Zawody i ich potencjał

Serowar - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Serowar - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Serowarstwo to dziedzina mleczarstwa, która zajmuje się produkcją serów. I choć z serami większość z nas ma do czynienia codziennie – słowo "serowar" kojarzone jest częściej z maszyną do robienia serów niż z zawodem. Dlatego też poniżej wyjaśniamy, kim jest serowar i czym się zajmuje. Podpowiemy również, jakie są zarobki na tym stanowisku oraz możliwości zawodowe.

Serowar – na czym polega praca?

Wytwarzanie sera to skomplikowany proces, nad którego przebiegiem czuwa serowar – osoba posiadająca doświadczenie w produkcji serów. Musi więc mieć ogromny zakres wiedzy, który obejmuje znajomość poszczególnych etapów produkcji serów i warunki, w jakich on dojrzewa. Serowar odpowiada m.in. za obróbkę skrzepu, który wytrąca się z mleka i służy do produkowania serów. Najbardziej czasochłonne jest jednak dojrzewanie – ze względu na to, że proces ten może trwać nawet przez dziesiątki lat. To właśnie na tym etapie serowar kontroluje temperaturę i poziom wilgotności. Niekiedy również serowar poddaje niektóre gatunki sera wędzeniu.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku serowar?

Poza produkcją serów, do obowiązków serowara należą m.in.:

 • ważenie;
 • pakowanie;
 • kontrola jakości produktu;
 • obsługa i mycie maszyn;
 • nadzór procesu udojowego;
 • dbanie o wymiona i higienę zwierząt;
 • zaprawianie mleka;
 • formowanie i prasowania serów;
 • wytwarzanie bundzu i jego dalsze przetwarzanie na bryndzę;
 • produkcja twarogu kwasowego, jego mielenie i formowanie na sery twarogowe;
 • dezynfekcja pomieszczeń, w których produkuje i przechowuje się sery.

Co więcej, poza produkcją serów serowar zajmuje się również wyrabianiem innych wyrobów mleczarskich, w tym m.in. mleka pasteryzowanego, masła, śmietany, lodów, jogurtów, mleka w proszku, izolatów oraz napoi mlecznych typu maślanka.

serowar

Ile zarabia serowar?

Zastanawiasz się nad tym, ile zarabia serowar? Niestety nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zarobki serowara są uzależnione od jego doświadczenia oraz miejsca zatrudnienia. Więcej informacji na temat wynagrodzenia na tym stanowisku znajdziesz w poniższej tabelce.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 1 800 zł 1 413 zł
ŚREDNIE 2 600 zł 2 042 zł
WYSOKIE 3 200 zł 2 512 zł

W jakich warunkach pracuje serowar?

Szukasz pracy?

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Kraków
Dodana

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Gdańsk
Dodana

Pracownik magazynowy

Timing Sp. z o.o.

 • Opole
Dodana

Specjalista/tka ds. e-Commerce

M&Z SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ

 • Gdynia
Dodana

Praca serowara przebiega w obrębie gospodarstwa bądź w zakładach przetwórstwa mleczarskiego. Większość zajęć wykonuje się więc w pomieszczeniach gospodarczych, na hali produkcyjnej lub na terenie magazynów. Warunki pracy, oświetlenie, czy obecność wentylacji są w znacznej mierze zależne od miejsca zatrudnienia. Warto jednak wspomnieć, że praca wykonywana w tym zawodzie bardzo często odbywa się w pozycji stojącej lub wymuszonej.

Czy do pracy na stanowisku serowar potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Serowarstwo, czyli produkcja sera, to jedna z tradycyjnych metod wytwarzania żywności. W dodatku w sposób rzemieślniczy. Wykonywanie tego zawodu wymaga jednak wcześniejszego przygotowania, np. ukończenia szkoły zawodowej lub technikum rolniczego ze specjalizacją z zakresu przetwórstwa mleczarskiego. Pracę w tym zawodzie mogą zdobyć również osoby przyuczone do zawodu oraz te, które mają doświadczenie w wykonywaniu tego typu pracy.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu serowara koniezne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia oraz umiejętności. Można ukończyć szkołę zawodową lub technikum o odpowiedniej specjalizacji.  -
PRZYDATNE - -

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako serowar?

Mimo iż, wykonywanie tej profesji nie wymaga wyższego wykształcenia – mile widziane są jednak pewne kompetencje. Serowar powinien m.in.:

 • posiadać wiedzę na temat serowarstwa i produkcji artykułów mlecznych;
 • mieć niezawodny smak i potrafić rozpoznać różne wyroby mleczarskie;
 • posiadać wiedzę na temat bakterii i szczepów, które produkują CO2 niezbędne do produkcji serów z dziurami;
 • być uzdolniony technicznie;
 • znać zasady BHP;
 • przestrzegać zasad HACCP.

Ponadto osoba zatrudniona na tym stanowisku powinna być cierpliwa, dokładna i sumienia. Wyrabianie serów potrafi być bowiem bardzo czasochłonne – zwłaszcza gdy mowa o serach dojrzewających.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku serowar?

Zawód serowar nie jest obarczony dużym ryzykiem zawodowym – mimo to od kandydatów na to stanowisko oczekuje się kilku istotnych kryteriów. Jednym z nich są predyspozycje zdrowotne. Osoba pracująca na tym stanowisku powinna posiadać:

 • dobry stan zdrowia;
 • dobry wzrok, słuch i smak;
 • sprawność ruchową;
 • wytrzymałość fizyczną.

Praca ta nie należy do ciężkich fizycznie, aczkolwiek momentami może wymagać użycia siły, np. do przenoszenia dużych fragmentów serów. Co więcej, że względu na bardzo bliski kontakt z żywnością, osoby pragnące zatrudnić się na tym stanowisku koniecznie muszą posiadać aktualne orzeczenia sanitarno-epidemiologicznego, czyli tzw. książeczkę sanepidowską. Jej posiadanie umożliwia przystąpienie do zawodu.

serowar

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku serowar?

Podczas wykonywania swoich obowiązków serowar posługuje się wieloma specjalistycznymi narzędziami, w tym m.in. wannami serowarskimi, formami do sera, chustami serowarskimi, kotłami warzelniczymi itd. Serowar powinien wiedzieć, jak się je obsługuje oraz jak zadbać ich prawidłową eksploatację. Niekiedy do obowiązków serowara może należeć także opieka nad wymionami i higieną zwierząt, co sprawia, że część pracy będzie odbywać się w obrębie zagrody zwierząt.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie serowar?

Serowar może zatrudnić się m.in. w zakładzie mleczarskim, gdzie istnieje wiele możliwości rozwoju zawodowego i awansu osób zatrudnionych jak serowar. Wraz z czasem i jeszcze większym doświadczeniem można m.in. awansować na samodzielne stanowisko lub awansować na pozycję brygadzisty, czy kierownika. Osoby, które posiadają wykształcenie i ukończyły szkołę I stopnia w zawodzie, mogą się dalej kształcić, np. na kierunku technologia żywności. Dzięki temu zwiększają oni szansę na stanowisko wyższego szczebla. Ponadto serowar może również założyć własną działalność gospodarczą.

Czy zawód serowar jest przyszłościowy?

Na rynku pracy istnieje niewielu specjalistów zajmujących się rzemieślniczą produkcją serów. Luka ta może być więc znakomitą okazją do tego, by obrać właśnie taką ścieżkę zawodową. Biorąc pod uwagę duże zapotrzebowanie na specjalistów od produkcji serów, nauka tego zawodu może wiązać się z bardzo świetlaną przyszłością. Zwłaszcza dla osób, które hobbistycznie zajmują się produkcją serów i innych produktów mlecznych.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się serowar?

Serowar produkuje sery oraz inne produkty mleczarskie, np. masła, mleka pasteryzowane, mleka w proszku, śmietany, lody itd. Ponadto jest on odpowiedzialny za szereg innych procesów związanych z produkcją serów, w tym m.in. dbaniem o sprzęt. 

Jakie są przeciwwskazania do wykonywania zawodu serowar?

Ze względu na bliski kontakt z żywnością przeciwwskazania do pracy w tym zawodzie mają m.in. osoby, które są nosicielami chorób zakaźnych, cierpią na choroby skóry, choroby układu oddechowego, epilepsję oraz niektóre choroby psychiczne.

Kto może zostać serowarem?

Serowarem może zostać każdy, kto odbędzie przeszkolenie do zawodu, posiada doświadczenie w produkcji serów lub ukończył szkołę o takim profilu. Osoba pragnąca zostać serowarem powinna również wyróżniać się bardzo wypracowanym smakiem oraz dość dobrą sprawnością fizyczną. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Ulma

Ulma

Praca serowara może być bardzo wymagająca i czasochłonna, ale jest to także satysfakcjonujące zajęcie. Warto zwrócić uwagę na stan zdrowia, ponieważ często trzeba pracować w pozycji stojącej lub wymuszonej. Ogólnie polecam ten zawód ze względu na perspektywy rozwoju.
Sobel

Sobel

Ciekawi mnie praca serowara, ale brakuje mi doświadczenia. Z tego artykułu wynika, że możliwość zdobycia pracy wynika z przyuczenia, więc może warto spróbować. Zarobki wydają się namawiające, ale jakie są warunki pracy?
Renia

Renia

Jestem zainteresowana tym zawodem, brakuje mi jednak odpowiedniego wykształcenia. Czy jest szansa na zdobycie kwalifikacji w późniejszym czasie? Wiem, że jest to specjalista poszukiwany na rynku, a zarobki są bardzo atrakcyjne.
Damian

Damian

Jako pracodawca w branży mleczarskiej chętnie zatrudniałbym serowarów. To cenne specjalisty, których na rynku pracy brakuje. Moim zdaniem, to przyszłościowy zawód, a zarobki na poziomie średnim i wysokim są bardzo zachęcające.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka