Zwolnienie z pracy

Rozwiązanie umowy o pracę: Okres wypowiedzenia i poszukiwanie nowej pracy

4 lipca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 20 głosów

20 głosów

11 komentarzy
Rozwiązanie umowy o pracę: Okres wypowiedzenia i poszukiwanie nowej pracy
Dowiedz się o zasadach związanych z okresem wypowiedzenia, zwolnieniem z pracy oraz poszukiwaniem nowego zatrudnienia. Przejmij kontrolę nad swoją karierą zawodową.

Odejście z pracy nie musi oznaczać końca świata. W wielu sytuacjach, może to być początek nowego rozdziału w twoim życiu. Klucz do sukcesu w takiej sytuacji leży w podejściu, które przyjmiesz. Najważniejsze jest, aby myśleć pozytywnie i pamiętać, że tak jak byłeś w stanie znaleźć zatrudnienie w jednej firmie, tak samo możesz to zrobić ponownie w innej. Szybkość, z jaką znajdziesz nowe zajęcie, zależy od twojego zaangażowania w poszukiwanie pracy oraz doświadczenia, które zdobyłeś wcześniej.

Okres wypowiedzenia - sprawdź jego długość

Każdy pracownik ma swoje prawa, jakie może wykorzystać w przypadku wypowiedzenia z pracy. Istnieje ustawowa ochrona pracownika, pracującego w oparciu o umowę o pracę. Pracownik taki posiada wiele uprawnień. Bardzo ważną i podstawową kwestią w tej sprawie jest okres wypowiedzenia.

W oparciu o art. 34 Kodeksu Pracy okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny wynosi:

  • 3 dni robocze, gdy okres próbny nie przekracza 2 tygodni,
  • 1 tydzień, gdy okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie,
  • 2 tygodnie, gdy okres próbny wynosi 3 miesiące.

Powyższy okres wypowiedzenia jest dłuższy dla osób, które pracowały w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony. W takim układzie zastosowanie ma art. 36§1 Kodeksu Pracy, gdzie sam czas wypowiedzenia zależy od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi odpowiednio:

  • 2 tygodnie, gdy pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
  • 1 miesiąc, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
  • 3 miesiące, gdy pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Szukasz pracy?
Dodana

Poprowadź sklep Relay Metro Natolin, Warszawa - bez wkładu

Lagardere Travel Retail Sp. z o.o.

  • Warszawa
Dodana
Dodana
Dodana

Elektryk/praca na dziale utrzymania ruchu

Randstad Polska Sp. z o.o.

  • Potworów
Dodana

Pamiętaj o przysługującym Ci urlopie

Pracodawca ma obowiązek rozliczyć zwolnionego z pracy pracownika również w kwestii przysługującego mu urlopu. Istnieją dwie możliwości w tym zakresie. Pierwszą jest wykorzystanie przysługujących wolnych dni, a drugą opcję stanowi wypłata ekwiwalentu pieniężnego. Warto wybrać optymalne rozwiązanie dopasowane do sytuacji.

Przysługujące dni wolne można wykorzystać do poszukiwania nowej pracy. Oczywiście nie posiadasz jeszcze kompletu dokumentów, wraz z opinią od ostatniego pracodawcy. Może to utrudniać poszukiwania pracy i zmniejszać efektywność Twoich działań. Pamiętaj, że istnieją jednak przypadki, gdzie warto spróbować, np. gdy interesująca nas firma zaczyna rekrutacje. Dni wolne od pracy mogą także służyć wielu innym pożytecznym sprawom jak opracowanie strategii i zorganizowanie się w tej sytuacji.

Porozmawiaj z pracodawcą na temat zwolnienia

Zrozumienie przyczyn zwolnienia jest zawsze istotne. Zaleca się przeprowadzenie rozmowy z pracodawcą na ten temat. W ten sposób dowiesz się, jaki był powód zwolnienia i czy na tą decyzję wpłynęły czynniki ekonomiczne, czy też inne kwestie. Podczas rozmowy z pracodawcą istnieje możliwość zaproponowania alternatywnych opcji współpracy, a nawet jeśli to nie przyniesie sukcesu, to jest ona nadal bardzo wartościowa, ponieważ pomoże ona uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości.

Zrozumienie Twoich praw jako pracownika i pozytywne podejście mogą sprawić, że okres poszukiwania nowej pracy stanie się okazją do rozwoju zawodowego i osobistego.

Poznaj sposoby na radzenie sobie z urtatą pracy

Jednym z najważniejszych sposobów radzenia sobie z utratą pracy jest aktywne poszukiwanie nowej. Nie należy zapominać o korzystaniu z różnych narzędzi dostępnych dla osób szukających pracy, takich jak portale pracy, sieci zawodowe, targi pracy czy doradztwo zawodowe. Warto również skonsultować się z ekspertem od CV, aby upewnić się, że Twoje CV jest aktualne i atrakcyjne dla potencjalnych pracodawców. Każda przyczyna rozwiązania umowy o pracę może być okazją do refleksji nad swoją karierą i okazją do zmiany kierunku, jeśli tego potrzebujesz.

Przygotuj się do szukania pracy

Znając swoją sytuację warto już podczas okresu wypowiedzenia, rozpocząć poszukiwanie nowej pracy. Kluczowe znaczenie ma zweryfikowanie i zaktualizowanie swojego CV. To bardzo ważna czynność przed rejestracją w portalach pracy i przed wysyłaniem CV do pracodawców. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wiele trzeba poprawić w swoim CV i uzupełnić. Podobnie sprawa wygląda z listem motywacyjnym. Musisz dobrze zorganizować swój czas i przygotować plan postępowania. Taka sytuacja jest stresująca, więc trzeba podejść do tego spokojnie i działać w sposób metodyczny. Tylko w taki sposób osiągnie się zamierzony efekt.

Jak szukać nowej pracy?

Poszukiwanie pracy może uświadomić Ci, że masz wiele możliwości. Właśnie w tym czasie można znaleźć inne rozwiązania, o których wcześniej nawet byś nie pomyślał. Można rozważyć założenie własnej działalności gospodarczej lub odświeżyć stare znajomości. Istnieje wiele przykładów na aktywne poszukiwanie nowego zajęcia. Sytuacja ta, może też być motorem do samodzielnego działania na rynku pracy.

Pamiętaj, że praca na własny rachunek to zmiana sposobu myślenia. System pracy, obowiązki z tytułu prowadzenia firmy są całkiem inne niż w przypadku pracy na etacie. Z drugiej strony obecnie możesz liczyć na finansowe wsparcie na rozpoczęcie działalności w postaci dotacji unijnych, czy środków z Urzędu Pracy. W samozatrudnieniu najważniejszy jest dobry pomysł, oraz determinacja i wykorzystywanie swoich mocnych stron czy pasji. Efekty mogą być bardzo zadowalające, a cała sytuacja związana z wypowiedzeniem może stać się początkiem nowego, lepszego etapu w życiu.

To może Cię również zainteresować

Wypowiedzenie umowy o pracę

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zasady okresu wypowiedzenia zgodnie z kodeksem pracy?

Zasady okresu wypowiedzenia różnią się w zależności od rodzaju umowy o pracę i długości zatrudnienia. Szczegółowe informacje można znaleźć w Kodeksie Pracy.

Co to jest zwolnienie dyscyplinarne?

Zwolnienie dyscyplinarne to forma natychmiastowego rozwiązania umowy o pracę przez pracodawcę z powodu poważnego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych.

Jakie są najczęstsze przyczyny utraty pracy?

Przyczyny utraty pracy mogą być różne, w tym likwidacja stanowiska pracy, redukcja etatów, problemy finansowe firmy, bądź problemy związane z wydajnością pracownika.

Czy pracodawca ma obowiązek poinformować mnie o powodach zwolnienia?

Tak, pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o przyczynach zwolnienia, a w przypadku zwolnień grupowych musi to zrobić na piśmie.

Czy mogę skrócić okres wypowiedzenia?

Tak, okres wypowiedzenia można skrócić za porozumieniem stron. Pracownik może zwrócić się z takim wnioskiem do pracodawcy, który może, ale nie musi go przyjąć.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Robert Ćwiertnia

Student

Cześć! Jestem Robert i  jestem copywriterem dla  serwisu Aplikuj.pl. Od kilku lat moją pracą jest pisanie artykułów,
Pasjonuję się  prawem pracy i wszystkimi powiązanymi z nimi tematami.

11 komentarzy

ania

ania

Oprócz tego warto też wiedzieć jakie obowiązki ma pracodawca po ustaniu stosunku pracy. Tutaj zostały dobrze objaśnione wszystkie najważniejsze informacje:
Majkel

Majkel

Jak nadejdzie taka sytuacja a oby nie to wiem jak już się pod tym względem zachować. To ważne sytuacje są.
Witkacy

Witkacy

Szukanie pracy pozostaje. Na tym nawet portalu widać wiele ofert pracy. Kto szuka zawsze znajdzie coś dla siebie. Owszem może nie każdy znajdzie coś mega super ale kasa leży i tak.
Gabriel

Gabriel

Dostałeś wypowiedzenie z pracy. Otrzymałeś świadectwo pracy. Znajdziesz pracę, tylko musisz wszędzie ją szukać. Są portale takie jak ten, pełno ofert w gazetach lokalnych, agencjach pracy, w UP. Życzę powodzenia wszystkim, aby jak najszybciej znaleźli pracę jak ją stracą.
mistrz

mistrz

Zwolnienie z pracy - co zrobić po otrzymaniu wypowiedzenia? Wszystko w artykule jest ujęte. Ja powiem tylko- szukać pracę a ją się znajdzie. Są większe nieszczęścia w życiu, niż utrata pracy.
Nika

Nika

Nie róbcie tragedii, jak was ktoś zwolni z zakładu pracy. Praca jest i należy ją tylko znaleźć.
Natera

Natera

W przypadku rozwiązania związanego z wydajnością, koncentrujesz się na fakcie, że niestety jego kwalifikacje nie pasowały do ​​jego pracy. Ogranicz się do prezentacji faktów.
Lady Marion

Lady Marion

U mnie po prostu była konieczność w firmie. W związku z tym kierownictwo zdecydowało, że musi zmniejszyć liczbę pracowników, aby wyeliminować związane z tym wydatki.
Hektor

Hektor

No co :) Szuka się pracy dalej lub realizuje inne strategie z tym związane. Wiele jest dzisiaj możliwości zdobycia zatrudnienia i zrealizowania pomysłu na siebie w pracy.
Simoradz

Simoradz

Trzeba się zebrać i zacząć szukać pracy. To nie jest koniec świata i każdy człowiek często jest w takiej sytuacji. Możliwości jest mnóstwo. Nie takie problemy mają ludzie.
Gosia z Osieka

Gosia z Osieka

Wiele jest dzisiaj możliwości szukania pracy i wybicia się ponad konkurencję. Jeżeli zna się swoją wartość to prędzej czy później znajdzie się praca. Tak uważam z tym.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.