Zawody i ich potencjał

Hipertensjolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

20 lutego 2023

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 15 głosów

15 głosów

13 komentarzy
Hipertensjolog - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W obecnych czasach ogromny problem stanowią choroby cywilizacyjne. Do tej grupy należy nadciśnienie tętnicze, które nieleczone może prowadzić do tak poważnych chorób jak np. udar, zawał, choroba wieńcowa, niewydolność serca, miażdżyca czy choroby nerek. Problem jest na tyle poważny, że na wniosek Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego minister zdrowia wprowadził specjalizację lekarską jaką jest hipertensjologia.

 

Hipertensjolog - na czym polega praca?

Chociaż leczenie nadciśnienia tętniczego stanowiło kluczową gałąź medycyny już od niepamiętnych czasów, hipertensjologia jako samodzielna specjalizacja lekarska została wyodrębniona dopiero w roku 2006. Zawód hipertensjologa oscyluje wokół tematu schorzenia, jakim jest nadciśnienie tętnicze na różnorodnych płaszczyznach, począwszy od jego diagnostyki, przez działania profilaktyczne, a skończywszy na leczeniu.

Ile zarabia hipertensjolog?

W poniższej tabelce są przedstawione zarobki na stanowisku hipertensjologa.

POZIOM WYNAGRODZENIA

ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

165 zł / brutto

130 zł / netto

ŚREDNIE

181 zł / brutto

142 zł / netto

WYSOKIE

193 zł / brutto

152 zł / netto

W jakich warunkach pracuje hipertensjolog?

Środowiskiem pracy hipertensjologa jest szpital, przychodnia lub inna instytucja medyczna, obejmując gabinety lekarskie, sale chorych, ambulatoria, a także gabinety prywatne. Osoba zatrudniona na tym stanowisku przyjmuje pacjentów w specjalistycznie wyposażonym gabinecie hipertensjologicznym. W zależności od konkretnego przypadku, niekiedy mogą odbywać się również wizyty w domach pacjentów. Hipertensjolog narażony jest na wiele czynników niebezpiecznych w swoim zawodzie, takich jak na przykład choroby zakaźne, rozprzestrzeniające się poprzez kontakt z krwią pacjenta.

Czy do pracy na stanowisku hipertensjologa potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Informacje na temat kierunków studiów, które należy ukończyć, chcąc pracować na stanowisku hipertensjologa oraz wszystkich niezbędnych dodatkowych szkoleń znajdziesz w poniższej tabelce.

CZY POTRZEBNE?

SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA

WYMAGANE

Wymagane jest ukończenie uczelni medycznej oraz ukończonie drugiego stopia specjalizacji z chorób wewnętrznych lub pediatrii

 

-

PRZYDATNE

-

-

Jak wygląda organizacja stanowiska pracy na stanowisku hipertensjologa?

Szukasz pracy?

Pracownik produkcji Operator Linii Produkcyjnej - Paczkomaty

TWG Polska Sp. z o.o.

 • 4 600-5 700 zł / mc
 • Kraków
Dodana
Aplikuj bez CV

Inżynier procesu w dziale baterii

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Jawor
Dodana

[dh] Pracownik produkcji -nadruki na gadżetach

Human & Hunter Sp. Z O.O.

 • Ruda Śląska
Dodana
Dodana

Pracownik fizyczny

Randstad Polska Sp. z o.o.

 • Poznań
Dodana

Osoba chcąca pracować na stanowisku hipertensjologa powinna być zorientowana w zakresie zasad BHP, a także udzielania pierwszej pomocy. Wymagana jest również znajomość metod radzenia sobie z nagłymi zdarzeniami, takimi jak pożary czy wypadki. Hipertensjolog powinien posiadać umiejętność wykorzystania własnej wiedzy w praktyce, w celu dobrania odpowiednich form leczenia do specyfikacji danego pacjenta.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie hipertensjologa?

Możliwości zatrudnienia na stanowisku hipertensjologa są nadzwyczaj szerokie, tak samo jak zapotrzebowanie na osoby, chcące wykonywać ten zawód. Hipertensjolodzy znajdą pracę zarówno na wsi, jak i w mieście, jednak najlepsze warunki zatrudnienia obejmują przede wszystkim duże miasta. Najpopularniejszym rozwiązaniem wybieranym przez hipertensjologów jest podjęcie pracy w miejskim szpitalu. Ponadto, lekarze tej specjalizacji mogą zostać zatrudnieni w przychodniach, instytutach, a w ostatnich latach coraz większą powszechnością cieszą się również spółdzielnie lekarskie oraz prywatne gabinety. Warto także wspomnieć, iż hipertensjolog może otworzyć swoja własną klinikę.

Czy zawód hipertensjologa jest przyszłościowy?

Zawód lekarza jest obecnie jedną z najbardziej przyszłościowych specjalizacji, a hipertensjologia nieustannie zyskuje na znaczeniu. Niezdrowa dieta bogata w sól oraz tłuszcze nasycone oraz siedzący tryb życia to jedne z kluczowych czynników, które wywierają ogromny wpływ na rozwój chorób cywilizacyjnych, w tym właśnie nadciśnienia. Z tego też względu, obecnie istnieje duże zapotrzebowanie na hipertensjologów, a sam zawód jest nie tylko przyszłościowy, ale także bardzo ważny z punktu widzenia zdrowia ludzkiego.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako hipertensjolog?

Osoba, która zamierza pracować na stanowisku hipertensjologa, powinna posiadać niezbędną wiedzę na temat przyczyn, objawów, a także leczenia nadciśnienia tętniczego. Do niezbędnych kompetencji możemy zaliczyć przede wszystkim:

 • umiejętność interpretacji wyników specjalistycznych pomiarów kardiologicznych, badań echokardiograficznych oraz badań koronarograficznych,
 • znajomość składów oraz działania poszczególnych leków o działaniu zapobiegającym dalszemu rozwojowi nadciśnienia tętniczego,
 • umiejętność wykonywania takich badań, jak badania USG, badania echokardiograficzne, tomografia komputerowa czy badania izotopowe,
 • umiejętność zarządzania eksperymentami medycznymi, obejmującymi poszukiwanie nowych metod leczenia i profilaktyki nadciśnienia tętniczego,
 • umiejętność rozpoznania przypadków, w których pacjent jest niezdolny do pracy lub kiedy niezbędne jest ustanowienie potrzeby o rehabilitacji, niepełnosprawności czy uszczerbku na zdrowiu.

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku hipertensjologa?

Praca hipertensjologa zalicza się do prac lekkich. Z tego względu przy podejmowaniu pracy nie obowiązują żadne szczególne wymagania zdrowotne. Ważny jest natomiast ogólnie dobry stan zdrowia. Poza tym od osoby pracującej na tym stanowisku wymaga się:

 • dobrego wzroku,
 • świetnej pamięci,
 • sprawnych rąk i palców.

Przeciwwskazaniami do wykonywania zawodu hipertensjologa są:

 • choroby psychiczne,
 • nosicielstwo przewlekłych chorób zakaźnych,
 • dysfunkcja kończyn górnych,
 • zniekształcenia ogólne ciała,
 • dysfunkcja kończyn dolnych,
 • niedosłuch.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku hipertensjologa?

Praca hipertensjologa polega na diagnostyce, rozpoznaniu oraz wszelkich działaniach związanych z leczeniem nadciśnienia tętniczego. W zakresie obowiązków osoby, pracującej na tym stanowisku znajdują się:

 • wykonywanie działań diagnostycznych ukierunkowanych na rozpoznanie nadciśnienia tętniczego,
 • interpretowanie wyników badań elektrokardiologicznych,
 • dostosowanie metody leczenia nadciśnienia do indywidualnych potrzeb pacjenta,
 • udzielanie porad pacjentom odnośnie przyjmowania leków, a także innych działań związanych z profilaktyka lub leczeniem,
 • służenie poradą w okresie przedoperacyjnym i pooperacyjnym, a także w przypadku zaostrzenia się choroby.

Video

Najczęściej zadawane pytania

Czym zajmuje się hipertensjolog?

Hipertensjolog zajmuje diagnostyką i leczeniem nadciśnienia tętniczego, opieką nad pacjentami chorującymi na nadciśnienie, a także działaniami profilaktycznymi w zakresie występowania nadciśnienia tętniczego i możliwych powikłań.

Kto może zostać hipertensjologiem?

Specjalizację w dziedzinie hipertensjologii można uzyskać po ukończonych uprzednio studiach medycznych. Jest przeznaczona dla lekarzy posiadających specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: chorób wewnętrznych, kardiologii, kardiologii dziecięcej, nefrologii, nefrologii dziecięcej lub pediatrii.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

13 komentarzy

bhp-owiec

bhp-owiec

Jestem zainteresowany możliwościami zatrudnienia jako hipertensjolog. Widzę, że jest zapotrzebowanie na takich specjalistów, co jest bardzo zachęcające.
Luiza

Luiza

Praca hipertensjologa to odpowiedzialne zadanie, ale i bardzo ciekawe. Wymaga dużo wiedzy i umiejętności, ale może przynieść dużo satysfakcji z pomagania pacjentom.
Ferdynand

Ferdynand

Zastanawiałem się, czy medycyna jest dla mnie, ale po przeczytaniu tego artykułu wydaje mi się, że warto zastanowić się nad wyborem takiej specjalizacji jak hipertensjologia.
Jerzy

Jerzy

Hipertensjolog to z pewnością specjalista, którego potrzebujemy w naszym szpitalu. Mam nadzieję, że uda nam się znaleźć odpowiedniego kandydata.
sandra

sandra

Bardzo cennymi kompetencjami dla hipertensjologa wydają mi się umiejętności komunikacyjne i empatia. Bez tych cech ciężko byłoby odpowiednio pomóc pacjentom.
Malinowski

Malinowski

Organizacja pracy hipertensjologa nie jest łatwa, ale z odpowiednim przygotowaniem można dobrze sobie radzić. Bardzo ważne jest również wiedzieć, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, takich jak pożary czy wypadki.
Lejdi

Lejdi

Cieszę się, że taka specjalizacja jak hipertensjologia powstała. To znak, że medycyna idzie do przodu i dostosowuje się do nowych potrzeb. Mam nadzieję, że pojawią się więcej podobnych specjalizacji.
Hela

Hela

Hipertensjolog to bardzo ważne stanowisko w naszym szpitalu. Liczymy na znalezienie odpowiedniej osoby, która dobrze sprawdzi się na tym stanowisku.
Kliś Antoni

Kliś Antoni

Zastanawiałem się, czy studia medyczne faktycznie są dla mnie, ale po przeczytaniu artykułu zacząłem bardziej się interesować tym kierunkiem. Może to byłoby coś dla mnie...
Mariusz Fabijański

Mariusz Fabijański

Myślę, że praca na stanowisku hipertensjologa jest trudna, ale też bardzo ciekawa. Wymaga dużo wiedzy i umiejętności, ale może dostarczyć dużej satysfakcji.
Maksymilian

Maksymilian

Miałem nadzieję, że artykuł wyjaśni, czy hipertensjolog może pracować w innych krajach UE. Mimo to, cieszę się, że przyszłość tego zawodu wydaje się obiecująca.
assa

assa

Jako właściciel prywatnej kliniki, bardzo doceniam pracę hipertensjologa. To bardzo ważne stanowisko w naszym zespole medycznym, a zarobki na tym stanowisku są adekwatne do wymagań i umiejętności lekarza.
Dobrosława

Dobrosława

Bardzo interesujący artykuł dla osób, które zastanawiają się nad wyborem studiów. Zastanawiam się, czy sama medycyna nie jest jednak zbyt trudnym kierunkiem dla mnie, ale może skorzystam z kursów i szkoleń wymienionych w tabelce.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.