Zawody i ich potencjał

Tragarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

28 lutego 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

0 komentarzy
Tragarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Jedną z najcięższych prac pod kątem fizycznym wykonuje tragarz. Często bywa określany także jako bagażowy, numerowy, nosiciel, a nawet nośnik. Zawód jest szczególnie popularny w Himalajach. Cieszy się tam ogromnym uznaniem, ponieważ ponieważ bezpośrednio przyczyniają się do realizowania planów czy marzeń turystów. Na naszym rynku w pewnym momencie zaczął zanikać po wcześniejszej fali popularności, jednak teraz jest coraz częściej poszukiwany. Szczególne zapotrzebowanie na tych pracowników fizycznych wykazują firmy przeprowadzkowe i hotele. W rzeczywistości praca tragarza opiera się przede wszystkim na pakowaniu, przenoszeniu, ładowaniu oraz ładowaniu ładunków, które zostały mu powierzone.

Tragarz - na czym polega praca?

Praca tragarza może składać się z wielu czynności, nie tylko z samego przenoszenia poszczególnych ładunków. W pierwszej kolejności jest on odpowiedzialny za posortowanie ładunków, przed przystąpieniem do ich załadunku, zgodnie z rekomendowanym sposobem transportu. Następnie odpowiada za pakowanie ładunków, które mają być transportowane. Kluczowe jest zachowanie wszelkich aspektów bezpieczeństwa, aby przedmioty dotarły na wskazane miejsce w stanie nienaruszonym. Niejednokrotnie jest to bardzo drobiazgowa praca i najbardziej czasochłonna. Później może przystąpić do załadunku. Pojazd, który będzie wykorzystywany jest uzależniony od charakteru pracy. Może to by samochód dostawczy, ciężarowy, a także wagony, statki czy też nawet samoloty. Wiele ładunków wymaga ręcznego przenoszenia i nierzadko ich wnoszenia po schodach. Niekiedy tragarze muszą dokonać sztaplowania towarów w magazynach. W zależności od zawartego zlecenia, mogą być także odpowiedzialni za ich późniejsze rozładowanie. 

Tragarze zatrudniani w hotelach, w swoich obowiązkach ograniczają się zazwyczaj do przenoszenia poszczególnych bagaży do pokojów klientów. Opiera się to na przyjęciu bagaży do przechowania, wydania odpowiedniego pokwitowania, a ostatecznie w oparciu o przekazane pokwitowanie wydają bagaż danemu klientowi. Po przeniesieniu i właściwym ustawieniu bagażu, powinni także przedstawić sposób korzystania z urządzeń, oświetlenia, telewizji, telefonu. Informują także gości o usługach świadczonych w hotelu. Tragarz swoją postawą powinien reprezentować wysoki standard obsługi gości.

Bardzo ważne jest, aby tragarz był bardzo uświadomiony w kwestii przestrzegania zasad etyki, ponieważ w przypadku przeprowadzek nierzadko ma kontakt z rzeczami osobistymi. Ponadto dla ochrony swojego zdrowia musi być zaznajomiony z zasadami BHP, ponieważ w tym charakterze pracy często zdarzają się wypadki i groźne kontuzje uniemożliwiające dalsze wykonywanie obowiązków.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku tragarz?

 • Odpowiednie przygotowywanie ładunków i właściwe ich rozładowywanie,

 • przygotowywanie ładunków do transportu,

 • przenoszenie ładunków,

 • prowadzenie dokumentacji.

Ile zarabia tragarz?

Zarobki tragarzy są mocno zróżnicowane. Uzależnione są od miejsca zatrudnienia i zakresu wykonywanych obowiązków. Największe zarobki osiągają osoby, które zatrudnione są w firmach przeprowadzkowych. Znacząco wzrastają, jeżeli dodatkowo zajmują się pakowaniem i zabezpieczania przedmiotów do transportu. Z kolei tragarze pracujący w hotelach, poza swoją podstawową pensją, mogą liczyć na napiwki. W przypadku renomowanych miejsc mogą być one naprawdę wysokie.

Szukasz pracy?
Dodana
Dodana
Aplikuj bez CV

Pracownik fizyczny

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Specjalista ds. czasu pracy

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Legnica
Dodana

Kierowca| pracownik w transporcie na produkcji | premie do 1025zł brutto/mies.

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • 5 850-6 500 zł / mc
 • Trzebnica
Dodana

Czynniki, które wpływają na wysokość zarobków tragarza przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

1 800 zł / msc

1 413 zł / msc

ŚREDNIE

2 000 zł / msc

1 570 zł / msc

WYSOKIE

2 800 zł / msc

2 199 zł / msc

Jakie są przeciwwskazania zdrowotne na stanowisku tragarz?

