Zawody i ich potencjał

Eseista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

9 marca 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

4 komentarze
Eseista - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Pomimo rozwoju nowoczesnych technologii cyfrowych w dwudziestym pierwszym wieku wciąż wielką wartość zachowuje słowo pisane. Teksty tworzone przez specjalistów, którzy dysponują lekkim piórem, elokwencją oraz dobrą znajomością ekonomii, historii, polityki czy socjologii wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że eseista to zawód, który wciąż jest sposobem na dobre zarobki.

 

W naszym artykule przyjrzymy się temu, czego potrzeba, aby odnieść sukces jako eseista - obowiązkom, od napisania pierwszego szkicu po weryfikację i edycję, a także narzędziom używanym w branży, w tym stylowi, retoryce i perswazji.

Eseista — na czym polega praca?

Eseiści są mistrzem słowa pisanego. Mogą wziąć złożony temat i podzielić go na łatwo przyswajalny format. Ale co czyni z kogoś dobrego eseistę? W jaki sposób zabierają się oni za tworzenie swoich esejów?

Eseista to ktoś, kto pisze eseje – teksty, które są zazwyczaj stosunkowo krótkie (w porównaniu z książkami i artykułami). Tego typu teksty mogą poruszać różne tematy, zarówno poważne, jak i lekkie. Eseje mogą być formalne lub nieformalne, osobiste lub ogólnospołeczne. Dobry eseista będzie miał wpływ na opinię publiczną, ale będzie też w stanie poprzeć swoje argumenty dowodami i uzasadnieniem. Przedstawiciele tej profesji są w stanie zaangażować swoich czytelników i skłonić ich do zastanowienia się nad bieżącymi problemami.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku eseisty? Oto niektóre z zajęć, które wykonuje się w tej profesji:

 • research tematyczny,
 • napisanie wstępnej wersji tekstu (draftu),
 • edycja tekstu (rewizja).

Pierwszym etapem pracy jest przeprowadzenie tzw. researchu tematycznego. W pewnym uproszczeniu jest to po prostu zapoznanie się z daną tematyką, zgromadzenie danych źródłowych, statystyk itp. Dzięki temu zyskamy solidny background, a stworzenie tekstu stanie się znacznie prostsze. Research to absolutna podstawa podczas codziennej pracy eseisty.

Kolejnym krokiem w tej pracy jest rozpoczęcie pisania. Ważne jest, aby przelać wszystkie swoje myśli na papier, nawet jeśli nie są one jeszcze w pełni ukształtowane. To tutaj będziesz robić większość swojego myślenia i burzy mózgów. Możesz zacząć od podstawowego zarysu eseju, który pomoże ci uporządkować myśli i nie pozwoli im się zbytnio pogubić. Gdy masz już ogólne pojęcie o tym, co chcesz napisać, możesz przystąpić do uzupełniania szczegółów. Nie martw się o błędy na tym etapie - po prostu pozwól słowom płynąć.

Po napisaniu pierwszego szkicu nadszedł czas, aby wrócić i poprawić go. Tutaj upewnisz się, że twoje argumenty są jasne i logiczne, że przejścia są płynne, a cały esej jest spójny. W tym momencie możesz również dodać lub usunąć sekcje, w zależności od tego, jak rozwija się twoja argumentacja. Weryfikacja może być trudnym procesem, ale jest niezbędna, jeśli chcesz napisać dobry esej.

Jeśli jesteś pisarzem-amatorem, być może zastanawiasz się, jak zarabiać na swoim rzemiośle i stać się profesjonalistą. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć.

Ile zarabia eseista?

Szukasz pracy?

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Szczecin
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Kraków
Dodana

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Łódź
Dodana

Kierowca kat. B lub C

Farutex Sp. z o.o.

 • Łódź
Dodana

Najpierw pisz o tym, co jest zgodne z Twoimi zainteresowaniami oraz wiedzą. Twoje osobiste doświadczenia i wiedza mogą być cenne dla innych, więc dzielenie się nimi poprzez pisanie może być świetnym sposobem na generowanie dochodu w przyszłości. Można robić to na różne sposoby, np. poprzez tworzenie bloga – własny blog może być świetnym sposobem na zaprezentowanie portfolio potencjalnym klientom.

Po drugie, zbadaj swoją niszę i wyspecjalizowanie. Prawdopodobnie istnieje popyt na wszystko, o czym chcesz pisać, więc poznanie swoich odbiorców i tego, czego szukają, jest niezbędne.

Następnie… zarabiaj na pisaniu. Można to zrobić na wiele sposobów, niezależnie od tego, czy jest to freelancing czy pisanie dla stałych klientów (wydawnictwa itp.), którzy są gotowi zapłacić za twoje treści.                                                                                            

Generalnie, eseiści są rozliczani na podstawie stworzonych przez siebie treści, a zawód ten w coraz większym stopniu opiera się na tzw. freelancingu. Stawki „wolnych strzelców” są niezwykle różnorodne. Początkujący eseiści zarabiają od kilkunastu złotych za 1000 zzs (zzs – znaki ze spacjami). Doświadczeni specjaliści z wyrobioną pozycją w branży mogą jednak liczyć na kilkukrotnie wyższe stawki.

Więcej informacji na temat zarobków można znaleźć w tabeli

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 500 zł / msc

2 702 zł / msc

ŚREDNIE

4 700 zł / msc

3 469 zł / msc

WYSOKIE

6 200 zł / msc

4 460 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku eseisty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Ważne na stanowisku eseisty są osobiste kwalifikacje i predyspozycje. Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako eseista? Warto posiadać m.in. następujące atuty:

 • lekkie pióro – teksty eseisty muszą napisane na tyle przystępnym językiem, by zechciał czytać je przeciętny odbiorca;
 • obszerna wiedza na różnorodne tematy, z naciskiem na wybraną niszę; w zależności od potrzeb może być to na przykład ekonomia, historia, kultura, stosunki międzynarodowe czy polityka;
 • znajomość obsługi programów do edycji z pakietem MS Office na czele.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku eseisty? Generalnie, nie jest to profesja o wysokim stopniu ryzyka. Z drugiej jednak strony warto pamiętać, że wymagane są takie predyspozycje zdrowotne jak na przykład:

 • dobry wzrok;
 • świetna pamięć – zapamiętanie wszystkich wydarzeń oraz zrozumienie procesów zachodzących w otaczającym nas świecie wymaga posiadania dobrej pamięci;
 • zdolność do wielogodzinnej pracy przed komputerem;
 • sprawne palce – dzięki temu możliwe będzie szybkie pisanie.

W pracy eseisty nie jest wymagane ukończenie specjalnych szkół. Jednak pewne kierunki studiów pomagając zdobyć umiejętności potrzebne w tym zawodzie. Są to kierunki, gdzie ćwiczy się umiejętność poprawnego pisania, takie jak filologia polska, filologie obce, dziennikarstwo oraz kierunki, w których można zdobyć specjalistyczną wiedzę potrzebną do pisania merytorycznych treści, np. historia, socjologia, psychologia, politologia, ekonomia i inne.

Więcej informacji na temat szkoleń oraz kwalifikacji, które mogą okazać się przydatne w codziennej pracy na stanowisku eseisty, znajduje się w tabeli

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

Bardzo pomocne w osiągnieciu pracy jako eseista jest ukończenie szkoły o profilu humanistycznym lub studiów polonistycznych.

Można również odbyć szereg kursów doszkalających z copywratingu.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie eseisty?

Zazwyczaj przedstawiciele tego zawodu pracują w wydawnictwach. Eseiści mogą być zatrudnieni jako pracownicy etatowi lub freelancerzy pracujący dla wielu zleceniodawców. W tym ostatnim przypadku współpraca ma często charakter tymczasowy (incydentalny).

Czy zawód eseisty jest przyszłościowy?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Pesymiści stoją na stanowisku, że sztuczna inteligencja (AI – Artificial Intelligence) doprowadzi do wymarcia wielu zawodów, w tym także eseistów. Już teraz używa się oprogramowania komputerowego, które jest w stanie stworzyć proste teksty.

Z drugiej jednak strony profesjonalny eseista ma niepowtarzalny styl, którego nie jest w stanie zastąpić – na chwilę obecną – nawet najlepsze oprogramowanie komputerowe.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest eseista?

Eseista to osoba, która tworzy rozbudowane teksty na tematy społeczne/ekonomiczne/polityczne itp., które są aktualne w danym czasie.

Jakie umiejętności są pożądane w zawodzie eseisty?

Od przedstawicieli tej profesji wymaga się przede wszystkim posiadania wiedzy na temat otaczającego świata – ceni się znajomość zagadnień społecznych, ekonomicznych czy politycznych. Oprócz tego bardzo ważna jest również bardzo dobra znajomość zasad poprawnej polszczyzny.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Polia

Polia

Jako pracodawca poszukujący pisarzy, cenię artykuły, które pomagają zrozumieć wymagania zawodu i ścieżki kariery. Ten artykuł jest przydatny dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę jako eseista.
Nalia

Nalia

Jako osoba poszukująca pracy, zastanawiam się, czy na stanowisku eseisty potrzebne są dodatkowe szkolenia czy studia. Jednak po przeczytaniu artykułu, zdaję sobie sprawę, że ważne są przede wszystkim indywidualne predyspozycje!
Romek

Romek

Jako osoba bezrobotna zainteresowana pisaniem, uważam, że artykuł ten może zainspirować do podjęcia pracy jako eseista. Możliwość zarabiania na pisaniu w wolnym czasie jest bardzo kusząca!
patrycja

patrycja

Jako pracownik w branży pisarskiej uważam, że ten artykuł jest bardzo pomocny dla początkujących eseiści. Przedstawia wiele cennych wskazówek, które mogą pomóc w tworzeniu dobrych esejów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka