Zawody i ich potencjał

Zabawkarz ludowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 9 głosów

9 głosów

3 komentarze
Zabawkarz ludowy - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód zabawkarza ludowego uchodzi za zawód ginący. Rozumiany w ścisłym sensie wymaga on wiedzy przekazywanej z pokolenia na pokolenie i ścisłego stosowania wzorów regionalnych, typowych zwłaszcza dla zabawek jarmarcznych. Wykonywane ręcznie, ekologiczne zabawki luźniej nawiązujące do polskich wzorów ludowych zyskują jednak coraz większą popularność. Zabawkarz ludowy zajmuje się więc dziś często szerzej rozumianym i mniej tradycyjnym rękodzielnictwem.

Zabawkarz ludowy - na czym polega praca?

W polskiej kulturze ludowej znaczna część zabawek wykonywana była przez rodziców dzieci lub starsze rodzeństwo. Istniał jednak także osobny zawód zabawkarza ludowego, który wykonywał zabawki bardziej złożone, często o wysokich walorach artystycznych. Produkowane na wsi zabawki nabywali przede wszystkim zamożniejsi gospodarze, sprzedawano je również w miastach. Polskie zabawki ludowe to przede wszystkim zabawki jarmarczne, których szczególną kategorią były zabawki odpustowe. Nierzadko polskie zabawki ludowe były zaskakująco złożone - występować w nich mogą np. elementy mechaniczne typu zegarowego.

Zabawkarz ludowy (zabawkarz wiejski, zabawkarz tradycyjny) operuje mniej lub bardziej ściśle w polskiej historycznej tradycji regionalnej - to główna cecha, która odróżnia zabawkarza ludowego od innych twórców zabawek rękodzielniczych. Materiał, w którym pracuje zabawkarz ludowy, to zawsze materiał naturalny - przede wszystkim drewno i wiklina oraz tkanina. Stosunkowo często stosuje się też materiał przygodny i nietrwały, pochodzący wprost z natury (np. słoma, żołędzie). Szczególnie charakterystyczne dla zabawek ludowych są przy tym zdobienia - polskie zabawki ludowe są przeważnie ręcznie malowane.

zabawkarz ludowy

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku zabawkarza ludowego?

Podstawowym warunkiem wykonywania zawodu zabawkarza ludowego jest pełna sprawność manualna. Do przeciwskazań do wykonywania zawodu należą:

 • brak sprawności palców i rąk;
 • poważne wady wzroku i słuchu, w tym daltonizm;
 • przewlekłe choroby skórne;
 • alergie wziewne i kontaktowe na materiały stosowane w pracy zabawkarza.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako zabawkarz ludowy?

Kompetencje przydatne w pracy zabawkarza ludowego zbliżone są do kompetencji niezbędnych w innych gałęziach rękodzielnictwa. Należą do nich:

 • znajomość tradycji polskiego zabawkarstwa ludowego;
 • wysoka sprawność manualna;
 • uzdolnienia artystyczne w zakresie rzeźbienia, malowania i projektowania zabawek;
 • kreatywność;
 • cierpliwość, wytrwałość, dokładność, zdolność do wykonywania czynności monotonnych.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku zabawkarza ludowego?

Zakres prac, które wykonuje zabawkarz ludowy obejmuje przede wszystkim:
 • projektowanie matryc, wzorów i szablonów zabawek;
 • dobór i przygotowanie surowców;
 • obróbkę surowców i ręczne wykonanie poszczególnych elementów zabawek;
 • montaż, wykończenie i zdobienie zabawek.

zabawkarz ludowy

Ile zarabia zabawkarz ludowy? 

Zabawkarze ludowi pracują zazwyczaj w formie indywidualnej działalności gospodarczej. Często jednak zrzeszeni są w spółdzielniach lub pracują jako podwykonawcy dla większych podmiotów. Oznacza to, że zarobki zabawkarza ludowego są bardzo zmienne i zależą od indywidualnego charakteru oferowanych produktów. Największe znaczenie mają tu nie tyle umiejętności zawodowe czy sama jakość wykonywanych produktów, ile umiejętność ich promocji i sprzedaży. Współcześnie mogą służyć temu niewielkie sklepy internetowe. Nie ma więc typowych widełek płacowych w pracy zabawkarza ludowego. Zarobki zabawkarzy porównać można jednak do zarobków zbliżonych grup zawodowych - np. wytwórców sztucznych kwiatów, których zarobki wynoszą przeciętne 3300 złotych brutto.

Typowe zarobki zabawkarza ludowego:

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 010 zł 2 364 zł
ŚREDNIE 3 300 zł 2 579 zł
WYSOKIE 3 500 zł 2 716 zł

Czy do pracy na stanowisku zabawkarza ludowego potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Zawód zabawkarza ludowego należy do rzemiosł tradycyjnych. Oznacza to, że konieczna do jego wykonywania jest znajomość polskiej tradycji ludowej, zwyczajowo przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Tradycje te przekazywane były w rodzinach zajmujących się zabawkarstwem. Współcześnie wykonuje się jednak także zabawki swobodniej nawiązujące do oryginalnej tradycji ludowej. Oznacza to, że zakres studiów lub szkoleń ma stanowisku ludowego nie różni się od ogólnie rozumianego rzemieślniczego i artystycznego wykonywania zabawek.

W warunkach współczesnych do wykonywania zawodu zabawkarza przydatne jest także zawodowe wykształcenie artystyczne w zakresie wzornictwa artystycznego. Ogólnokształcące szkoły plastyczne (licea plastyczne) nauczają w zakresie wzornictwa - dotyczy to także projektowania wyrobów użytkowych takich jak zabawki, meble artystyczne, biżuteria i tkaniny artystyczne. Istotne są także nauczane w nich umiejętności rzeźbiarskie (w tym snycerstwo, metaloplastyka), graficzne i malarskie. Umiejętności takie można rozwijać także w szkołach wyższych, na akademiach sztuk pięknych, w tym na wydziałach wzornictwa. Do wykonywania zawodu zabawkarza przydatne mogą być także studia etnograficzne, muzealnicze i konserwatorskie. Uzupełniają one wiedzę o ludowej tradycji zabawkarskiej. Organizowane są także liczne kursy i warsztaty rzemiosła ludowego, w tym w formacie żywych pracowni.

Zabawkarz ludowy to zawód tradycyjny. Umiejętności zawodowe mogą być jednak uzupełniane w szkołach średnich i wyższych.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - -
PRZYDATNE - Osoba, która chce wykonywać zawód zabawkarza nie musi posiadać żadneg wykształcenia. Na plus są wszelkie kursy, które ułatwiają wykonywanie tej pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie zabawkarza ludowego?

Zabawkarz ludowy to zarazem zawód rzemieślniczy i artystyczny. Wykonywany jest najczęściej chałupniczo i w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Istnieją także spółdzielnie rzemiosła ludowego. Przedsiębiorstwa i instytucje, które zatrudniają zabawkarzy ludowych lub współpracują z nimi w formie komercyjnej, są bardzo nieliczne - należą do nich także muzea regionalne oraz pracownie konserwatorskie. Współpraca taka wymaga jednak wysokich kwalifikacji zawodowych i umiejętności tworzenia, konserwacji lub naprawy zgodnie ze ściśle rozumianą regionalną tradycją zabawkarską. Chętniej współpracę z zabawkarzami ludowymi nawiązują natomiast chętnie sklepy i hurtownie z rękodziełem artystycznym. Z twórcami rękodzieła ludowego i artystycznego współdziałają np. sklepy Cepelia.

Video

Czy zawód zabawkarza ludowego jest przyszłościowy?

Jeszcze do niedawna zawód zabawkarza ludowego klasyfikowany był jako zawód ginący. Klasyczne regionalne tradycje zabawkarskie w większości regionów Polski całkowicie zaginęły. Do wyjątków należą jedynie regiony, w których utrzymuje się żywa tradycja ludowa - należą do nich np. Podhale i Kurpie. Współcześnie, w związku z modą na zabawki tradycyjne, wykonane z naturalnych materiałów, przed zawodem zabawkarza ludowego rysują się nowe perspektywy. Proste i naiwne w wyrazie zabawki ludowe przyciągają dziś uwagę coraz szerszych grup klientów, zrażonych krzykliwością i brzydotą zabawek produkowanych masowo. Duże znaczenie ma także ekologiczność i nietoksyczność materiałów stosowanych w zabawkach ludowych - wpisują się one w wiele nowych trendów i mód pojawiających się we współczesnym stylu życia. Obok klasycznych zabawek ludowych powstają także zabawki tworzone ręcznie nawiązujące do sztuki ludowej różnych kultur, zabawki w stylu etno i w stylu boho.

Coraz częściej zabawki ludowe wykorzystywane są także jako gadżety promujące określone regiony. Gadżet regionalny to ciekawy pomysł na współpracę tak z lokalnymi przedsiębiorstwami, jak i z instytucjami samorządowymi. Nowe możliwości stworzył także Internet - sprzedaż internetowa pozwala na dotarcie nie tylko do klientów z Polski. Jeszcze do niedawna dużym odbiorcą wytworów polskiego rzemiosła artystycznego była tylko polonia amerykańska. Dziś jednak bywa ono coraz częściej promowane także na innych rynkach, w tym np. na rynku chińskim.

Najczęściej zadawane pytania

Czy zabawkarz ludowy jest zawodem ginącym?

Podobnie jak inne rzemiosła ludowe, nieliczne osoby zajmują się obecnie tradycyjnie rozumianym zabawkarstwem ludowym. Zawód ten jest więc klasyfikowany jako ginący.

Co charakteryzuje pracę zabawkarza ludowego?

Głównym wyróżnikiem zawodu zabawkarza ludowego jest opracowywanie zabawek przy użyciu wzorów, materiałów i technik tradycyjnych.

Czy zawodu zabawkarza ludowego można się nauczyć?

Tradycje zabawkarskie przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Można się ich nauczyć np. w ramach warsztatów rękodzielniczych.

Czy zawód zabawkarza ludowego ma przyszłość?

Tradycyjne zabawkarstwo ludowe jest zawodem ginącym, moda na zabawki tradycyjne i ekologiczne otwiera jednak przed nim nowe perspektywy.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Wacek

Wacek

Zawód wydaje się ciekawy, ale wymaga umiejętności tradycyjnego rzemiosła ludowego. Na pewno trzeba zdobyć stosowne kwalifikacje i doświadczenie, żeby wykonywać taką pracę na dobrym poziomie.
Pelagia

Pelagia

Wykonywanie zawodu zabawkarza ludowego wydaje się bardzo interesujące, ale niestety dla mnie niepraktyczne - brak stałych zarobków i potrzeby samodzielnej działalności gospodarczej to duże wyzwania.
Unitra

Unitra

Ciekawa praca, wymagająca dużej umiejętności manualnych oraz kreatywności. Brak widełek płacowych może być odrobinę niepewny, ale możliwości promocji i sprzedaży są ogromne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka