Zawody i ich potencjał

Czyściciel butów - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 marca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 13 głosów

13 głosów

3 komentarze
Czyściciel butów - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Na całym świecie istnieje wiele mało znanych zawodów wśród których wciąż jednak można znaleźć ciekawe zajęcia. Jedynym z nich jest czyściciel butów. Jest to praca mało znana oraz nieczęsto spotykana, dlatego warto przyjrzeć jej się bliżej. Jakie są obowiązki czyścibuta? Czy do wykonywania zawodu potrzebne są dodatkowe kwalifikacje i umiejętności?

Czyściciel butów - na czym polega praca?

Czyściciel butów to bardzo stary zawód, o którym pierwsze wzmianki pojawiały się już na początku XVII wieku. Zawód pucybuta polega na czyszczeniu oraz pielęgnacji obuwia. Obsługa klientów odbywa się tradycyjnie na wysokim fotelu z podnóżkiem, na którym kładzione są buty. Pucybut czyści powierzchnię butów, najpierw przy pomocy szmatki usuwając zabrudzenia takie jak błoto, kurz czy piasek. Następnie przy pomocy mokrej, delikatnej szczoteczki szorowana jest również powierzchnia obuwia. Następne czyściciel butów nakłada na zewnętrzną stronę obuwia pasty pielęgnacyjne oraz kremy, które nadają powierzchni połysk. Po wykonaniu czynności czasami buty są również woskowane. Najczęściej w końcowym etapie pucybut poleruje czubki oraz nasadę buta przy pomocy wełnianej szmatki.

Jak zostać czyścicielem butów?

Praca czyściciela butów nie wymaga dodatkowych kwalifikacji zawodowych, a raczej praktyki oraz wiedzy o pielęgnacji obuwia. Warto dodać jednak, że z pewnością liczy się również doświadczenie, które znacznie ułatwia pracę. W Polsce bardzo rzadko można znaleźć kursy doszkalające w zawodzie pucybuta, informacji praktycznych można zasięgnąć jednak u osób, które posiadają staż pracy. Niezbędne dla każdego czyściciela butów jest także wyposażenie, które powinno zawierać wiele akcesoriów czyszczących takich jak szczotki w różnych rozmiarach, ściereczki, filce do polerowania oraz środki pielęgnacyjne takie jak pasty, kremy nadające połysk obuwiu. Jeżeli działalność jest wykonywana indywidualnie konieczne jest także wykupienie placu lub zawarcie umowy z firmą na terenie, której będą świadczone usługi. Warto dodać, że im wyższa jakość preparatów pielęgnacyjnych oraz ilość praktycznych akcesoriów do pracy tym lepszy standard świadczonych usług w tym zawodzie, a także lepsze zarobki.

Ile zarabia czyściciel butów?

Czyściciel butów to wbrew pozorom dość dochodowy zawód, ponieważ średnie zarobki pucybuta wcale nie są niskie. Warto dodać, że w dzisiejszych czasach jest to zawód unikalny, który jest raczej rzadko spotykany. Pucybutów wciąż spotkać można w miejscach takich jak promenady, turystyczne ulice miast oraz kurortów, także w hotelach z wysokim standardem oraz dużych, ekskluzywnych centrach handlowych. Zarobek czyściciela butów jest bardzo zależny od ilości klientów oraz dobrej, dziennej passy. Dokładne zarobki pucybuta przedstawia poniższa tabelka.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

180 zł / dziennie

141 zł / dziennie

ŚREDNIE

250 zł / dziennie

196 zł / dziennie

WYSOKIE

380 zł / dziennie

298 zł / dziennie

Czy do pracy na stanowisku czyściciela butów potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?

SPECJALISTA OBSŁUGI KLIENTA

Beskidzki Bank Spółdzielczy

  • Bielsko-Biała
Dodana

Mechanik Przebudowy Maszyn

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Radomsko
Dodana

Pakowacz

Alpla Opakowania z Tworzyw Sztucznych Spółka z o.o.

  • Radomsko
Dodana

Pracownik Saloniku Prasowego

Świat Prasy Spółka Akcyjna

  • Komorno
Dodana
Dodana

Aby zostać czyścicielem butów nie są konieczne dodatkowe kwalifikacje w postaci studiów czy dodatkowych szkoleń. Większość osób, które pracują w tym zawodzie zdobywa doświadczenie w trakcie pracy, przyglądając się bardziej doświadczonym kolegom z branży. W poszczególnych miejscach oferujących ten rodzaj zatrudnienia pracodawcy mogą również zaproponować dodatkowe kursy, dzięki którym pracownik ma szansę na zdobycie wiedzy w tym zakresie oraz lepsze wykonywanie zajęcia. W tracie nauki można także zdobywać z książek lub stron internetowych informacje na temat pielęgnacji materiałów oraz sposobów na temat czyszczenia powierzchni skórzanych lub zamszowych. Wiele cennych wiadomości można znaleźć także na opakowaniach środków do pielęgnacji obuwia. Dokładny zakres kursów, szkoleń oraz studiów jakie mogą okazać się niezbędne w zawodzie przedstawia poniższa tabelka.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁA / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

-

Nie ma jasno określonych kryteriów co do wykształcenia, ale to nie oznacza, że nie jest wymagana żadna wiedza.
Potrzebna jest wiedza, aby wiedzieć jakie środki czyszczące można zastosować w poszczególnych materiałach obuwia. Wiedzę tą można zdobyć m.in na kursach oraz szkoleniach branżowych.

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku czyściciela butów?

Zawód pucybuta jest dość wymagający fizycznie, ponieważ wiąże się on z częstym pochlaniem się oraz kucaniem, a także długotrwałym operowaniem rękoma. W pracy czyściciela butów niewątpliwie konieczna jest duża sprawność dłoni, dlatego też zawodu tego nie powinny wykonywać osoby z niedowładem rąk. Konieczna jest także przynajmniej średnia sprawność fizyczna, dlatego też osoby chorujące przewlekle lub niesprawne nie mogą podejmować pracy pucybuta. Warto również pamiętać, że podczas wykonywania zajęcia czyścibuta dużą część czasu spędza się w pozycji stojącej, co stanowi dość duże obciążenie dla kręgosłupa. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie czyściciela butów?

Wiele dużych ośrodków handlowych o wysokim prestiżu, kurortów oraz hoteli poszukuje osób na stanowisko czyścibutów. W dużej mierze jest to jednak zawód, który wiąże się z samozatrudnieniem. Aby wykonywać zajęcie konieczne są oczywiście niezbędne akcesoria, odpowiednie krzesło i podpórka dla klientów oraz duża wiedza na temat pielęgnacji obuwia. Z usług czyścibuta korzystają zazwyczaj osoby, które posiadają skórzane obuwie, wymagające specjalnej pielęgnacji, które jest podatne na niszczenie.

Czy zawód czyściciela butów jest przyszłościowy?

Zawód czyściciela butów mimo, że nie jest popularny to wciąż zdobywa wielu klientów. Zapotrzebowanie na pracowników z tej branży od wielu lat znajduje się na tym samym poziomie, dlatego też duże firmy o wysokim prestiżu, gdzie występuje duży przepływ osób zatrudniają pucybutów. Można powiedzieć więc, że zawód czyściciela butów jest przyszłościowy.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako czyściciela butów?

Zawód czyściciela butów bez wątpienia wymaga dużej cierpliwości i precyzji, a także dokładności. Estetyka, skrupulatność oraz dokładność to podstawowe cechy, które powinna posiadać osoba na stanowisku czyścibuta. Warto pamiętać również o wytrzymałości oraz dobrej kondycji fizycznej, ponieważ czynności wykonywane podczas czyszczenia wymagają częstej zmiany pozycji podczas pracy, która nie zawsze jest komfortowa. Dodatkową zaletą jest także kultura wobec klientów.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku czyściciela butów?

Podstawową predyspozycją zdrowotną jaką powinien posiadać czyścibut jest przede wszystkim wytrzymałość mięśni rąk oraz nóg. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji wymaga bowiem dobrej sprawności fizycznej oraz wytrzymałości mięśni. Faktem jest to, że w zawód czyściciela butów prawie zawsze wykonują mężczyźni bądź chłopcy, być może ze względu na czynniki takie jak m.in. tężyzna fizyczna oraz sprawność.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku czyściciela butów?

Do obowiązków czyściciela butów należy przede wszystkim dbałość o czystość oraz estetyczny wgląd obuwia klienta. W zakres pracy wchodzą także czynności pielęgnacyjne takie jak pastowanie czy nanoszenie na powierzchnię butów specjalnych kremów. Podczas zwyczajnego czyszczenia zwykle w pierwszej kolejności usuwane są najbardziej widoczne zanieczyszczenia, takie jak ziemia czy błoto. Następnie pucybut szczotkuje buty aby przywrócić im dobry wygląd, na sam koniec wykonuje się wcierania preparatów nadających blask i połysk. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Erwin

Erwin

Nie wiem, czy to praca dla mnie. Wydaje mi się, że kucanie i pochylanie się przez cały czas może być bardzo uciążliwe dla mojego zdrowia. Ale warto wiedzieć, coś więcej na temat tego zawodu.
Krystyna

Krystyna

Nie wiedziałem, że praca pucybuta może okazać się dochodową ścieżką zawodową. Bardzo ciekawe informacje i na pewno warto rozważyć tę opcję w mojej sytuacji bezrobocia.
Idzia

Idzia

Zastanawiam się nad zatrudnieniem czyściciela butów w moim hotelu, ale nie wiem, czy jest na to popyt. Artykuł jednak przekonuje mnie, że warto spróbować i zaoferować naszym gościom tę dodatkową usługę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka