Zawody i ich potencjał

Ceramik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 marca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Ceramik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Ceramik jest osobą, która zajmuje się wytwórstwem wyrobów użytkowych oraz ozdobnych. Jego obowiązki są związane z obróbką materiałów takich jak porcelana, kamionka czy porcelit. Wyroby wytwarzane przez ceramików znajdują się w wielu domach i pełnią rozmaite funkcje.

 

Ceramik - na czym polega praca?

Ceramik zajmuje się wyrobem przedmiotów użytkowych oraz ozdobnych z różnorodnych materiałów. Jego obowiązki z reguły są związane z przygotowaniem wybranego surowca, uformowanie pożądanego kształtu, wypalaniem i zdobieniem wykonanego przez siebie wyrobu. Szczegółowy zakres obowiązków różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Wpływ na zakres prac ma przede wszystkim poziom rozwoju technologicznego w danym przedsiębiorstwie, a także profil produkcji. Można jednak wyróżnić podstawowe czynności, które wchodzą w skład obowiązków wielu ceramików. Z jakich zadań składa się typowy dzień pracy na stanowisku ceramika?

 • Przygotowywanie surowców do procesu produkcji.
 • Dobór materiałów do zdobienia wytworzonego produktu.
 • Stosowanie metod ręcznych oraz mechanicznych do formowania przedmiotów.
 • Korzystanie ze specjalnych pieców w celu suszenia oraz wypalania uformowanych wyrobów.
 • Szkliwienie.
 • Wykonywanie wszystkich czynności w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami BHP.
 • Krytyczne ocenianie wykonanej przez siebie pracy i umiejętne wnoszenie niezbędnych poprawek.

Cechy dobrego ceramika

Osoba, która pragnie odnieść sukces w zawodzie, powinna wykazywać predyspozycje manualne oraz społeczne. Niezwykle ważna w tej profesji jest również kreatywność oraz posiadanie rzetelnej wiedzy. Wszystkie te czynniki są związane z wykonywaniem pracy w prawidłowy oraz efektywny sposób. Kompetencje sprawiające, że ceramik dobrze odnajdzie się w swoim zawodzie:

 • umiejętność samodzielnej pracy;
 • zdolność do pracy w grupie, umiejętność komunikacji z pozostałymi członkami zespołu;
 • kreatywność i otwartość na nowe pomysły;
 • zdolność do oceny wykonanych przez siebie zadań;
 • znajomość technik szkliwienia i zdobienia wyrobów użytkowych i ozdobność;
 • umiejętność sprawnego i poprawnego przygotowania materiałów w zgodzie z obowiązującymi przepisami BHP i regulacjami zakładowymi;
 • znajomość zasad dotyczących doboru temperatur do wypalania przygotowanej ceramiki;
 • umiejętność posługiwania się ręcznymi oraz mechanicznymi technikami wyrabiania produktów;
 • precyzyjne tworzenie form gipsowych;
 • umiejętność rozróżniania mas ceramicznych.

Ile zarabia ceramik?

Szukasz pracy?
Dodana

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana

Inżynier ds. Inwestycji Budowlanych

Dijo Baking Sp. z o.o.

 • Wrocław
Dodana

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Jaworze
 • 24-25 zł / h
Dodana

Specjalista sprzedaży elektroniki i automatyki przemysłowej (B2B)

AMTEK, spol. s r.o. Sp. z o.o. Oddział w Polsce

 • Mazowieckie
 • 7 000-9 000 zł / mc
Dodana

Zarobki ceramika, który rozpoczyna swoją drogę zawodową, najczęściej są bliskie najniższej krajowej. Brak jest rzetelnych danych, które umożliwiłyby określenie średniej pensji. Jednak na stawkę, którą będzie gotowy zaoferować pracodawca, wpływa kilka czynników. Między innymi: forma zatrudnienia, posiadane wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe, lokalizacja zakładu pracy, specyfika danego przedsiębiorstwa i rodzaj produkowanych wytworów. Szansę na lepsze zarobki ma każdy ceramik, który ukończył specjalistyczne kursy, a także posiada dodatkowe atuty takie jak chociażby tytuł zawodowy w profesji pokrewnej. Więcej o zarobkach ceramika dowiesz się z tabeli

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 600 zł / msc

2 766 zł / msc

ŚREDNIE

4 300 zł / msc

3 214 zł / msc

WYSOKIE

5 130 zł / msc

3 743 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku ceramika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Możliwe jest zdobycie wykształcenia w ramach rzemieślniczego kształcenia zawodowego. Potwierdzeniem kompetencji w przypadku wyboru tej ścieżki zajmują się odpowiednie Izby Rzemieślnicze. Alternatywnym rozwiązaniem jest ukończenie szkoły branżowej lub technikum na kierunku ceramika lub obsługa maszyn przemysłu ceramicznego. Dostępne są też kursy zawodowe, których adresatami są osoby dorosłe. Kompetencje muszą zostać potwierdzone przez OKE. 

Alternatywnym rozwiązaniem są szkolenia organizowane przez zakłady pracy lub skorzystanie z możliwości przyuczenia w przedsiębiorstwie oferującym tego rodzaju rozwiązanie. Wiele pracowni ceramicznych decyduje się na stworzenie tego rodzaju kursów. Więcej o ścieżce edukacyjnej ceramika dowiesz się z tabeli

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Najlepszym wyborem jest ukończenie szkoły branżowej o danym profilu, niezależnie czy mowa o szkole branżowej, czy technikum na kierunku ceramika. Ponieważ obie drogi prowadzą do egzaminu prowadzonego przez OKE.

W dzisiejszych czasach cięzko znaleźć szkołę o danej profesji. Bardzo dużo zależy od tego ile dana osoba sama będzie ćwiczyć w domowym zaciszu. Dobrym wyborem jest ukończenie warsztatów lub kursów doszkalających, aby zaczerpnąć wiedzę teoretyczną, która przełoży się na praktyczne wykorzystanie umiejętności. W uzyskaniu pracy może się okazać wręcz konieczne, aby dane szkolenie ukończyć.

PRZYDATNE

-

-

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku ceramika?

Praca ceramika wymaga zdolności do odpowiedniej organizacji swojego środowiska pracy oraz nieustannego utrzymywania porządku. Tak jak każda praca manualna, również ceramika wiąże się z koniecznością korzystania z wielu różnych surowców. Powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Ostrożność musi być zachowywana podczas wkładania i wyjmowania wytworów do pieca. Niezbędna jest znajomość aktualnych zasad BHP i regulaminów przedsiębiorstwa. 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie ceramika?

Ceramik może szukać pracy przede wszystkim w pracowniach ceramicznych. Alternatywą są też duże zakłady produkcyjne. Ciekawym rozwiązaniem może być stworzenie własnej działalności gospodarczej, która zajmuje się wytwarzaniem ceramiki użytkowej bądź ozdobnej. Ceramik może też znaleźć zatrudnienie w szkołach branżowych, technikach, a także wszelkich innych instytucjach prowadzących kursy oraz szkolenia. 

Czy zawód ceramika jest przyszłościowy?

Zawód ceramika jest przyszłościową profesją. Jednym z argumentów przemawiających za tą tezą jest fakt, iż nieustannie rośnie popularność związana z zakupem rzemieślniczo wyrabianych produktów. Dzięki temu, regularnie zwiększa się liczba pracowni ceramicznych funkcjonujących na rynku, a tym samym dostępna jest duża liczba miejsc pracy. 

Dostępność szkoleń i kursów stwarza możliwości podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Praca ceramika jest dodatkowo zawodem kreatywnym. Sprawia to, że w tej profesji ciężko o wypalenie zawodowe. Każdego dnia można znaleźć miejsce na tworzenie nowych projektów i wykorzystywanie pojawiających się pomysłów. Atutem jest też istnienie sformalizowanych ścieżek kształcenia w zawodach pokrewnych - skorzystanie z nich umożliwia zwiększenie swojej wartości na rynku pracy. Warto jednak pamiętać o tym, że aby odnieść sukces w zawodzie ceramika, należy posiadać określone predyspozycje zdrowotne takie jak:

 • sprawność manualna;
 • brak problemów związanych z koordynacją;
 • precyzyjne rozróżnianie barw;
 • sprawny układ mięśniowo-szkieletowy;
 • brak przeciwwskazań do pracy w pozycji siedzącej;
 • zdrowy kręgosłup umożliwiający noszenie ciężkich przedmiotów.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się ceramik?

Ceramik zajmuje się wyrabianiem ceramiki użytkowej i ozdobnej. Do tego celu wykorzystuje różnorodne techniki ręczne oraz maszynowe. 

Gdzie ceramik może znaleźć zatrudnienie?

Ceramik może szukać pracy przede wszystkim w niewielkich pracowniach rzemieślniczych. Alternatywnym rozwiązaniem jest też szukanie stanowisk w dużych zakładach produkcyjnych lub otworzenie własnej działalności gospodarczej. 

Jaki są cechy dobrego ceramika?

Dobry ceramik powinien cechować się dokładnością i dobrymi zdolnościami manualnymi. W pracy niezbędne jest też posługiwanie się aktualną wiedzą i precyzyjne ocenianie wykonywanych produktów. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Polip

Polip

Jako pracodawca zatrudniający ceramików doceniam ich kreatywność i umiejętności manualne. To ważny zawód dla wielu firm produkcyjnych i z radością zatrudniam osoby z doświadczeniem i wysokimi kompetencjami.
Enrikk22

Enrikk22

Z ciekawością przeczytałem ten artykuł i dowiedziałem się wielu ciekawych informacji na temat pracy ceramika. Myślę, że warto zastanowić się nad tą profesją, szczególnie z uwagi na perspektywy rozwoju rynku.
Redzyńska

Redzyńska

Interesuję się tym zawodem i cieszę się, że istnieje wiele możliwości zdobycia wykształcenia i doświadczenia poprzez kursy i szkolenia. Liczę na szybkie znalezienie pracy jako ceramik.
Robert Sowiński

Robert Sowiński

Praca ceramika to nie tylko wykorzystanie zdolności manualnych, ale również kreatywności i wiedzy o technologii produkcji. Bardzo lubię swoją pracę i jestem z niej dumny.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka