Własna firma po 50. roku życia

Własna firma po 50. roku życia
Dojrzały wiek to czas, gdy pracownik wie całkiem sporo o funkcjonowaniu rynku pracy. Jeżeli dodać do tego umiejętność zarządzania własnym czasem, oddanie, pasję i doświadczenie, można powiedzieć, że... dostaje się idealny przepis na własną firmę!

Po 50. roku życia wiele pracowników ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Wielu pracodawców stawia głównie na osoby młode i dynamiczne, które nie boją się wyzwań, zapominając przy tym, że dojrzały pracownik jest doświadczony. Ten trend, choć powoli się zmienia, wciąż jednak ma się dobrze. Zauważyć można to choćby w statystykach. W urzędach pracy osoby bezrobotne, które przekroczyły 50. rok życia stanowią znaczny odsetek wszystkich osób pozostających bez pracy. Z tego też względu, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, organizowane są różne akcje informacyjne i wsparcie dla osób z tej grupy bezrobotnych. Jednocześnie pomija się fakt, że bezrobotni po 50. roku życia mogą być na tyle doświadczeni i aktywni, że postawią na swoją przedsiębiorczość.

Doświadczenie jest w cenie

Własna firma po 50. roku życia to nie tylko ochrona przed bezrobociem, lecz przede wszystkim szansa sprawdzenia się w nowej sytuacji. Pierwszym krokiem każdej osoby rozważającej taką możliwość jest podjęcie decyzji o tym, czym jej firma będzie się zajmować. Tu warto czerpać przede wszystkim ze swojego doświadczenia i postawić na to, co potrafi się najlepiej.

Osoby poważnie myślące o własnej firmie powinny celnie potrafić ocenić nie tylko własne umiejętności, lecz także doświadczenie czy predyspozycje. Warto też pomyśleć o wsparciu. Prowadzenie firmy znacząco różni się od pracy na etacie. Dobrym rozwiązaniem może być czerpanie z doświadczeń osób, które takie prowadzą.

Dofinansowanie do działalności

Choć osoby po 50. roku życia mają najczęściej ustabilizowaną sytuację finansową, nie można zapomnieć, że otwarcie działalności gospodarczej może wiązać się z dużymi wydatkami. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków np. z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy mogą starać się również o nisko oprocentowane lub bezzwrotne pożyczki.

Pomyśleć warto również zapisaniu się na bezpłatne szkolenie organizowane przez urząd pracy. Dzięki uczestnictwu w nim możliwe jest nie tylko napisanie dobrego biznesplanu, lecz także poszerzenie wiedzy na temat np. składek ZUS czy rozliczania się z urzędem skarbowym. Taka wiedza przydaje się każdemu przedsiębiorcy i to niezależnie od tego, czy współpracuje on z biurem rachunkowym.

Od tego należy zacząć

Jak przygotować się do otwarcia działalności gospodarczej? Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim dopracowany biznesplan. To podstawa, dzięki której można oszacować koszty i określić swoje możliwości. Nie każdy zainteresowany jest w stanie samodzielnie przygotować taki dokument. Pomocy szukać można m.in. w powiatowych urzędach pracy.

Przy pisaniu biznesplanu warto też porozmawiać z najbliższymi. Oni nie tylko mogą spojrzeć na pomysł od innej strony, lecz także pomóc w doprecyzowaniu jego poszczególnych punktów. To powinno pomóc w założeniu takiej firmy, która będzie podmiotem sprawnie działającym na rynku i przynoszącym konkretne dochody.

Im się udało!

Kto po 50. roku życia założył firmę? Myśląc o swoim potencjalnym miejscu pracy, warto poczytać biografię np. Gordona Bowkera, założyciela firmy Starbucks. Inną postacią, która może zainspirować do działania jest Charles Flint, który stworzył IMB. To tylko przykłady na to, że wiek dojrzały wcale nie musi oznaczać końca aktywności i marzeń. To właśnie czas, by zacząć je realizować!

Oceń ten wpis
Własna firma po 50. roku życia
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Lenin52
2019-12-11, 09:38
Przez dwa lata zastanawiałem się nad zmianą koncepcji życia i nie wiedziałem, co z tym zrobić i skończeniu 50tki udało mi się zrealizować to o czym tutaj mowa. Potwierdzam, że da się to zrobić skutecznie.
Rodeo
2019-05-25, 18:34
Nic nie stoi na przeszkodzie, jak firmę tworzy człowiek w wieku 50+. Ma on już zdobyte doświadczenie i nawet śmiem twierdzić, że ma większe szanse na sukces, niż osoba młoda.
Sinth
2019-05-03, 14:36
W takim wieku można także wiele zyskać gdy ma się doświadczenie i pomysł. Nikt przecież nie powiedział, że firma jest dobra tylko dla młodych ludzi na czy po studiach.
Irek
2019-04-19, 09:34
Jeżeli jest pomysł to wiek nie stanowi żadnego problemu. Przede wszystkim doświadczenie i zgromadzone środki pozwalają na niezależność w każdym wieku życia.
Fenix
2019-04-02, 13:05
No niestety dla młodych jest problem taki sam. Nawet jak osoba z doświadczeniem otworzy firmę to nie zawsze przebije się przez konkurencje, a opłaty sa przecież zabójcze.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.