak lojalności. Trzeba im przyznać rację, bowiem po kilku latach pracownik ma wystarczająco dużo wiedzy o działaniu firmy, by działać na jej niekorzyść u konkurencji. To kolejny powód, dla którego tzw. skoczkowie powinni dobrze zastanowić się przed kolejną zmianą miejsca zatrudnienia.


Czasy się zmieniają

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, czy warto co kilka lat zmieniać miejsce zatrudnienia. Zdecydowana większość pracowników wskazuje, że w dużej mierze sytuacja ta jest wynikiem tego, jak wygląda aktualnie sytuacja na rynku pracy. Trudno się z tym nie zgodzić, bo w firmach z łatwością można policzyć osoby, które świadczą dla niej pracę dłużej niż 10 czy 20 lat. Głównym powodem częstej zmiany miejsca zatrudnienia są właśnie zmiany, jakie mają miejsce na rynku pracy.

Oceń ten wpis
Zmiana miejsca pracy co 3-4 lata. Tak czy nie?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 20

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.