Zawody i ich potencjał

Bioinformatyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 lutego 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

3 komentarze
Bioinformatyk - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Bioinformatyka to nowoczesna i najszybciej rozwijająca się dziedzina łącząca w sobie biologię molekularną i informatykę. Obejmuje także biologię obliczeniową, matematykę i elementy nauk przyrodniczych. Do rozwoju nauk, zwłaszcza tych ścisłych, wykorzystywane są zdobycze technologiczne. Bioinformatycy w trakcie kształcenia poznają metody umożliwiające analizę wszelkich informacji biomedycznych i uczą się, jak stosować dostępne narzędzia informatyczne. Poruszanie się w obrębie kilku różnych dziedzin daje ogromne możliwości znalezienia ciekawej pracy.

 

Bioinformatyk - na czym polega praca?

Praca bioinformatyka wymaga znajomości różnych obszarów badawczych. Jako że bioinformatyka powiązana jest również z biologią molekularną, praca w tym zawodzie przeznaczona jest dla osób interesujących się najnowszymi osiągnięciami naukowymi i chcącymi poznać skomplikowane mechanizmy molekularne rządzące procesami zachodzącymi w żywych organizmach. Osoba na tym stanowisku bierze udział w wielu innowacyjnych badaniach dotyczących różnych dziedzin nauki, przede wszystkim tych już wyżej wspomnianych. Zajmuje się także budowaniem i zarządzaniem bazami danych przechowującymi informacje na temat struktur białkowych, sekwencji nukleotydowych, klasyfikacji organizmów oraz szlaków metabolicznych, enzymów i ich substratów. Bioinformatyk opracowuje algorytmy do analizowania sekwencji oraz kataloguje i wyszukuje informacje w komputerowych bazach danych. Zakres obowiązków na stanowisku bioinformatyka jest jednak zdecydowanie szerszy.

Zakres obowiązków na stanowisku bioinformatyka:

 • tworzenie przestrzenne modeli cząsteczek i układów o znaczeniu biologicznym,
 • prezentowanie uzyskanych wyników,
 • współpraca z laboratoriami genetycznymi i poradniami medycznymi,
 • przeprowadzanie kompleksowych analiz materiału genetycznego i DNA,
 • projektowanie oprogramowania komputerowego niezbędnego do analizy danych biologicznych.

Cechy dobrego bioinformatyka

Dobry bioinformatyk powinien mieć otwarty umysł na wszystkie dziedziny i swobodnie poruszać się między różnymi obszarami. Powinien wyodrębniać ważne informacje i wykorzystywać je podczas badań. Bioinformatyk powinien posiadać umiejętność posługiwania się różnymi metodami związanymi z przetwarzaniem i interpretacją danych.

Predyspozycje zdrowotne na stanowisku bioinformatyka:

 • brak problemów ze wzrokiem,
 • brak problemów z kręgosłupem,
 • sprawność fizyczna.

Ile zarabia bioinformatyk?

Bioinformatyk to osoba wszechstronna, która pracuje nad projektami mogącymi zrewolucjonizować choćby medycynę. Szeroki zakres obowiązków i praca w obrębie wielu dziedzin wymaga nie lada inteligencji i zaangażowania. Zarobki więc muszą być adekwatne do kompetencji i zadań podejmowanych przez bioinformatyka. Jak przedstawiają się zarobki na stanowisku bioinformatyka? Poniższa tabelka przedstawia średnie wynagrodzenie w tym zawodzie.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

5 000 zł / msc

3 660 zł / msc

ŚREDNIE

6 800 zł / msc

4 884 zł / msc

WYSOKIE

11 000 zł / msc

7 502 zł / msc

Co wpływa na wysokość zarobków w pracy bioinformatyka?

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek**Czechowice-Dziedzice**Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
Dodana
Dodana

Na wysokość zarobków w pracy bioinformatyka, tak jak w każdym innym zawodzie, wpływa kilka czynników. Przede wszystkim, otrzymywana pensja składa się z płacy zasadniczej. Oprócz podstawy można otrzymywać różne dodatki, w tym chociażby premię za podpisany kontrakt, uzyskane wyniki bądź pozyskanego klienta. Drugim czynnikiem mającym wpływ na wysokość zarobków w pracy bioinformatyka są kwalifikacje zawodowe. Posiadanie certyfikatów językowych, ukończenie studiów bądź różnego rodzaju kursów i szkoleń nie tylko świetnie się prezentuje w CV, ale także ma znaczący wpływ na przyszłego pracodawcę i proponowaną przez niego stawkę. Nie ma co się oszukiwać - wyniki i efektywność są najbardziej pożądane, niezależnie od piastującego stanowiska. Uzyskanie zadowalających bądź innowacyjnych rozwiązań również wpływają na system wynagradzania.

Czy do pracy na stanowisku bioinformatyk potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Praca na stanowisku bioinformatyka jest niezwykle odpowiedzialna i wymagająca. Zawód ten wymaga nie tylko nie lada zaangażowania, ale także podstawowej wiedzy i umiejętności. Wiele osób zastanawia się nad pracą jako bioinformatyk, jednak nie do końca wiedzą, jakie kompetencje i wykształcenie są niezbędne do pracy na tym stanowisku. Poniższa tabelka w klarowny sposób przedstawia niezbędne wymagania do pracy w tym zawodzie.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymagane są studia o specjalizacji bioinformatyka

-

PRZYDATNE

-

-

Kompetencje, które przydadzą się do pracy jako bioinformatyk:

 • wiedza na temat najnowszych zdobyczy technologicznych,
 • umiejętność programowania,
 • podstawowa wiedza o organizmach żywych,
 • zdolności techniczne i matematyczne,
 • elastyczność i otwartość na wiedzę,
 • umiejętność logicznego myślenia,
 • sprawności manualne.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bioinformatyka?

Jako bioinformatyk możesz pracować w placówkach klinicznych i diagnostycznych, w firmach specjalizujących się w produkcji sprzętu laboratoryjnego, a także w przedsiębiorstwach działających w sektorze informatycznym. Osoby po studiach bioinformatyczych są coraz częściej poszukiwane przez zakłady farmaceutyczne i laboratoria biologii molekularnych. Jednostki stosujące metody komputerowe do analizowania różnego rodzaju procesów biologicznych bardzo często oferują staż nawet studentom, którzy nie tylko mogą zdobyć doświadczenie, ale też doskonale wzbogacić swoje CV. Osoba po studiach na tym kierunku znajdzie pracę także w instytucjach medycznych wykorzystujących osiągnięcia genetyki funkcjonalnej i ośrodkach oceny genetycznej roślin i zwierząt. Firmy specjalizujące się w diagnostyce medycznej również chętnie zatrudniają bioinformatyków. Możliwości zatrudnienia w tym zawodzie jest naprawdę wiele i każdy absolwent bioinformatyki z pewnością znajdzie dla siebie pracę.

Czy zawód bioinformatyka jest przyszłościowy?

W związku z rozwojem cyfryzacji w medycynie i farmacji, zapotrzebowanie na bioinformatyków zdecydowanie będzie rosnąć. Te dwie dziedziny generują ogromną liczbę danych, którą należy posegregować i usystematyzować, by następnie móc przekazać lekarzom, diagnostom i pracownikom laboratoriów. By móc swobodnie operować zgromadzonymi danymi, niezbędne jest posiadanie wiedzy z zakresu nauk medycznych i biologicznych. Nie każdy więc może pracować w tym zawodzie i odnosić znaczące sukcesy. Bioinformatyka to drzwi do niesamowitej kariery i niezwykle satysfakcjonującej pracy. Warto też wspomnieć, że biologia oraz informatyka to najszybciej rozwijające się dyscypliny naukowe. Pracy dla osób po studiach bioinformatycznych z pewnością nie zabraknie. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym dokładnie zajmuje się bioinformatyk?

Bioinformatyk, poprzez współpracę z laboratoriami genetycznymi i poradniami medycznymi, buduje bazy danych przechowujące informacje m.in. na temat klasyfikacji organizmów, enzymów, szlaków metabolicznych. Bierze on również udział w innowacyjnych badaniach mających na celu zrewolucjonizowanie różnych dziedzin nauki. Praca bioinformatyka jest niezwykle różnorodna i bogata w obowiązki oraz zadania.

Jakie kompetencje są niezbędne w pracy jako bioinformatyk?

Bioinformatyk to osoba wszechstronna. Powinna ona posiadać podstawową wiedzę na temat organizmów żywych oraz najnowszych zdobyczy i osiągnięć technologicznych. W pracy na tym stanowisku niezbędne są zdolności manualne, techniczne oraz matematyczne. W związku z ciągłym rozwojem biologii i technologii należy mieć otwarty umysł i swobodnie przyswajać wiedzę.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Emka

Emka

Według mnie, bioinformatyka to dziedzina o dużym potencjale rozwojowym. Zakres obowiązków na tym stanowisku wydaje się bardzo ciekawy i urozmaicony, a wynagrodzenie na poziomie średnim jest bardzo zachęcające.
Patryk

Patryk

Ciekawy artykuł, ale zastanawiam się, czy jestem w stanie zdobyć wymaganą wiedzę i umiejętności, aby pracować jako bioinformatyk. Nie mam doświadczenia w tej dziedzinie, ale może warto pomyśleć o szkoleniach i kursach, aby rozwinąć swoje kompetencje.
Lucjan

Lucjan

Zdaję sobie sprawę, że praca bioinformatyka wymaga bardzo wiele wiedzy z różnych dziedzin nauki, ale wynagrodzenie, jakie można otrzymać, jest tego warte. Jestem pod wrażeniem szerszego zakresu obowiązków bioinformatyka i jak wiele różnych informacji może pozyskać i zarządzać.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka