Kreatywność - klucz do sukcesu?

Kreatywność - klucz do sukcesu?
Są zawody, w których kreatywność jest niezbędna, są również takie, w których pracownicy nie muszą wykazać się pomysłowością. Jeżeli wykonujesz zawód, w którym świeże pomysły są mile widziane, to powinieneś wiedzieć, jak pobudzać swoją kreatywność.

Czym jest kreatywność? Odnosi się ona do tworzenia rzeczy nowych, niedostępnych dotychczas czy rozwiązywania problemów w sposób do tej pory nieznany. Jeżeli zawód, który wykonujesz wymaga od ciebie kreatywności, to powinieneś wiedzieć, że ta nie jest rzeczą daną – trzeba ją ćwiczyć. Gdy mowa o pomysłowości, to trzeba pamiętać, że zależy ona od wielu czynników. By wykazać się, musisz przede wszystkim nieustannie szukać inspiracji. Gdzie i jak?


Jak rozwijać kreatywność?

Nie ma jednej drogi, by rozwijać drzemiący w nas potencjał. Bo kreatywnym, co trzeba wiedzieć, może być każdy i to niezależnie od tego, czym się na co dzień zajmuje. Każdy z nas może tworzyć, wychodzić poza utarte schematy. Problem jednak w tym, że naszą naturalną kreatywność zabija w nas… szkoła. Jak to możliwe?

Zastanawiając się na swoją kreatywnością, wystarczy przypomnieć sobie siebie jako dziecko. Dużo miałeś pomysłów, prawda? Każdy dzień był przygodą, która zaczynała się o poranku, by skończyć się późnym wieczorem? W ciągu dnia wymyślałeś zabawy, byłeś kapitanem, nauczycielem lub piłkarzem? Właśnie! Potem zaś okazało się, że musisz wybierać, kształcić się w konkretnym kierunku…

Jeżeli chcesz odkryć swoją kreatywność, to czas na nowo stać się dzieckiem, które nie przyjmuje wszystkiego jako pewnik, ale wciąż zadaje pytanie: „dlaczego?”. Już w ten sposób możesz wyjść poza utarte schematy, bo zadając powyższe pytanie, możesz odpowiedzieć na nie inaczej niż miało to miejsce dotychczas.


Gdzie szukać inspiracji?

Dróg rozwoju pomysłowości jest wiele. Część osób szuka inspiracji. Gdzie? Poza książkami, filmami czy muzyką, kierunkiem jest również natura. Spacer może „oczyścić” myśli, oderwać od rzeczywistości. W ten sposób możesz pozbyć się również uczucia zmęczenia czy zniechęcenia i wrócić do swoich obowiązków ze „świeżym” umysłem.

Jeżeli nie próbowałeś powyższych pomysłów, to powinieneś. Wyjściem poza utarte schematy może być choćby obejrzenie komedii zamiast horroru, zwłaszcza jeżeli to właśnie filmy z tego drugiego gatunku wybierasz najczęściej.


Kreatywność jest możliwa w każdym zawodzie?

Są zawody, w których kreatywność jest szczególnie mile widziana. Są również takie, w których pomysłowość odgrywa mniejszą rolę. Zasadniczo jednak w każdej branży można pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami. Medycyna? Wciąż nie ma lekarstw na wiele chorób, wciąż można ulepszać sposoby leczenia, prowadzenia operacji. Praca biurowa? Możesz opracować nowy lub ulepszyć już powszechnie wykorzystywane sposoby archiwizacji dokumentacji.

Niezależnie od tego, w jakiej branży działasz i jaki jest twój zakres obowiązków, możesz wykazać się kreatywnością. Z pewnością nie warto, byś się zatrzymał – przeciwnie, wykorzystaj wszystkie dostępne ci narzędzia, by ćwiczyć swoją kreatywność. Pamiętaj, że w ten sposób również się rozwijasz.

Oceń ten wpis
Kreatywność - klucz do sukcesu?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Sabo
2019-12-05, 08:56
W pewnych zawodach kreatywność jest niezbędna. To wielka cecha nietypowego oraz efektywnego rozwiązywania zadań i problemów.
lekarka
2019-05-24, 12:36
Kreatywność to pozytywna cecha w pracy i to głównie takiej, gdzie jest potrzebna pomysłowość. Takich na pewno pracowników poszukuje medycyna.
Samoa
2019-05-07, 12:04
Najlepsze firmy inwestują w programy szkoleniowe, ponieważ wiedzą, że inwestycja przynosi korzyści indywidualne i organizacyjne. Bycie kreatywnym to przecież zaleta.
Czachti23
2019-04-05, 14:28
No na pewno to jest dobry punkt we własnym działaniu. Pozwala to na osiąganie sukcesu i realizowanie się na stanowisku. To tylko jedna z najważniejszych opcji. Więcej potrzeba działań i predyspozycji własnych.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.