Kiedy udać do agencji doradztwa personalnego?

Kiedy udać do agencji doradztwa personalnego?
Działają na rynku od wielu lat, ale dla wielu wciąż są zagadką. Do agencji doradztwa personalnego, gdyż o nich mowa, warto udać się nie tylko wówczas, gdy poszukuje się zatrudnienia. Doradca pomoże również w zaplanowaniu ścieżki kariery. A to może pomóc choćby przy przeglądaniu publikowanych ofert pracy.

 Kim jest doradca personalny? To osoba o konkretnych umiejętnościach, pomagająca nie tylko osobom poszukującym zatrudnienia, lecz także pracodawcom. Doradca personalny coraz częściej nazywany jest łowcą talentów (headhunterem), choć akurat tacy specjaliści najczęściej działają na zlecenie konkretnych podmiotów, poszukujących pracowników o określonych umiejętnościach, wykształceniu czy doświadczeniu.

Praca doradcy zawodowego to przede wszystkim praca z ludźmi poszukującymi zatrudnienia. Właśnie tacy najczęściej zjawiają się w agencjach pracy tymczasowej czy agencjach doradztwa personalnego, w których ci specjaliści znajdują zatrudnienie. Trzeba jednak pamiętać, że doradca nie tylko pomaga w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych czy przeprowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych na zlecenie swojego klienta, lecz także pomaga w opracowaniu ścieżki kariery zawodowej i jej realizowaniu.

Gdy szukasz pracy…

Poszukując stałego zatrudnienia, wiele osób czuje się bezsilna. Dotyczy to przede wszystkich tych, którzy wchodzą na rynek pracy po długiej przerwie i nie bardzo wiedzą, w jaki sposób się na nim odnaleźć. Takim osobom doradca pomaga m.in. w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, wskazuje, gdzie mogą oni szukać ofert pracy lub przeprowadza z nimi rozmowy kwalifikacyjne, by nauczyć ich odpowiadać na przykładowe pytania, mogące pojawić się na właściwym spotkaniu z rekruterem lub potencjalnym pracodawcą.

Ponieważ doradcy zawodowi najczęściej pracują w profesjonalnych agencjach, mają dostęp do różnorodnych i – co ważne – aktualnych ofert pracy. W praktyce zatem mogą pomóc każdej osobie poszukującej zatrudnienia i skierować ją do pracodawcy, poszukującego pracownika o takich kwalifikacjach i umiejętnościach, jakie posiada bezrobotny.

By zaplanować ścieżkę kariery

Doradca zawodowy to osoba o konkretnych umiejętnościach, potrafiąca przede wszystkim słuchać osoby siedzącej naprzeciwko niej. Ponieważ potrafi ona trafnie oceniać na podstawie zgromadzonych informacji, z jej pomocy powinny korzystać osoby zamierzające zaplanować ścieżkę kariery. W takim przypadku doradca jest w stanie pomóc w wyborze potencjalnych miejsc pracy czy szkoleń i kursów, pozwalających pracownikowi dojść do założonego punktu.

To Cię powinno też zainteresować: Nie mogę znaleźć pracy

Praca doradcy zawodowego nie ogranicza się jednak wyłącznie do wytyczania ścieżki kariery osób zainteresowanych. Do agencji doradztwa personalnego powinna zgłosić się każda osoba, będąca na etapie wybierania szkoły średniej lub wyższej. Ponieważ doradca spędza z każdym zainteresowanym trochę czasu, a w swojej pracy nierzadko sięga np. po testy psychologiczne, może ocenić predyspozycje osoby siedzącej przed nim i pomóc jej w wyborze np. szkoły średniej lub kierunku studiów.

To się opłaca

Nie od dziś mówi się, że uczelnie wyższe produkują bezrobotnych. Rzeczywiście, o ile jeszcze kilkanaście lat temu posiadanie dyplomu w kieszeni otwierało drzwi do praktycznie każdej firmy, o tyle dzisiaj dyplom nie robi już na pracodawcach większego wrażenia. W praktyce zatem wybierając kierunek studiów, każdy zainteresowany powinien być świadomy perspektyw pracy.

Większość doradców działających na rynku, oferuje bezpłatną pomoc. I to kolejny powód, dla którego warto pomyśleć o umówieniu się na spotkanie ze specjalistą. Takie rozwiązanie może przynieść wyłącznie korzyści – z całą pewnością nie zaszkodzi.

Oceń ten wpis
Kiedy udać do agencji doradztwa personalnego?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Janda
2019-12-12, 15:49
W każdej chwili można i takie darmowe przecież także istnieją na przykład w pośredniakach. Dla wielu ludzi może to być pomocne.
Frania
2019-05-19, 15:31
Na tym portalu jest wiele informacji o agencjach pracy.... Fajnie, że jest też taki temat. Agencje doradztwa personalnego nareszcie wiem, czym się zajmują i kiedy do nich się udać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.