Tragarzem nie mogą zostać osoby zmagające się z jakimikolwiek schorzeniami fizycznymi, które utrudniałyby sprawne przenoszenie ładunków. Szczególnie dyskwalifikujące są te w obrębie układu ruchu, a przede wszystkim kręgosłupa. Dźwiganie załadunków może tylko je pogłębić, nawet pomimo stosowania zasad BHP. Istotne jest, aby tragarz posiadał energiczne ruchy, aby móc sprawnie wykonywać swoje obowiązki i nie powodować opóźnień w transporcie.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku tragarz?

 • Duża tężyzna fizyczna,

 • sprawne i silne ręce oraz nogi,

 • dobra kondycja fizyczna.

Czy do pracy na stanowisku tragarz potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W pracy tragarza nie są wymagane jakiekolwiek studia. Z powodzeniem mogą ją wykonywać osoby z wykształceniem podstawowym, ponieważ najistotniejsza jest odpowiednia motywacja i chęć do pracy, ale także ponadprzeciętna tężyzna fizyczna. Niejednokrotnie o zatrudnieniu danej osoby przemawia ukończenie lub chęć wzięcia udziału w szkoleniach dotyczących sposobu zabezpieczania poszczególnych przedmiotów. Przede wszystkim tych najbardziej kruchych i delikatnych, jak i cennych. O zatrudnieniu często decyduje kwestia posiadania uprawnień umożliwiających kierowanie samochodami dostawczymi czy ciężarowymi.

Dokładne wymagania odnoszące się do kwestii wykształcenia w pracy tragarza, prezentuje poniższa tabela:

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

-

 

-

PRZYDATNE

Bez wątpienia przydatne jest posiadanie dobrej sprawności fizycznej. Pomóc w utrzymywaniu formy fizycznej może pomóc ukończenie szkoły o profilu sportowym.

Przydatne może również okazać się posiadania prawo jazdy  kategorii B

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku tragarz?

Na stanowisku tragarza najlepiej sprawdzają się osoby skrupulatne i energiczne. Przede wszystkim tragarz musi być silny i dyspozycyjny. Powinien on szanować czyjąś własność, ponieważ zniszczenie cennego przedmiotu może być dotkliwe odczuwalne pod względem finansowym. Tragarz nierzadko posiada bezpośredni kontakt z właścicielami przedmiotów, dlatego ważna jest komunikatywność i wykonywanie poszczególnych czynności zgodnie z poleceniami. 

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako tragarz?

 • Dbałość o powierzone przedmioty,

 • zaangażowanie w wykonywaniu obowiązków,

 • sprawne załadowywanie i rozładowywanie,

 • dokładne realizowanie czynności, bez zbędnego pośpiechu,

 • umiejętność rozmowy z klientami.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie tragarz?

Tragarze, choć rzadko bywają tak nazywani w określeniach, są najczęściej poszukiwani przez firmy transportowe. Szczególnie te, które funkcjonują w branży przeprowadzek. W wielu zakładach, obowiązki tragarza pokrywają się z pracą wykonywanych przez magazynierów. Ponadto, renomowane hotele w trosce o zadowolenie klientów zatrudnia tragarzy, którzy odpowiedzialni są za dostarczenie bagaży swoich klientów.

Czy zawód tragarz jest przyszłościowy?

Na rynku zawsze będzie występowało zapotrzebowanie na osoby z dużą tężyzną fizyczną. Jednocześnie coraz częściej można spotkać się z oddelegowywaniem obowiązków przez prywatne osoby, do których zalicza się m.in. przenoszenie przedmiotów w trakcie przeprowadzki. Jest to znaczące usprawnienie i ułatwienie, dlatego firmy zajmujące się przeprowadzkami nieustannie poszukują nowych i zmotywowanych pracowników, aby móc realizować zawarte umowy. Działalność tych firm napędza rozkwitający rynek sprzedażowy mieszkań i domów. Z pewnością, przy wzroście koniunktury zapotrzebowanie na tragarzy będzie także rosło. Należy pamiętać, że tylko nieliczne osoby potrafią przepracować w tym zawodzie wiele lat. Zapotrzebowanie na tragarzy w hotelach będzie utrzymywane na stałym poziomie, ponieważ w tych miejscach istotne jest utrzymanie wysokiego poziomu obsługi. Nieustanne dźwiganie przedmiotów odciska swoje piętno na organizmie. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia tragarz?

Zazwyczaj wynagrodzenie tragarzy na początku pracy w firmach zajmujących się przeprowadzkami wynosi ok. 4000 zł brutto. Tragarze zatrudniani w hotelach posiadają dodatkową bonifikatę w postaci napiwków od klientów.

Czym zajmuje się tragarz?

Głównym obowiązkiem tragarza jest przenoszenie ciężkich przedmiotów i bagaży. Zdarza się, że w zakres czynności wchodzi także ich właściwe przygotowanie.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

Komentarze

Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.