Spis treści
Program pierwszy biznes
Uruchomiony został 17 listopada 2014 roku. Skierowany jest on nie tylko do osób bezrobotnych, lecz także absolwentów i studentów. Każdy z zainteresowanych może wystąpić o przyznanie niskooprocentowanej pożyczki na założenie własnej firmy. Maksymalna wysokość pożyczki to 104 tysiące złotych. Inicjatorem programu jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W jaki dokładnie sposób ubiegać się o pieniądze, które mogą pozwolić na spełnienie marzeń o niezależności?
500 mln złotych na przedsiębiorczość
Kwestia przedsiębiorczości to szerokie zagadnienie. Trzeba pamiętać, że od powstawania nowych firm zależy to, czy powstawać będą kolejne miejsca pracy. Z tego właśnie względu tak ważne jest wspieranie przedsiębiorczości. Program "Pierwszy biznes" to kolejny pomysł rządzących na to, aby zachęcić młode i bezrobotne osoby do założenia własnej firmy. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala stworzyć miejsce pracy samemu sobie, lecz także w przyszłości innym osobom poszukującym zatrudnienia. Na wspomniany program w najbliższych latach zostały przeznaczone bardzo duże środki. Mowa aż o 500 mln złotych, o które będą mogły wnioskować osoby zainteresowane.
Kto może się ubiegać o pożyczkę "Pierwszy biznes" ?
Zgodnie z założeniami programu, o pożyczkę na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej starać może się szeroka grupa zainteresowanych. Poza osobami bezrobotnymi (które są zarejestrowane w urzędzie pracy) mowa również o absolwentach wyższych uczelni prywatnych lub państwowych w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu. Na pożyczkę mają również szansę absolwenci szkół średnich i studenci ostatniego roku studiów.
Warunki udzielenia pożyczki
Pożyczka z programu "Pierwszy biznes" przeznaczona jest na otwarcie działalności gospodarczej. Jakie kwoty można otrzymać w ramach złożonego wniosku? Maksymalna kwota, na jaką liczyć może osoba zainteresowana to 104 tys. zł (aktualnie 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Warto przy tym zauważyć, że osoby wnioskujące o kredyt, otrzymują go na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim uwagę warto zwrócić na oprocentowanie - kształtuje się ono na poziomie 1/4 stopy redyskonta weksli (aktualnie 1.7% w skali roku). Zaciągniętą pożyczkę można spłacać maksymalnie przez 7 lat.
Porady
Założenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem. Powinien o tym pamiętać każdy przyszły przedsiębiorca. Ponieważ aspekt ten jest niezwykle istotny, osoby składające wniosek o pożyczkę mogą również uzyskać szereg porad związanych z zakładaną działalnością gospodarczą. Ponadto, do ich dyspozycji są również profesjonalni doradcy, udział można wziąć także w organizowanych szkoleniach. Wszystko to ma przyczynić się do zmniejszenia ewentualnego ryzyka niepowodzenia osoby, która zdecyduje się na zaciągnięcie pożyczki.
Oprócz programu "Pierwszy biznes", istnieją także inne formy wsparcia dla osób, które chcą podjąć działalność gospodarczą. Różne instytucje oferują alternatywne formy finansowania, takie jak dotacje, granty czy konkursy. Warto rozważyć wszystkie dostępne opcje i wybrać najlepszą ścieżkę dla swojego przedsięwzięcia.
To może Cię również zainteresować
Formy prowadzenia działalności gospodarczej: wybierz odpowiednią dla siebie