Wynagrodzenie - przepisy i rodzaje

Premia a Nagroda: Motywacja i Rozwój - Zasady i Różnice

2 sierpnia 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 6 głosów

6 głosów

5 komentarzy
Premia a Nagroda: Motywacja i Rozwój - Zasady i Różnice
Odkryj różnicę między premią a nagrodą, jakie są zasady ich przyznawania. Wykorzystaj premie i nagrody do motywacji.

Premia czy też nagroda to świetna sprawa, aby motywować swoich pracowników do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Po takie formy sięgają firmy w różnych okresach roku kalendarzowego, zazwyczaj jednak w czasie wzmożonej ilości pracy. Dla większości pracowników pojęcia te mogą być zbieżne i oznaczać jedynie dodatkową gotówkę. Z prawnego jednak punktu widzenia, premia a nagroda to dwie różne świadczenia pieniężne, które są też w różny sposób uregulowane w odpowiednich aktach prawnych.

Pojęcie nagrody

Kiedy poruszamy temat "nagrody i premie uznaniowe", pojęcie nagrody odnosi się do uznania lub nagrody finansowej, która jest przyznawana na podstawie uznania. Zasady przyznawania nagród i premii mogą znacznie się różnić w zależności od organizacji. W niektórych firmach, nagrody i premie uznaniowe mogą być przyznawane jako forma podziękowania za ciężką pracę, zaangażowanie lub dedykację. W przeciwnym razie, mogą być one częścią szerszej strategii zarządzania wynagrodzeniami, mającej na celu zwiększenie motywacji i zadowolenia pracowników.

Premia jako nagroda

Gdy mówimy o "premia czy nagroda", istotne jest zrozumienie, że choć oba te terminy są często używane zamiennie, mają one różne konotacje. W praktyce, premia jako nagroda jest często postrzegana jako forma uznania dla wyjątkowego wysiłku lub wydajności pracownika. Może to być jednorazowa premia przyznana za spełnienie celu lub osiągnięcie ważnego kamienia milowego, a nawet regularna premia, która jest częścią pakietu wynagrodzeń pracownika. To jest istota premii, jest to dodatkowy składnik wynagrodzenia, który motywuje pracowników do cięższej pracy i zwiększa ich zaangażowanie w pracę.

Nagroda to nie roszczenie

Nagroda jest uregulowana w Kodeksie pracy. Zgodnie z art. 105: Pracownikom, którzy przez wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy i podnoszenie jej wydajności oraz jakości przyczyniają się szczególnie do wykonywania zadań zakładu, mogą być przyznawane nagrody i wyróżnienia. Odpis zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia składa się do akt osobowych pracownika. Istotnym słowem w powyższym przepisie jest może. W takim przypadku gratyfikacja jest przyznawana przy zastosowaniu kryteriów, które nie zostały zdefiniowane w aktach prawa wewnętrznego danej firmy. Innymi słowy, szef, który zdecydował się na przyznanie nagrody danemu pracownikowi, nie zamieścił informacji o tym, na jakiej podstawie zostanie ona przyznana.

Nieograniczone możliwości

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek** TYGODNIÓWKI**24zł/h* WYRY

TWG Polska Sp. z o.o.

  • Mikołów
  • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Operator wózków widłowych

Zakład Wyrobów Metalowych STRUMET Sp. z o. o.

  • Strumień
Dodana

Praca ogólnobudowlana

Franciszek Filipiak Zakład Usługowo Handlowy

  • Ostrowiec Świętokrzyski
Dodana
Aplikuj bez CV

W przyznawaniu nagród szef lub osoby decyzyjne mają szerokie pole i dużą swobodę. Nie kierują się informacjami, które zostały zamieszczone w umowie o pracę lub też regulaminie wynagradzania, który to jest dostępny dla wszystkich pracowników. Przyjmuje się, że nagrodą mogą być zarówno pieniądze, jak i przedmioty materialne.

Nagroda zaliczana jest do świadczeń uznaniowych, co oznacza, że w praktyce trudno przed sądem wywalczyć jej wypłacenie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy sam zakład pracy zawiadamia pracownika o jej przyznaniu i wskazuje termin wypłacenia. Wówczas też zatrudniony ma prawo dochodzić swoich roszczeń przez sądem, gdyż nagroda staje się wymagalna w terminie, który został wskazany przez pracodawcę.

Każdy pracodawca powinien też pamiętać, że z uwagi na bardzo lakoniczne informacje o kryteriach przyznawania nagrody może on być oskarżony o łamanie przepisów dotyczących równego traktowania zatrudnionych. Z tego właśnie względu, warto podać, dlaczego dana osoba została nagrodzona, zaś reszta załogi nie.

Istota premii

Zupełnie odrębnie traktowana jest premia. Przede wszystkim ma ona charakter roszczeniowy.

Zrozumienie różnicy między premią a nagrodą oraz ich wypłatami może znacząco wpłynąć na twoją satysfakcję z kariery i planowanie finansowe.

Oznacza to tylko tyle, że pracownik nabywa do niej prawa w przypadku spełnienia określonych odpowiednio wcześniej warunków. Te mogą zostać zawarte choćby w umowie o pracę czy też regulaminie wynagradzania za świadczoną pracę. Większość pracodawców ustanawia ją, aby wpłynąć na ambicje zatrudnionych i jednocześnie zwiększyć zyski przedsiębiorstwa.

Premia nie jest uregulowana bezpośrednio w Kodeksie pracy w odróżnieniu od nagrody. Zazwyczaj informacja o niej umieszczana jest w umowie o pracę. Dalej, z premią zawsze związane są pewne warunki, bez których spełnienia wypłata dodatkowego wynagrodzenia nie będzie możliwa. W związku z powyższym, jej dochodzenie w sądzie jest znacznie łatwiejsze, prościej też wykazać pracownikowi, że należy się mu ona, gdyż jedyne co musi zrobić, to wywiązać się z założeń, które zostały uregulowane w danych dokumentach.

Wśród premii wyróżnić można:

 - premię uznaniową,

 - premię regulaminową.

Pierwsza zależy od woli pracodawcy i w praktyce trudno rozróżnić ją od nagrody. Bardzo często pracodawcy nie definiują kryteriów jej przyznania, przez co charakterem jest ona zbliżona właśnie do nagrody. Dalej, tylko od zatrudniającego zależy, czy pracownik rzeczywiście ją odbierze, co oznacza, że nie zawsze musi mu ona zostać przyznana.

Inaczej wygląda kwestia premii regulaminowej. Jest ona zaliczana do jednej z najbardziej rozpowszechnionych i dodatkowych jednocześnie składników wynagrodzenia. Ma charakter fakultatywny, co znaczy, że może, ale nie musi być przyznawana, wszystko zaś zależy od wewnętrznych aktów normatywnych danej firmy. Jej otrzymanie jest zależne od spełnienia określonych przesłanek i wówczas też, gdy pracownik jej spełni, zatrudniający nie może odmówić mu prawa do jej wypłaty.

Premia Regulaminowa Nagroda Uznaniowa Zasady Przyznawania Korzyści dla Pracowników
Dodatkowe wynagrodzenie zgodnie z regulaminem firmy. Przyznawana za wyjątkowe osiągnięcia i uznaniem. Jasne wytyczne, uczciwe i przejrzyste kryteria. Motywacja, wzmacnianie zaangażowania i rozwój kariery.

Okiem mądrego pracodawcy

Pojęcia “nagroda” i “premia” nie są tożsame. O ile nagroda jest świadczeniem uznaniowym, o tyle premia ma charakter roszczeniowy. W praktyce nierozróżnianie tych dwóch zagadnień oznacza dla pracodawcy kłopoty. W związku z powyższym, większość ekspertów zaleca dużą dozę rozwagi przy podejściu i rozważaniu tej kwestii. Jeżeli premia ma być przyznawana za osiągnięcie określonych wyników, to warto informację taką zawrzeć w regulacjach wewnętrznych lub bezpośrednio w angażach pracowników. W przypadku konkursów, warto lakonicznie podchodzi do tematu tak, aby żaden z zatrudnionych nie rościł praw. W przeciwnym przypadku sprawa może skończyć się w sądzie.

To może Cię również zainteresować

Wynagrodzenie - wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się premia regulaminowa od nagrody uznaniowej?

Premia regulaminowa to dodatkowe wynagrodzenie zgodnie z regulaminem firmy, a nagroda uznaniowa jest przyznawana za wyjątkowe osiągnięcia i uznaniem.

Jakie są zasady przyznawania nagród i premii?

Zasady przyznawania nagród i premii powinny być jasne, uczciwe i przejrzyste, aby zachęcać pracowników do osiągania lepszych wyników.

Czy nagrody i premie mogą motywować pracowników?

Tak, otrzymanie nagród i premii motywuje pracowników do osiągania lepszych wyników i wzmacnia ich zaangażowanie w pracę.

Jakie są korzyści dla pracowników z otrzymywania nagród i premii?

Otrzymywanie nagród i premii pozytywnie wpływa na motywację, zaangażowanie oraz może przyczynić się do dalszego rozwoju kariery.

Czy nagroda uznaniowa może być przyznana za wkład w projekty?

Tak, nagroda uznaniowa może być przyznana za wyjątkowe wkłady w projekty, pomysłowość i zaangażowanie społeczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Albert Turza

Stażysta

Jestem copywriterem w serwisie Aplikuj.pl. Copywritingiem zajmuje się już kilka lat i od zawsze mnie to pasjonowało.

5 komentarzy

remka

remka

Dla mnie to jest to samo a rzeczywiście to dwie różne sprawy czasami także się mówi podobnie premia czy nagroda.
Majkel

Majkel

Nigdy tego nie rozróżniam. Oczywiście wszystko związane jest zapewne z kosztami jakie pracodawca ponosi oraz regulaminem, gdzie zasady przyznawania są w ten sposób zawarte. Tak to wszystko wygląda.
Zofia M

Zofia M

Premia i nagroda jak się dostanie, to motywuje człowieka do pracy. Nagroda jest uregulowana w Kodeksie pracy. U nas w zakładzie jest kodeks pracy i wynagradzania. Wiemy, że szef może dać premię uznaniową i też wiemy, że jest premia regulaminowa.
Sekuiła

Sekuiła

To rzeczywiście coś innego zwykle premia może być stała a nagroda jest przekazywana z jakiegoś tytułu lub za określone działania by zmotywować i nagrodzić pracownika.
spotify

spotify

Dobrze wiedzieć czym to się różni. Tylko dla pracownika najważniejsze jest przyznanie takiego dodatkowego wynagrodzenia chyba bez względu na nazwę. Bardziej to dla pracodawcy.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka