Zawody i ich potencjał

Bieliźniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lutego 2023

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 14 głosów

14 głosów

3 komentarze
Bieliźniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Bieliźniarz jest osobą, która w swojej pracy zajmuje się produkcją bielizny męskiej i damskiej. Najczęściej jego praca obejmuje też wytwarzanie bielizny pościelowej oraz stołowej. Choć nazwa tego zawodu wielu osobom wydaje się obca, wiele firm oferuje pracę na tym stanowisku.

 

Bieliźniarz - na czym polega praca?

Bieliźniarz to profesja nieodłącznie związana z przedsiębiorstwami o charakterze produkcyjnym oraz usługowym. Zajmuje się obróbką tkanin i dzianin w celu wykonywania bielizny. Czasem czuwa nie tylko nad samym procesem produkcji, ale również zbiera zamówienia i uczestniczy w procesie zamawiania surowców, a także kontroluje promocję i sprzedaż. Obowiązki, jakie wykonuje w swojej pracy bieliźniarz:

 • tworzy szablony, które później wykorzystuje do stworzenia wyrobu;
 • prowadzi dokumentację związaną z technologią produkcji;
 • kroi materiały;
 • korzysta z maszyn szwalniczych w celu wykonania głównego etapu produkcji;
 • kontroluje jakość stworzonego przez siebie produkty;
 • dopasowuje wytwory do norm jakości przyjętych w danej firmie.

Cechy dobrego bieliźniarza

Bieliźniarz powinien wykonywać swoją pracę dokładnie i precyzyjnie. Tworzenie wyrobów z różnorodnych tkanin wymaga staranności i korzystania z wiedzy dotyczącej różnych rodzajów materiałów. Niezbędne kompetencje do wykonywania funkcji bieliźniarza na wysokim poziomie:

 • zdolność do prowadzenia dokumentacji związanej z powierzonymi obowiązkami;
 • tworzenie szablonów;
 • prawidłowy dobór materiałów do konkretnych zamówień i zleceń;
 • terminowe wykonywanie wyrobów bieliźnianych;
 • umiejętność obiektywnej oceny wykonanych przez siebie produktów;
 • schludne pakowanie wyprodukowanej bielizny;
 • przestrzeganie zasad BHP;
 • umiejętność komunikowania się ze współpracownikami i klientami.

Jak zostać bieliźniarzem?

Aby zostać bieliźniarzem, należy przede wszystkim zdobyć praktyczne umiejętności. Aktualnie szczególnie ważna jest umiejętność obsługi specjalistycznych maszyn. Chociaż nie istnieje formalny wymóg posiadania wykształcenia kierunkowego, może być ono wymagane przez pracodawców. Bieliźniarz powinien legitymować się dyplomem szkoły branżowej I stopnia, która odpowiada ukończeniu szkoły zawodowej funkcjonującej w dawnym systemie szkolnictwa średniego, w zakresie krawca, operatora maszyn wykorzystywanych w procesie produkcji w przemyśle włókienniczym, gorseciarki czy technika przemysłu mody. Aby zostać bieliźniarzem, należy posiadać pewne predyspozycje zdrowotne:

 • w miejscu pracy często występuje wilgotne środowisko - przeciwwskazaniem są więc choroby układu oddechowego;
 • ważna jest zdolność koncentracji i sprawność związana z koordynacją psychoruchową;
 • oczy powinny być odporne na zmęczenie;
 • ważne jest sprawne i dokładne rozróżnianie barw;
 • kondycja fizyczna powinna być dobrze rozwinięta;
 • wysoko rozwinięte zdolności manualne;
 • brak alergii na kurz;
 • skóra niepodatna na nadwrażliwość i podrażnienia.

Ile zarabia bieliźniarz?

Szukasz pracy?

Sortowanie paczek**TYGODNIÓWKI**24/h**Bielsko-Biała

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
 • 24-25 zł / h
Dodana
Dodana

Praca dodatkowa- tygodniówki- Rybitwy - popołudnia godz.15.00-20.00

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Niepołomice
 • 26-26 zł / h
Dodana

Asystent biurowy

Aranżacja Realizacja Światła Andrzej Groda

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

Bieliźniarz to zawód, który rzadko pojawia się w jakichkolwiek statystykach. Wynika to z faktu, iż stanowiska obejmujące obowiązki należące do zakresu kwalifikacji bieliźniarza często opatrywane są nazwą zawodów pokrewnych. Sugerując się kwotami wskazywanymi przy profesjach takich jak krawiec czy technik przemysłu mody, można określić, że bieliźniarz może uzyskać pensję oscylującą wokół kwoty 3 tysięcy zł. Na ostateczną wartość wypłaty może wpłynąć forma podpisanej z pracodawcą umowy, rodzaj asortymentu wytwarzanego przez dane przedsiębiorstwo, a także region, w którym znajduje się firma. Więcej informacji o zarobkach bieliźniarza znajdziesz w tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 200 zł / msc

2 511 zł / msc

ŚREDNIE

3 700 zł / msc

2 830 zł / msc

WYSOKIE

4 450 zł / msc

3 309 zł / msc

Czy do pracy na stanowisku bieliźniarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Aktualnie kształcenie w zawodzie bieliźniarza oferowane jest w ramach funkcjonującego systemu rzemieślniczego przygotowania zawodowego. Izby Rzemieślnicze oferują kandydatom przystępowanie do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. Szkoły branżowe oferują uzyskanie dyplomu jedynie w zawodach pokrewnych tj. krawiec, technik przemysłu mody, operator maszyn przemysłu włókienniczego. 

Alternatywą jest skorzystanie ze szkolenia oferowanego przez zakład produkcyjny kandydatom na stanowisko bieliźniarza. Czasem kursy i szkolenia są proponowane przez publiczne szkoły kształcenia zawodowego, placówki niepubliczne, a także stowarzyszenia czy organizacje branżowe innego rodzaju. Więcej o możliwościach edukacyjnych bieliźniarza dowiesz się z tabeli.

CZY POTRZBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

 

-

 

-

PRZYDATNE

W otrzymaniu pracy jako bieliźniarz może pomóc ukończenie szkoły krawieckiej - poprzez poznanie wiedzy na temat bielizny

W zostaniu bieliźniarzem może pomóc ukończenie kursu marketingu, który pomoże odpowiednio podejść do klienta

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bieliźniarza?

Bieliźniarz może znaleźć miejsce pracy przede wszystkim w przedsiębiorstwie produkującym odzież. Czasem oferty pracy przedstawiane są przez punkty usługowe czy sklepy. Alternatywną opcją jest otworzenie działalności gospodarczej. Warto pamiętać, że na rynku nie ma dużej liczby ogłoszeń dotyczących tej profesji. Dlatego stworzenie własnej marki wydaje się najbardziej realną i atrakcyjną opcją. 

Czy zawód bieliźniarza jest przyszłościowy?

Zawód bieliźniarza umożliwi uzyskanie stabilnego miejsca pracy, ale nie jest związany z możliwością znaczącego rozwoju w przyszłości. Obowiązki zawodowe wiążą się przede wszystkim z obsługą maszyn - awans może dotyczyć m.in objęcia pozycji kierowniczej. Aby podnieść swoją wartość na rynku pracy, bieliźniarz może podjąć kształcenie w zawodzie pokrewnym - najlepszym rozwiązaniem jest ukończenie studiów wyższych. Alternatywą jest otworzenie własnej działalności gospodarczej - aby skorzystać z tej ścieżki wymagana jest jednak duża doza kreatywności i precyzyjny pomysł na siebie i na wykorzystanie swoich kompetencji zdobytych podczas kursów i dotychczasowej pracy wykonywanej już po zdobyciu wykształcenia. 

Video

Najczęściej zadawane pytania

Ile zarabia bieliźniarz?

Bieliźniarz może otrzymać stawkę oscylującą w granicach od 2 do 3 tysięcy zł. Jest to zawód niezbyt popularny, dlatego średnią pensję ustala się, analizując zarobki osób wykonujących zawody pokrewne, takie jak krawiec czy technik przemysłu mody. Najlepsze zarobki - idące w parze z perspektywą rozwoju - są dostępne dla osób mających własną firmę. 

Jak przygotować się do wykonywania zawodu bieliźniarza?

Aby wykonywać zawód bieliźniarza, można udać się na szkolenie prowadzone przez firmę ogłaszającą nabór na nowych pracowników. Alternatywą jest zdobycie wykształcenia w zawodach pokrewnych lub skorzystanie z oferty kursów przygotowujących do zawodu przez różne instytucje - zarówno prywatne, jak i publiczne.

Jak wygląda typowy dzień pracy bieliźniarza?

Bieliźniarz w swojej pracy zajmuje się zamawianiem i przygotowywaniem surowców potrzebnych do wykonania danego zamówienia. Poza tym przygotowuje szablony, opracowuje dokumentację, dobiera dodatki do wyrobów bieliźniarskich, wykonuje różnorodne produkty i ocenia ich jakość pod kątem wpasowania się w normy zakładowe.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

Aster

Aster

Jako pracodawca firmy produkującej bieliznę doceniam dobrze wykonaną pracę bieliźniarza. Wiedza na temat różnych materiałów i umiejętność obsługi specjalistycznych maszyn są tu niezbędne. Z powodu niedoboru wykwalifikowanych specjalistów na rynku pracy, jest to praca opłacalna i przyszłościowa.
Lemon

Lemon

Wykonuję pracę bieliźniarza i mogę potwierdzić, że jest to zajęcie wymagające precyzji i uważności na każdym etapie produkcji. Cieszy mnie fakt, że artykuł przedstawił wartość tej profesji, ponieważ często jest ona bagatelizowana.
Stary Majka

Stary Majka

Nie byłam świadoma, że istnieje zawód bieliźniarza. Nie zdawałam sobie sprawy, że bielizna jest tak skomplikowanym produktem i wymaga wykwalifikowanej pracy. Wydaje mi się, że to ciekawa propozycja zatrudnienia, szczególnie jeśli zdobędę odpowiednie umiejętności.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka