Zwolnienie z pracy - co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia?

Zwolnienie z pracy - co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia?
Redukcja kosztów w wielu firmach wiąże się ze zwolnieniami. Nie bez wpływu na całą sytuację ma kryzys finansowy. Często pracownicy wiedzą, że szykują się zwolnienia, jednak każdy ma nadzieję, że ta sytuacja go ominie. Co zrobić, gdy jednak tak się nie stało i widmo zwolnienia bezpośrednio uderzyło w nas i stało się faktem?

Wypowiedzenie z pracy wcale nie musi oznaczać końca świata. W wielu przypadkach może to być nowa era w naszym życiu. Kluczowe znaczenie w tym wszystkim ma podejście do takiej sytuacji. Najważniejsze to myśleć pozytywnie i wiedzieć, że jak zostaliśmy wcześniej zatrudnieni w jednej firmie, to ponownie możemy znaleźć pracę w innej. To, jak szybko znajdziemy nowe zajęcie zależy od naszego zaangażowania w szukanie pracy i doświadczenia.

Zwolnienie z pracy - początki

Każdy pracownik ma swoje prawa, jakie może wykorzystać w przypadku wypowiedzenia z pracy. Istnieje ustawowa ochrona pracownika, pracującego w oparciu o umowę o pracę. Pracownik taki posiada wiele uprawnień. Bardzo ważną i podstawową kwestią w tej sprawie jest okres wypowiedzenia.

W oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.

Powyższy okres wypowiedzenia jest dłuższy dla osób, które pracowały w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim układzie zastosowanie ma art. 36§1 Kodeksu Pracy, gdzie sam czas wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Postępowanie podczas wypowiedzenia

Znając swoją sytuację warto jest się skupić, jeszcze podczas okresu wypowiedzenia, by rozpocząć poszukiwanie nowej pracy. Kluczowe znaczenie ma zweryfikowanie i zaktualizowanie swojego CV. To bardzo ważna czynność przed rejestracją w portalach pracy i przed wysyłaniem CV do pracodawców. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wiele trzeba poprawić w swoim CV i uzupełnić. Podobnie sprawa wygląda z listem motywacyjnym. Organizacja pracy i zajęć w tej sytuacji jest bardzo ważna. Taka sytuacja jest stresująca, więc trzeba podejść do tego spokojnie i działać w sposób metodyczny. Tylko w taki sposób osiągnie się zamierzony efekt.

To Cię powinno też zainteresować: Wypowiedzenie umowy o pracę

Rozliczenie z przysługującego urlopu

Pracodawca ma obowiązek rozliczyć zwolnionego z pracy pracownika pod względem przysługującego mu urlopu. Istnieją dwie możliwości w tym zakresie. Pierwszą jest wykorzystanie przysługujących wolnych dni, a drugą opcję stanowi ekwiwalent pieniężny. Warto wybrać optymalne rozwiązanie dopasowane do naszej sytuacji.

Wybranie dni wolnych można wykorzystać do poszukiwania pracy. Sytuacja jednak powoduje, że nie posiada się kompletu dokumentów, wraz z opinią od ostatniego pracodawcy. Ta sytuacja może wiązać się z brakiem lub małymi efektami w tym zakresie. Istnieją jednak przypadki, gdzie warto spróbować, gdy interesująca nas firma zaczyna rekrutacje. Dni wolne od pracy mogą także służyć wielu innym pożytecznym sprawom jak opracowanie strategii i zorganizowanie się w tej sytuacji.

Rozmowa z pracodawcą na temat zwolnienia

Poznanie powodów zwolnienia jest zawsze ważne. Rozmowa na ten temat jest zawsze wskazana. Dzięki niej poznamy powód zwolnienia, dowiemy się, czy zadecydowały o tym względy ekonomiczne lub inne sprawy. Podczas rozmowy z pracodawcą istnieje szansa na zaproponowanie innej opcji współpracy, a gdy to nie przyniesie skutku to i tak warto rozmawiać, by ustrzec się podobnych sytuacji w przyszłości.

Poszukiwanie nowej pracy

Poszukiwanie pracy może być okresem wielu możliwości. Właśnie w tym czasie można znaleźć inne rozwiązania, jakie mało prawdopodobnie przyszłyby na myśl. Można pomyśleć o założeniu własnej działalności gospodarczej lub odświeżyć stare znajomości. Istnieje wiele przykładów na to, że o pracę będzie łatwiej niż się przypuszczało. Sytuacja może być motorem do samodzielnego działania na rynku pracy.

Praca na własny rachunek to zupełnie inne myślenie. System pracy, obowiązki z tytułu prowadzenia firmy są całkiem inne niż w przypadku pracy na etacie. Dzisiejsze czasy pozwalają także na uzyskanie dotacji unijnych lub z innego tytułu. W samo zatrudnieniu najważniejszy jest dobry pomysł, a nawet determinacja oraz wykorzystywanie tego, co umiemy najbardziej. Efekty mogą być bardzo zadowalające, a cała sytuacja związana z wypowiedzeniem może stać się początkiem nowego, lepszego etapu w życiu.

Oceń ten wpis
Zwolnienie z pracy - co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Gabriel
2019-12-16, 19:55
Dostałeś wypowiedzenie z pracy. Otrzymałeś świadectwo pracy. Znajdziesz pracę, tylko musisz wszędzie ją szukać. Są portale takie jak ten, pełno ofert w gazetach lokalnych, agencjach pracy, w UP. Życzę powodzenia wszystkim, aby jak najszybciej znaleźli pracę jak ją stracą.
mistrz
2019-12-04, 16:19
Zwolnienie z pracy - co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia? Wszystko w artykule jest ujęte. Ja powiem tylko- szukać pracę a ją się znajdzie. Są większe nieszczęścia w życiu, niż utrata pracy.
Nika
2019-05-15, 15:14
Nie róbcie tragedii, jak was ktoś zwolni z zakładu pracy. Praca jest i należy ją tylko znaleźć.
Natera
2019-05-13, 13:40
W przypadku rozwiązania związanego z wydajnością, koncentrujesz się na fakcie, że niestety jego kwalifikacje nie pasowały do ​​jego pracy. Ogranicz się do prezentacji faktów.
Lady Marion
2019-05-07, 09:47
U mnie po prostu była konieczność w firmie. W związku z tym kierownictwo zdecydowało, że musi zmniejszyć liczbę pracowników, aby wyeliminować związane z tym wydatki.
Hektor
2019-04-15, 17:11
No co :) Szuka się pracy dalej lub realizuje inne strategie z tym związane. Wiele jest dzisiaj możliwości zdobycia zatrudnienia i zrealizowania pomysłu na siebie w pracy.
Simoradz
2019-04-09, 11:01
Trzeba się zebrać i zacząć szukać pracy. To nie jest koniec świata i każdy człowiek często jest w takiej sytuacji. Możliwości jest mnóstwo. Nie takie problemy mają ludzie.
Gosia z Osieka
2019-04-07, 14:40
Wiele jest dzisiaj możliwości szukania pracy i wybicia się ponad konkurencję. Jeżeli zna się swoją wartość to prędzej czy później znajdzie się praca. Tak uważam z tym.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.