Zawody i ich potencjał

Czyściciel dywanów - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 czerwca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

3 komentarze
Czyściciel dywanów - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Dowiedz się więcej na temat zawodu czyściciela dywanów. Pozyskaj informacje o tym, dla kogo to najlepsza praca, jakie są zarobki i zakres obowiązków. Poznaj także informacje na temat szkoleń w tej pracy oraz możliwości zatrudnienia w przyszłości.

Praca czyściciela dywanów to pewny zawód, który nie wymaga zazwyczaj wykształcenia, a jedynie siły i zaangażowania. Zapotrzebowanie w tym zawodzie ciągle jest duże – przecież dywany nie wychodzą z mody, a wciąż muszą być czyste. Dzięki posiadaniu wystarczającej ilości chęci i wolnego czasu można zarobić jako czyściciel dywanów. Jakich kwot się spodziewać? Czy z zawodem mogą wiązać się czynniki szkodliwe dla zdrowia? Z tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca czyściciela dywanów,
 • ile zarabia osoba czyszcząca dywany,
 • jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku czyściciela dywanów,
 • dla kogo najlepsza jest praca na tym stanowisku,
 • czy do pracy na stanowisku czyściciela dywanów potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie czyściciela dywanów,
 • czy zawód czyściciela dywanów jest przyszłościowy.
czyściciel dywanów

Czyściciel dywanów - na czym polega praca?

Jak sama nazwa zawodu wskazuje, czyściciel dywanów ma za zadanie usuwać plamy i brudy z dywanów, ale także z wykładzin podłogowych. Przy pomocy różnych narzędzi: mopów parowych, odkurzaczy, myjek, a także tradycyjnych mopów, gąbek i ścierek, likwiduje on wszelkie zanieczyszczenia. Czasem pracownik obsługuje także maszyny czyszczące, piorące. Odpowiednie środki, detergenty myjące, także mają duże znaczenie w szybszym uzyskiwaniu efektów. Warto jednak pamiętać, że nawet najlepsze narzędzia nie będą w stanie wykonać pracy za nas – wszystko sprowadza się do cierpliwości i chęci czyściciela.
Osoba wykonująca zawód czyściciela dywanów musi być w stanie ocenić rodzaj dywanu lub wykładziny, materiał, z którego produkt został wykonany. Pozwala to na dobór odpowiednich narzędzi, które nie będą szkodliwe, oraz rodzaju czyszczenia. Czyściciel dywanów powinien także umieć określić stopień zabrudzenia, jego wielkość, rodzaj powstałych plam. Szczególnie ważna jest umiejętność użycia środków myjących optymalnych dla danego dywanu, aby nie uległ on zniszczeniu lub uszkodzeniu. Osoba czyszcząca dywany powinna także umieć przeprowadzić wstępną wycenę swoich usług przed czyszczeniem oraz ustalić kwotę do zapłaty po wykonanej usłudze. Czasami także w zakres obowiązków wlicza się przygotowywanie dywanu do odwiezienia na życzenie klienta.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako czyściciel dywanów?

Czyszczenie dywanów nie należy do czynności bardzo trudnych. Większość osób z pewnością poradzi sobie z takim zadaniem, niezależnie od wcześniejszego przygotowania. Istnieją jednak pewne kompetencje zawodowe, które sprawią, że kandydat będzie lepiej przygotowany do pełnienia zawodu. Osoby z odpowiednimi cechami, umiejętnościami, łatwiej odnajdą się w roli czyściciela dywanów.

W tym zawodzie przyda się:

 • odpowiedzialność,
 • schludność,
 • skrupulatność,
 • znajomość środków czystości,
 • samodzielność,
 • siła fizyczna,
 • zaangażowanie,
 • posiadanie prawa jazdy (opcjonalnie).

Ile zarabia czyściciel dywanów?

Szukasz pracy?

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Grafik

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Śląskie
Dodana

Jakich stawek można oczekiwać w zawodzie czyściciela dywanów? Mogą one różnić się w zależności od miejsca zamieszkania. Poniżej została przedstawiona tabela, która pomoże rozwiać wątpliwości co do zarobków:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE

180 zł / dziennie

141 zł / dziennie

ŚREDNIE

250 zł / dziennie

196 zł / dziennie

WYSOKIE

380 zł / dziennie

298 zł / dziennie

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku czyściciela dywanów?

Nie istnieje wiele przeciwwskazań, które nie pozwalałyby na podjęcie pracy czyściciela dywanów.

Kandydat do tej pracy powinien mieć następujące predyspozycje zdrowotne:

 • brak alergii, w szczególności na roztocza kurzu domowego,
 • dobry ogólny stan zdrowia, koordynacja wzrokowo-ruchowa,
 • sprawność kończyn górnych i dolnych,
 • ogólna wydolność fizyczna,
 • spostrzegawczość,
 • sprawność układu kostno-stawowego,
 • sprawność narządu wzroku,
 • sprawność zmysłu dotyku,
 • udolność manualna.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku czyściciela dywanów?

Podjęcie każdej pracy wiąże się z pewnym ryzykiem. W wielu zawodach, wliczając stanowisko czyściciela dywanów, mogą czekać na nas szkodliwe czynniki. W tej branży szczególnie trzeba zwrócić uwagę na możliwość powstania alergii na kurz, lateks lub detergenty piorące. Istnieje także ryzyko chorobowe objawiające się przeciążeniem mięśni, kręgosłupa, układu szkieletowo-mięśniowego poprzez długie przebywanie w jednej pozycji. Są możliwe zranienia oraz podrażnienia związane z ciągłą pracą z detergentami piorącymi, ich niewłaściwym przygotowaniem lub stosowaniem. W przypadku pracy z maszynami pojawia się także ryzyko porażenia prądem w razie awarii urządzenia lub niestosowania się do instrukcji.

czyściciel dywanów

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku czyściciela dywanów?

Praca na stanowisku czyściciela dywanów nie należy do trudnych. Nie trzeba także posiadać do niej szczególnych umiejętności, predyspozycji czy wykształcenia. To czyni ją uniwersalnym wyborem. Pracę czyściciela dywanów może podjąć każdy. Stanowi ona szczególnie korzystny punkt zaczepienia dla osób młodych, niemających doświadczenia w żadnym zawodzie. Czyszczenie dywanów pozwoli im zarobić swoje pierwsze pieniądze, a także zyskać doświadczenie, które może okazać się przydatne w przyszłej pracy. W tej profesji nadadzą się ludzie silni, zręczni, mające duże pokłady energii oraz umiejące poprowadzić swoje działanie do końca. Stanowisko to okaże się także trafnym wyborem dla osób, które lubią sprzątać i którym sprawia to satysfakcję. Zgodność zainteresowań i zawodu pozwala czerpać większą przyjemność z płatnego zajęcia.

Czy do pracy na stanowisku czyściciela dywanów potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wiele osób może zastanawiać się, czy do wykonywania zawodu czyściciela dywanów potrzebne są dodatkowe kwalifikacje lub szkolenia. Aby rozwiać te wątpliwości, warto spojrzeć w poniższą tabelkę:

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - W celu wykonywania zawodu czyściciela dywanów nie jest konieczne posiadanie żadnego konkretnego wykształcenia. Przydaje się jednak wiedza specjalistyczna na temat różnych środków czystości i materiałów.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku czyściciela dywanów?

Na stanowisku czyściciela dywanów konieczne jest wykonywanie obowiązków ze swojego zakresu.

Do zadań powierzanych pracownikowi w tym zawodzie zalicza się:

 • czyszczenie dywanów lub wykładzin podłogowych ręcznie, za pomocą odpowiedniego sprzętu lub maszyn (trzepanie, odkurzanie, mycie i suszenie),
 • uzupełnianie środków myjących i detergentów,
 • przeprowadzanie wyceny usługi czyszczenia,
 • utrzymywanie w czystości miejsca swojej pracy,
 • przestrzeganie zasad higieny i bezpieczeństwa, dostosowanie się do zasad ochrony przeciwpożarowej oraz środowiska.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie czyściciela dywanów?

Pracę jako czyściciel dywanów można znaleźć w wielu miejscach. Szczególne zainteresowanie wykazują pracodawcy w dużych miastach, w firmach lub domach prywatnych, jednak zatrudnić można się także w mniejszych miejscowościach.

Video

Czy zawód czyściciela dywanów jest przyszłościowy?

Trudno jednoznacznie przewidzieć możliwość zatrudnienia w przyszłości w zawodzie czyściciela dywanów. Istnieje obawa, że w przyszłości zmniejszy się zapotrzebowanie na pracowników tego fachu, jednak w dużych miastach usługi czyścicieli dywanów z pewnością dalej będą potrzebne.

Najczęściej zadawane pytania

Kto może być zatrudniony na stanowisku czyściciela dywanów?

Nie istnieje wiele czynników wykluczających z tej pracy. Stanowisko czyściciela dywanów może podjąć niemal każdy. Zawód może okazać się szczególnie interesujący dla osób młodych, zbierających doświadczenie zawodowe i poszukujących sposobu na własne utrzymanie.

Co należy do zakresu obowiązków czyściciela dywanów?

Do zakresu obowiązków czyściciela dywanów należy trzepanie, odkurzanie, mycie i suszenie dywanów oraz wykładzin, a także m.in. przeprowadzanie wyceny usługi czyszczenia.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako czyściciel dywanów?

Do pracy jako czyściciel dywanów przydadzą się: ogólna sprawność fizyczna, schludność, dokładność, sumienność, znajomość środków czystości.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Mateusz

Mateusz

Jestem bezrobotny od kilku miesięcy i szukam pracy. Zastanawiałem się nad pracą jako czyściciel dywanów, ale martwi mnie możliwość wystąpienia alergii lub chorób związanych z tą pracą. Czy warto podjąć ryzyko?
Maksym

Maksym

Myślę, że praca jako czyściciel dywanów byłaby dobrym pomysłem dla mnie. Nie mam doświadczenia w innych zawodach, ale chętnie spróbowałbym czegoś nowego. Widzę, że nie jest to praca wymagająca wielu kwalifikacji, a zarobki są całkiem przyzwoite.
Ika

Ika

Praca czyściciela dywanów to świetna opcja dla osób bez doświadczenia i wykształcenia. Możemy korzystać z ich usług, a z drugiej strony angażując ich w naszej firmie pozwalamy im zdobyć doświadczenie i pokazać swoje umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka