Spis treści
Statystyczny nauczyciel
Statystyczny nauczyciel pracujący w polskiej szkole ma 42 lata i jest kobietą. Aktualnie większość nauczycieli, jak wynika ze statystyk, ma wykształcenie wyższe kierunkowe. Jednocześnie najwięcej pedagogów zatrudnionych jest w przedszkolach i punktach przedszkolnych. Znacznie mniejsza pula nauczycieli zawodowo realizuje się w szkołach średnich, policealnych czy specjalistycznych. Choć zawód pedagoga nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś (zaś z roku na rok likwidowane są kolejne placówki edukacyjne) warto wskazać, że według zapewnień MEN w najbliższych latach nie należy spodziewać się masowych zwolnień nauczycieli. Wszystko dlatego, że osób chcących nauczać jest coraz mniej. Dlaczego? Czy nie powinny kusić długie urlopy wypoczynkowe i stosunkowo atrakcyjne wynagrodzenie?
Pedagodzy w liczbach
Aktualnie ponad 324 tys. nauczycieli może się pochwalić najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli jest nauczycielami dyplomowanymi. Znacznie mniej pedagogów posiada stopień nauczyciela mianowanego 178 tys. osób. Jeszcze mniej jest zaś nauczycieli kontraktowych 108 tys. W bieżącym roku szkolnym tylko 50 tys. pedagogów to nauczyciele stażyści. Wszyscy oni pracują w różnych szkołach i placówkach edukacyjnych, choć jak wskazano powyżej najwięcej nauczycieli wciąż zajmuje się nauczaniem początkowym (czyli w przedszkolach, podstawówce).
Wśród podziału nauczycieli na płcie należy zwrócić uwagę, że niemal 80% nauczycieli to kobiety. Najwięcej panów zajmuje się nauczaniem przysposobienia obronnego, wychowania fizycznego czy matematyki.
Jak kształtują się wynagrodzenia?
Osoby, które wiążą swoją karierę z nauczaniem powinny wiedzieć, na jaką pensję mogą liczyć. Jej wysokość zależy od wielu czynników (m.in. od stopnia awansu zawodowego i wymiaru zajęć, jakie dany nauczyciel prowadzi). W szkołach publicznych płace naliczane są zgodnie z zasadami zapisanymi w Karcie nauczyciela. Wynagrodzenie, które otrzymują pedagodzy składa się z czterech składników. Mowa o:wynagrodzeniu zasadniczym (to baza do wyliczenia wynagrodzenia przysługującego poszczególnym nauczycielom)
- wynagrodzeniu za pracę w nadgodzinach (w tym punkcie zawarte są również godziny doraźnych zastępstw, które nauczyciel może wykonywać w ciągu miesiąca),
- dodatkach (np. motywacyjny, funkcyjny czy stażowy),
- nagrodach i innych świadczeniach.
Nauczyciele mogą liczyć również na dodatkową, tzw. trzynastą pensję. Wszystko to sprawia, że średnie wynagrodzenie nauczyciela (dane GUS) wynosi 4 233 zł brutto.
Zawód z przyszłością?
Poza kwestią zarobków nauczyciele mogą liczyć również na znacznie dłuższe urlopy wypoczynkowe niż pozostali pracownicy. Z drugiej strony, znaczną część swoich obowiązków przynoszą do domu przygotowywanie konspektu zajęć, sprawdzanie uczniowskich sprawdzianów czy testów to najczęściej domowe zadania pedagogów. Warto przy tym zauważyć, że zawód nauczyciela jest wymieniany wśród zawodów przyszłościowych. Doceniany jest zwłaszcza w czasach światowego kryzysu. Wówczas bowiem rosną wydatki właśnie na oświatę, również rodzice inwestują w dodatkowe zajęcia dla swoich dzieci. Wszystko po to, aby mogły one w przyszłości znaleźć pracę, która nie tylko przyniesie im satysfakcję, lecz także odpowiednio zabezpieczy finansowo.
Aspekt | Opis |
---|---|
Misyjność zawodu nauczyciela | Nie tylko zawód, ale przede wszystkim powołanie do kształtowania młodych umysłów i wpływania na przyszłe pokolenia. |
Obowiązki nauczyciela | Oprócz prowadzenia lekcji, nauczyciel musi opracować plany lekcji, ocenić pracę uczniów, prowadzić konsultacje z rodzicami, uczestniczyć w szkoleniach zawodowych. |
Wykształcenie nauczyciela | Wymagane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogicznym lub uzyskanie kwalifikacji przez ukończenie studiów podyplomowych. |
Nauczyciel - zawód o dużej misyjności
Rozważając kwestię misyjności zawodu nauczyciela, ważne jest, aby zrozumieć, że to nie tylko zawód, ale przede wszystkim powołanie. Niektórzy nauczyciele nazywają swoją pracę "misją", podkreślając tym samym, że jest to coś więcej niż tylko sposób na zarabianie pieniędzy. Jest to powołanie do kształtowania młodych umysłów, wpływania na przyszłe pokolenia i budowania silnej podstawy dla przyszłości naszego społeczeństwa. Mimo to, postrzeganie zawodu nauczyciela jest różne i nie zawsze w pełni doceniane.
Obowiązki nauczyciela w Polsce
Praca nauczyciela jest zdecydowanie więcej niż tylko prowadzenie lekcji. Obowiązki nauczyciela rozciągają się poza salę lekcyjną i obejmują opracowywanie planów lekcji, ocenianie pracy uczniów, prowadzenie konsultacji z rodzicami, uczestnictwo w szkoleniach zawodowych, czy realizowanie zadań administracyjnych. Wszystko to sprawia, że praca nauczyciela jest niezwykle wymagająca i złożona. Z drugiej strony, są czynniki demotywujące w pracy nauczyciela, takie jak niskie wynagrodzenie, brak wsparcia ze strony zarządu szkoły, czy presja społeczna i rosnące wymagania wobec nauczycieli.
Wykształcenie nauczyciela - podstawa sukcesu
Aby zostać nauczycielem, konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia. W Polsce, wymagane jest ukończenie studiów wyższych na kierunku pedagogicznym, czy też uzyskanie odpowiednich kwalifikacji poprzez ukończenie studiów podyplomowych dla osób, które ukończyły studia na innym kierunku. Dodatkowo, przyszły nauczyciel musi posiadać predyspozycje do pracy z dziećmi i młodzieżą, takie jak cierpliwość, empatia, kreatywność czy umiejętność radzenia sobie ze stresem. Pomimo tych wyzwań, nauczyciele ciągle decydują się na ten zawód, zrozumiejąc jego misyjność i znaczenie dla społeczeństwa.
To może Cię również zainteresować