Zawody i ich potencjał

Bandażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 16 głosów

16 głosów

4 komentarze
Bandażysta - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Zawód bandażysty jest ściśle związany z branżą ortopedyczną. Specjalista zajmuje się bowiem opracowywaniem i wytwarzaniem modeli gipsowych, części do protez czy gorsetów. W tej pracy bardzo ważne są zdolności manualne i skrupulatność, nie jest natomiast wymagane posiadanie wykształcenia medycznego.

 

Bandażysta - na czym polega praca?

Bandażysta na co dzień wykonuje prace związane z wytwarzaniem części skórzanych, tekstylnych i pasmanteryjnych do protez kończyn dolnych i górnych. Zajmuje się również opracowywaniem innych wyrobów ortopedycznych takich jak gorsety, protezy, aparaty. Często podejmuje się również ich naprawy, jeśli ulegną one uszkodzeniu. Podstawowe obowiązki bandażysty to między innymi:

 • opracowywanie i sporządzanie dokumentacji technicznej modeli gipsowych,
 • pobieranie miary od pacjentów,
 • formowanie modeli na mokro,
 • dobieranie odpowiednich materiałów,
 • wykonywanie części skórzanych, tekstylnych oraz pasmanteryjnych,
 • naprawa części skórzanych, tekstylnych oraz pasmanteryjnych,
 • obsługa maszyn pomocniczych.

Cechy dobrego bandażysty

Praca na stanowisku bandażysty wymaga przede wszystkim skupienia oraz doskonałej organizacji. Specjalista nie może pozwolić sobie na popełnienie błędu ani w kontekście pobierania miary, ani doboru odpowiednich rozwiązań. Kompetencje potrzebne w zawodzie bandażysty to:

 • umiejętność skupienia uwagi na konkretnym zadaniu,
 • doskonała organizacja pracy własnej,
 • umiejętność pracy pod presją czasu,
 • chęć poszerzania swojej wiedzy oraz korzystania z innowacyjnych rozwiązań,
 • zdolności manualne.

Warto też pamiętać o predyspozycjach zdrowotnych, które umożliwiają podjęcie zatrudnienia takich jak:

 • doskonały wzrok,
 • umiejętność sprawnego operowania dłońmi,
 • doskonała koordynacja ruchowo-wzrokowa,
 • brak zdiagnozowanej alergii na materiały, z którymi pracuje się na co dzień,
 • niewystępowanie chorób skóry rąk.

Ile zarabia bandażysta?

Osoby początkujące mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu najniższej pensji krajowej. Niemniej jednak wzrasta ono wraz ze stażem pracy - doświadczeni bandażyści zarabiają około 4,5-5 tysięcy złotych brutto. Wiele zależy tutaj przede wszystkim od miejsca, w którym podejmuje się zatrudnienie. Najsłabiej opłacani są specjaliści w publicznych placówkach, na przykład zakładach przyszpitalnych. Wyższe zarobki osiągają natomiast osoby zatrudnione w sektorze prywatnym, a więc w większych firmach produkcyjnych. Więcej informacji na temat wynagrodzenia specjalistów można znaleźć w tabeli.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO

ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

3 300 zł / msc

2 574 zł / msc

ŚREDNIE

3 900 zł / msc

2 957 zł / msc

WYSOKIE

4 700 zł / msc

3 469 zł / msc

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku bandażysty?

Szukasz pracy?
Dodana

Lider zmiany gastronomii

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana
Dodana

Kierownik Zmiany

Hotel Crystal Mountain*****

 • Wisła
Dodana

Bandażystą może zostać osoba, która posiada umiejętności manualne - bardzo istotne jest tutaj bowiem wykonywanie odlewów o odpowiednich wymiarach. Jednocześnie kandydat na stanowisko powinien posiadać umiejętność analizowania dokumentacji technicznej, a także jej sporządzania. Bardzo istotne są skrupulatność oraz skupienie na detalach - każdy szczegół musi być idealnie dopracowany - nie ma tutaj miejsca nawet na najdrobniejsze pomyłki. Bandażyści to osoby otwarte na nowości technologiczne - obecnie szereg rozwiązań wdrażanych jest właśnie przy pomocy specjalistycznych maszyn. W wielu przypadkach ważna okazuje się umiejętność pracy z pacjentem. Choć bandażyści nie biorą udziału w procesie diagnozowania oraz leczenia chorób układu ruchu, to czasami zobowiązani są pobrać miarę (jeśli nie zrobi tego lekarz, pielęgniarka bądź asystent). Ważnym czynnikiem predysponującym do pracy jako bandażysta jest zainteresowanie ortopedią, zwłaszcza w kontekście tworzenia akcesoriów pomocniczych.

