Twoje wsparcie w rekrutacji

Wolontariat czy e-wolontariat?

Wolontariat czy e-wolontariat?
Praca bez wynagrodzenia, czyli wolontariat, to idealny sposób nie tylko na spędzanie czasu wolnego. To również szansa dla tych osób, które nie posiadają doświadczenia i obawiają się, że w przyszłości mogą mieć problemem ze znalezieniem zatrudnienia.

W Polsce, jak i na całym świecie, za wolontariat uznaje się pracę na rzecz jakiegoś podmiotu, którą osoba zainteresowana wykonuje nieodpłatnie. Osoby zainteresowane pracą w charakterze wolontariusza mają wiele możliwości, bo organizacji poszukujących takich pracowników jest naprawdę wiele. Warto przy tym zauważyć, że wolontariuszem może zostać każdy – często również osoby niepełnoletnie. W praktyce zatem każdy, przez pracę z dziećmi czy osobami starszymi, ma możliwość zdobycia doświadczenia w pracy. Takie może się przydać wówczas, gdy pracownik będzie poszukiwał zatrudnienia – dla pracodawcy to wyraźny sygnał, że pracownik jest aktywny i nie boi się kolejnych wyzwań.

Gdy mowa o wolontariacie, nie można zapomnieć, że każdy zainteresowany może wybrać taki, jaki go interesuje. Poza pracą dla organizacji mających swoją siedzibę w danym mieście, można zostać również e-wolontariuszem. Taka praca jest szczególnie istotna dla tych wszystkich, którzy chcą nieść pomoc osobom potrzebującym, ale nie mogą z uwagi np. na swoją niepełnosprawność lub brak czasu. E-wolontariat znosi wiele ograniczeń i z tego też względu zainteresowanie nim wzrasta z roku na rok.


Dla kogo jest tradycyjny wolontariat?

W podstawowej formie wolontariat sprowadza się do tego, że wolontariusz jest zobowiązany stawiać się w wybranej przez siebie organizacji zgodnie z wcześniej ustalonym grafikiem. Wówczas wykonuje on zadania zgodnie ze swoimi umiejętnościami lub uczy się pracować z innymi. Takie rozwiązanie jest idealne dla osób, które wcześniej nie miały styczności z wolontariatem i, choć znają jego definicję, faktycznie nie wiedzą, na czym on polega.

W tradycyjnej formie wolontariat sprowadza się do tego, że wolontariusz ma możliwość poznać bliżej środowisko, w jakim będzie pracował. Istotne jest również to, że dzięki temu może nabyć doświadczenia w pracy zespołowej. Jeżeli dodać do tego fakt, że wolontariusze najczęściej wykonują różnorodne zadania, to zdobywają cenne doświadczenie związane z pracą z ludźmi lub pracą w trudnych warunkach. W praktyce wszystko to owocuje późniejszymi możliwościami.

To Cię powinno też zainteresować: Wolontariat - zajęcie po godzinach


E-wolontariat, czyli działalność w sieci

Rozwój internetu sprawił, że zainteresowali się nim nie tylko przedsiębiorcy. Dziś swoje strony internetowe mają nie tylko przedsiębiorstwa, lecz także organizacje działające na rzecz konkretnych grup społecznych. To nie powinno dziwić, bo w ten sposób mają oni możliwość docierania do szerszego grona darczyńców lub osób zainteresowanych ich działalności. Oznacza to, że są potrzebni również wolontariusze, którzy zajmą się np. obsługą poczty elektronicznej organizacji czy udzielaniem się na forach internetowych.

E-wolontariat jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają możliwości dojeżdżać do siedziby organizacji lub nie są zainteresowani bezpośrednią pracą z osobami potrzebującymi. Zajmując się działaniami promującymi daną organizację czy pozyskując kolejnych darczyńców, również mogą pochwalić się konkretnymi efektami. Dodatkowo zdobywają doświadczenie np. we wspomnianym wyżej pozyskiwaniu darczyńców. Szlifowanie umiejętności komunikacyjnych jest szczególnie ważne, gdy mowa o tym, by wykorzystać doświadczenie wyniesione z wolontariatu do pracy na późniejszych stanowiskach.


To się opłaca z wielu powodów

Choć osoby decydujące się zostać wolontariuszami najczęściej są zainteresowani pomocą innym, nie można zapomnieć, że wykonywanie właśnie takiej pracy pozwala zdobyć cenne doświadczenie. Jest to szczególnie ważne z punktu widzenia osób, które nigdy wcześniej nie pracowały. Wolontariusz po skończonej pracy otrzymuje referencje. A takie mogą mu pomóc w znalezieniu stałej pracy.

Nie bez znaczenia są przy tym umiejętności wyniesione z pracy z innymi czy w grupie. Dzięki takim zajęciom, wolontariusz faktycznie uczy się, jak rozmawiać z innymi. To cenna wiedza, którą później może wykorzystać w pracy zawodowej.

Oceń ten wpis
Wolontariat czy e-wolontariat?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Basia
2019-12-12, 15:44
Bardzo ciekawe rozróżnienie. Wolontariat to zagadnienie kojarzące się pozytywnie z angażowaniem się w projekty.
Stefek
2019-05-19, 14:45
Wolontariat czy e-wolontariat? Fajny artykuł. Wolontariat to praca bez wynagrodzenia. Wszystko jest ujęte w tym artykule. E-wolontariat, czyli działalność w sieci - tego nie wiedziałem... na czym ona polega....
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.