Spis treści
Doświadczenie jest w cenie
Po 50. roku życia wiele pracowników ma problem ze znalezieniem zatrudnienia. Wielu pracodawców stawia głównie na osoby młode i dynamiczne, które nie boją się wyzwań, zapominając przy tym, że dojrzały pracownik jest doświadczony. Ten trend, choć powoli się zmienia, wciąż jednak ma się dobrze. Zauważyć można to choćby w statystykach. W urzędach pracy osoby bezrobotne, które przekroczyły 50. rok życia stanowią znaczny odsetek wszystkich osób pozostających bez pracy. Z tego też względu, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, organizowane są różne akcje informacyjne i wsparcie dla osób z tej grupy bezrobotnych. Jednocześnie pomija się fakt, że bezrobotni po 50. roku życia mogą być na tyle doświadczeni i aktywni, że postawią na swoją przedsiębiorczość.
Własna firma po 50
Własna firma po 50. roku życia to nie tylko ochrona przed bezrobociem, lecz przede wszystkim szansa sprawdzenia się w nowej sytuacji. Pierwszym krokiem każdej osoby rozważającej taką możliwość jest podjęcie decyzji o tym, czym jej firma będzie się zajmować. Tu warto czerpać przede wszystkim ze swojego doświadczenia i postawić na to, co potrafi się najlepiej.
Osoby poważnie myślące o własnej firmie powinny celnie potrafić ocenić nie tylko własne umiejętności, lecz także doświadczenie czy predyspozycje. Warto też pomyśleć o wsparciu. Prowadzenie firmy znacząco różni się od pracy na etacie. Dobrym rozwiązaniem może być czerpanie z doświadczeń osób, które takie prowadzą.
Dofinansowanie działalności
Choć osoby po 50. roku życia mają najczęściej ustabilizowaną sytuację finansową, nie można zapomnieć, że otwarcie działalności gospodarczej może wiązać się z dużymi wydatkami. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie ze środków np. z Europejskiego Funduszu Społecznego. Osoby zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy mogą starać się również o nisko oprocentowane lub bezzwrotne pożyczki.
Pomyśleć warto również zapisaniu się na bezpłatne szkolenie organizowane przez urząd pracy. Dzięki uczestnictwu w nim możliwe jest nie tylko napisanie dobrego biznesplanu, lecz także poszerzenie wiedzy na temat np. składek ZUS czy rozliczania się z urzędem skarbowym. Taka wiedza przydaje się każdemu przedsiębiorcy i to niezależnie od tego, czy współpracuje on z biurem rachunkowym.
Jak przygotować się do otwarcia działalności gospodarczej? Dobrym rozwiązaniem jest przede wszystkim dopracowany biznesplan. To podstawa, dzięki której można oszacować koszty i określić swoje możliwości. Nie każdy zainteresowany jest w stanie samodzielnie przygotować taki dokument. Pomocy szukać można m.in. w powiatowych urzędach pracy.
Przy pisaniu biznesplanu warto też porozmawiać z najbliższymi. Oni nie tylko mogą spojrzeć na pomysł od innej strony, lecz także pomóc w doprecyzowaniu jego poszczególnych punktów. To powinno pomóc w założeniu takiej firmy, która będzie podmiotem sprawnie działającym na rynku i przynoszącym konkretne dochody.
Kto po 50. roku życia założył firmę? Myśląc o swoim potencjalnym miejscu pracy, warto poczytać biografię np. Gordona Bowkera, założyciela firmy Starbucks. Inną postacią, która może zainspirować do działania jest Charles Flint, który stworzył IMB. To tylko przykłady na to, że wiek dojrzały wcale nie musi oznaczać końca aktywności i marzeń. To właśnie czas, by zacząć je realizować!
Dotacje unijne dla osób po 50 roku życia
Dotacje unijne to jedno z najważniejszych źródeł finansowania dla osób, które planują rozpocząć własną działalność gospodarczą po 50. roku życia. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że istnieją specjalne programy, które oferują dotacje dla bezrobotnych po 50. roku życia. Te fundusze europejskie są dostępne dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą, ale nie mają wystarczających środków na jej rozpoczęcie. Dotacje te mogą pokryć koszty związane z zakupem sprzętu, wynajmem biura, szkoleniem pracowników i wieloma innymi aspektami prowadzenia firmy.
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej to kolejna opcja dla osób po 50. roku życia, które chcą założyć własną firmę. Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej są dostępne w ramach różnych programów, zarówno na poziomie krajowym, jak i unijnym. Wiele z tych programów oferuje dotacje na rozpoczęcie działalności, które nie muszą być zwracane, pod warunkiem że firma będzie działać przez określony czas. To doskonała okazja dla osób, które chcą rozpocząć własną działalność, ale obawiają się ryzyka finansowego.
Zatrudnienie osoby powyżej 50. roku życia
Zatrudnienie osoby powyżej 50. roku życia to nie tylko korzyść dla pracownika, ale również dla pracodawcy. Wiele firm nie zdaje sobie sprawy, że mogą skorzystać z dofinansowania za zatrudnienie pięćdziesięciolatka. Dotacje na pracownika z urzędu pracy to doskonały sposób na zwiększenie zasobów ludzkich firmy bez dużych kosztów. Dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego to nie tylko pomoc finansowa dla firmy, ale również szansa na zdobycie doświadczonego i wartościowego pracownika. Warto więc rozważyć zatrudnienie osoby powyżej 50. roku życia i skorzystać z dostępnych form wsparcia.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej: wybierz odpowiednią dla siebie