Chcę podwyżki... Jak ją zdobyć?

Chcę podwyżki... Jak ją zdobyć?
Punkt w którym oczekiwania pracownika i pracodawcy się spotykają. Który bynajmniej nie tyczy się wyboru ekspresu do biura, a kwestii znacznie ważniejszych. Oczywistym jest, że szef pragnie etatowego pracownika, który pracy poświęca całe życie. A to wszystko za jedyną... Minimalną krajową płacę. Zatrudniony natomiast chciałby pracować tak ?żeby się nie urobić? i jednocześnie zarabiać krocie. Te sprzeczności można spróbować pogodzić.

Podwyżka jest jak wygrana na loterii. Jeśli nie zagrasz, nie wygrasz. Jeśli czujesz, że zasługujesz na podwyżkę musisz o tym powiedzieć swojemu przełożonemu. Nie jest to gwarancją pozytywnej odpowiedzi, ale jest kilka sposobów, prowadzących do sukcesu.

Odpowiedni moment

 Połową sukcesu jest wybranie chwili właściwej na rozmowę z pracodawcą. Nie będzie to na pewno dzień po przegranym przetargu, koniec tygodnia, ostatnie godziny przed wyjazdem na narty. Spróbujcie umówić się na rozmowę w środku tygodnia. Właśnie ? umówić... Aby przełożony mógł umieścić spotkanie w swoim grafiku. Jeśli szef ma dobry dzień, a Ty jesteś świeżo po zawodowym sukcesie to znak, że nadeszła ta pora!

Sztuka perswazji

 Umówiłeś się na spotkanie, zasiadasz w fotelu w gabinecie szefa. Wysuwasz pytanie o 15 procentową podwyżkę, a on stwierdza, że dla równego rachunku podniesie Twoja pensje o 20 proc. Scenariusz idealny, jednak w życiu nierealny. Przełożony albo odprawi Cię z kwitkiem, albo zapyta o argumenty. I wtedy powinieneś działać!

Jakie masz możliwości:

  • Sytuacja życiowa. Ten argument jest używany najczęściej, ale jest najmniej skuteczny. Szef rzadko zainteresuje się tym, że wzrosły Ci domowe wydatki, albo wzrósł kurs waluty, w której masz kredyt.
  • Inflacja. Jeśli od lat Twoje wynagrodzenie jest dokładnie takie samo można stwierdzić, że z roku na rok zarabiasz mniej. Wszystko przecież drożeje, a Twoja liczba na Twoim rachunku stoi w miejscu. Możesz zaproponować pracodawcy opcje minimalna ? uwzględnienie poziomu inflacji. To argument, który ciężko zbić, ale nie licz na oszałamiającą podwyżkę.
  • Zarobki współpracowników. Argument ?Bo Iksińska zarabia więcej? jest dosyć ryzykowny. Wprawdzie sytuacja, w której dwie osoby na podobnych stanowiskach otrzymują diametralnie różną stawkę, jest dyskryminacją, ciężko jednak to zweryfikować. Mało który pracownik ma identyczne obowiązki, wykazuje też takie samo zaangażowanie w pracy.
  • Nowe obowiązki. To dobry element przetargowy w walce o podwyżkę. Jeśli zmienił się zakres Twoich zadań masz przecież prawo ubiegać się o wyższą pensję.
  • Sukcesy zawodowe, zrealizowane projekty, nowe umiejętności. Właśnie ukończyłeś studia podyplomowe, zamknąłeś ważny projekt, który był strzałem w dziesiątkę, inni pracownicy i klienci chwalą Twoją pracę. To argumenty, które mogą przekonać pracodawcę.

Udana negocjacja

Specjaliści są zdania, że udana negocjacja to taka, która prowadzi do obupólnego zadowolenia. Nie chodzi o to, abyś przystawał na wszystkie propozycje, ani by szef ostatecznie godził się na Twoją ofertę wyjściową. Poszukajcie wspólnie alternatywy i możliwie dużej ilości możliwości. Warto też wiedzieć jak zacząć negocjacje. Podajcie kwotę wyższą, niż ta której oczekujecie, aby było ?z czego zejść?. Nie proście o gruszki na wierzbie, nie podawajcie też stawek niskiego rzędu. Szkoda czasu, by prosić o 2 procentową podwyżkę.

To Cię powinno też zainteresować: Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Pieniądze, albo...

Weźcie pod uwagę, że podczas negocjacji warto rozważyć też poza finansowe zyski. Może szef  nie podniesie Waszej pensji, ale zaoferuje coś równie ciekawego. Praca w filii bliżej miejsca Waszego zamieszkania, służbowy samochód , abonament na firmową stołówkę... To tylko niektóre z opcji, nad którymi warto się zastanowić. Karnet sportowy dla aktywnych czy dofinansowanie kursów i szkoleń sprawią, że zyskacie nie tylko korzyści materialne, ale i dobre samopoczucie, wyższe kompetencje i rozrywkę.

Oceń ten wpis
Chcę podwyżki... Jak ją zdobyć?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

weldoro
2019-12-11, 17:14
Sposobów i przykładów jest wiele ale nigdy nie można tego ugruntować, że akurat u siebie to będzie w 100% działało. Warto jednak znać różne techniki itp.
Jąśko
2019-05-22, 14:08
Chcę podwyżki... Jak ją zdobyć? Moja rada: umów się z szefem, że masz sprawę do niego. Jak zostanie ustalony termin i godzina: nie spóźnij się, bądź spokojny, nie stresuj się, dobrze uzasadnij, dlaczego chcesz podwyżkę....
gość
2019-05-08, 11:24
W każdej firmie gdy się pracuje pozna się zasady awansów i premiowania. Można jednak odpowiednim schematem zrealizować pewne działania w rozmowie z szefem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.