Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Choroba zawodowa, Warunki szkodliwe, Opłacalne kierunki studiów

Jak zostać kuratorem społecznym lub sądowym?

Jak zostać kuratorem społecznym lub sądowym?
Praca kuratora sądowego nie jest łatwa. Trudno również rozpocząć wykonywanie tego zawodu. Jaki zakre...

Kto może zostać kuratorem

Kurator sądowy to funkcjonariusz publiczny. Jego główne zadanie sprowadza się do wychowywania  i resocjalizowania osób zgodnie z postanowieniami wydanymi przez sąd. Zasadniczo rozróżnia się kuratorów zajmujących się dziećmi i młodzieżą oraz kuratorów osób dorosłych. Kuratorzy sądowi są również odpowiedzialni za kontrolowanie postępów swoich podopiecznych.
A jak wygląda praca kuratora społecznego? Zasadniczo nie różni się niczym od pracy kuratora sądowego. Kurator społeczny to osoba, która pracuje pod okiem kuratora zawodowego i jak on zajmuje się wychowywaniem i resocjalizacją osób tego wymagających. Kuratorzy społeczni są wpisywani na specjalną listę kuratorów, której prowadzeniem zajmuje się prezes sądu rejonowego, przy którym oni działają.

 

Zawód, który nie zmienił się przez wiele lat

Praca kuratora jest niezwykle istotna. Przez lata charakter tego zawodu nie zmienił się. Kuratorzy wykonują swoją pracę w oparciu o konkretne ustawy i rozporządzenia sądów. Czynności, którymi zajmują się na co dzień są kontrolowane, dzięki czemu kurator może mieć pewność, że wszystkie jego błędy zostaną zauważone i wyeliminowane.

Niezależnie od tego, czy mowa o kuratorach sądowych (zawodowych), czy też o społecznych, muszą mieć oni odpowiednie wykształcenie. Droga do wykonywania tego zawodu nie jest łatwa. Obok wykształcenia niezbędne jest też posiadanie przez przyszłego kuratora konkretnych umiejętności. Istotne są także predyspozycje – obowiązki kuratora sprowadzają się do pracy z ludzi wywodzącymi się z różnych środowisk, ważne jest wiec to, by potrafił się on z nimi porozumieć.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Ścieżka kariery kuratora sądowego

By zostać kuratorem sądowym należy spełnić szereg wymagań. Kurator zawodowy to osoba, która ukończyła studia wyższe z nauk pedagogiczno-psychologicznych, prawnych czy socjologicznych. Dodatkowo osoba zainteresowana wykonywaniem tego zawodu musi odbyć aplikację kuratorską i zakończyć ją egzaminem z wynikiem pozytywnym. Nie bez znaczenia jest też stan zdrowia kandydata – kurator powinien móc wykonywać swoją pracę skutecznie.

Mniej rygorystyczne warunki stawiane są osobom zainteresowanym pracą w charakterze kuratora społecznego. W przypadku tego zawodu wystarczającym jest wykształcenie średnie, choć niezbędne jest posiadanie doświadczenia – kandydat powinien móc udokumentować pracę np. przy opiece, wychowaniu czy resocjalizacji.


Predyspozycje dobrego kuratora społecznego

Praca kuratora jest o tyle ciężka, że osoby zainteresowane jej wykonywaniem powinny mieć do niej predyspozycje. Rozmowy z podopiecznymi wymagają, by kurator był nie tylko odpowiedzialny, lecz także potrafił pocieszyć i zmotywować do zmian. Zwłaszcza ten drugi punkt jest ważny, bo od niego zależy, czy osoby resocjalizowane rzeczywiście będą się rozwijać.

Praca kuratorów to również wsparcie w zakresie formalności. Nierzadko muszą oni pomagać całym rodzinom objętym nadzorem  w sprawach urzędowych, np. przy formułowaniu pism kierowanych do instytucji. W praktyce to wymagająca i bardzo ciężka praca.


Ile może zarobić kurator?

Zarobki kuratorów są zróżnicowane. Najmniej zarabiają ci, którzy dopiero przygotowują się do pracy w tym charakterze. Oni mogą liczyć na dochód  w wysokości ok. 1300 zł. Więcej, bo ok. 3000 zł otrzyma kurator, który jest osobą początkującą w tym zawodzie. Na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć doświadczeni kuratorzy – ich zarobki, po doliczeniu wszystkich dodatków, mogą wynosić nawet 6000 zł.

Kuratorzy społeczni są gorzej wynagradzani niż zawodowi. Na rękę otrzymują oni najczęściej ok. 500 zł i dodatkowo mogą liczyć na zwrot kosztów.

Jak zostać kuratorem społecznym lub sądowym?
4
7 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

Spolecznik
2018-09-27, 12:56
Praca kuratora spolecznego jest ciężka. Ryczałt jest śmiesznie niski. To praca dla bogatych spolecznikow. Nie masz żadnej umowy z sądem nie posiadasz żadnego ubezpieczenia. Idziesz do patologii do miejsc zagrożenia zostajesz sam na miejscu pracy. Od sądu nie masz nic. Wszyscy których znałem a pracowali jako kuratorzy społeczni w szybkim tempie zrezygnowali. Od sądu nie dostajesz nic oprócz glodowego ryczałtu. Żadnej opieki nic. Nie wiem czy zdaje sobie ktoś sprawę co to 10 nadzorowanie płatnych po 40 złotych. Pamiętaj ze na swój koszt dojeżdżamy do nadzorowane piszesz sprawozdanie miesięczne i dodatkowo kwartalne. Ten ryczałt nie pokrywa kosztów.
Paulina
2018-09-18, 13:00
Witam. Jestem z zawodu Terapeutką i szukam informacji, gdzie mogę udać się aby aplikować na kuratora społecznego ? Mam nadzieję że uda mi się uzyskać tutaj więcej informacji. Pracuje w zawodzie Terapeutki od 4 lat plus praktyki 2 lata. Proszę o kontakt na adres e mail p-paulinka06@wp.pl
krystian
2017-09-23, 16:04
czy mozna być kuratorem po ukonczeniu licencjatu ?
Wiola
2017-06-20, 12:58
Witam mam na imie Wioleta,jestem po szkole sredniej,tez mam rok przeuczony agenta celnego chcialabym czegos wiecej sprobowac,chce pomagac innych,wspierac.Chcialabym sie sprawdzic na tym kierunku,prosze mnie nie skreslac,ja jestem osoba ktora wie czego chce,oto moj nr 733129590
Marcin
2017-05-16, 13:46
Kuratorem społecznym jestem drugi rok. Sądzę, że 100 zł to powinna być minimalna stawka od jednego nadzoru, czy dozoru.
yupi
2016-06-14, 17:41
Kurator społeczny to kurator sądowy. Kurator społeczny sprawuje swoją funkcję na podstawie powołania i otrzymuje ryczałt za wykonane czynności, zaś kurator zawodowy to osoba zatrudniona na etat przez Sąd.
W ryczałcie kuratora społecznego jest wliczony zwrot za wszystko - więc nie otrzymuje on nic poza tym. Ryczał waha się od 30 do 50 złotych za nadzór/dozór.
Kurator społeczny powinien mieć maksymalnie 10 podopiecznych.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.