Twoje wsparcie w rekrutacji

Chcesz być zadowolony z wyboru zawodu? Poradź się doradcy zawodowego!

Chcesz być zadowolony z wyboru zawodu? Poradź się doradcy zawodowego!
Nie zawsze zawód wybieramy świadomie. Dziś większość osób decyduje się na studia i to, na jaki kierunek się dostanie faktycznie decyduje o ich przyszłym zawodzie. To duży błąd – nieświadomy wybór zawodu oznacza tylko tyle, że osoba go wykonująca może nie spełniać się zawodowo.

To, jaką pracę będziemy wykonywać w przyszłości zależy od podjętych przez nas decyzji. Już wybór szkoły średniej często determinuje to, co będziemy robić w przyszłości. Dlaczego? Bo współcześnie poza liceum, które daje ogólną wiedzę o świecie, można wybrać również technikum. Ta szkoła faktycznie przygotowuje do wykonywania konkretnego zawodu. Współcześnie absolwenci gimnazjum mogą wybierać wśród szkół gastronomicznych, turystycznych czy przygotowujących do wykonywania zawodu księgowego.
Jak planować swoje życie zawodowe? Choć wielu absolwentów o tym nie myśli, ukończenie tego etapu edukacji powinno wiązać się z wizytą u doradcy zawodowego. Taki może pomóc w wyborze przyszłego zawodu. Bo ten specjalista, o czym należy pamiętać, posiada szereg narzędzi, za pomocą których można określić np. predyspozycje swojego klienta.


Dobrze zorganizowany lub rozgadany

Każdy z nas jest inny – o ile jedni utrzymują swoje biurko w nieskazitelnym porządku i zawsze pamiętają, co gdzie leży, o tyle inni to niepoprawni bałaganiarze, którzy potrafią zagadać swojego rozmówcę na przysłowiową śmierć. To właśnie konkretne predyspozycje. Kierowanie się nimi przy wyborze zawodu jest bardzo istotne – w ten sposób można podjąć dobrą decyzję i zdecydować się na taką ścieżkę kariery, która przyniesie konkretne korzyści.

O ile osoba dobrze zorganizowana, lubiąca porządek i pracująca zawsze według wcześniej określonego planu działania doskonale sprawdzi się w pracy za biurkiem (np. na stanowisku sekretarki, asystentki zarządu czy jako pracownik biurowy), o tyle osoba gadatliwa, potrafiąca przekonać rozmówcę do swoich racji i posługująca się barwnym językiem powinna pomyśleć o zawodzie handlowca.


Testy i długa rozmowa

Jak wygląda skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego? Większość takich osób działających na rynku doskonale wie, że siedzący przed nimi rozmówca nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, w czym jest dobrym. Z tego względu większość doradców zawodowych, w pierwszej kolejności, decyduje się na przeprowadzenie testów. Udzielenie odpowiedzi przez kandydata pozwala im lepiej poznać jego osobowość i predyspozycje. Dopiero wówczas warto przeprowadzić konkretną rozmowę.

Rozmowa z klientem najczęściej polega na uświadomieniu mu, że posiadane przez niego cechy charakteru i umiejętności pozwolą mu spełnić się w takich czy innych zawodach. Ważne, by doradca zawodowy potrafił wytłumaczyć swojemu rozmówcy, dlaczego powinien on zrezygnować z pozostałych zawodów. Warto przy tym pamiętać, że informacje uzyskane od doradcy zawodowego powinny zostać potraktowane jako wskazówka, nie zaś jako konkretne rozwiązania.


Również przy zmianie zawodu

Z pomocy doradcy zawodowego skorzystać powinni nie tylko ci, którzy dopiero budują swoją zawodową drogą, lecz także ci, którzy decydują się na zmiany w swoim dotychczasowym życiu. Jeżeli np. sekretarka postanawia zostać opiekunką do dziecka, to również dobrze, by przed podjęciem decyzji, poradziła się ona doradcy zawodowego. W ten sposób może mieć pewność, że jej decyzja nie jest podyktowana chwilowym impulsem – dzięki temu utwierdzi się ona w przekonaniu, że krok, jaki wykonała był słuszny.
Niezależnie od tego, na jakim etapie budowania kariery zawodowej jesteś, skorzystanie z pomocy doradcy zawodowego może być pomocne i korzystne. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz mieć pewność, że wybierzesz mądrze. Szczera rozmowa ze specjalistą pozwoli również na uniknięcie kosztownych błędów.

Oceń ten wpis
Chcesz być zadowolony z wyboru zawodu? Poradź się doradcy zawodowego!
Ocena: 3.6, liczba głosów: 29

Opinie

Karol
2019-12-12, 15:39
W podstawówce i średniej szkole było coś takiego jak doradztwo szkoły itp. Czy ja wiem czy to się sprawdza dla wszystkich? No ale widocznie tak.
Olik
2019-05-19, 14:03
Zawód powinien być wybrany taki, aby być z niego zadowolonym. Warto udać się do specjalisty np. jak ktoś skończy maturę tego roku. Specjalista- doradca zawodowy w luźnej rozmowie, na pewno doradzi coś fajnego. Po to w końcu jest ten zawód!!!!!!!!
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.