Zawody i ich potencjał

Plecionkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 marca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 12 głosów

12 głosów

4 komentarze
Plecionkarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Plecionkarz to jeden z coraz rzadziej spotykanych zawodów, choć z wytworami jego pracy niemalże każdy miał styczność. Wyplatanie poszczególnych przedmiotów z surowców roślinnych, najczęściej wikliny, jest bardzo monotonną pracą, która wymaga ogromnej cierpliwości i przede wszystkim skrupulatności. Stąd od pracowników wymaga się przede wszystkim poszczególnych kompetencji, a nie wykształcenia kierunkowego. Rękodzieła oferowane przez plecionkarzy cieszą się nadal zainteresowaniem klientów, jednak ogromną konkurencją są dla nich maszynowo tworzone przedmioty, których cena jest zdecydowanie niższa. Przedstawiamy, czym charakteryzuje się praca plecionkarza, na jakie zarobki może liczyć, a także jakie wymagania posiadają pracodawcy w trakcie rekrutacji.

Plecionkarz - na czym polega praca?

Plecionkarz zamiennie określany jest jako koszykarz. Zawód plecionkarza zaliczany jest do lekkiego przemysłu i rzemiosła. W trakcie swojej pracy zobowiązany jest do ręcznego wykonywania przedmiotów użytkowych bądź dekoracyjnych przy wykorzystaniu różnych surowców roślinnych, np. sznurka, wikliny, bambusa, trzciny, rattanu. Wykwalifikowany plecionkarz z powodzeniem może wykonać przedmioty nawet w większych rozmiarach. Może tworzyć w sposób odtwórczy, czyli wykorzystuje gotowe wzory lub też twórczy poprzez samodzielne wykonywanie nowych wzorów. W tym drugim przypadku musi charakteryzować się ogromną wyobraźnią przestrzenną oraz zmysłem artystycznym. 

Plecionkarz musi dokładnie zapoznać się z konstrukcją i wymiarami planowanego wyrobu. Równolegle powinien wiedzieć jak dobierać surowce i splot, aby wykonywana praca cechowała się trwałością. W większości przypadków to plecionkarz musi samodzielnie przygotować surowiec do pracy, np. poprzez moczenie, następnie musi przygotować szkielet i wyplatać konstrukcję wraz z poszczególnymi elementami danego przedmiotu. W swojej pracy używa taśmy do scalania, która umożliwia połączenie poszczególnych elementów konstrukcji. Po skończeniu musi wyczyścić i zabezpieczyć gotowy wyrób. Wykorzystywane są do tego różne farby i lakiery, które go skutecznie utrwalą. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku plecionkarz?

 • przygotowywanie surowców, które będą poddane dalszej obróbce;
 • wykonywanie wyrobów z wikliny lub z wikliny i innych surowców, zgodnie z przekazaną dyspozycją,
 • oczyszczenie i przygotowanie wyrobu (malowanie, lakierowanie) do sprzedaży.

Ile zarabia plecionkarz?

Zarobki plecionkarzy są mocno zróżnicowane. W przypadku osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy oferowane jest stałe wynagrodzenie, najczęściej oscylujące w okolicach płacy minimalnej. Jednak osoby wyróżniające się większą wydajnością i skrupulatnością, mogą liczyć na wyższe zarobki.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 500 zł / brutto

2 702 zł / brutto

ŚREDNIE

3 800 zł / brutto

2 894 zł / brutto

WYSOKIE

4 300 zł / brutto

3 214 zł / brutto

Czy do pracy na stanowisku plecionkarz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Szukasz pracy?

Inżynier procesu

Domczar sp. z o.o.

 • Kolno
Dodana

Kurier - dostawca w aplikacji Uber Eats. Praca od zaraz! 7000 zł/mies

City Drive

 • Gorzów Wielkopolski
 • 4 000-7 000 zł / mc
Dodana

Brygadzista Produkcji

My Network Polska Sp. z o.o.

 • Brzozów
 • 6 000-7 000 zł / mc
Dodana

Senior Technical Operations Analyst

FDM Grupa Polska Sp. z o.o

 • Gdańsk
Dodana

Magazyn GXO???? nowa lokalizacja w NL |Praca pon-pt!.

OTTO Work Force Recruitment Sp. z o.o.

 • Holandia
Dodana

Od plecionkarzy bardzo rzadko wymagane jest wykształcenie kierunkowe, ponieważ bardzo mało szkół kształci w tym kierunku. W kraju występują tylko nieliczne szkoły branżowe, które przygotowują do pracy w tym zawodzie. W rezultacie pożądani są pracownicy, którzy ukończyli odpowiednie szkolenia lub kursy, w trakcie, których zapoznali się i opanowali podstawowe techniki wyplatania. Pracodawcy w trakcie rekrutacji na to stanowisko o wiele częściej zwracają szczególną uwagę na posiadanie zdolności manualnych i sprytu, które umożliwiają wykonywanie pracy.

Kwestie wykształcenia, które są wymagane na stanowisku plecionkarza przedstawia poniższa tabela. 

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Przydatna szkoła przy wykonywaniu zawodu jako plecionkarz może okazać się każdy kierunek związany z wykonywaniem czynności chałupnicze

Istnieje wiele kursów oraz szkoleń, które pozwalają uzyskać wiedzę oraz umiejętności przydatne do pracy jako plecionakrz

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako plecionkarz?

 • dokładność, staranność, cierpliwość,
 • spostrzegawczość, podzielność uwagi, 
 • posiadanie wyobraźni przestrzennej, 
 • umiejętność wykonywania monotonnej pracy.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie plecionkarz?

Plecionkarze najczęściej zatrudnieni są w małych zakładach rzemieślniczych. Stanowiska pracy znajdują się w prawidłowo ogrzewanych i wentylowanych budynkach. Pracownicy muszą korzystać z maseczek, które radykalnie zmniejszają ryzyko zatrucia farbami lub lakierami. Dodatkowo do ich dyspozycji przekazane są zatyczki do uszu, które chronią przed hałasem emitowanym przez różne maszyny. Strój plecionkarzy składa się z fartuchów ochronnych i rękawic. Praca świadczona jest najczęściej na jedną zmianę przez 8 godzin dziennie. 

Równolegle może on wykonywać pracę chałupniczą w swoim domu. W przypadku, gdy plecionkarz decyduje się na działalność chałupniczą zobowiązany jest do samodzielnego zorganizowania miejsca pracy. Istotne jest, aby było wyposażone w odpowiednie narzędzia - igły, sekator, młotek, nóż, a także obcęgi. W ramach chałupniczego zajęcia dostrzega się, że pomieszczenia nie są odpowiednio dostosowane. Zapewnione jest niewłaściwe oświetlenie, a także brakuje wentylacji, aby ustrzec się przed zatruciem farbami lub lakierami. 

Plecionkarz może prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i przygotowane przedmioty sprzedawać samodzielnie. Szczególnie w dużych miastach na targach lub w okolicach atrakcji turystycznych w popularnych kramach oferowana jest ich praca. Coraz częściej plecionkarze oferują swoje wyroby w internecie, co pozwala dotrzeć do zdecydowanie większej ilości zainteresowanych klientów. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku plecionkarz?

 • dobry wzrok, 
 • rozróżnianie kolorów i ich poszczególnych odcieni, 
 • odpowiednia koordynacja wzrokowo-ruchowa, 
 • spryt i sprawność rąk i dłoni.

Czy zawód plecionkarz jest przyszłościowy?

Rynek pracy wykazuje coraz mniejsze zapotrzebowanie na plecionkarzy. Ogłoszenia poszukujących osób na tym stanowisku są bardzo rzadkie. Najczęściej wynika to z tego, że większość plecionkarzy produkuje wyroby samodzielnie. Osoby zdecydowane na pracę w tym zawodzie powinny rozważyć stworzenie własnej pracowni rzemieślniczej. Z pewnością dobrym wyborem będzie ukierunkowanie na wytwarzanie foteli, mebli z naturalnych surowców, ponieważ nieustannie cieszą się one sporym zainteresowaniem klientów. Szczególnie tych posiadających innowacyjne formy, których nie można spotkać w dużych sklepach sieciowych. Plecionkarz może odnieść sukces w branży, jednak musi znaleźć swoją niszę i zająć się odpowiednią promocją oferowanych produktów. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca plecionkarza?

Plecionkarz zajmuje się ręcznym wykonywaniem przedmiotów użytkowych i mebli z surowców roślinnych. Najczęściej jest to wiklina. Musi on stworzyć odpowiedni szkielet, a następnie pracować nad konstrukcją i łączeniem poszczególnych elementów.

Jakie wynagrodzenie otrzymują plecionkarze?

Najczęściej na tym stanowisku pracy oferowane jest najniższa krajowa. Osoby pracujące w sposób bardzo wydajny i skrupulatny mogą uzyskiwać wyższe wynagrodzenie. 

Czy pracę plecionkarza mogą wykonywać osoby niepełnosprawne?

Na stanowisku plecionkarza wymagane są przede wszystkim sprawne ręce. Z powodzeniem mogą podjąć się tego zatrudnienia osoby z dysfunkcją kończyn dolnych, z zaburzeniami słuchu, a także osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Daria

Daria

Praca na stanowisku plecionkarz może być bardzo satysfakcjonująca, gdyż widzi się efekty swojej pracy. Jednak wymaga to dużej precyzji i skrupulatności, ponieważ każdy element wyrobu musi być dobrze przygotowany i połączony. Również dbałość o higienę staje się ważnym elementem pracy, gdyż farby i lakiery mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Giza

Giza

Zastanawiałem się nad pracą na stanowisku plecionkarz, ale niestety zarobki nie wydają mi się zbyt zachęcające. Chociaż fajnie byłoby pracować ręcznie i wytwarzać oryginalne wyroby, muszę rozważyć inne opcje z uwagi na swoją sytuację finansową.
Kanaria

Kanaria

Jestem zainteresowana pracą na stanowisku plecionkarz, gdyż uwielbiam wykonywać rzeczy ręcznie. Choć nie mam doświadczenia w tym zawodzie, jestem szybka w nauce i chętnie podjęłabym szkolenia lub kursy, aby zdobyć niezbędną wiedzę. Cieszę się, że wykształcenie kierunkowe nie jest wymagane, ponieważ mam jedynie wykształcenie średnie.
Pracownica

Pracownica

Jako pracodawca cenię sobie pracowników z doświadczeniem w wykonywaniu zawodu plecionkarza. Zatrudnienie osoby, która posiada już podstawową wiedzę i umiejętności, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze na szkoleniach oraz przyspieszyć proces wytwarzania wyrobów. Nie zapominajmy również o zapewnieniu bezpiecznych warunków pracy dla naszych pracowników.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka