Większość kandydatów traktuje zaproszenie na rozmowę kwalifikacją jako wyróżnienie. Tak, to rzeczywiście mały sukces, niemniej jednak pozytywne ocenienie dokumentów aplikacyjnych to jeszcze nie powód do świętowania. Teraz zadanie jest znacznie poważniejsze i przede wszystkim wymaga odpowiedniego zaprezentowania swojej osoby, umiejętności czy też kwalifikacji. W jaki sposób przygotować się do stresującego spotkania, które zazwyczaj decyduje o przyznaniu angażu?
Savoir-vivre przed rozmową
Ten zwrot powinieneś zapamiętać. Z francuskiego to nic więcej, jak znajomość zbioru reguł grzecznościowych czy też sposób radzenia sobie z sytuacjami trudnymi komunikacyjnie. Przydadzą się one Tobie nie tylko podczas rozmowy o pracę, ale i przez całe życie zawodowe, gdy do czynienia będziesz miał z różnymi klientami czy też kontrahentami.
Savoir-vivre powinno obejmować całokształt Twojego przygotowania się do rozmowy kwalifikacyjnej. W pierwszej kolejności zadbaj o właściwy strój. Przyjmuje się, że ten musi być adekwatny do sytuacji. Jeżeli wybierasz się na spotkanie do banku czy też instytucji administracji publicznej, to twoim obowiązkiem jest wybrać dobrze skrojony garnitur czy też garsonkę. Ponadto, skrupulatnie dobierz dodatki. Delikatny makijaż w przypadku pań czy też elegancki zegarek dla panów podkreślą szykowność. Jeżeli dodasz do tego pewny krok, subtelny uśmiech i wyprostowaną postawę ciała, to z pewnością pierwsze, pozytywne wrażenie będzie Twoim udziałem.
Co ja właściwie mam robić?
Nierzadko na rozmowie pojawiają się pytania o... stanowisko, o jakie aplikant się ubiega. Niestety, równie często kandydaci nie są w stanie na nie poprawnie odpowiedzieć. Aby uniknąć zażenowania i niezręcznej ciszy, warto do rozmowy przygotować się w odpowiedni sposób.
Podstawą jest zebranie informacji o firmie, która może być Twoim potencjalnym pracodawcą. Konieczne jest przejrzenie informacji w sieci, jak również zaczerpnięcie garści wiadomości z gazet czy poradników branżowych. Dzięki temu można zdobyć solidną wiedzę na temat działalności firmy i jej kierunków rozwoju. Analizując pod tym względem, warto zastanowić się, co można dać od siebie temu właśnie przedsiębiorstwu, jakie korzyści będzie miała firma, jeżeli zdecyduje się właśnie na Twoją kandydaturę. Prawdopodobieństwo, że trafisz na takie pytanie, jest olbrzymie, zaś jeżeli Twoja odpowiedź będzie odpowiednio przemyślana, to pokażesz, że na rozmowę nie trafiłeś przypadkiem.
Być na czas...
Korki? Objazdy? A może nagle uświadamiasz sobie, że nie znasz trasy? Aby taki scenariusz nie był Twoim udziałem, powinieneś również w odpowiedni sposób przygotować się do przybycia na rozmowę kwalifikacyjną. Warto wyjechać znacznie wcześniej. Dzięki temu nie tylko nie będziesz się denerwował, że się spóźnisz, ale również będziesz miał czas na przygotowanie się do spotkania z komisją rekrutacyjną. Niestety, elementem, który towarzyszy wszystkim kandydatom jest stres. Właśnie dlatego warto być chwilę wcześniej. Uspokojenie oddechu czy też próba poskromienia nerwów na kilku minut przed wejściem jest do gabinetu, może być kluczową sprawą.
Trudne pytania, trudne zadania
Współcześnie rekrutacje mają różny charakter. Wśród najczęściej spotykanych form, wyróżnić można następujące:
- rozmowa kwalifikacyjna ? wówczas, gdy kandydat spotyka się z rekrutującym, zaś ten ma możliwość dopełnienia informacji zawartych w dokumentach aplikacyjnych, jak i sprawdzenia jego umiejętności, dla przykładu językowych,
- testy ? robią prawdziwą rewolucję i dzięki nim można nie tylko sprawdzić poziom wiedzy danego kandydata, ale również określić jego osobowość czy też umiejętność analitycznego myślenia,
- praktyczne zadania ? w ten sposób najczęściej sprawdza się, czy dany kandydat potrafi pracować w grupie, czy ma zadatki na przywódcę.
Można uznać, że na rozmowie kwalifikacyjnej padają tylko trudne pytania. Większość zadawanych dotyczy wykształcenia oraz zdobytych umiejętności. Rekrutujący często pytają o osiągnięcia, jak i porażki, nie brakuje zagadnień związanych z predyspozycjami czy umiejętnościami. Dodatkowo często pojawia się pytanie o oczekiwane warunki finansowe czy też formę zatrudnienia. Z tego właśnie względu warto odpowiednio dokładnie się przygotować do rozmowy.
Po rozmowie
Savoir-vivre obejmuje też sposób pożegnania się i postępowania po rozmowie kwalifikacyjnej. Warto podziękować swojemu rozmówcy za poświęcony czas, trzeba również poprosić o wiadomość zwrotną nawet wówczas, gdy nie zostaniemy wyłonieni spośród kandydatur. Jeżeli okaże się, że zapomniałeś o czym ważnym, w każdej chwili możesz ? za pośrednictwem poczty elektronicznej ? skontaktować się z firmą i przekazać jej istotne informacje. Nie dzwoń, nie wypytuj się o wyniki rekrutacji. Osoba rekrutująca musi mieć czas na podjęcie decyzji. Nawet, jeżeli nie uda się Tobie zdobyć wymarzonej posady, to pamiętaj ? zdobyłeś cenne doświadczenie!
To może Cię również zainteresować