Zawody i ich potencjał

Inwentaryzacja. Ile można dorobić i kiedy?

15 czerwca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 4 głosy

4 głosy

13 komentarzy
Inwentaryzacja. Ile można dorobić i kiedy?
Inwentaryzacje odbywają się w praktycznie wszystkich podmiotach działających na rynku, ale z punktu widzenia pracowników, najważniejsze są te, które organizowane są przez duże sklepy. Bo właśnie wówczas można dorobić. Sprawdź, na czym polega inwentaryzacja i czym zajmuje się pracownik ekipy inwentaryzacyjnej.

Pracownik ekipy inwentaryzacyjnej – na czym polega inwentaryzacja?

Na czym polega praca pracownika ekipy inwentaryzacyjnej? Najprościej mówiąc, praca przy inwentaryzacji to tworzenie spisu towarów znajdujących się na sklepowych półkach i magazynie. Choć sklepy, w zależności od realizowanej polityki, mogą wykorzystywać różne urządzenia ułatwiające spisanie poszczególnych produktów, jakie oferują klientom, to zawsze niezbędne jest to, by pracownik wykazał się rzetelnością, solidnością i umiejętnością szybkiego liczenia.

Inwentaryzacja w efekcie weryfikuje różnice pomiędzy stanem wynikającym z ewidencji księgowej a rzeczywistą ilością towarów, która z różnych przyczyn może się zmieniać – przykładowo wtedy, gdy produkty tracą ważność lub niszczą się. Prowadzi do sprawdzenia rzetelności i wiarygodności sprawozdań finansowych. Skutkiem inwentaryzacji jest uzgodnienie rzeczywistego stanu, co jest potrzebne i przydatne pracodawcom z różnych powodów, m.in. pozwala na przeciwdziałanie nieprawidłowościom, jakimi może być zbyt duża ilość towaru.

O tym, jak wygląda codzienność w takiej pracy, opowiedziano w poniższym filmiku opracowanym przez firmę inwentaryzacyjną:

Video

Szukasz pracy?

Doradca klienta

ADREAMS

  • Białystok
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Łomianki
Dodana

Doradca klienta

ADREAMS

  • Gliwice
Dodana

Większość podmiotów odpowiednio wcześniej przygotowuje się do przeprowadzenia inwentaryzacji. Szczególnie ważne jest znalezienie pracowników, którzy będą mogli wykonywać pracę przy inwentaryzacji, spisując poszczególne towary. Warto zauważyć, że duże przedsiębiorstwa najczęściej decydują się na zatrudnienie dodatkowych osób. Jest to istotne przede wszystkim dlatego, że inwentaryzacje najczęściej odbywają się w nocy. A spisanie i policzenie produktów dostępnych w sklepie to nie lada wyzwanie.

Rodzaje inwentaryzacji:

  • Spis z natury
  • Uzgadnianie sald z kontrahentami
  • Weryfikacja stanu ewidencyjnego

Inwentaryzacja obejmuje towary handlowe, gotowe wyroby, półwyroby, materiały służące do produkcji towaru, a nawet odpady, które straciły swoją wartość z punktu widzenia ich pierwotnego przeznaczenia. Dokument spisu z natury przedsiębiorca może zarządzić pod koniec roku kalendarzowego lub podatkowego, w momencie zmiany wspólnika lub konieczności likwidacji działalności. Spis z natury zawiera między innymi dane firmy, datę sporządzenia, przedmiot spisu, a także najważniejsze dane, czyli nazwę towaru, ustaloną ilość materiałów, wartość czy uwagi.

Metody inwentaryzacji

Jak wspomniano wyżej, pracownicy inwentaryzacji mają do dyspozycji różne urządzenia, które pomagają im w sporządzeniu spisu towarów. Obecnie technologia oferuje wiele udogodnień dla przedsiębiorców oraz pracowników. Wspomaga ich przede wszystkim sprzęt informatyczny i elektroniczny. Może to być na przykład drukarka etykiet, czytniki, kolektory danych, czyli przenośne terminale, które mogą pomóc odczytywać kody kreskowe, a nawet programy do ewidencji i zarządzania majątku. Czasami zdarza się również, że inwentaryzacja jest przeprowadzana ręcznie, wtedy rezygnuje się z wielu sprzętów elektronicznych.

Dodatkowa praca czeka 

Większość sieci handlowych nie poszukuje pracowników na inwentaryzację samodzielnie, tylko korzysta z pomocy podmiotów zewnętrznych, dokładniej mówiąc z agencji pracy. Takie rozwiązanie jest o tyle uzasadnione, że dzięki temu przedsiębiorstwo faktycznie nie musi kłopotać się ze znalezieniem pracowników chętnych do pracy. To oszczędność nie tylko czasu, lecz także pieniędzy, bo takie rozwiązanie gwarantuje, że właściciele sklepów nie muszą oddelegowywać pracowników do przeprowadzenia procesu rekrutacji.

Warto wiedzieć, że...
Większość sklepów wielkopowierzchniowych na stałe współpracuje z agencjami pracy. A takie podmioty skrupulatnie gromadzą informacje na temat pracowników, którzy w latach poprzednich sprawdzili się podczas inwentaryzacji. Zasadniczo zatem mogą oni szybko uzbierać zgraną ekipę pracowników i mieć pewność, że ci nie zawiodą.

Chcesz pracować? Przeglądaj ogłoszenia lub zgłoś się do agencji pracy

Osoby zainteresowane dodatkowym zarobkiem przy inwentaryzacji nie powinny być zawiedzione. Takie oferty na portalach ogłoszeniowych i w prasie lokalnej ukazują się cyklicznie. Oznacza to, że każdy zainteresowany bez problemu powinien znaleźć i otrzymać pracę przy inwentaryzacji.

Innym sposobem na zdobycie dodatkowego zatrudnienia przy inwentaryzacji jest zgłoszenie się do jednej z agencji pracy działających na rynku. Jeżeli kandydat prześle CV i wskaże, że jest zainteresowany dodatkową pracą właśnie przy inwentaryzacji, to jest duże prawdopodobieństwo, że pracownik agencji zaprosi go na rozmowę wówczas, gdy będzie miał informację o konieczności rekrutowania osób zainteresowanych taką pracą.

Czy praca przy inwentaryzacji się opłaca?

Praca przy inwentaryzacji zazwyczaj odbywa się w godzinach nocnych, a pracownicy muszą wykazać się szybkością i dokładnością. Ile konkretnie można zarobić na inwentaryzacji, czyli średnio za 10-12 godzin pracy przy liczeniu towarów? Stawki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników: sklepu, w którym przeprowadzana będzie inwentaryzacja czy doświadczenia poszczególnych pracowników.

Najwięcej zarobią pracownicy, którzy będą mieli okazję pracować dla sklepów odzieżowych. Tam stawka za godzinę wynosi od 25 do 35 zł za godzinę. Mniej otrzymają ci, którzy będą liczyć towary dla sklepu spożywczego. One najczęściej oferują niższe stawki – od 20 do 28 zł za godzinę. Ostateczna kwota, jaka wpłynie na konto pracownika, zależy również od tego, ile godzin będzie trwała inwentaryzacja i jaką umowę podpisze on z zatrudniającą go agencją pracy.

Warto dodać, że przedsiębiorcy najczęściej poszukują pracowników do inwentaryzacji pod koniec roku. Jest to związane z tym, że ustawa o rachunkowości narzuca na nich obowiązek sprawdzenia stanu aktywów i pasywów. W ostatnim kwartale może pojawiać się najwięcej ofert pracy. Przestrzeganie terminowości jest bardzo ważne, a odpowiednie dokumenty narzucają częstotliwość i formę inwentaryzacji (spis z natury, uzgadnianie sald, weryfikacja). Przykładowo, kontrola przewidziana na ostatni dzień roku obrotowego przewiduje sprawdzenie aktywów pieniężnych, papierów wartościowych i produktów w toku produkcji.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są rodzaje inwentaryzacji?

Wyróżnia się trzy rodzaje inwentaryzacji i są to spis z natury, uzgadnianie sald z kontrahentami oraz weryfikacja stanu ewidencyjnego.

Na czym polega inwentaryzacja?

Inwentaryzacja polega na tworzeniu spisu towarów znajdujących się na sklepowych półkach i magazynie. Ekipę inwentaryzacyjną zatrudniają najczęściej sklepy spożywcze lub odzieżowe.

Ile może zarobić pracownik ekipy inwentaryzacyjnej?

Stawki dla pracowników zatrudnionych przy inwentaryzacji wahają się od 20 do 30 złotych za godzinę. Największe stawki oferują sklepy odzieżowe.

13 komentarzy

Adam

Adam

Nie tylko sklepy korzystają z inwentaryzacji. Moja firma również przeprowadza ją regularnie, aby mieć pewność, że w magazynie znajduje się odpowiednia ilość towarów. Dlatego polecam tę formę zarządzania firmą każdemu przedsiębiorcy.
Monia

Monia

Cieszy mnie to, że na inwentaryzację można znaleźć pracę również przez ogłoszenia w prasie i internecie. To dobra wiadomość dla osób, które nie chcą korzystać z pomocy agencji pracy.
Paula

Paula

Praca przy inwentaryzacji nie jest łatwa, ale z czasem można się do niej przyzwyczaić. Warto się też nauczyć korzystać z urządzeń elektronicznych, które bardzo ułatwiają pracę.
Król lew

Król lew

Bardzo ciekawy artykuł. Myślę, że zgłoszę się do jednej z agencji pracy, aby spróbować swoich sił przy inwentaryzacji. Nie szkodzi, że praca odbywa się w nocy - w końcu dodatkowe pieniądze zawsze się przydadzą.
7up7up

7up7up

Jako przedsiębiorca potwierdzam, że inwentaryzacja jest bardzo istotna dla prawidłowego funkcjonowania firmy. Dzięki niej mamy pewność, że towar znajdujący się w sklepie zgadza się z ilością w księgach. Zawsze zatrudniam dodatkowych pracowników na czas inwentaryzacji.
Patryk

Patryk

Zawsze zastanawiałem się, jak wygląda praca przy inwentaryzacji. Teraz dzięki temu artykułowi dowiedziałem się o wielu ciekawych faktach. Wydaje mi się, że może to być dobry sposób na zdobycie dodatkowych pieniędzy.
Mon

Mon

Na stronie Invent są ogłoszenia dotyczące możliwości szybkiego dorobienia przy inwentaryzacji. Ja byłam 2 tyg. w Niemczech- pierwszy raz. Dałam radę choć bałam się. Wszystko zgodnie z umową, praca fiz. nie za ciężka nawet dla osoby która nie pracuje fiz. Polecam na szybki zastrzyk gotówki
Zbigniew M

Zbigniew M

świat się zmienia. prowadziłem działalność handlową przez 35 lat. Koniec roku to był armagedon! Urzędasy na sylwestra a my do magazynu i na półki. Kiedyś to była męka. Pisanie przez kalkę, szukanie cen zakupu w dokumentach lub papierowych kartotekach. Jak weszły komputery to już bylo szybciej, a jak skanery i kody kreskowe to sielanka...
Ziaja

Ziaja

Taka praca jest na chwilę i ludzie mogą sobie dorabiać.
OBI tak to robi

OBI tak to robi

U nas inwentaryzacje robią niebieskie ludki z Inventu. Wygląda to ciekawie, sam bym czasami na taką wyskoczył :D
Dizzy

Dizzy

Zwykle w ostatnim kwartale roku wiele firm szuka pracowników na inwentaryzacje i to są gdzież zarobki 100 złotych do ręki za taką dniówkę.
Adam

Adam

Samodzielna inwentaryzacja to męka. Mamy z żoną firmę i przy pierwszej inwentaryzacji mało nie skończyło się rozwodem - tyle było zamieszania i nerwów. Teraz już zmądrzeliśmy i korzystamy z usług profesjonalnej firmy - RGIS - im idzie to zdecydowanie sprawniej niż nam.
Lolek

Lolek

Można się spotkać z ogłoszeniami, że potrzebni są w dniach od ...do ... pracownicy, którzy mają przeprowadzić inwentaryzację. Zazwyczaj jest to praca dorywcza.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka