Dlaczego? Bo osób, które zawodowo wykonują wolny zawód przybywa z roku na rok. Jest to związane m.in. z przeniesieniem środka ciężkości ze sprzedaży na usługi – w tych działa coraz więcej osób. Znaczenie ma również rozwój nowoczesnych technologii i internetu. Coraz więcej osób zajmuje się programowaniem, tworzeniem stron internetowych czy grafiką na potrzeby portali internetowych.
Czy przestrzenie coworkingowe w dużych miastach różnią się czymś powstających w mniejszych miejscowościach? Mając wybór, z którym biurem coworkingowym rozpocząć współpracę?
Przedsiębiorca kontra społeczność
Osoby, które zauważyły nowy trend i potrzebę, zainicjowały otwieranie w Polsce pierwszych biur coworkingowych. Fakt, że jeszcze kilkanaście lat temu zainteresowanie było znacznie mniejsze niż dziś wymuszał, że pierwsze przestrzenie powstawały wyłącznie w dużych miastach. Dziś biura coworkingowe można znaleźć nawet w małych miejscowościach.
Biura coworkingowe w dużych miastach to firmy. Ich właściciele chcą zarabiać, udostępniając na godziny biurka i fotele. Skoro konkurencja na rynku jest coraz większa, muszą oni inwestować spore pieniądze w kreatywny wystrój przestrzeni czy zapewnienie dostępu do sprzętu biurowego, np. drukarki, skanera czy faksu. W większości takich biur zostaje wydzielony kącik socjalny, gdzie obowiązkowo znajduje się ekspres do kawy i drobny poczęstunek.
Oferta biur coworkingowych w małych miejscowościach jest znacznie skromniejsza. Przede wszystkim takie przestrzenie nie są stworzone przez przedsiębiorców nastawionych na osiąganie zysku, ale przez społeczność, która poszukuje miejsca do pracy. Wsparcie takim inicjatywom często zapewniają wójtowie czy burmistrzowie, udostępniając choćby lokal, w których biuro może powstać. W praktyce takie biura są jednak elastyczniejsze – osoby odpowiedzialne za ich działanie wsłuchują się w potrzeby zainteresowanych choćby w zakresie godzin otwarcia.
Czytaj również: Czy opłaca się założyć biuro rachunkowe?
W Europie Zachodniej wciąż więcej, ale…
Z informacja podanych przez Polskie Radio wynika, że w 2015 r. w Polsce działało co najmniej 145 biur coworkingowych. To jednak wciąż niewiele w porównaniu z ilością biur działających w Europie Zachodniej. Tylko w Berlinie można naliczyć takich ok. 200
Z punktu widzenia osób poszukujących pomysłu na biznes, założenie biura coworkingowego może być świetnym pomysłem na zarobienie dużych pieniędzy. Specjaliści przewidują, że w następnych latach zapotrzebowanie na takie przestrzenie będzie systematycznie rosnąć.
W Polsce najwięcej biur coworkingowych działa w dużych miastach. W niewielkich miejscowościach przestrzenie przeznaczone do wspólnej pracy rodzą się z zapotrzebowania na takie usługi. Zanim biuro coworkingowe powstanie najczęściej gromadzi się grupa zainteresowanych, która jest zainteresowana zrealizowaniem takiej inicjatywy. Większość z nich nie chce pracować samotnie, dlatego stawia na coworking.
Koniec z małą przestrzenią
Coworking narodził się w Stanach Zjednoczonych, ale popularny stał się również w Europie. Patrząc z perspektywy czasu, można stwierdzić, że niezależnie od tego, o jakim mieście mowa, biura coworkingowe zmieniają się, jeżeli chodzi o wielkość, sposób zagospodarowania i wyposażenie. Pierwsze przestrzenie były nie tylko skromne, lecz także niewielkie. Aby zminimalizować koszty, dochodziło do sytuacji, że na niewielkiej przestrzeni ustawiano od kilku do nawet kilkunastu biurek. Praca w takich pomieszczeniach nie należała jednak do najprzyjemniejszych.
Współcześnie sytuacja wygląda inaczej. Przestrzenie przeznaczone do wspólnej pracy coraz częściej przypominają open space’y. Coraz częściej ich właściciele dbają również o wyposażenie. Osoby wykonujące wolne zawody, które korzystają z takich biur, otrzymują – poza dostępem do sieci – również dostęp do drukarki, telefonu czy faksu.
To może Cię również zainteresować