Zawody i ich potencjał

Inkasent - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 18 głosów

18 głosów

4 komentarze
Inkasent - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Osoby zatrudnione na stanowisku inkasenta zajmują się w swojej pracy przede wszystkim wykonywaniem odczytów liczników prądu, gazu, energii cieplnej czy wody. Inkasenci w ramach dobrej organizacji pracy posiadają wyznaczone rejony, na których dokonują odczytów. Na co dzień zobligowani są do odwiedzania domów, mieszkań, także tych zlokalizowanych na odległych wsiach. Inkasent posiada możliwość natychmiastowego wydruku faktury podsumowującą zużycie danego media. Inkasenci posiadają służbową legitymację, którą powinni okazywać klientom do wglądu.

Inkasent - na czym polega praca?

Praca inkasenta skupia się przede wszystkim na wykonywaniu odczytów liczników znajdujących się w urządzeniach pomiarowych. Jednocześnie posiada możliwość pobierania należności wynikających z rozliczenia zużytych mediów. Inkasenci na co dzień dokonują odczytów liczników prądu, gazu, wody lub ciepła. Ich obowiązkiem jest pozyskanie informacji, które pozwolą na wykonanie dokładnego rozliczenia zużytych mediów przez danego odbiorcę. Ponadto zobligowani są do sporządzenia dokumentu potwierdzającego wykonanie odczytu. Najczęściej inkasent posiada stały rejon, na którym dokonuje odczytów. Nierzadko musi udać się na posesję lub też wejść do środka domu lub mieszkania. Z reguły odbiorcy mediów z odpowiednim wyprzedzeniem uzyskują informacje o planowanej wizycie inkasentów.

Zadaniem inkasenta jest także kontrolowanie prawidłowości działania urządzeń pomiarowych. Monitoruje obecność i nienaruszenie plomby zabezpieczającej urządzenie. Równolegle spoczywa na nim odpowiedzialność za sprawdzenie szczelności instalacji. Jednocześnie, jeżeli zauważy jakiekolwiek nieprawidłowości w funkcjonowaniu tych sprzętów, to niezwłocznie zgłasza je do odpowiednich osób. Także musi przygotować raport, jeżeli stwierdzi nielegalny pobór mediów. Zdecydowana ilość czynności zawodowych wykonywanych jest poza siedzibą firmy, dlatego inkasent musi się nieustannie przemieszczać po wyznaczonym terenie. Zobowiązany jest do odczytu każdego urządzenia pomiarowego. Są one często umieszczone na klatkach schodowych, czy w zakamarkach piwnicy lokatorskiej. Niekiedy umieszczone są dość wysoko lub przysłonięte innymi przedmiotami, dlatego zachodzi konieczność użycia latarki. Inkasent bardzo często posiada przy sobie urządzenie elektroniczne, które pozwala na dokonanie wydruku rozliczenia i przekazania go odbiorcom mediów.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku inkasent?

 • Dokonywanie odczytów liczników gazu, prądu, energii cieplnej, wody;
 • odwiedzanie domostw na wyznaczonym obszarze,
 • weryfikowanie wskazań liczników,
 • kontrolowanie stanu plomb na urządzeniach pomiarowych,
 • pobieranie opłat za zużyte media i przekazanie ich do placówki.
inkasent

Jak zostać inkasentem?

Szukasz pracy?

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Kierownik Magazynu

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

 • Holandia
 • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Do wykonywania pracy na stanowisku inkasenta nie jest potrzebne żadne specjalne wykształcenie. Obowiązki na tym stanowisku może wykonywać niemalże każdy sprawny fizycznie człowiek, posiadający minimalną wiedzę techniczną. Prace inkasenta może wykonywać osoba, która została przyuczona do zawodu.

Nie istnieją żadne formalne wymagania odnośnie tytułów zawodowych, kwalifikacji czy też uprawnień zawodowych. Najczęściej pracodawcy oczekują od potencjalnych pracowników skrupulatności i rzetelnego wykonywania obowiązków. Później, w ramach świadczonej pracy, inkasenci mogą brać udział w dodatkowych szkoleniach. Podsumowując, wystarczy znaleźć ogłoszenie z taką ofertą pracy i posiadać cechy umożliwiające należyte wykonywanie obowiązków.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku inkasent?

 • Sprawny układ ruchu,
 • brak lęku wysokości,
 • dobry wzrok.

Ile zarabia inkasent?

Zarobki inkasenta są mocno uzależnione przede wszystkim od wielkości obsługiwanego rejonu i polityki wynagrodzeń przyjętej przez daną firmę. Najczęściej przekraczają w nieznacznym stopniu minimalne wynagrodzenie za pracę. Zaledwie co czwarty inkasent może liczyć na wynagrodzenie wyższe niż 4000 zł brutto.

Dokładną korelację pomiędzy zarobkami, a aspektami, które je podwyższają przedstawia załączona tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA WYNAGRODZENIE BRUTTO WYNAGRODZENIE NETTO
MINIMALNE 4 000 zł 3 057 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 738 zł

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku inkasent?

Praca inkasenta jest idealna dla osób, które lubią się przemieszczać i pracować w terenie. Inkasent musi być sprawny fizycznie, posiadać dobrą kondycję fizyczną, a także wykazywać odporność na zmienne warunki atmosferyczne, ponieważ nie mogą stanowić one przeszkody w wykonywaniu obowiązków.

Od inkasenta wymagane jest także samodzielność w działaniu, dlatego powinien potrafić zorganizować sobie pracę - umiejętnie rozplanować poszczególne odczytu zgodnie z obowiązującymi terminami. Inkasent musi przejawiać zamiłowanie do wypełniania formularzy, druków, kartotek, rejestrów dokumentów, a także ze względu na postęp technologiczny powinien także posługiwać się urządzeniami niezbędnymi na tym stanowisku - drukarka faktur i również coraz częściej tablet.

Należy pamiętać, że inkasent powinien być przede wszystkim osobą dokładną i sumienną. Skrupulatność w tym zawodzie pozwala na jak najlepsze wykonywanie obowiązków i uniknięcie sytuacji, w których odbiorców mediów posiadają zastrzeżenia co do jakości świadczonej pracy.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako inkasent?

 • Skrupulatność,
 • systematyczność,
 • samodzielność,
 • dobra kondycja fizyczna.

Czy do pracy na stanowisku inkasent potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Wobec osób ubiegających się o pracę inkasenta nie jest wymagane posiadanie wykształcenia kierunkowego. W większości przypadku, pracodawcy oczekują wyłącznie wykształcenia na poziomie szkoły branżowej I stopnia, czyli niedawnej zasadniczej szkoły zawodowej. Niektórzy pracodawcy sprawdzają czy jest ukończony jeden z kierunków technicznych. Zdecydowanie bardziej doceniana jest znajomość branży, działania urządzeń pomiarowych i chęć uczestniczenia w szkoleniach organizowanych przez przedsiębiorstwo jak i producentów urządzeń pomiarowych jako potencjalny pracownik. Dokładniejsze wymagania związane z wykształceniem potrzebnym na tym stanowisku prezentuje poniższa tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Od osoby, która chce pracować w zawodzie inkasenta wymaga się posiadania wykształcenia przynajmniej średniego, a najlepiej technicznego. -
PRZYDATNE - Dodatkowe kursy czy szkolenia nie są wymagane, jednak pracownik na stanowisku inkasenta musi być na bieżąco w nowinkami w branży oraz znać się na dostępnych na rynku urządzeniach.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie inkasent?

Zapotrzebowanie na inkasentów wykazują przede wszystkim dostawcy energii elektrycznej, cieplnej, gazu i wody. Z roku na rok ilość dostępnych miejsc pracy w tym zawodzie ulega zmniejszeniu. W rezultacie praca inkasenta, szczególnie przez młodych ludzi, nie powinna być traktowana jako zawód na całe życie. Obecni inkasenci powinni dążyć do poszerzenia posiadać kwalifikacji i uczestniczyć w dodatkowych szkoleniach, które umożliwią w przyszłości sprawniejszą zmianę stanowiska pracy, przekwalifikowanie.

inkasent

Czy zawód inkasent jest przyszłościowy?

Z upływem czasu prawdopodobnie ilość osób zatrudnionych na stanowisku inkasenta będzie ulegała pomniejszeniu. Coraz więcej firm traktuje inkasentów jako coraz mniej potrzebny koszt w obliczu postępującego rozwoju technologii. Przedsiębiorstwa decydują się na montaż liczników, które mogą być odczytywane zdalnie w siedzibie firmy. Wówczas czynności wykonywane przez inkasenta stają się całkowicie niepotrzebne. Należy mieć na uwadze, że wymiana liczników raczej będzie długotrwałym procesem, dlatego pojawiają się nadal oferty pracy kierowane dla inkasentów. Z pewnością, zaufani i rzetelni pracownicy będą mieli szansę na przekwalifikowanie się w ramach danej jednostki i pomimo likwidacji ich stanowiska pracy, nie pozostaną bez pracy.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie są zarobki na stanowisku inkasenta?

Inkasenci zazwyczaj mają zarobki oscylujące powyżej minimalnego wynagrodzenia za pracę. Rosną one wraz ze stażem pracy i zwiększeniem rewiru, na którym dokonywane są odczyty.

W jakich miejscach inkasent może znaleźć zatrudnienie?

Pracę na stanowisku inkasenta gwarantują przedsiębiorstwa zajmujące się dostawami energii elektrycznej, wody, gazu i energii cieplnej.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Irenka

Irenka

Praca inkasenta wydaje się być ciekawą opcją dla osób, które nie lubią spędzać całego dnia w biurze. Może zdecyduję się na kurs i spróbuję swoich sił w tej branży.
Bydgoszcz

Bydgoszcz

Szukam pracy jako inkasent w Bydgoszczy i okolice. Proszę o pomoc i kontakt telefoniczny
Wiola

Wiola

Może spróbuję swoich sił na stanowisku inkasenta, skoro nie potrzeba specjalnego wykształcenia. Liczę, że znajdę pracę szybko i łatwo.
Kara55555

Kara55555

Praca inkasenta wydaje się być łatwa i nie wymagająca specjalnych kwalifikacji, ale tak naprawdę jest to bardzo odpowiedzialne stanowisko. Trzeba być dokładnym, rzetelnym i sumiennym, żeby nie dopuścić do nielegalnego poboru mediów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka