Kto sprawdzi się w pracy na call center

Kto sprawdzi się w pracy na call center
Osoby poszukujące pracy coraz częściej trafiają na prasowe lub internetowe ogłoszenia, oferujące zatrudnienie w zawodzie konsultanta telefonicznego. Na pozór wszystko wydaje się obiecujące. Doświadczenie nie jest wymagane, chętnie widziane są osoby młode, uczące się, którym pracodawca zapewnia uniwersalne godziny pracy. Przy tym - wysokie zarobki. Czego chcieć więcej? No właśnie... Gdyby było tak 'bajecznie łatwo", nie dochodziłyby nas pogłoski na temat zawiedzionych pracowników call center, którzy "dorobili się tam" wyłącznie silnej depresji. Czy w takim razie warto podejmować pracę "na słuchawkach"? Owszem. Ale najpierw zastanówmy się, czy posiadamy do niej odpowiednie predyspozycje.

 

Kogo poszukują firmy zajmujące się sprzedażą produktów przez telefon

 

Najważniejsza jest chęć do pracy i łatwość nawiązywania kontaktów. W wielu przypadkach potrzebne będzie także średnie wykształcenie, niekaralność (np. gdy staramy się o uprawnienia do sprzedaży ubezpieczeń) i oczywiście znajomość obsługi komputera. Sprzedaż prawie każdego produktu przez telefon wymaga dobrego opanowania systemu, który jest stosowany w danej firmie.

Powróćmy jednak do predyspozycji osobowych. Nikt nie zatrudni osoby z wadą wymowy lub mało komunikatywnej. Prawie każdy z nas spotkał się z pewnością z choć jednym telefonem w sprawie przedstawienia oferty. Ba!... Czasami takich prób rozmów jest dziesiątki (co zresztą mocno nas irytuje), ale rozmawiamy tylko z takim konsultantem, który już na wstępie przekona nas do cofnięcia palca z przycisku "rozłącz rozmowę":) Irytujące są powitania czytane z kartki czy nie podanie celu rozmowy. Kto więc jest w stanie zachęcić nas do zapoznania się z ofertą? Tylko i wyłącznie osoba mówiąca wyraźnie, interesująco i ... mająca to coś... - dar przekonywania. Taki pracownik to skarb, bo wiedzę o produkcie zdobędzie każdy, ale nie każdy opanuje sztukę prowadzenia konwersacji.

To Cię powinno też zainteresować: Praca w call center - wady i zalety

 

Pozytywne nastawienie to połowa sukcesu

 

Maruderzy i pesymiści nie popracują długo na call center. Najważniejsze aby dobrze zacząć dzień i nie myśleć: dziś pewnie znowu nic nie sprzedam. Przyda się także pozytywne podejście do ludzi. Musimy pamiętać, że każdy nasz rozmówca to indywidualna osoba, która ma prawo być zdenerwowana, bo np. właśnie wyrwaliśmy ją z poobiedniej drzemki lub przeszkodziliśmy w pilnej pracy. Ważne aby umieć przeprosić i z uśmiechem w głosie postarać się przełożyć termin rozmowy.

 

Doświadczenie mniej ważne

 

Wielu pracodawcom nie przeszkadza brak doświadczenia. "Doświadczenie ma czasami mniejsze znaczenie niż warunki osobiste. Kto jest otwarty, ambitny, chce się uczyć i poszerzać swoje horyzonty będzie u nas mile widziany - zdradza Sylwia Krawiecka p/o Dyrektora Sprzedaży w porównywarce ubezpieczeń samochodowych rankomat.pl, odpowiedzialna za rekrutację na stanowisko konsultanta d/s ubezpieczeń. - Cenimy ludzi, którzy chcą podejmować nowe wyzwania, nie boją się zmian i oczywiście lubią rozmawiać z ludźmi. Resztę (czyli wiedzę) przekażemy im sami".

 

Znawca produktu poszukiwany

 

Nie sprzeda produktu ten, kto go nie zna. Nauka to podstawa. Nasz rozmówca musi mieć pewność, że doskonale wiemy o czym mówimy. Ale... czasami warto powiedzieć: nie wiem, ale dopytam i oddzwonię. Szczerość może być równie ważnym atutem jak pogoda ducha lub perfekcyjna wiedza.

 

Nieśmiałość nie wyklucza z pracy na call center

 

Niektórzy myślą, że tylko osoby śmiałe i pewne siebie mogą pracować " na słuchawkach". Jest w tym dużo racji, ale okazuje się, że niektórzy, nieśmiali w kontaktach "twarzą w twarz" doskonale radzą sobie podczas rozmów telefonicznych. Niekiedy wystarczy im dokładne poznanie produktu i wiara w to, że potrafią go sprzedać, aby poczuli się " w swoim żywiole".

 

Młodość nie jest przeszkodą

 

Nie wszyscy pracodawcy chcą zatrudniać młodych. Wielu woli starsze osoby, które już pracowały w innej firmie, nawet jeśli nie była to taka sama branża. Inaczej postrzega się młodych w pracy "na słuchawkach". Tutaj są zwykle mile widziani. Praca konsultanta telefonicznego może więc być dla nich szansą na znalezienie pierwszej pracy i zdobycie dodatkowych kwalifikacji. Chociaż często zdarza się, że młode osoby, świeżo po szkole przyjmują etat na call center z myślą, że będzie to tylko pierwszy szczebel w ich karierze, wielu pozostaje w tej pracy na dłużej i wcale nie ma zamiaru zmieniać profesji.

Oceń ten wpis
Kto sprawdzi się w pracy na call center
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Krzysztof
2020-06-09, 14:42
Zapewne w tego typu pracy sprawdzi się każdy , kto przebimbał młodość i nie ma żadnych przydatnych umiejętności na rynku pracy. Nie chce ich również nabyć. Call center musi celować w ludzi bez perspektyw najlepiej w ciężkiej sytuacji finansowej którzy pilnie potrzebują pracy. Samotne matki z dziećmi itp
Kakadu Kulumburgaj.
2020-01-07, 20:34
Szkoda że nie ma konsultantów mailowych czy ogólnie, ludzi którzy prowadziliby sprzedaż poprzez pisanie z innymi ludźmi, to byłoby dobre rozwiązanie dla ludzi elokwentnych o światłych i otwartych umysłach a posiadających przy tym wadę wymowy.
Ludmiła
2019-12-12, 16:03
WIele ludzi w każdym wieku się może w tym sprawdzić. Trzeba tylko wiedzieć, że jest to bardzo specyficzna praca.
Kinga
2019-05-19, 16:25
Kto sprawdzi się w pracy na call center - fajny artykuł. Przeczytałam też inne na ten temat artykuły. Kogo poszukują firmy zajmujące się sprzedażą produktów przez telefon - wszystko fajnie ujęte...
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.