Czy do pracy na stanowisku bandażysty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Przygotowanie merytoryczne do pracy na stanowisku bandażysty niewątpliwe odgrywa bardzo istotną rolę. Pracodawcy nie wymagają posiadania wykształcenia wyższego, jednak kandydat powinien posiadać wykształcenie średnie medyczne nadające kwalifikację medyczną MED11 (wykonywanie i dobieranie przedmiotów ortopedycznych oraz środków pomocniczych). Zawód może też wykonywać osoba, która posiada tytuł technika ortopedy bądź technika biomechanika. Aby go uzyskać, należy podjąć naukę w szkole policealnej, która prowadzi zajęcia w trybie dziennym bądź zaocznym. Obecnie w Polsce działa kilka szkół oferujących powyższe kierunki. Więcej informacji na temat wykształcenia w zawodzie bandażysty znaleźć można w tabeli.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Częstym wymogiem jest zdobycie średniego wykształcenia technicznego. Absolwenci otrzymują certyfikat MED11, który potwierdza ich zdobyte umiejętności oraz zakres wiedzy

 

 

-

PRZYDATNE

 

 

-

Przydatne może okazać się ukończenie kursu pierwszej pomocy - w tym kursie jest obszernie omawiany jest zakres bandażowania

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie bandażysty?

Bandażysta może znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym. W pierwszym przypadku pracę oferują poradnie zaopatrzenia ortopedycznego, działające głównie przy szpitalach. Bandażysta może też pracować bezpośrednio na oddziale ortopedii, wspierając lekarza w codziennej pracy, a jednocześnie pobierając miarę do odlewów. Sektor prywatny oferuje natomiast zatrudnienie w firmach produkcyjnych oraz zakładach naprawczych sprzętu ortopedycznego. Doświadczeni bandażyści mają możliwość założenia i prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W jej ramach nie tylko wykonują akcesoria ortopedyczne, lecz również zajmują się ich dystrybucją oraz sprzedażą. Pracy dla bandażystów nie brakuje, choć nie ulega wątpliwości, że jest ona dostępna głównie w większych miastach.

Czy zawód bandażysty jest przyszłościowy?

Powszechna automatyzacja nakazuje zadać sobie pytanie, czy tam, gdzie niegdyś główną rolę odgrywał człowiek, za kilka lat wciąż będzie równie potrzebny? Mowa tutaj między innymi o zawodzie bandażysty - już dziś wiele procesów wykonywanych jest przy pomocy specjalistycznych maszyn, co pozwala walczyć z deficytami kadrowymi. Niemniej jednak człowiek zawsze będzie w tym przypadku głównym nadzorującym, tak aby wyroby spełniały najwyższe standardy oraz oczekiwania pacjentów. Dlatego zawód bandażysty można uznać za przyszłościowy, lecz z pewnymi ograniczonymi możliwościami rozwojowymi. Specjalista zajmuje się bowiem wykonywaniem elementów ortopedycznych, nie nabywa natomiast uprawnień do diagnozowania i leczenia schorzeń związanych z układem mięśniowo-szkieletowym.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jak zostać bandażystą?

Bandażystą może zostać osoba, która ukończy szkołę policealną na kierunku technik ortopeda bądź technik biomechaniki. Kandydat musi więc posiadać wykształcenie średnie medyczne nadające kwalifikację medyczną MED11.

Kto może zostać bandażystą?

Kandydat na stanowisko powinien wykazywać się zdolnościami manualnymi, umiejętnością skupienia uwagi oraz organizacji pracy własnej. Musi również interesować się szeroko pojętą ortopedią.

Gdzie pracuje bandażysta?

Bandażyści najczęściej zatrudnieni są w poradniach przyszpitalnych, na oddziałach ortopedii oraz w firmach produkcyjnych. Mogą również prowadzić własną działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania oraz sprzedaży elementów ortopedycznych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Drezden

Drezden

Jako pracodawca w branży ortopedycznej, chętnie zatrudniłbym bandażystę o odpowiednich kwalifikacjach. Artykuł ten pokazał mi, jak ciekawą i wymagającą pracę wykonują specjaliści z tej dziedziny. Zarobki również wydają się być na dobrym poziomie, co przyciąga dobrej jakości kandydatów.
Jestem za przywróceniem zawodu felczera. Kształci

Jestem za przywróceniem zawodu felczera. Kształci

Nie wiedziałem, że praca bandażysty może być tak różnorodna. Od produkcji części skórzanych i tekstylnych, po naprawy różnego rodzaju protez i aparatów ortopedycznych. Wydaje mi się, że to świetna opcja dla osób poszukujących pracy związaną z medycyną.
Poncio

Poncio

Bardzo interesujący artykuł. Wydaje mi się, że z moimi umiejętnościami manualnymi i otwartością na nowe technologie, mógłbym znaleźć zatrudnienie jako bandażysta. Cieszę się, że jest to zawód, w którym nie wymagają wyższego wykształcenia.
Justyn

Justyn

Zastanawiałem się nad zmianą kariery i artykuł ten skłonił mnie do rozważenia pracy jako bandażysta. Bardzo ciekawa praca, wymagająca precyzji i skupienia na detalach. Zarobki też wydają się być atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka