Zawody i ich potencjał

Naturopata - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

27 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 11 głosów

11 głosów

5 komentarzy
Naturopata - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Na obecnym rynku pracy znajdują się zarówno zajęcia bardzo popularne jak i te, które nie są zbyt często spotykane. Jednym z nich jest zawód naturopaty. Jest to zajęcie wymagające a jednocześnie zapewniające duże możliwości. Co warto o nim wiedzieć?

 

Naturopata - na czym polega praca?

Naturopata zajmuje się - jak sama nazwa wskazuje - leczeniem schorzeń oraz ich przyczyn przy pomocy naturalnych środków oraz sposobów leczniczych z zakresu ziołolecznictwa, wodolecznictwa, psychosomatyki, aromaterapii, homeopatii oraz dietetyki. Wielu terapeutów naturalnych wykorzystuje również do pomocy swoim pacjentom elementów masażu, akupresury, akupunktury czy refleksologii. Praca naturopaty działającego we własnym gabinecie polega na wywiadzie z pacjentem, dokładnej analizie jego przypadku oraz wykryciu przyczyny objawów. Na tej podstawie naturopata dobiera odpowiedni rodzaj terapii oraz mieszanek ziołowych, a często również zleca dodatkowe badania medyczne. Podczas sesji naturopata niejednokrotnie wdraża także poszczególne elementy terapii na spotkaniach. Są to zazwyczaj zabiegi z zakresu refleksologii, masażu dłoni, praktyk medytacyjnych czy pracy z oddechem. Przeciętna wizyta u naturopaty trwa około dwóch do trzech godzin i składa się z wywiadu oraz zaleceń dotyczących dalszej pracy z pacjentem.

Jak zostać naturopatą?

Aby zostać naturopatą konieczne jest ukończenie kilkuletniej, kierunkowej szkoły z pozytywnym wynikiem. Do otrzymania tytułu terapeuty naturalnego niezbędne są także dodatkowe kursy oraz szkolenia z poszczególnych gałęzi leczenia naturalnego. Na koniec nauki przyszły naturopata podchodzi również do licznych egzaminów oraz praktyk, a na koniec nauczania składa przysięgę. Zawód naturopaty podobnie jak lekarza wymaga ciągłego poszerzania wiedzy oraz ciągłego aktualizowania wiadomości. Jest to niezwykle ważne, ponieważ pozwala naturopacie wykonywać pracę odpowiedzialnie i dobrze. Terapeuta naturalny to bardzo wymagający zawód, który w dużej mierze opiera się na praktyce i doświadczeniu.

Ile zarabia naturopata?

Zarobki naturopaty są bardzo zróżnicowane i tak naprawdę zależą od rodzaju zatrudnienia oraz jego charakteru. Niemniej jednak warto dodać, że w przypadku samozatrudnienia zarobki z całą pewnością nie są stałe i zależą od ilości pacjentów lub klientów. Kwota wynagrodzenia terapeuty naturalnego zależy przede wszystkim od kompetencji, kreatywności oraz chęci zdobywania wiedzy oraz jej doskonalenia. Dokładną kwotę zarobków naturopaty ukazuje poniższa tabelka.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

6 420 zł / msc

4 615 zł / msc

ŚREDNIE

7 800 zł / msc

5 589 zł / msc

WYSOKIE

9 000 zł / msc

6 372 zł / msc

W jakich warunkach pracuje naturopata?

Szukasz pracy?

Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – praca w Holandii

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Praca na produkcji karmy dla zwierząt

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Specjalista ds. logistyki – Customer Service (obsługa klienta)

Electrical Components International Sp. z o. o.

  • Bielsko-Biała
Dodana

Zbieranie zamówień w Holandii.

GRUPA CONTRAIN

  • Holandia
  • 8 000-11 000 zł / mc
Dodana

Warunki pracy naturopaty są naprawdę różne i zależą od charakteru pracy. W przypadku osób, które podejmują pracę z pacjentem spotkania odbywają się w gabinecie. Warto jednak dodać, ze terapeuta naturalny podczas pracy z chorym jest narażony na czynniki takie jak infekcje czy zakażenia powstałe w wyniku kontaktu z pacjentem. W przypadku prowadzenia własnej działalności ze sprzedażą lub pracy w sklepie warunki są dobre, lecz bardzo często wiążą się z koniecznością długotrwałego stania, które stanowi duże obciążenie dla kręgosłupa. Wielu naturopatów wykonuje także pracę przy komputerze co wraz z częstym czytaniem może osłabiać wzrok.

Czy do pracy na stanowisku naturopaty potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

W zawodzie naturopaty konieczne są dodatkowe szkolenia z bardzo różnych dziedzin leczenia, a także częste kursy doszkalające, które pozwalają na bieżąco aktualizować wiedzę. Ciągłe doskonalenie wiadomości oraz zdobywanie doświadczenia jest bardzo ważne aby odpowiedzialnie oraz umiejętnie diagnozować problem pacjenta oraz likwidować jego przyczynę. Aby otrzymać tytuł terapeuty naturalnego konieczne jest również ukończenie szkoły kierunkowej, do której nie są niezbędne studia, a w zupełności wystarczy wykształcenie pomaturalne. 

Wiele szkół kształcących terapeutów naturalnych umożliwia zdobycie dodatkowych uprawnień w trakcie nauki  Po ukończeniu szkoły naturopata otrzymuje certyfikat potwierdzający kompetencje zawodowe. Dokładne dane znajdują się w poniższej tabelce.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA

KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

-

W tym zawodzie jest potrzebna wiedza z zakresu medycyny naturalnej - kursy mogą dostarczyć wymaganej wiedy do praktykowania zawodu jako naturopata

PRZYDATNE

 Wykształcenie wyższe może znacząco pomóc z zdobyciu danego zawodu - większość ofert pracy wymaga ukończenia studiów licencjackich lub magisterskich z  biologii lub medycyny

-

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie naturopaty?

Możliwości zatrudnienia w zawodzie naturopaty są naprawdę duże, ponieważ oprócz pracy we własnym gabinecie istnieje również możliwość otrzymania stanowiska w prywatnych, sieciowych gabinetach terapii naturalnych. Zawód terapeuty naturalnego jest jednak bardzo elastyczny, a poszczególne formy zatrudnienia są ściśle związane z wiedzą oraz kwalifikacjami naturopaty. Terapeuci naturalni mogą także pracować w sklepach oraz punktach ze zdrową żywnością oraz ziołami lub prowadzić własną działalność. Po ukończeniu dodatkowych szkoleń naturopata może bowiem zostać także masażystą, fitoterapeutą, doradcą dietetycznym, coachem czy specjalistą medycyny chińskiej. Niektórzy terapeuci naturalni pracują również jako copywriterzy oraz twórcy blogów o tematyce naturalnej, a nawet wydają książki.

Czy zawód naturopaty jest przyszłościowy?

Naturopata to bardzo przyszłościowy zawód, który w ostatnich latach zyskał na popularności. Wszechobecna, pozytywna moda na powrót do natury sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na alternatywne terapie. Zainteresowanie zawodem terapeuty naturalnego wciąż rośnie, dlatego też zwiększa się ilość potencjalnych klientów, a także możliwości zatrudnienia w tej branży.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako naturopata?

Jedną z najważniejszych cech, które powinien posiadać naturopata jest przede wszystkim empatia, która bardzo liczy się przy kontakcie z pacjentem, a także podczas poznawania ludzkiej natury. Bez wątpienia ważna jest także umiejętność zdobywania wiedzy praktycznej oraz teoretycznej, a także bardzo dobra pamięć. Przydatna w zawodzie jest także kreatywność oraz pomysłowość.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku naturopaty?

W zależności od charakteru stanowiska w zawodzie naturopaty występują niewielkie przeciwwskazania do wykonywania zawodu. W przypadku pracy z ludźmi są to zaburzenia psychiczne oraz emocjonalne. Podczas wykonywania pracy w sklepie, gdzie na duży wysiłek narażony jest kręgosłup ważne jest zdrowie fizyczne pleców oraz odcinka lędźwiowego. Niemniej ważna dla niektórych naturopatów jest także kondycja oczu, które przez pracę na komputerze lub częste czytanie są dodatkowo narażone na osłabienie.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku naturopaty?

Do podstawowych obowiązków naturopaty w przypadku prowadzenia gabinetu lekarskiego należy przede wszystkim rozmowa z pacjentem, analiza jego przypadku oraz zalecenie odpowiednich terapii lub środków naturalnych likwidujących przyczynę schorzenia. Wielu terapeutów naturalnych zajmuje się także wsparciem terapii medycznych. W przypadku prowadzenia własnej działalności bardzo często konieczna jest także obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż oraz kontakt z klientem, a także np. komponowanie danych mieszanek ziołowych.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

5 komentarzy

Irka

Irka

Jako właściciel prywatnego gabinetu terapii naturalnych, szukam doświadczonych naturopatów. Zawsze stawiam na jakość i dbam o to, aby moi klienci otrzymywali najlepszą opiekę lekarską.
Gość

Gość

Naturopatą nie leczy i nie prowadzi gabinetu lekarskiego. Jest wiele nieścisłości w tym artykule
Ulka

Ulka

Bardzo ciekawy artykuł. Może warto zastanowić się nad karierą w tej dziedzinie, zwłaszcza, że możliwości zatrudnienia są duże.
Urszula

Urszula

Zastanawiam się nad tym zawodem, ale nie mam wykształcenia medycznego. Czy ukończenie szkoły kierunkowej wystarczy? Czy jest szansa na znalezienie pracy bez doświadczenia?
Iza

Iza

Praca naturopaty jest bardzo wymagająca, ale też ciekawa. Nigdy nie wiadomo, jaki przypadek będzie trzeba rozwiązać i jakie naturalne metody lecznicze będą skuteczne.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka