Zawody i ich potencjał

Snycerz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Snycerz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Rzemiosło, czyli zawodowe wykonywanie określonej działalności gospodarczej jest znane światu od starożytnych czasów. Jednym z najstarszych rodzajów takiej aktywności, wykonywanym zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, jest snycerstwo. Rzemieślnik, czyli snycerz, po zdobyciu odpowiednich kwalifikacji oraz otwarciu własnego warsztatu zawodowo zajmuje się rzeźbieniem w drewnie. Dzięki dostępnym instrumentom snycerskim, artysta wykonuje rzeźby i elementy dekoracyjne, ale też rozmaite przedmioty codziennego użytku, jak meble, balustrady czy inne elementy niezbędne w domach i mieszkaniach. Obecnie, snycerstwo jest niszową profesją, niemniej jednak artyści posiadający właściwe kwalifikacje wciąż odnajdują zatrudnienie.

 

Snycerz - na czym polega praca?

Sztuka rzeźbienia w drewnie jest niezwykłą umiejętnością. Rzemiosło, zawodowo nazywane jest snycerstwem i cieszy się długą historią, zapoczątkowaną w bardzo wczesnym średniowieczu. Ręcznie wykonywane przy pomocy odpowiednich dla tej profesji narzędzi rzeźby, elementy ozdobne i meble do dzisiejszego dnia cieszą się popularnością. Mimo, że zawód uważany jest za wymierający, stale wzrasta zainteresowanie tą profesją, która wymaga staranności oraz dozy talentu.

 Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku snycerza?

 • wykonywanie rzeźbień w drewnie,
 • tworzenie zdobień w drewnie,
 • wykonywanie mebli lub innych przedmiotów z ozdobnymi elementami z różnych gatunków drewna,
 • rozpoznawanie rodzajów drewna,
 • analizowanie jakości kawałka drewna wykorzystywanego do rzeźbienia,
 • znajomość różnorodnych akcesoriów i instrumentów wykorzystywanych do rzeźbienia.

Praca snycerza jest przede wszystkim pracochłonną, wymagającą precyzji i dokładności profesją. Osoba wykonująca ten zawód powinna wyróżniać się szeroko rozwiniętymi zdolnościami manualnymi, a także cierpliwością i wyobraźnią. 

Ile zarabia snycerz?

Osoba zatrudniona na tym stanowisku lub prowadząca własną działalność gospodarczą w tym zakresie może osiągnąć różne zarobki. Wysokość miesięcznej pensji snycerza jest zależna od wielu czynników. Najważniejszymi są przede wszystkim renoma i opinia wśród klientów, a także jakość świadczonych przez usług. 

Aby poznać wysokość miesięcznej pensji, jaką może osiągnąć osoba zatrudniona na stanowisku snycerza, warto zapoznać się z poniższą tabelką:

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 050 zł / msc

2 395 zł / msc

ŚREDNIE

3 820 zł / msc

2 907 zł / msc

WYSOKIE

4 912 zł / msc

3 604 zł / msc

 

W jakich warunkach pracuje snycerz? 

Szukasz pracy?

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Pokojowa - Hotel Crystal Mountain Wisła

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Snycerz to rzemieślnik, który jednocześnie określany jest mianem artysty. To zawód, który łączy w sobie praktyczne wykonywanie mebli i pozostałych przedmiotów codziennego użytku, czyli stolarstwo z tworzeniem dzieł sztuki. Głównym miejscem pracy jest prywatna pracownia lub warsztat u pracodawcy. Tworzenie dzieł snycerskich związane jest z ręcznym obrabianiem drewna, dlatego też narażony jest na podrażnienie gałek ocznych czy też dróg oddechowych opiłkami i pyłem. W związku z tym, poza zdolnościami manualnymi, osoba wykonująca ten zawód powinna cieszyć się dobrym zdrowiem fizycznym.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku snycerza?

 • doskonała sprawność rąk, zwłaszcza palców dłoni,
 • brak problemów zdrowotnych w obrębie kręgosłupa,
 • doskonale rozwinięty zmysł wzroku i orientacji przestrzennej,
 • właściwie funkcjonujący aparat ruchu, co związane jest z koniecznością długotrwałego przebywania w jednej pozycji przez snycerza w trakcie pracy.

Poza zdrowiem fizycznym, niezwykle istotny jest aspekt zdrowia psychicznego snycerza. Posiada on nieustanny kontakt z ostrymi narzędziami, dlatego wszelkie zaburzenia natury psychicznej nie powinny być bagatelizowane.

Czy do pracy na stanowisku snycerza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Snycerstwo to profesja, która łączy w sobie pracę stolarza z umiejętnościami i talentem artysty. Tego niezwykłego rzemiosła można wciąż uczyć się w wybranych szkołach plastycznych. Niemniej jednak, wielu snycerzy pozostaje samoukami, którzy utrzymują się na rynku dzięki determinacji oraz zdolnościom manualnym.

Aby zostać zawodowym snycerzem i zdobyć uprawnienia do wykonywania tego zawodu warto zapoznać się z poniższą tabelką, która przedstawia możliwości kształcenia w tej profesji:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

-

PRZYDATNE

W pozyskaniu wiedzy przydatne może okazać się ukończenie szkoły leśniczej, która dostarczy wiedzy o drzewach oraz o samym drzewie

-

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie snycerza?

Snycerz to osoba, która coraz częściej poszukiwana jest na rynku pracy. Aby zostać dobrym rzemieślnikiem z tej dziedziny należy posiadać nie tylko zdolności manualne, ale również konkretne predyspozycje, ułatwiające wykonywanie tego zawodu.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako snycerz?

 • bardzo rozwinięte zdolności manualne,
 • posiadanie pełnej sprawności fizycznej, zwłaszcza dłoni oraz palców,
 • rozwinięta wyobraźnia przestrzenna,
 • cierpliwość i umiejętność wykonywania czasochłonnych zadań,
 • posiadanie talentu plastycznego, a także chęci do przenoszenia go na drewno.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie snycerza? Miejscem pracy osoby posiadającej taki zawód jest przede wszystkim warsztat rzemieślniczy. Wiele snycerzy prowadzi własną działalność gospodarczą, świadcząc swoje usługi, niemniej jednak miejscem pracy dla tej grupy społecznej są stolarnie, fabryki mebli oraz firmy świadczące usługi snycerskie.

Jakie czynniki szkodliwe występują na stanowisku snycerza?

Snycerz to osoba, która poza artystyczną częścią swojej pracy wykonuje zadania niemal identyczne, jak w przypadku stolarza. W zawiązku z tym, zatrudnienie się na tym stanowisku lub otwarcie własnej działalności gospodarczej o charakterze snycerskim prowadzi do ekspozycji ciała i całego organizmu na szkodliwe czynniki.

W pracy snycerza istnieje możliwość podrażnienia gałki ocznej, zwłaszcza spojówek, a także błon śluzowych wyścielających drogi oddechowe przez wnikanie do nich powietrza zanieczyszczonego pyłami, powstającymi podczas obróbki drewna. Snycerz bardzo często zmaga się również z podrażnieniem skóry, szczególnie rąk. Dodatkowo, na skutek długotrwałego, wymuszonego przebywania w jednej pozycji, osoba wykonująca zawód snycerza może odczuwać przeciążeniowy ból pleców, rąk, nóg lub ramion.

Czy zawód snycerza jest przyszłościowy? 

Snycerz to profesja, która została zapoczątkowana w średniowieczu. Obecnie, zawód ten należy do grupy wymierających, niemniej jednak rynek stara się tworzyć nowe miejsca pracy dla osób, które pasjonują się rzemiosłem rzeźbiarskim. Klienci coraz częściej poszukują wyjątkowych mebli czy dekoracji do swoich domów czy mieszkań, a snycerz jest osobą, która jest w stanie wykonywać wyjątkowe, niepowtarzalne przedmioty. W związku z tym, zdobycie kwalifikacji zawodowych w tym kierunku jest bardzo przyszłościowym zajęciem, coraz bardziej pożądanym przez pracodawców oraz potencjalnych klientów. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest snycerz?

Snycerz jest osobą, która zawodowo zajmuje się wykonywaniem rzeźb i zdobień w meblach, elementach dekoracyjnych oraz przedmiotach codziennego użytku. W swojej pracy łączy zarówno wykonywanie elementów rzeźbiarskich oraz zadań stolarza, jak na przykład tworzenie mebli.

Jakie cechy powinien posiadać dobry snycerz?

Dobry snycerz powinien posiadać przede wszystkim talent oraz wysoko rozwinięte zdolności manualne. Dodatkowo, powinien wyróżniać się pracowitością, cierpliwością oraz chęcią do długotrwałego wykonywania wymyślonych przez siebie elementów lub mebli. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Jarosław Ozimina

Jarosław Ozimina

Szukam obecnie snycerza do mojego warsztatu, ale trudno znaleźć kogoś z odpowiednimi kwalifikacjami. Chciałbym jednak podkreślić, że osoby, które są zainteresowane, powinny mocno zastanowić się nad swoimi zdolnościami manualnymi przed podjęciem nauki.
Roman Gańczarczyk

Roman Gańczarczyk

Stawki dla snycerza wyglądają na całkiem przyzwoite, jednakże wymaga to czasu, by zdobyć umiejętności i pozyskać klientów. Ale na pewno warto, jeśli ktoś ma talent i pasję.
Iza

Iza

Chciałbym spróbować swoich sił jako snycerz, ale nie mam pojęcia, jak się do tego zabrać. Może powinienem zacząć od kursów i szkoleń.
Alfons Y

Alfons Y

Jako osoba pracująca w branży, uważam, że snycerstwo to jedna z najpiękniejszych i najtrudniejszych profesji. Wymaga dużo pracy, ale efekty są niesamowite.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka