Usiądź wygodnie

Usiądź wygodnie
Zaczyna się od bólu pleców. Później bolą palce dłoni i łokcie. Jeżeli jesteś pracownikiem biurowym, to doskonale wiesz, o czym mowa. Niewłaściwa pozycja siedząca może powodować uciążliwy ból. Aby zapobiec rozwojowi choroby zawodowej, warto właściwie o siebie zadbać.

W biurze spędzamy najczęściej około 40 godzin tygodniowo. Większość z tego czasu siedzimy. Pozycja ta jest jedną z najczęściej przez nas przyjmowanych, choć ? co warto podkreślić ? nie zostaliśmy do niej przystosowani na drodze ewolucji. Gdy zaczyna boleć kręgosłup, potem palce u dłoni, łokieć czy nogi, to znak, że w naszym organizmie zachodzą zmiany. Aby im zapobiec, warto zapoznać się z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. W ten sposób najłatwiej uchronić się przed rozwinięciem się choroby zawodowej. W jaki sposób należy siadać, aby było nam komfortowo?

Co się dzieje z kręgosłupem, gdy źle siedzimy?

Oglądany z profilu kształt tzw. prostego kręgosłupa wyglądem przypomina literę S. Lordoza lędźwiowa, czyli łukowate wygięcie kręgosłupa w stronę brzuszną, pozwala nam na wykonywanie ruchów. Dzięki temu kręgosłup jest nie tylko wytrzymały, ale również charakteryzuje się ruchomością. Problem pojawia się wówczas, gdy siedzimy na niewłaściwym krześle przez dłuższy czas. Dlaczego? Gdyż dochodzi do prostowania lordozy lędźwiowej. W efekcie dochodzi do ucisku dysków na nerwy, który odczuwamy jako ból. Zwykłe krzesło nie jest przeznaczone do wykonywania pracy biurowej. Zbyt duże pochylenie miednicy sprawia, że dochodzi do prostowania wspomnianego wcześniej odcinka kręgosłupa, czyli lordozy lędźwiowej.

To Cię powinno też zainteresować: Choroba zawodowa - czym jest i jak wygląda zgłoszenie?

Przerwy są wskazane

Trudno oczekiwać, aby pracownicy wykonywali pracę przy komputerze na stojąco. Warto jednak ? choć na chwilę ? ?rozprostować kości? po każdej godzinie spędzonej w pozycji siedzącej. Dbanie o kręgosłup to również zadanie pracodawców. Poza przerwami, które pozwolą na przyjęcie optymalnej dla człowieka (czyli stojącej) pozycji, warto sprawdzić, na czym się siedzi. Specjaliści podkreślają, że dobrze wyprofilowane krzesło biurowe może zapobiec wszelkim dolegliwościom, jakie odczuwamy podczas siedzenia przy biurku. O dostarczenie takich pracownikom powinien zadbać szef.

Dobrze krzesło, czyli jakie?

Współcześnie oferta krzeseł biurowych jest bardzo zróżnicowana. Producenci starają się, aby ich wyroby wyróżniały się na tle konkurencji. Szeroki asortyment sklepów nie ułatwia jednak podjęcia decyzji o wyborze jednego modelu. Z tego też względu warto wiedzieć, że dobre krzesło wyróżnia się przede wszystkim dostosowaniem do antropometrycznych warunków użytkownika. Mowa zarówno o wzroście, jak i masie ciała. Najlepsze krzesła wyposażone są w możliwość regulowania wysokości siedziska, posiadają wyprofilowane oparcie i podłokietniki. Część dostępnych na rynku dodatkowo wyposażona jest w zagłówek. Wybierając krzesło warto też sprawdzić tzw. głębokość siedziska. Niektórzy producenci umożliwiają jej regulowanie co nie jest bez znaczenia dla komfortu użytkownika.

Pozycja siedząca ma swoje zalety

Choć pozycja siedząca nie jest optymalna dla naszego organizmu, trzeba pamiętać, że ma swoje zalety. Specjaliści wskazują przede wszystkim na to, że jest ona bardziej stabilna w porównaniu np. z pozycją stojącą. Ponadto, pozwala ciału odpocząć. Niektórzy podkreślają wręcz, że wykonywanie prac na siedząco pozwoliłoby nam uniknąć kłopotów z rozwojem innych chorób zawodowych. Nie bez znaczenia jest przy tym fakt, że na polskich pracodawcach ? którzy zatrudniają przy wykonywaniu prac wymuszających np. pozycję stojącą ? ciąży obowiązek zagwarantowania pracownikowi wypoczynku w pozycji siedzącej. Najczęściej do realizacji tego zobowiązania dochodzi przez wyposażenie pracowniczej stołówki w krzesła.

Oceń ten wpis
Usiądź wygodnie
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Ignaś
2019-12-05, 10:25
Organizację ochrony pracowników w miejscu pracy można również zapewnić w krótkim okresie przez właściwe szkolenia i zapewnienie środków jak takie są potrzebne. Wiele razy wypadki związane są z brakiem tej wiedzy.
Zukly
2019-05-28, 13:48
Pracodawca musi odpowiednio zadbać o stanowisko pracy i ergonomia musi być. Pracownicy teoretycznie mogliby zaskarżyć pracodawcę nie mówiąc już pipie itp.
Revers
2019-05-13, 17:14
Praca musi być wykonalna i nigdy nie może być szkodliwa: należy wziąć pod uwagę stan fizyczny i psychiczny pracowników (np. Wzrost i zdolność postrzegania), aby nie doszło do nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.
Lukas
2019-05-02, 14:00
Przepisy te nakładają na pracodawców wymóg zminimalizowania zagrożeń dla zdrowia związanych z przemieszczaniem ręcznym, termin używany do opisania czynności obejmujących podnoszenie, przenoszenie i pracę z urządzeniami w pozycji siedzącej.
Palin
2019-04-18, 17:42
Czekamy na pracę, która przyniesie nam satysfakcję i nie będzie niebezpieczna dla zdrowia. Chcemy również, aby stymulowała nasz dalszy rozwój zawodowy i cechy osobiste.
Linda Kozub
2019-04-16, 15:44
Wszystkie wypadki w miejscu pracy powinny być zgłaszane odpowiednim urzędnikom, którzy muszą rejestrować wszystkie szczegóły incydentu i sporządzać niezbędną dokumentację.
Adin
2019-04-02, 12:02
W pracy biurowej najgorsze jest to, że się siedzi, a gdy jeszcze osoba potem w domu siedzi np. przy komputerze to praktycznie większość jej życia taka jest. Trzeba prywatnie zadbać tez o swoje zdrowie.
Coco22
2019-03-30, 17:35
Wiadomo, że w wygodnym fotelu w odpowiedniej pozycji się przyjemniej i lepiej pracuje. W pracy jednak są przepisy i często oni nie zakłądają najlepszych opcji tylko podstawowe.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.