Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie róznice, Dokumenty aplikacyjne, Urlop wychowawczy, Wczasy pod gruszą, Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Umowa na okres próbny

Dla kogo program "Pierwszy biznes"?

Dla kogo program "Pierwszy biznes"?
W listopadzie bieżącego roku wystartował nowy program skierowany do ludzi przedsiębiorczych. ?Pierws...

Program ?Pierwszy biznes? uruchomiony został 17 listopada 2014 roku. Skierowany jest on nie tylko do osób bezrobotnych, lecz także absolwentów i studentów. Każdy z zainteresowanych może wystąpić o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnej firmy. Maksymalna wysokość pożyczki to 74 tysiące złotych. Inicjatorem programu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W jaki dokładnie sposób ubiegać się o pieniądze, które mogą pozwolić na spełnienie marzeń o niezależności?

500 mln złotych na przedsiębiorczość

Kwestia przedsiębiorczości to szerokie zagadnienie. Trzeba pamiętać, że od powstawania nowych firm zależy to, czy powstawać będą kolejne miejsca pracy. Z tego właśnie względu tak ważne jest wspieranie przedsiębiorczości. Program ?Pierwszy biznes? to kolejny pomysł rządzących na to, aby zachęcić młode i bezrobotne osoby do założenia własnej firmy. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala stworzyć miejsce pracy samemu sobie, lecz także w przyszłości innym osobom poszukującym zatrudnienia. Na wspomniany program w najbliższych latach zostały przeznaczone bardzo duże środki. Mowa aż o 500 mln złotych, o które będą mogły wnioskować osoby zainteresowane.

Kto może się ubiegać o pożyczkę?

Zgodnie z założeniami programu, o pożyczkę na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej starać może się szeroka grupa zainteresowanych. Poza osobami bezrobotnymi (które są zarejestrowane w urzędzie pracy) mowa również o absolwentach wyższych uczelni prywatnych lub państwowych w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu. Na pożyczkę mają również szansę absolwenci szkół średnich i studenci ostatniego roku studiów.

Wnioskowanie o pożyczkę jest stosunkowo proste i nie wymaga wypełnienia wielu formalności. Przede wszystkim konieczne jest skontaktowanie się z pośrednikiem finansowym, który jest odpowiedzialny za obsługę programu w danym województwie. Warto przy tym wiedzieć, że aktualnie program nie jest jeszcze promowany ? szerzej zakrojona akcja marketingowa zacznie się od 1 grudnia 2014 roku. Osoby zainteresowane powinny jak najszybciej skontaktować się z pośrednikiem finansowym i zebrać komplet wymaganych dokumentów.

Warunki udzielenia pożyczki

Pożyczka z programu ?Pierwszy biznes? przeznaczona jest na otwarcie działalności gospodarczej. Jakie kwoty można otrzymać w ramach złożonego wniosku? Maksymalna kwota, na jaką liczyć może osoba zainteresowana to 74 tys. zł (jest to aktualnie równowartość 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia w Polsce). Warto przy tym zauważyć, że osoby wnioskujące o kredyt, otrzymują go na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim uwagę warto zwrócić na oprocentowanie ? kształtuje się ono na poziomie 1/4 stopy redyskonta weksli (aktualnie 0,56% w skali roku). Zaciągniętą pożyczkę można spłacać maksymalnie przez 7 lat.

Również porada

Założenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Powinien o tym pamiętać każdy przyszły przedsiębiorca. Ponieważ aspekt ten jest niezwykle istotny, osoby składające wniosek o pożyczkę mogą również uzyskać szereg porad związanych z zakładaną działalnością gospodarczą. Ponadto, do ich dyspozycji są również profesjonalni doradcy, udział można wziąć także w organizowanych szkoleniach. Wszystko to ma przyczynić się do zmniejszenia ewentualnego ryzyka niepowodzenia osoby, która zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki.

Dla kogo program "Pierwszy biznes"?
3.5
13 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.