Są firmy, do których pracownicy muszą każdego ranka dojeżdżać. Przykładem jest np. zakład produkcyjny czy firmy usługowe, banki. Bywają jednak i takie zakłady pracy, które dają zatrudnionym swobodę w wyborze godzin pracy i sposobu realizacji zleconych zadań. Ci pracownicy mają też wybór – mogą pracować w zaciszu własnego mieszkania, mogą również zdecydować się na biuro coworkingowe. W Polsce takie powstały już w największych miastach i oferują zainteresowanym biurko, sprzęt biurowy i pyszną kawę.
To, że pracownicy wykonujący pracę zawodową w zaciszu własnego mieszkania mogą mieć problem ze skoncentrowaniem się nad obowiązkami i chcieć powrócić do pracy w siedzibie pracodawcy, zauważono już dawno. Właśnie w ten sposób zrodził się pomysł stworzenia biur coworkingowych – przestrzeni, w których pracownicy mogą wykonać zlecenia i to wśród innych osób zatrudnionych w ten sposób. Zalety coworkingu docenili nie tylko ci, którzy nie muszą przyjeżdżać każdego dnia do firmy, lecz także osoby prowadzące działalność gospodarczą.
Rozwiązanie tańsze od wynajmu biura
Nie każda osoba prowadząca własną firmę musi spotykać się ze swoimi klientami – czasem wystarczają np. rozmowy telefoniczne. Oznacza to, że nie każda musi też wynajmować przestrzeń biurową. A trzeba pamiętać, że wynajęcie biura w centrum miasta to konkretny wydatek, na który nie stać każdego. To jeden z powodów, dla których osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej nie mogą pozwolić sobie na takie rozwiązanie. W ich przypadku skorzystanie z coworkingu jest świetny sposobem na zminimalizowanie kosztów.
Ile kosztuje wynajęcie biura w przestrzeni coworkingowej? Ceny są zróżnicowane i zależą zarówno od miejscowości, jak i położenia biura, ale można przyjąć, że miesięczny koszt zamyka się w granicach 500–800 zł. To niewiele, zważywszy, że w tych opłatach zawarte są już opłaty eksploatacyjne i często wspomniana dobra kawa.
Lepsza organizacja czasu
Gdy mowa o zaletach coworkingu, wiele osób wskazuje przede wszystkim na możliwość zaoszczędzenia pieniędzy na wynajmie powierzchni biurowej. To nie jedyny powód, dla którego warto zainteresować się takim rozwiązaniem. Coworking pomaga również podnieść kreatywność i pozwala skoncentrować się na pracy. W domowym zaciszu, choć pracuje się przyjemnie, to jednak mało wydajnie, co potwierdzą ci, którzy spróbowali takiej pracy.
Wykupienie powierzchni biurowej wiąże się z koniecznością dojazdu do biura. To zaś może skutecznie zmusić do porannego wstania. Pracując wśród innych, łatwiej również się skoncentrować. Rozmowy innych pracowników czy szuranie krzesłami nie powinno nadto rozpraszać, jeżeli jednak tak, warto pomyśleć np. o słuchawkach. Z całą pewnością jednak praca wśród ludzi powinna przyczynić się do lepszego zorganizowania swojego dnia pracy.
Możliwość współpracy z innymi
Niezależnie od branży, w jakiej pracownik działa, najważniejsze są kontakty z innymi ludźmi. Praca w przestrzeni coworkingowej jest o tyle ciekawym rozwiązaniem, że dzięki niej możliwe jest poznanie nowych ludzi i wymiana doświadczeń. To może zaowocować również szeregiem zleceń lub współpracą z wybranymi podmiotami. A to kolejna zaleta pracy w biurze coworkingowym.
Kto powinien zatem pomyśleć o pracy w biurze coworkingowym? Każdy, kto jest zainteresowany ulepszeniem swojej pracy i osiąganiem jeszcze lepszych wyników. Coworking to rozwiązanie, które się opłaca i to niezależnie od tego, z jaką branżą pracownik się związał.
To może Cię również zainteresować