Zawody i ich potencjał

Biomasażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 10 głosów

10 głosów

4 komentarze
Biomasażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Biomasażysta jest osobą, która w swojej pracy udziela usług mających na celu osiągnięcie u klientów stanu relaksacji, a także poprawienie ich ogólnego samopoczucia i stanu zdrowia. Choć nadal jest to rodzaj terapii określany jako niekonwencjonalny, usługami tego typu jest zainteresowana coraz szersza rzesza klientów.

Czego o pracy biomasażysty dowiesz się z poniższego artykułu?

 • Na czym polega praca biomasażysty?
 • Czym charakteryzuje się dobry biomasażysta?
 • Jakie są zarobki biomasażysty?
 • Co wpływa na wysokość zarobków?
 • Czy istnieje sformalizowana ścieżka kształcenia?
 • Jakie są możliwości dla biomasażystów na rynku pracy?
 • Czy biomasażysta to przyszłościowa profesja? 

Biomasażysta - na czym polega praca?

Biomasażysta to osoba zajmująca się niekonwencjonalną terapią mającą na celu poprawę dobrostanu pacjenta. Wykonując swoje obowiązki, wykorzystuje wiedzę o ludzkim ciele na płaszczyźnie czysto fizycznej oraz energetycznej. Praca biomasażysty objęta jest tajemnicą zawodową. W gabinecie musi on przestrzegać etyki i wykonywać wszystkie zadania z dbałością o dobro pacjenta.

Zakres obowiązków na stanowisku biomasażysty:

 • ustala na czym polegają zaburzenia w sferze fizycznej oraz psychicznej u konkretnego pacjenta;
 • zgodnie z obowiązującymi standardami przygotowuje stanowisko swojej pracy;
 • potrafi dobrać metodę terapii do konkretnego przypadku;
 • wykonuje biomasaż w celu zredukowania stresu i napięcia, pracując nad procesami fizjologicznymi, a także związanymi z krążeniem energii;
 • informuje swojego klienta o możliwości wystąpienia objawów związanych z przesileniem;
 • w swojej pracy popularyzuje zdrowy tryb życia, pozytywnie wpływający na psychiczną i fizyczną sferę funkcjonowania.

Video

Cechy dobrego biomasażysty

Szukasz pracy?

Praca przy drzewkach ozdobnych w Holandii!

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Szczecin
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Łódź
Dodana

Manager ds. windykacji

PROFI CREDIT Polska S.A.

 • Gdańsk
Dodana

Biomasażysta wykonuje pracę nieodłącznie związaną z kontaktami międzyludzkimi. Prowadzi terapię, która w dużym stopniu wpływa na dobrostan klienta. Ważne jest to, aby przed rozpoczęciem praktyki biomasażysta zdobył rzetelną wiedzę, która umożliwi mu prowadzenie terapii bez ryzyka wyrządzenia szkody pacjentowi.

Kompetencje niezbędne do prawidłowego wykonywania obowiązków na stanowisku biomasażysty:

 • znajomość aktualnie obowiązujących przepisów BHP;
 • umiejętność przygotowania gabinetu oraz siebie do planowanych zabiegów;
 • umiejętność rzetelnego przeprowadzenia wywiadu i poznania problemów klienta;
 • dokładne przedstawienie ewentualnych skutków ubocznych związanych z planowanym biomasażem;
 • znajomość technik i umiejętność doboru odpowiedniej metody terapeutycznej;
 • stosowanie terapii manualnej, muzykoterapii, aromaterapii, masażu bezdotykowego czy biomasażu kamieniami;
 • sprawne posługiwanie się bańkami chińskimi, biorezonansem czy wahadłem radiestezji terapeutycznej.

Ile zarabia biomasażysta?

Biomasażyści mogą w swojej pracy liczyć na godne zarobki. Specjaliści w tej dziedzinie najczęściej otrzymują miesięcznie sumę oscylującą wokół 2-3 tysięcy złotych. Jednak cenieni specjaliści mogą zarobić zdecydowanie więcej. Więcej o zarobkach biomasażysty dowiesz się z tabeli poniżej.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 4 100 zł 3 124 zł
WYSOKIE 4 900 zł 3 671 zł

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy biomasażysty?

Wysokość zarobków biomasażysty jest zależna od wielu różnorodnych czynników. Jest to przede wszystkim miejsce zatrudnienia - najlepszą sytuację finansową mogą wykreować sobie biomasażyści prowadzący własną działalność gospodarczą. Wpływ na stawkę ma rodzaj umowy, miejsce, w którym zlokalizowany jest gabinet, a także liczba podobnych placówek w pobliżu. Najsłabsze zarobki dotyczą z reguły osób, które zatrudnione są w sektorze publicznym. Prywatne ośrodki terapeutyczne z reguły oferują zdecydowanie wyższe stawki. Na zarobki wpływa też w dużej mierze wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe.

biomasażysta

Czy do pracy na stanowisku biomasażysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aktualną podstawą, która uprawnia do wykonywania obowiązków zawodowych biomasażysty jest posiadanie średniego wykształcenia, a także ukończenie kierunkowych szkoleń i kursów. Faktem, który ułatwia nieco zyskanie odpowiednich kompetencji jest to, że biomasażysta nie jest zawodem zaliczanym do kategorii medycznej. Jednak posiadanie wykształcenia zdobytego na uczelni medycznej może być zasadniczym atutem i ułatwić znalezienie pracy. 

Oferty uzyskania zawodu biomasażysty proponują szkoły policealne o charakterze prywatnym. Nie istnieje publiczna ścieżka kształcenia. Organizowane są także liczne szkolenia oraz kursy. Najlepszym rozwiązaniem, które gwarantuje szeroką perspektywę funkcjonowania na rynku jest ukończenie kierunku medycznego oraz specjalistycznego kursu biomasażu. Dobrą alternatywą będzie też uzyskanie dyplomu Akademii Wychowania Fizycznego w specjalności rehabilitacja albo fizjoterapia wraz z ukończeniem szkolenia z biomasażu.

Warto pamiętać o tym, że choć nie istnieje możliwość skorzystania z formalnej ścieżki edukacji, bez odpowiedniego wykształcenia praktycznie niemożliwe jest znalezienie pracy w tym zawodzie. Kursy organizowane są przez niepubliczne szkoły policealne, a także stowarzyszenia branżowe czy Izby Rzemieślnicze. Zawody pokrewne, w których biomasażyści mogą się dokształcać to m.in akupunkturzysta, homeopata i chiropraktyk. Informacje o ścieżce edukacyjnej biomasażysty zebraliśmy w tabeli poniżej.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE W celu wykonywania zawodu biomasażysty wymagane jest posiadanie wykształcenia przynajmniej średniego.  -
PRZYDATNE Zdobycie wykształcenia na uczelni medycznej nie jest wymagane, jednak może być dodatkowym atutem przy poszukiwaniu pracy.  Przydatne są wszelkie kursy i szkolenia, które pomagają cały czas kształcić się w tym kierunku.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie biomasażysty?

Biomasażysta może znaleźć pracę w różnorodnych miejscach. Są to przede wszystkim salony masażu, ośrodki odnowy biologicznej, gabinety zajmujące się rehabilitacją, fizjoterapią i fizykoterapią, a czasem również przychodnie ogólne. Czasem oferty pracy pochodzą z hospicjów i miejsc zajmujących się terapią sportowców. Alternatywną ścieżką zawodową jest praca na stanowisku wykładowcy oraz założenie prywatnej praktyki. Własna działalność gospodarcza z reguły oferuje najlepsze perspektywy finansowe.

Aby móc znaleźć atrakcyjne miejsce zatrudnienia, należy posiadać odpowiednie predyspozycje zdrowotne takie jak:

 • dobra wydolność organizmu;
 • sprawny aparat ruchu i układ mięśniowo-szkieletowy;
 • wrażliwość energetyczna;
 • zdolność do precyzyjnego odczuwania biopola;
 • dobra kondycja fizyczna;
 • sprawność w czynnościach manualnych.
biomasażysta

Czy zawód biomasażysty jest przyszłościowy?

Zawód biomasażysty jest przyszłościową profesją. Zainteresowanie usługami tego rodzaju jest dość duże, a społeczeństwo rozwijające się coraz większą uwagę przykłada do dbałości o swój dobrostan fizyczny oraz psychiczny. Wiele osób szuka też alternatyw dla konwencjonalnych ścieżek leczenia. Ważnym aspektem jest możliwość nieustannego dokształcania się oraz poszerzania kwalifikacji poprzez naukę zawodów pokrewnych, a także regularne uczestnictwo w szkoleniach i kursach.

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się biomasażysta?

Biomasażysta oferuje usługi w zakresie terapii wykorzystującej krążenie energii. Techniki stosowane podczas kontaktu z pacjentem to m.in biomasaż, masaż bezdotykowy, a także tradycyjna terapia manualna.

Ile zarabia biomasażysta?

Zarobki biomasażysty wahają się od 2 do nawet 7 tysięcy zł. Na wysokość pensji wpływa wiele czynników, m.in miejsce zatrudnienia, forma podpisanej umowy, lokalizacja gabinetu.

Gdzie pracuje biomasażysta?

Biomasażysta może znaleźć zatrudnienie przede wszystkim w salonach masażu, gabinetach fizjoterapii, prywatnych praktykach terapeutycznych. Alternatywą - atrakcyjną finansowo - będzie też założenie własnej firmy. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Waldemar Ptak

Waldemar Ptak

W moim gabinecie zatrudniamy biomasażystę i jest to jedna z najważniejszych pozycji w naszym zespole. Łączy ona w sobie wiedzę na temat anatomii i fizjologii z umiejętnością nawiązywania kontaktów z pacjentami.
sirus

sirus

Zastanawiałem się nad tym, aby zostać biomasażystą. Po przeczytaniu artykułu dowiedziałem się więcej na temat zarobków i ścieżki edukacyjnej. Na pewno warto rozważyć ten zawód.
masza

masza

Zawód biomasażysty może wydawać się ciekawy, ale niestety trudno znaleźć pracę w tym zawodzie. Można próbować założyć prywatną praktykę, ale bardzo trudno jest zdobyć klientów.
Kika

Kika

Praca biomasażysty to bardzo wymagające zajęcie, ale jest to także bardzo satysfakcjonujące. Można naprawdę pomagać ludziom poprzez terapię, co jest wspaniałe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka