Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1027        SUBSKRYBUJE: 7257
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę

Jakie atrakcje szykuje Twój szef z okazji świąt?

Jakie atrakcje szykuje Twój szef z okazji świąt?

Okres przedświąteczny w firmach to najczęściej czas zamykania wielu spraw. Pracodawcy, którzy chcą docenić pracowników za całoroczną pracę, nierzadko właśnie w tym okresie organizują liczne atrakcje. Na co mogą liczyć osoby zatrudnione?

Święta Bożego Narodzenia są bardzo zakorzenione w naszej tradycji. Większość z nas spędza je w rodzinnym gronie. Zanim jednak rozpocznie się świętowanie, konieczne jest spędzenie w pracy jeszcze kilku dni. Te mogą być całkiem udane ? zdecydowana większość firm funkcjonujących na polskim rynku przygotowuje niespodzianki dla swoich pracowników. Wśród najpopularniejszych form docenienia pracowników wskazać należy na premie, bony czy organizowanie firmowych wigilii.

Świąteczne atrakcje

W tym roku pracodawcy prawdopodobnie również nie zaskoczą. Od kilku lat wśród atrakcji związanych z nadchodzącymi świętami wymienić należy: zorganizowanie spotkania świątecznego dla wszystkich zatrudnionych (lub dla pracowników wraz z ich rodzinami), ufundowanie bonów podarunkowych, przygotowanie paczek dla pracowników i ich rodzin, wręczenie premii okolicznościowej lub przekazanie świadczeń z funduszu socjalnego. Warto zauważyć, że ten katalog atrakcji szykowanych dla pracowników jest dość wąski ? wszystkie niespodzianki są znane od wielu lat. Z drugiej strony, są to w większość sprawdzone i praktyczne upominki.

Zachodnie firmy świętują inaczej?

O ile polskie firmy są raczej przywiązane do tradycji, zaś ich szefowie cenią sobie np. spotkania z pracownikami, warto wskazać, że inaczej do tego zagadnienia podchodzą przedsiębiorstwa o zachodnich korzeniach lub międzynarodowe korporacje. W przypadku takich podmiotów nie należy do rzadkości sytuacja, w której pracownicy otrzymują karnety np. na siłownię czy też organizowane jest wyjście na paint-ball. W takim wypadku bowiem nie chodzi tyle o celebrowanie nadchodzących świąt, co o integrowanie grupy. Trudno zresztą mówić o tradycyjnych świętach, jeżeli pracownicy pochodzą z różnych części świata i kręgów kulturowych. Aby jednak odczuli oni wyjątkowość nadchodzącego okresu, pracodawcy najczęściej starają się również zapewnić im bonusy.

To Cię powinno też zainteresować: Imprezy integracyjne - zabawa pod okiem szefa

Kto może liczyć na najwięcej?

Trudno jednoznacznie wskazać firmy, które najwięcej inwestują w swoich pracowników. Z całą pewnością na znacznie więcej atrakcji liczyć mogą zatrudnieni w dużych firmach. Specjaliści podkreślają przy tym, że na dodatkowe pieniądze w postaci premii najczęściej mogli liczyć pracownicy firm z branży transportowej, magazynowej czy budowlanej.
Gdy firma jest niewielka, właściciel najczęściej nie jest w stanie wypłacić pracownikom premii. W takim przypadku podstawą jest zorganizowanie spotkania wszystkich zatrudnionych, które odbywa się najczęściej w godzinach pracy firmy lub tuż po jej zamknięciu.

Znajdzie się coś dla dzieci

Całkiem spora część pracodawców nie zapomina także o dzieciach swoich pracowników. Zwłaszcza popularne jest przygotowywanie paczek świątecznych. Te najczęściej są wypełnione słodyczami, choć zdarzają się i takie, w których znaleźć można zabawki czy bony na ubrania. Warto przy tym podkreślić, że na wsparcie w takiej formie liczyć mogą przede wszystkim pracownicy zatrudnieni w dużych przedsiębiorstwach. Małe firmy, jak podkreślono powyżej, najczęściej ograniczają się do przygotowania spotkania. Nie jest to oczywiście reguła, niemniej jednak właściciel niewielkiej firmy najczęściej nie jest w stanie wypłacić swoim podwładnym dodatkowych pieniędzy czy zainwestować w zakup paczek przeznaczonych dla dzieci jego pracowników.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.