Każdy z nas ma predyspozycje do wykonywania określanych zadań. Rozwijając np. umiejętność przemieszczania grafitu po papierze, można tworzyć małe dzieła sztuki. Aby jednak dojść do perfekcji i wyrobić sobie własny warsztat, niezbędne jest spędzenie wielu godzin pracy nad kartką papieru, poznanie technik rysowania i ich opanowanie. Czy zatem talent rzeczywiście jest potrzebny do tego, by osiągnąć sukces zawodowy? Niekoniecznie. Wystarczy po prostu znać swoje mocne i słabe strony, by rozwijać właściwe umiejętności. Ciężką pracą – na dobrych podwalinach – można osiągnąć praktycznie każdy założony cel.
Czym jest talent?
Większość osób ma problem z podaniem definicji słowa „talent”. Słownikowa definicja to „człowiek obdarzony wybitnymi zdolnościami twórczymi”. Specjaliści zajmujący się tym tematem podkreślają jednak, że każdy z nas ma pewne zdolności. To, czy zostaną one ujawnione zależy wyłącznie od tego, czy np. na etapie szkoły wachlarz zajęć będzie wystarczająco szeroki. Nie można zapomnieć też o tym, co stwierdzili pracownicy Instytutu Gallupa. Według nich talent to po prostu wzorzec myślenia czy działania, który odpowiednio wykorzystany może przynieść określone korzyści. W praktyce zatem każdy z nas powinien znaleźć dziedzinę, w której czuje się dobrze. Wykonywanie poszczególnych zadań powinno przynosić satysfakcję. Rozwijając swoje zdolności w wybranym kierunku osiągnąć można każdy założony cel.
W czym jesteś dobry?
Wytyczenie ścieżki kariery jest niezwykle istotne również wówczas, gdy mowa o talencie. Niewiele jednak osób decyduje się np. na skorzystanie z pomocy specjalisty, czyli osoby zajmującej się zagadnieniami budowania ścieżki kariery czy trenera osobistego. Warto wiedzieć, że tacy mogą podsunąć do wypełnienia testy, na podstawie których wskażą predyspozycje osoby zainteresowanej. Jeżeli będzie ona rozwijała się w danym kierunku np. już od szkoły podstawowej, jest bardzo duża szansa, że osiągnie sukces szybciej niż rówieśnicy. Wszystko bowiem sprowadza się do wskazania mocnych stron. Wybierając w ten sposób swój przyszły zawód, można rozwijać drzemiący potencjał i talent jednocześnie.
Kilka cech
Specjaliści podkreślają, że każda osoba ma przynajmniej kilka mocnych stron, które może rozwijać. Wybór ścieżki działania zależy od nas samych. Warto mieć jednak świadomość, że nie każda może być fundamentem, na którym budowany będzie sukces. Aby jednak móc zarządzać i budować, konieczne jest poznanie własnych mocnych stron. Z tego też względu warto skorzystać z pomocy specjalistów. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której dopiero budujemy naszą ścieżkę kariery, jak i takiej, gdy chcemy zmienić zawód lub przebranżowić się. W każdym z tych przypadków konieczne jest poznanie siebie i określenie kierunku dalszego rozwoju. To podstawa, od której należy wyjść, to również szansa na to, by wybrać trafnie i zgodnie ze swoimi predyspozycjami czy zainteresowaniami.
Samodzielnie też można odkryć
Nie zawsze potrzebna jest pomoc specjalistów, czasem wystarczy po prostu baczna obserwacja siebie. Najczęściej jesteśmy dobrzy w tym, co lubimy. Jeżeli jakieś zajęcie sprawia nam po prostu dużo radości, warto się na nim skupić. Śmiało można powiedzieć, że przychodzi to praktycznie bez wysiłku – jest czymś naturalnym, że lubimy np. uczyć się języków obcych, wolimy liczby od liter czy chętnie gramy na pianinie. Jedyny problem, jaki może się wówczas pojawić, to wyrzuty sumienia. Inaczej mówiąc, zdarza się, że takie osoby mają poczucie, że muszą nadrabiać zaległości w innych dziedzinach. Niepotrzebnie. Specjaliści są zgodni w tym względzie – warto skupić się na rozwijaniu swoich silnych stron. W ten sposób szybciej można osiągnąć sukces. Rozpoczynanie np. nauki języków obcych bez potrzeby i chęci to wyłącznie strata czasu. Znacznie lepiej rozwijać to, co sprawia nam przyjemność i w czym możemy stać się bezkonkurencyjni.
To może Cię również zainteresować