Twoje wsparcie w rekrutacji

Studia zagraniczne? One mogą uchronić przed bezrobociem

Studia zagraniczne? One mogą uchronić przed bezrobociem
Studia zagraniczne wciąż uchodzą za elitarne. Osoby, które nie mogą pozwolić sobie na studiowanie na zagranicznych, prestiżowych uczelniach mogą skorzystać z wielu programów, które kierowane są do studentów. Wymiany studenckie również mogą uchronić przed bezrobociem i koniecznością rejestrowania się w urzędzie pracy.

Z raportu, który opracowany został przez Komisję Europejską wynika, że młodzi ludzie, którzy studiowali za granicą, lepiej odnajdują się na rynku pracy. Statystycznie ryzyko długotrwałego bezrobocia w ich przypadku jest o połowę mniejsze w porównaniu do tych studentów, którzy wybrali uczelnie krajowe lub nie zdecydowali się na odbycie stażu poza granicami kraju. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele i potwierdzają go statystyki. Zgodnie z nimi stopa bezrobocia wśród osób, które podjęły trud zdobywania wiedzy na uczelniach zagranicznych jest niższa o około 23%. Liczba ta odnosi się do badania, które obejmowało osoby pięć lat po ukończeniu studiów.

Z dyplomem do pracy

Fakt, że osoby po odbyciu zagranicznych studiów czy choćby stażu mają większą szansę na znalezienie pracy jest związany z ich umiejętnościami. Przede wszystkim tacy pracownicy są bardziej elastyczni, częściej godzą się na przeprowadzki, chętnie uczestniczą w dodatkowych szkoleniach. Nie bez znaczenia jest też znajomość języka obcego na bardzo dobrym poziomie. Co więcej, absolwenci, którzy odbyli staże w zagranicznych firmach mają pojęcie o organizacji pracy i mogą być pomocni choćby w sytuacji otwierania kolejnego oddziału zakładu pracy. Dla większości pracodawców nie bez znaczenia są też cechy charakteru, jakie posiadają tacy pracownicy. Mowa tu przede wszystkim o tolerancji, umiejętności rozwiązywania problemów, zaufaniu, znajomości swoich mocnych i słabych stron czy ciekawości.

Nie tylko w Polsce

Komisja Europejska, która opublikowała raport na temat możliwości, jakie niesie studiowanie na zagranicznych uczelniach lub odbywanie praktyk w zagranicznych firmach odniosła się do statystyk z wszystkich krajów Europy. Wyniki są o tyle ciekawe, że wskazują drogę, którą warto podążać ? odbycie studiów za granicą zwiększa szanse młodych ludzi na zdobycie intratnej posady. Ponadto, współcześni studenci mają olbrzymie możliwości, aby przystąpić do jednego z licznych programów, które pozwolą im wyjechać za granicę. To wszystko przekłada się na fakt, że aktualnie coraz więcej maturzystów rozważa taką możliwość, zaś studenci próbują pozyskać informacje na temat programów, które pozwolą im uczyć się na przykład przez semestr na zagranicznej uczelni.

Program Erasmus

Jednym z bardziej znanych programów wymiany zagranicznej, który skierowany jest do studentów jest Erasmus. W latach 2014-2020 aktywny jest też program Erasmus+, z którego skorzystać może cztery miliony osób. To właśnie one mają możliwość uzyskania stypendium i jednocześnie poznania życia w innym kraju przez studia, wolontariat lub praktyki. Budżet, który przeznaczono na ten program zamyka się w kwocie 15 mld euro i tym samym jest on ogromną szansą dla studentów wszystkich krajów, które należą do Unii Europejskiej.

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę jest fakt, że niemal 1/3 stażystów, która miała możliwość wzięcia udziału w programie Erasmus otrzymała ofertę pracy w przedsiębiorstwie, w którym odbywała praktyki. Faktycznie zatem, już po zakończeniu studiów mieli oni możliwość podjąć swoją pierwszą pracę bez konieczności jej żmudnego poszukiwania.

Poszukiwany pracownik międzynarodowy

Z badań, które przeprowadzono do przygotowania raportu wynika, że około 64% ankietowanych pracodawców wskazało, że pracownikom z międzynarodowym doświadczeniem warto powierzyć wykonywanie zadań ze zwiększoną odpowiedzialnością. Po pierwsze, mają oni większe doświadczenie, po drugie lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach. Jednocześnie takie stwierdzenie pozwala na wysunięcie wniosku, że pracownikom takim jest znacznie łatwiej o awans. Kto ma największe szanse na stanie się pracownikiem międzynarodowym? Informacje o realizowanych programach wymiany studentów zainteresowane osoby pozyskać mogą na swoich uczelniach.

Oceń ten wpis
Studia zagraniczne? One mogą uchronić przed bezrobociem
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Jacuś
2019-12-15, 16:02
Studia za granicą owszem są fajne ale trzeba zważyć na to, że większość ludzi na to po prostu nie stać chyba, że uczelnia to finansuje.
Truda
2019-12-14, 19:29
Na pewno studia zagraniczne dają większą szansę, że po ich ukończeniu znajdzie się lepszą pracę. Ale nie każdego stać, aby studiował poza granicami naszego kraju.
studentka 3 roku
2019-12-05, 06:58
Czytam ten artykuł, który chyba z poprzednim ma wiele wspólnego. Chodzi m.in o Program Erasmus. Osobiście uważam, że studia za granicą ukończone, to większa szansa na znalezienie dobrze płatnej pracy.
Piotr
2019-05-16, 19:41
Artykuł bardzo przydatny. Studia zagraniczne wciąż uchodzą za elitarne. Z tym się zgadzam całkowicie. Ale czy po studiach zagranicznych łatwiej znaleźć pracę?????????
Itaka
2019-05-08, 18:29
W coraz bardziej zglobalizowanym świecie otwarty umysł i tolerancja są podstawowymi cechami każdego kandydata - praca za granicą to świetny sposób na podniesienie tych umiejętności.
Alek
2019-05-02, 11:35
Studiowałem w Kuwejcie i Kurdystanie, Irak przez 4 lata. To było wspaniałe doświadczenie życiowe ... Poznałem nowych przyjaciół. Zarobiłem także więcej pieniędzy niż w Polsce. Odkryłem nowe miejsca i byłem w stanie głęboko zanurzyć się w ich kulturze.
Wetlina
2019-04-01, 12:39
Takie studia czasami są bardzo dobrą opcją. Można wtedy zahaczyć się bezpośrednio w międzynarodowej firmie lub mieć lepsze szanse na takim rynku i w kraju.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.