Dla kogo program "Pierwszy biznes"?

Dla kogo program "Pierwszy biznes"?
W listopadzie bieżącego roku wystartował nowy program skierowany do ludzi przedsiębiorczych. ?Pierwszy biznes? umożliwia zaciągnięcie niskooprocentowanej pożyczki, która wykorzystana może zostać do założenia własnego przedsiębiorstwa. W jaki sposób postarać się o pieniądze?

Program ?Pierwszy biznes? uruchomiony został 17 listopada 2014 roku. Skierowany jest on nie tylko do osób bezrobotnych, lecz także absolwentów i studentów. Każdy z zainteresowanych może wystąpić o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnej firmy. Maksymalna wysokość pożyczki to 74 tysiące złotych. Inicjatorem programu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W jaki dokładnie sposób ubiegać się o pieniądze, które mogą pozwolić na spełnienie marzeń o niezależności?

500 mln złotych na przedsiębiorczość

Kwestia przedsiębiorczości to szerokie zagadnienie. Trzeba pamiętać, że od powstawania nowych firm zależy to, czy powstawać będą kolejne miejsca pracy. Z tego właśnie względu tak ważne jest wspieranie przedsiębiorczości. Program ?Pierwszy biznes? to kolejny pomysł rządzących na to, aby zachęcić młode i bezrobotne osoby do założenia własnej firmy. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala stworzyć miejsce pracy samemu sobie, lecz także w przyszłości innym osobom poszukującym zatrudnienia. Na wspomniany program w najbliższych latach zostały przeznaczone bardzo duże środki. Mowa aż o 500 mln złotych, o które będą mogły wnioskować osoby zainteresowane.

Kto może się ubiegać o pożyczkę?

Zgodnie z założeniami programu, o pożyczkę na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej starać może się szeroka grupa zainteresowanych. Poza osobami bezrobotnymi (które są zarejestrowane w urzędzie pracy) mowa również o absolwentach wyższych uczelni prywatnych lub państwowych w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu. Na pożyczkę mają również szansę absolwenci szkół średnich i studenci ostatniego roku studiów.

Wnioskowanie o pożyczkę jest stosunkowo proste i nie wymaga wypełnienia wielu formalności. Przede wszystkim konieczne jest skontaktowanie się z pośrednikiem finansowym, który jest odpowiedzialny za obsługę programu w danym województwie. Warto przy tym wiedzieć, że aktualnie program nie jest jeszcze promowany ? szerzej zakrojona akcja marketingowa zacznie się od 1 grudnia 2014 roku. Osoby zainteresowane powinny jak najszybciej skontaktować się z pośrednikiem finansowym i zebrać komplet wymaganych dokumentów.

Warunki udzielenia pożyczki

Pożyczka z programu ?Pierwszy biznes? przeznaczona jest na otwarcie działalności gospodarczej. Jakie kwoty można otrzymać w ramach złożonego wniosku? Maksymalna kwota, na jaką liczyć może osoba zainteresowana to 74 tys. zł (jest to aktualnie równowartość 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce). Warto przy tym zauważyć, że osoby wnioskujące o kredyt, otrzymują go na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim uwagę warto zwrócić na oprocentowanie ? kształtuje się ono na poziomie 1/4 stopy redyskonta weksli (aktualnie 0,56% w skali roku). Zaciągniętą pożyczkę można spłacać maksymalnie przez 7 lat.

Również porada

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Powinien o tym pamiętać każdy przyszły przedsiębiorca. Ponieważ aspekt ten jest niezwykle istotny, osoby składające wniosek o pożyczkę mogą również uzyskać szereg porad związanych z zakładaną działalnością gospodarczą. Ponadto, do ich dyspozycji są również profesjonalni doradcy, udział można wziąć także w organizowanych szkoleniach. Wszystko to ma przyczynić się do zmniejszenia ewentualnego ryzyka niepowodzenia osoby, która zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki.

Oceń ten wpis
Dla kogo program "Pierwszy biznes"?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

pr. Karol
2019-12-06, 05:42
Powiem krótko- ciekawy artykuł dla zainteresowanych. Jedną z alternatyw dla bezzwrotnych dotacji unijnych lub z urzędu pracy jest program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie”. Mnie nie dotyczy, bo mam stałą pracę, pewną, dobrze płatną na umowie o pracę na czas nieokreślony.
własciciel PO
2019-05-26, 18:52
Dla kogo program "Pierwszy biznes"? Pierwszy raz słyszę o takim programie ale fajnie, że coś takiego jest.
Stela
2019-05-07, 13:31
Każdy program posiada opis więc człowiek zapoznający się z danym projektem wie czy jest to dla niego lub jak analogicznie taki program przebiegał w poprzednich edycjach.
starosta
2019-04-09, 14:57
Wiele ludzi z pomysłem dobrze sobie poradzi w biznesie. Dobry inkubator start up wielu ludziom pozwala na dorobienie się dobrej firmy i odniesienia pełnego sukcesu.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.