Zawody i ich potencjał

Brązownik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 marca 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Brązownik - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Brązownik zajmuje się odlewaniem dużych przedmiotów użytkowych z brązu. Zawód ten ma wieloletnią tradycję, dziś jednak zaczyna powoli zanikać, a wszystko wskutek powszechnej automatyzacji procesów odlewniczych. Obecnie brązownicy tworzą wyroby nie tylko z brązu, lecz również ze spiżu czy mosiądzu.

 

Brązownik - na czym polega praca?

Brązownik to zawód z wieloletnią tradycją - w przeszłości zdecydowana większość czynności była wykonywana przez specjalistę samodzielnie, dziś natomiast wspomaga się on różnego typu urządzeniami. Do głównych obowiązków brązownika należy:

 • dobór właściwego stopu brązu,
 • przygotowanie formy,
 • podgrzewanie materiału oraz wylewanie go do form,
 • kontrola procesu odlewania,
 • obróbka przedmiotów połączona z ich zdobieniem,
 • renowacja uszkodzonych wyrobów z brązu.

Rzemieślnik bierze więc udział w całym procesie wytwarzania wyrobu, począwszy od jego planowania, aż do momentu oddania do sprzedaży. Kompetencje do pracy na tym stanowisku to:

 • umiejętność samodzielnego planowania,
 • dobra organizacja w kontekście wykonywanych obowiązków zawodowych,
 • posiadanie dużej wiedzy z zakresu zachodzących w stopie reakcji chemicznych,
 • skrupulatność,
 • przywiązywanie dużej wagi do szczegółów.

Ile zarabia brązownik?

Wynagrodzenie brązownika zależy obecnie głównie od liczby prac, jakie wykona. Najczęściej rzemieślnicy prowadzą bowiem własne warsztaty, nie są natomiast zatrudniani na etacie. Pensja miesięczna kształtuje się w granicach 3-4 tysiące złotych netto, jednak zdarzają się przypadki brązowników pracujących jedynie hobbystycznie, których wynagrodzenie jest duże niższe. Z drugiej strony, nie wykonują oni swoich obowiązków w pełnym wymiarze godzin. Zarobki brązowników nie są wysokie, co wynika z coraz mniejszego zapotrzebowania na świadczone przez nich usługi. Więcej informacji na temat kształtowania się wynagrodzenia w tym zawodzie można znaleźć w tabeli

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 200 zł / msc

3 149 zł / msc

ŚREDNIE

5 510 zł / msc

3 986 zł / msc

WYSOKIE

6 470 zł / msc

3 650 zł / msc

W jakich warunkach pracuje brązownik?

Zawód brązownika związany jest z wieloma potencjalnymi niebezpieczeństwami, dlatego warunki postrzegane są jako trudne. Sam etap planowania konstrukcji przypomina nieco pracę biurową, niemniej jednak już sama obróbka stopu jest o wiele bardziej wymagającym zadaniem. Z pewnością zawód brązownika nie jest odpowiedni dla każdego, a zwłaszcza dla osób, które mają problemy z układem ruchu, alergiami czy astmą. Predyspozycje zdrowotne kandydatów na stanowisko to:

 • bardzo dobry wzrok,
 • umiejętność skupienia uwagi,
 • możliwość spędzenia wielu godzin w nienaturalnej dla kręgosłupa pozycji,
 • niewystępowanie schorzeń utrudniających poruszanie,
 • niewystępowanie schorzeń neurologicznych.

Czy do pracy na stanowisku brązownika potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku brązownika nie wymaga posiadania wykształcenia wyższego, jednak bardzo istotne jest przygotowanie merytoryczne oraz w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Kandydaci powinni ukończyć szkołę metalurgiczną bądź mechaniczną, która daje pewne podstawy do podjęcia zatrudnienia. Trudno natomiast o kursy, które w pełni przygotowywałyby do zawodu. Osoby, które chciałyby spróbować w nim swoich sił, powinny więc rozpocząć praktykę w zakładzie rzemieślniczym i szkolić się pod okiem mistrza. Współpraca może odbywać się w ramach stażu bądź praktyk, lecz najczęściej ma ona charakter bezpłatny. Uprzednio jednak należy odbyć szkolenie BHP w zakresie pracy z materiałami potencjalnie niebezpiecznymi. Więcej informacji na temat wykształcenia potrzebnego w zawodzie znaleźć można w tabeli

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymagane jest ukończenie szkoły kierunkowej, która zapewni absolwentom wymaganą wiedzę oraz umiejętności poprzez zajęcia praktyczne.

 

PRZYDATNE

 

Można również ukończyć kurs doszkalający, który nie dostarczy tak obszernej wiedzy jak 4-letnia szkoła branżowa, ale dostarczy wystarczającej wiedzy do pracy w zawodzie.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku brązownika?

Pracownia brązownika to miejsce, w którym można napotkać wiele czynników potencjalnie niebezpiecznych. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ryzyko powstania oparzeń - brązownicy przetapiają metal w bardzo wysokich temperaturach. Może ona powodować pogorszenie samopoczucia, a nawet omdlenia. Wydzielające się dymy również stanowią czynnik szkodliwy, dlatego tak istotna jest prawidłowa wentylacja w miejscu pracy. W warsztacie zwykle unosi się także pył, mogący stanowić zagrożenie dla zdrowia, a zwłaszcza dla płuc. Pracownicy muszą też liczyć się z dużym natężeniem hałasu, dlatego konieczne jest zakładanie specjalnych słuchawek ochronnych. Brązownicy często zapadają na różnego rodzaju choroby zawodowe, właśnie przez ekspozycję na wymienione czynniki szkodliwe.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie brązownika?

Brązownicy najczęściej prowadzą własne warsztaty, w których podejmują się sporządzania odlewów na zamówienie klienta. Obecnie są to przede wszystkim dzwony bądź różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Brązownik może również poszukać zatrudnienia w warsztacie, a także w firmach, które zdecydowały się przejść na produkcję masową. W drugim przypadku nie są potrzebne umiejętności artystyczne - najważniejsza jest bowiem zdolność do obsługi maszyny produkcyjnej. Brązownik, zatrudniając się w firmie produkcyjnej, wychodzi ze swojej tradycyjnej roli. Niemniej jednak obecnie jest to coraz częstsze rozwiązanie, bowiem brakuje pracy dla brązowników w klasycznych warsztatach lub w niewielkich firmach produkcyjnych, które nie bazują na nowoczesnej, zaawansowanej technologicznie maszynerii.

Czy zawód brązownika jest przyszłościowy?

Zawodu brązownika nie można uznać za przyszłościowy - wręcz przeciwnie, obecnie klasyfikowany jest on jako zawód wymierający. Powodem jest przede wszystkim automatyzacja produkcji. Dziś wiele wyrobów można wytworzyć znacznie niższym kosztem w oparciu o nowoczesne rozwiązania technologiczne. W rzeczywistości, chcąc ograniczyć wydatki, korzystanie z usług brązowników staje się niemalże niemożliwe, choć oczywiście jakość wyrobów pochodzących z produkcji masowej nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Wciąż funkcjonują niewielkie, lokalne firmy, które oferują tradycyjne wyroby z brązu, jednak ich liczba w skali kraju jest niska. Dlatego też osoby, które chciałyby podjąć zatrudnienie w zawodzie brązownika, muszą liczyć się z pewnymi trudnościami w kontekście pozyskania posady spełniającej ich oczekiwania. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Gdzie brązownik może podjąć zatrudnienie?

Brązownicy najczęściej prowadzą własne warsztaty bądź podejmują zatrudnienie w większych firmach specjalizujących się w produkcji masowej. Możliwości pracy w małych warsztatach czy firmach są znacząco ograniczone.

Jakie perspektywy daje zawód brązownika?

Obecnie brązownicy mają ograniczone możliwości w kontekście rozwoju zawodowego, głównie dlatego, że ich profesję można uznać za wymierającą. 

Jak zostać brązownikiem?

Brązownicy mogą ukończyć szkołę metalurgiczną, jednak najlepszym rozwiązaniem jest rozpoczęcie praktyk zawodowych w profesjonalnym warsztacie. Nauka pod okiem mistrza daje możliwość zdobycia praktycznych umiejętności.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Waldek

Waldek

Ciekawi mnie to, czy do pracy na stanowisku brązownika potrzebne są jakieś kwalifikacje, jak na przykład ukończenie szkoły technicznej. Chętnie spróbowałbym swoich sił w tym zawodzie, ale nie wiem, czy mam odpowiednie przygotowanie.
Kaskada

Kaskada

Jestem brązownikiem od kilku lat i choć praca bywa męcząca i wymagająca, to cenię sobie tę pracę za to, że pozwalają mi wykorzystać moje umiejętności i kreatywność. Ważne, żeby pracodawca dbał o bezpieczeństwo w pracy i płacił za ciężką pracę adekwatne wynagrodzenie.
Remizz

Remizz

Myślę, że praca na stanowisku brązownik to wspaniała szansa dla osób, które poszukują zajęcia wymagającego kreatywności i manualnych zdolności. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na szkolenie w tym kierunku, ale jeśli tylko ktoś ma taką możliwość, to warto zainteresować się tym zawodem.
Paula

Paula

Jako pracodawca zatrudniający brązowników, jestem świadomy trudów, jakie towarzyszą temu zawodowi. Jednak wynagrodzenie, jakie oferujemy, odzwierciedla wysokie wymagania stawiane przed pracownikami i ich umiejętności. Współpraca z wykwalifikowanymi brązownikami zawsze przynosi dobre efekty.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.