Praca dla studenta

Studia za granicą - przepustka do kariery i światowych uczelni

10 lipca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 20 głosów

20 głosów

9 komentarzy
Studia za granicą - przepustka do kariery i światowych uczelni
Odkryj, czy studia za granicą są dla Ciebie! Dowiedz się, jak dostać się na zagraniczne uczelnie, jak wybrać kierunek i co realnie dają studia za granicą.

Z danych zaprezentowanych przez GUS wynika, że w Polsce spada liczba studentów. Zjawisko to jest związane nie tylko z mniejszą ilością osób przystępujących do matury, lecz także faktem, że młodzi ludzie coraz częściej zastanawiają się, czy warto studiować. Ten fakt potwierdza również zainteresowanie zawodówkami wśród uczniów szkół gimnazjalnych. Popularne na początku lat 90. ubiegłego wieku szkoły zawodowe, dziś ponownie wracają do łask. Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej można znaleźć szczegółowe informacje o szkołach zawodowych i tego, w jakich kierunkach kształcą poszczególne (np. cukiernik, fryzjer, lakiernik, sprzedawca, tapicer).

Co z absolwentami szkół średnich, którzy decydują się na studia? Osoby te coraz skrupulatniej wybierają kierunek studiów. Dzieje się tak m.in. dlatego, że wśród młodych ludzi rośnie świadomość tego, że największe problemy ze znalezieniem zatrudnienia mają absolwenci kierunków humanistycznych.

Studia za granicą – co musisz wiedzieć?

Jeśli zastanawiasz się nad studiowaniem, to masz dwie możliwości: możesz wybrać jedną z polskich uczelni, możesz również zdecydować się na studia za granicą. Wybierając studia za granicą, musisz pamiętać, że będziesz zobowiązany spełnić znacznie więcej warunków. Studiowanie na uczelni mającej swoją siedzibę np. w Wielkiej Brytanii ma jednak swoje zalety. Jeśli chcesz dostać indeks, musisz się postarać – najlepiej, byś odpowiednio wcześniej sprawdził, jak wyglądają warunki studiowania na zagranicznej uczelni.

Wybierając Wielką Brytanię, możesz studiować m.in. na uniwersytecie. Inne możliwości to wybór wyższej szkoły zawodowej lub kolegium. Jako osoba zainteresowana, musisz wiedzieć, że wymienione uczelnie pozwalają uzyskać stopień licencjata, magistra lub kontynuować działalność naukową na studiach doktoranckich.

Studia za granicą w UE - jakie są możliwości?

Czy warto studiować za granicą, szczególnie w krajach Unii Europejskiej? Odpowiedź na to pytanie może być różna w zależności od indywidualnych aspiracji i oczekiwań. Studia w danego kierunku za granicą mogą być nie tylko cennym doświadczeniem, ale również skokiem na wyższy poziom kariery zawodowej. Uczelnie europejskie oferują szeroką gamę programów studiów za granicą, które często uwzględniają zajęcia praktyczne, dając studentom realne umiejętności i doświadczenia potrzebne na rynku pracy.

Szukasz pracy?

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

  • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Studia w Anglii - dlaczego to dobry wybór?

Jeżeli rozważasz wybór kierunku studiów za granicą, Anglia może być jednym z ciekawszych kierunków. Jest to kraj z długą tradycją akademicką, w którym znajdują się niektóre z najlepszych uczelni na świecie. Wybór studiów w Anglii może skutecznie przyczynić się do poprawy znajomości języka angielskiego, co jest kluczowe w dzisiejszym globalnym rynku pracy. Pamiętaj jednak, że studia w droższych uczelniach za granicą wiążą się z większymi kosztami, nie tylko czesnego, ale również kosztów utrzymania.

Rozważ studia za granicą, takie jak w Wielkiej Brytanii, aby poszerzyć swoje możliwości zawodowe i nabyć praktyczne doświadczenia, ale pamiętaj, że wymagają one dokładnego planowania, znacznej inwestycji i przygotowania językowego.

Wybór kierunku studiów za granicą - jak podejść do tego wyzwania?

Studia w konkretnego kierunku za granicą mogą przynieść znaczne korzyści, jeżeli są dobrze przemyślane. Wybór kierunku studiów jest kluczowy dla dalszych perspektyw zawodowych, dlatego warto poświęcić na to odpowiednio dużo czasu. Rozważanie najpopularniejszych kierunków studia za granicą może pomóc w podjęciu decyzji, ale ostateczny wybór zawsze powinien być podyktowany osobistymi zainteresowaniami i aspiracjami.

Jak dostać się na studia za granicą? - Proces rekrutacji

Proces rekrutacji na studia za granicą może być złożony i wymagać znacznych przygotowań. Aby skutecznie aplikować na studia za granicą, konieczne jest spełnienie wymagań uczelni zagranicznych, które często obejmują wymagania minimalne, jak na przykład wyniki z testu z języka angielskiego, czy średnia ocen. Wypełnienie formularza aplikacyjnego i zgromadzenie odpowiednich dokumentów aplikacyjnych są kluczowymi elementami skutecznej aplikacji. Może okazać się niezbędna pomoc przy wyborze odpowiedniej uczelni oraz przygotowania do aplikacji na studia za granicą.

Koszty studiów za granicą - czy studia za granicą są dla ciebie?

Studia za granicą wiążą się z kosztami, które mogą przekraczać budżet wielu osób. Koszty czesnego, zakwaterowania, wyżywienia i transportu mogą szybko się sumować. Niemniej jednak, niektóre kraje oferują studia w bezpłatnych uczelniach za granicą, a istnieją również programy wsparcia finansowego dla studentów studiów zagranicznych. Dokładna analiza kosztów studiowania za granicą jest kluczowym krokiem w procesie decyzyjnym i powinna uwzględniać wszystkie potencjalne koszty i benefity.

Nie znasz się? Możesz skorzystać z pomocy specjalistów

Znajomość języka obcego to zupełna podstawa, gdy mowa o studiowaniu za granicą. Większość uniwersytetów przeprowadza jednak własne egzaminy. Od wyniku tych zależy to, czy dany kandydat otrzyma indeks. Jeśli napotykasz problemy z załatwieniem formalności, to możesz skorzystać z pomocy specjalistów. Na rynku działają firmy, które nie pobiera wynagrodzenia za swoją pomoc, a oferują profesjonalną pomoc w przygotowaniu do studiów za granicą.

Skorzystanie z pomocy specjalistów ogranicza również konieczność załatwiania wszystkich formalności na własną rękę. Z tego też powodu sięgnięcie po nieodpłatną pomoc specjalistów może być najlepszym rozwiązaniem.

Pracę znajdziesz od ręki, ale…

…wcale nie oznacza to, że nie będziesz musiał ubiegać się o nią. Rzeczywiście, większość polskich pracodawców chętnie przyjmuje do pracy absolwentów uczelni wyższych. Dotyczy to zwłaszcza tych stanowisk, na których pracownik musi wykazać się znajomością języka obcego. Warto też pamiętać, że w czasie studiów zagranicznych studenci również muszą przejść obowiązkowe praktyki. Jeżeli dodać do tego możliwość uczestniczenia w wymianach między uczelniami czy połączenie studiów z pracą w charakterze np. wolontariusza, to absolwent zagranicznego kierunku nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia.

W których firmach szukać pracy? Możliwości jest wiele. Powracający do kraju absolwenci powinni – w pierwszej kolejności – przejrzeć lokalne ogłoszenia, na których są publikowane oferty pracy. W ten sposób mogą również zorientować się, jak wygląda aktualny rynek pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Czy warto studiować za granicą?

Tak, warto studiować za granicą. Daje to nie tylko cenne doświadczenie kulturowe, ale również przewagę konkurencyjną na rynku pracy.

Jakie są najpopularniejsze kierunki studiów za granicą?

Najpopularniejsze kierunki studiów za granicą obejmują nauki ścisłe, biznes, prawo, medycynę i inżynierię.

Jakie są koszty studiów za granicą?

Koszty studiów za granicą zależą od kraju, uczelni i kierunku studiów. Obejmują one czesne, koszty utrzymania, podróży i materiałów szkolnych.

Jak przygotować się do aplikacji na studia za granicą?

Przygotowanie do aplikacji na studia za granicą obejmuje zrozumienie wymagań, zgromadzenie niezbędnych dokumentów, przygotowanie się do egzaminów językowych i opracowanie silnej aplikacji.

Czy studia w Anglii są dobrym wyborem?

Tak, studia w Anglii mogą być dobrym wyborem. Wielka Brytania ma wiele prestiżowych uczelni i oferuje szeroki zakres programów studiów.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

9 komentarzy

ewelina

ewelina

Wszystko fajnie, tylko jak szukać takich studiów? Kogo na to stać?
ida21

ida21

Wiele się takich rzeczy czyta, ale powiedzmy sobie szczerze, że to wyjątki są. Świat jest duży a dana uczelnia nie ma układów z potentatami z zagranicy.
Dominika

Dominika

Nie zawsze tak jest ale trzeba przyznać, że to wszystko jest zrealizowane dość dobrze. Trzeba patrzeć na szczegóły ofert.
myśliciel

myśliciel

Artykuł bardzo pouczający i w dodatku przydatny. Osobiście uważam, że studia za granicą to większa szansa na lepszy zarobek po ich ukończeniu.
Szasza

Szasza

Studia za granicą przepustką do dobrze płatnej pracy? Czasami tak jest, ale nie musi tak być.
Andrzej

Andrzej

Ciekawy artykuł. Kończę studia, znam doskonale kilka języków. Zastanawiam się nad pracą nie tylko w naszym kraju, ale i też poza granicami naszego kraju.
Adera

Adera

Agencja rekrutacyjna pomaga znaleźć ofertę dotyczącą legalnego zatrudnienia, dobrych warunków pracy, terminowych wynagrodzeń i ubezpieczenia. Studenci muszą wiedzieć co i jak.
Aster

Aster

Jeśli korzystasz z agencji zatrudnienia w celu znalezienia pracy w branży rozrywkowej lub modelarskiej, niektóre z nich mają nieco inne zasady. Studia ciekawe zawsze są.
Porta

Porta

Często tak jest, kuzynka z AGH pracowała w laboratorium na studiach i miała możliwość studiowania w jednym z miast w USA i w ten sposób była tam pół roku, zdobyła doświadczenie i zwiedziła kawałek ameryki.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka