Zawody i ich potencjał

Bosman - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Bosman - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Bosman jest zwyczajową funkcją w żeglarstwie śródlądowym. Ma za zadanie kontrolowanie stanu żagli oraz lin. Zajmuje się przy tym ogólną konserwacją jachtu. Chciałbyś rozwijać karierę w żegludze śródlądowej? Nie wiesz, jak zdobyć uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy bosmana portu? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o pracy bosmana.

 

Bosman - na czym polega praca?

Potocznie używana nazwa zawodu odnosi się zarówno do bosmana portowego, jak i bosmana żeglugi śródlądowej. W pierwszym przypadku określa urzędnika państwowego stojącego na czele bosmanatu. Zajmuje się nadzorowaniem cumowania i odcumowania wybranych statków. Jego głównym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwo podczas wykonywania manewrów. Ponadto przeprowadza kontrole bezpieczeństwa podczas postoju statków oraz zajmuje się utrzymaniem portu w odpowiednim stanie technicznym. W przypadku dużych jednostek odpowiada za nadzór nad określonym basenem portowym lub zespołem nadbrzeży. Wykonuje wtedy polecenia wyznaczonego kapitana bosmanatu.

Bosman żeglugi śródlądowej natomiast to zwyczajowa funkcja na jachcie, która nie ma jasno określonego zakresu obowiązków. Przeważnie jest to osoba, która odpowiada za liny, żagle oraz stan techniczny statku. Często jego zadania ograniczają się do czyszczenia, usuwania rdzy, mycia oraz malowania. Dodatkowo zajmuje się ewidencjonowaniem kosztów zaopatrzenia materiałowego. Uczestniczy w holowaniu i cumowaniu. Niekiedy rozdziela prace pozostałych członków załogi. Zawsze jednak prace przydziela mu bezpośrednio kapitan.  

Zakres obowiązków na stanowisku bosmana portowego:

 • uczestniczenie w kontrolach porządku w porcie,
 • prowadzenie dokumentacji bosmanatu,
 • nadzorowanie cumowania i odcumowywania statków,
 • dbanie o bezpieczeństwo manewrów żeglarskich,
 • kontrolowanie stanu technicznego portu,
 • monitoring oznakowania nawigacyjnego,
 • dbanie o bezpieczeństwo przeładunków materiałów niebezpiecznych.

Jak zostać bosmanem?

Aby zostać bosmanem żeglugi, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego, do którego mogą przystąpić jedynie posiadacze świadectwa starszego marynarza żeglugi śródlądowej. Dodatkowo niezbędne jest odbycie 6-miesięcznych praktyk polegających na pływania w służbie pokładowej na statkach żeglugi niebędących małymi statkami. Do zdania egzaminu uprawnia także posiadanie dyplomu oficera w dziale pokładowym w żegludze morskiej albo stopnia oficera Marynarki Wojennej albo straży granicznej w dziale pokładowym. Uprawnienia mogą zdobyć także osoby, które przeszły edukację w zawodzie technika żeglugi.

Szukasz pracy?

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Lublin
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Łódź
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Kielce
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Rzeszów
Dodana

Pomocnik montera rusztowań

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 1 700-2 000 € / mc
 • Szczecin
Dodana

W przypadku bosmana portowego konieczne jest posiadanie wykształcenia średniego oraz co najmniej 6-miesięcznego doświadczenia w gospodarce morskiej. Konieczna jest ponadto znajomość przepisów portowych oraz ustawy o obszarach morskich.

Kompetencje, które przydadzą się w pracy jako bosman:

 • komunikatywna znajomość języka angielskiego,
 • znajomość przepisów i ustaw o obszarach morskich,
 • znajomość administracji morskiej,
 • umiejętności techniczne,
 • znajomość zasad i procedur w zakresie holowania i cumowania.p

Ile zarabia bosman?

Zarobki marynarzy zależą od posiadanych kwalifikacji oraz stażu pracy. Dodatkowo znaczenie ma także to, jak odpowiedzialne stanowisko zajmują. Na polskich statkach handlowych można zarobić od 6000 do 10000 zł brutto. Warto podkreślić, iż w zagranicznych załogach zarobki mogą wynosić nawet do 10000 euro brutto. Więcej informacji na temat wynagrodzenia bosmana znajdziesz w tabeli:

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

6 000 zł / msc

4 319 zł / msc

ŚREDNIE

10 000 zł / msc

6 937 zł / msc

WYSOKIE

10 000 euro / msc

6 937 euro / msc

Czy do pracy na stanowisku bosmana potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Pracując na stanowisku bosmana żeglugi, konieczne jest zdanie egzaminu państwowego. Dodatkowe informacje zostały zebrane w tabeli:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Częstym wymogiem jest ukończenie średniej szkoły morskiej lub wyższej uczelni o specjalizacji morskiej

-

PRZYDATNE

-

Przydatny może okazać się kurs językowy. Podczas pracy na morzu można nawiązać kontakt z ludźmi z całego świata

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku bosmana?

Bosman portowy pracuje w terenie, także o nietypowych godzinach. Zajmuje się przede wszystkim obsługą klientów i statków na zewnątrz. Narażony jest także na działanie promieniowania elektromagnetycznego. Wśród warunków szkodliwych można wymienić przy tym pracę przed ekranem komputera powyżej 4 godzin dziennie.

Bosman żeglugi narażony jest natomiast na działanie czynników przez całą dobę przez okres kilku miesięcy służby. Najczęściej dotyczy go występowanie alergii skórnej wskutek długotrwałego kontaktu ze smarami oraz uszkodzenia słuchu. Wśród zagrożeń wymienia się także nadmierne obciążeni mięśni,

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku bosmana:

 • posiadanie dobrej kondycji fizycznej,
 • sprawny układ oddechowy,
 • sprawny układ ruchu,
 • zręczność dłoni i palców.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bosmana?

Bosman portowy może znaleźć zatrudnienie w jednym z portów rzecznych oraz morskich. W przypadku marynarzy muszą zaciągnąć się do pracy na statku. Ukończenie Technikum Żeglugi Śródlądowej daje dodatkowe kompetencje, które umożliwiają podjęcie pracy na stanowisku zarówno w załodze pokładowej, jak i w maszynowni, najpierw w roli asystenta mechanika, a następnie samodzielnego motorzysty. Mogą pracować na statkach handlowych, w przedsiębiorstwach żeglugowych, w zakładach budownictwa hydrotechnicznego oraz w administracjach wodnych. Szeroki wybór zawodów pokrewnych sprawia, że marynarz bez trudu znajdzie pracę w zawodzie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Czy zawód bosmana jest przyszłościowy?

Marynarz może zarówno szukać pracy w zawodzie po zdobyciu wymaganych uprawnień lub kontynuować naukę na Akademii Morskiej. Bosmani żeglugi nie mogą jednak narzekać na brak ofert. Jeśli szukasz pracy w zawodzie, skorzystaj z pomocy dedykowanych agencji, które specjalizują się w poszukiwaniu zleceń w branży morskiej.

Bardziej ograniczone możliwości rozwoju ma bosman portowy. Ograniczona liczba stanowisk sprawia, że znalezienie pracy w zawodzie może być problematyczne. Warto przy tym podkreślić, iż największe szanse na zatrudnienie mają mieszkańcy miejscowości nadmorskich i portowych. Są to zatem zawody ograniczone geograficznie.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym różni się praca bosmana portowego od bosmana żeglugi śródlądowej?

Bosman portowy zajmuje się zapewnianiem bezpieczeństwa podczas wykonywania manewrów żeglarskich w porcie. Jako urzędnik pracujący w bosmanacie odpowiada przy tym za stan techniczny i porządek portu. W dużych jednostkach podlega kapitanowi. Bosman żeglugi to zawód zwyczajowy, który nie ma jasno określonego zakresu obowiązków. Przeważnie odpowiada za stan techniczny statku. Praca wymaga jednak zdobycia odpowiedniego wykształcenia marynarskiego oraz zdania egzaminu państwowego.

W jakich warunkach pracuje bosman portowy?

Bosman portowy czas pracy dzieli pomiędzy biurem a portem. Przeważnie jednak pracuje w atypowych godzinach w terenie. To właśnie tam kontroluje przebieg cumowania, wyładunku, przeładunku oraz odcumowania. Wśród zagrożeń zawodowych wymienia się jednak także narażenie na działanie promieniowania elektromagnetycznego oraz długotrwałą pracę przed ekranem komputera.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Judyta

Judyta

Nie ma to jak dowiedzieć się o zawodzie, którego nazwy wcześniej nie słyszałem ;) W każdym razie, możliwość pracy zarówno w kraju, jak i za granicą brzmi zachęcająco.
zygzak

zygzak

Praca na terenie, długie godziny i promieniowanie elektromagnetyczne są męczące, ale wynagrodzenie wynosi średnio 10 tys. zł - dla mnie to dobry powód, żeby zostać bosmanem!
Słomkowski

Słomkowski

Wynagrodzenia całkiem niezłe, ale wymagania trochę mnie przerażają. Bez doświadczenia w gospodarce morskiej zostaje mi tylko egzamin państwowy i praktyki...
beata

beata

Interesujący artykuł! Właśnie szukam bosmana do mojego przedsiębiorstwa i teraz wiem, na co zwrócić uwagę przy rekrutacji.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.