Zawody i ich potencjał

Jak wybrać zawód? Predyspozycje i planowanie ścieżki kariery

31 października 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 28 głosów

28 głosów

3 komentarze
Jak wybrać zawód? Predyspozycje i planowanie ścieżki kariery
Czy predyspozycje i umiejętności wpływają na Twoją karierę zawodową? Dowiedz się, jak znaleźć swoją drogę i zyskać satysfakcję z pracy.

Już wybór szkoły średniej często determinuje to, co będziemy robić w przyszłości. Liceum, szkoła zawodowa, a może technikum? Niektóre opcje przygotowują do wykonywania konkretnej profesji. Współcześnie absolwenci podstawówek mogą wybierać wśród szkół gastronomicznych, turystycznych czy przygotowujących do wykonywania zawodu księgowego.

Jak planować swoje życie zawodowe? Choć wielu absolwentów o tym nie myśli, ukończenie szkoły warto połączyć wizytą u doradcy zawodowego. Na pewno warto zrobić to pod koniec nauki w liceum czy technikum. Doradca posiada szereg narzędzi, za pomocą których może wesprzeć Cię w wyborze ścieżki kariery.

Poznanie siebie kluczem do satysfakcji zawodowej

Zrozumienie swoich predyspozycji zawodowych jest kluczem do rozpoczęcia satysfakcjonującej kariery. Pracownik musi znać swoje mocne i słabe strony, zainteresowania i wartości, aby móc świadomie podążać swoją ścieżką zawodową. Doradcy mogą być nieocenioną pomocą, pomagając zidentyfikować te aspekty, które są najważniejsze dla Twojego rozwoju zawodowego i szczęścia w pracy.

Dlaczego to ważne?

Wyobraź sobie, że lubisz działać według określonych zasad, jesteś skrupulatny, ale nieszablonowe myślenie może stanowić dla Ciebie wyzwanie. Podjęcie pracy np. w marketingu, przy wymyślaniu kampanii reklamowych, niekoniecznie będzie dobrym wyborem. Z kolei analiza danych może okazać się strzałem w dziesiątkę. Choćby z tego powodu warto poświęcić chwilę na autoanalizę i zastanawienie się, co masz ochotę w życiu robić. Pozwoli to od razu skierować się na właściwe tory.

Wybór zawodu – na co zwrócić uwagę?

Znasz już swoje słabe i mocne strony? Świetnie! Pora na wybór zawodu. Ten krok jest jedną z najważniejszych decyzji w życiu każdego pracownika. Czy chodzi o techniczne umiejętności zawodowe czy o predyspozycje do pracy z ludźmi, ważne jest, aby wybrać taką ścieżkę, która będzie współgrała z Twoim stylem życia i wartościami. Badania pokazują, że zadowolenie i sukces w wybranym zawodzie często prowadzą do większej satysfakcji z życia. Wykorzystaj narzędzia i zasoby dostępne u doradców zawodowych, aby znaleźć zawód, który najlepiej pasuje do Ciebie.

Video

Szukasz pracy?

Account Manager – branża opakowań

SMART-HR

  • Łódź
  • 11 000-13 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Senior Konsultant ESG

SMART-HR

  • Warszawa
Dodana
Dodana

Spedytor

SMART-HR

  • Katowice
Dodana

Jak wybrać doradcę zawodowego?

W erze dynamicznych zmian na rynku pracy, profesjonalne doradztwo zawodowe stało się nie tylko przywilejem, ale też koniecznością. Doradcy zawodowi wesprą Cię w całym procesie – od lepszego poznania swoich kompetencji do wyboru pierwszej pracy. Z ich usług często możesz skorzystać nieodpłatnie, korzystając z poradni przy urzędzie pracy. Jednak duża część doradców oraz coachów kariery pobiera wynagrodzenie za swoje usługi.

Co zrobić, aby dobrze wybrać doradcę zawodowego?

  1. Zastanów się, czego oczekujesz od spotkania. Czy dopiero stawiasz pierwsze kroki na rynku pracy? Chcesz się przebranżowić? A może chciałbyś dalej się rozwijać, ale doszedłeś do ściany? Określenie swoich potrzeb pozwoli szukać doradcy, który ma potrzebne Ci doświadczenie i wiedzę.
  2. Referencje. Poproś o polecenia z zaufanych źródeł, takich jak przyjaciele, rodzina lub koledzy z pracy.
  3. Sprawdź kwalifikacje. Upewnij się, że doradca posiada odpowiednie kwalifikacje, certyfikaty i doświadczenie w dziedzinie doradztwa zawodowego.
  4. Zadawaj pytania. Dowiedz się jak najwięcej o doradcy, jego podejściu, doświadczeniu i metodyce pracy, aby dokładnie zrozumieć, czy jest odpowiedni do Twoich potrzeb.

Jak wygląda praca z doradcą zawodowym?

Większość doradców działających na rynku doskonale wie, że siedzący przed nimi rozmówca nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, w czym jest dobry. Z tego względu w pierwszej kolejności przeprowadza szereg testów. Udzielenie odpowiedzi przez kandydata pozwala lepiej poznać jego osobowość i predyspozycje. Dopiero wówczas można przeprowadzić konkretną rozmowę.

Jakich narzędzi używają doradcy zawodowi?

  • Testy osobowości i zainteresowań zawodowych: testy osobowości, takie jak Myers-Briggs Type Indicator (MBTI) lub narzędzia oceny zainteresowań zawodowych pomagają zrozumieć własne predyspozycje, preferencje i zainteresowania zawodowe, co może być kluczowe w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery.
  • Ocena umiejętności i kompetencji zawodowych: doradcy pomagają swoim klientom dokładnie ocenić swoje umiejętności, wiedzę i doświadczenie zawodowe. To pozwala na lepsze dopasowanie do konkretnej ścieżki zawodowej i określenie obszarów wymagających rozwoju.
  • Planowanie rozwoju zawodowego: doradcy wspierają klientów w opracowaniu planów rozwoju zawodowego, które obejmują cele krótko- i długoterminowe oraz kroki, które trzeba podjąć, aby je osiągnąć. Planowanie pomaga skoncentrować się na realizacji swoich aspiracji.
  • Pomoc w poszukiwaniu pracy: wsparcie w procesie poszukiwania pracy obejmuje tworzenie CV, listów motywacyjnych, przygotowanie do rozmów kwalifikacyjnych, a nawet strategie poszukiwania ofert. 
  • Szkolenia, warsztaty i coaching zawodowy: doradcy organizują szkolenia, warsztaty i sesje coachingowe, które pozwalają klientom na rozwijanie kluczowych umiejętności zawodowych. 
  • Analiza rynku pracy i wsparcie w budowaniu sieci kontaktów zawodowych: doradcy pomagają klientom zrozumieć aktualne trendy na rynku pracy, wskazują na potencjalne obszary zwiększonego zapotrzebowania na pracowników. Doradzają również, jak budować sieć kontaktów zawodowych, co może być kluczowe dla zdobywania informacji o ofertach pracy i rozwoju kariery.

Rozmowa z klientem najczęściej polega na uświadomieniu mu, że posiadane przez niego cechy charakteru i umiejętności pozwolą spełnić się w takich czy innych zawodach. Warto przy tym pamiętać, że informacje uzyskane u doradcy zawodowego powinny zostać potraktowane jako wskazówka, nie zaś jako konkretne rozwiązania.

Video

Kiedy skorzystać z usług doradcy zawodowego?

Z pomocy doradcy zawodowego mogą skorzystać nie tylko ci, którzy dopiero budują swoją zawodową drogę. Powinny do niego zajrzeć także te osoby, które decydują się na zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Jeżeli księgowa postanawia zostać opiekunką do dzieci dobrze byłoby, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji poradziła się doradcy zawodowego. W ten sposób może mieć pewność, że myśl o zmianie nie jest podyktowana chwilowym impulsem.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, na jakim etapie budowania kariery zawodowej jesteś, skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego może być pomocne i korzystne. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że wybierzesz mądrze. Szczera rozmowa ze specjalistą pozwoli również na uniknięcie kosztownych błędów.

Najczęściej zadawane pytania

Jak kariera zawodowa wpływa na satysfakcję z życia?

Wybór odpowiedniej ścieżki zawodowej, dopasowanej do predyspozycji i umiejętności, prowadzi do większej satysfakcji z życia i pracy.

Dlaczego poznanie siebie jest kluczowe w wyborze zawodu?

Zrozumienie swoich predyspozycji i umiejętności pomaga w znalezieniu zawodu, który będzie satysfakcjonujący i zgodny z wartościami.

Jak mogę znaleźć jaki zawód jest dla mnie odpowiedni?

Korzystając z pomocy doradców zawodowych oraz analizując swoje predyspozycje i umiejętności, można znaleźć zawód dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Czy warto korzystać z profesjonalnego doradztwa zawodowego?

Tak, doradztwo zawodowe pomaga w zrozumieniu swoich predyspozycji, umiejętności i potrzeb, wspierając w wyborze odpowiedniej ścieżki kariery.

Czy umiejętności zawodowe są ważne w planowaniu życia zawodowego?

Tak, rozpoznawanie i rozwijanie umiejętności zawodowych są kluczowe w budowaniu udanej kariery i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

3 komentarze

Iron

Iron

Jeżeli ktoś ma z tym problem to po to jest taki zawód by z niego skorzystać.
Karol

Karol

W podstawówce i średniej szkole było coś takiego jak doradztwo szkoły itp. Czy ja wiem czy to się sprawdza dla wszystkich? No ale widocznie tak.
Olik

Olik

Zawód powinien być wybrany taki, aby być z niego zadowolonym. Warto udać się do specjalisty np. jak ktoś skończy maturę tego roku. Specjalista- doradca zawodowy w luźnej rozmowie, na pewno doradzi coś fajnego. Po to w końcu jest ten zawód!!!!!!!!

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.