Zawody i ich potencjał

Cykliniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 11 głosów

11 głosów

3 komentarze
Cykliniarz - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
W Polsce można zauważyć braki wśród pracowników branży budowlanej oraz rzemieślniczej. Zdecydowanie się właśnie na tę ścieżkę kariery może być jednym z bardziej opłacalnych przedsięwzięć.

Z poniższego artykułu dowiesz się:

 • czym zajmuje się cykliniarz,
 • jakie kompetencje zawodowe są kluczowe w tym zawodzie,
 • jak prezentują się zarobki cykliniarza,
 • czy do pracy w tym zawodzie potrzebujesz studiów,
 • kto ze względów zdrowotnych nie może zostać cykliniarzem,
 • gdzie znajdziesz zatrudnienie na stanowisku cykliniarza,
 • czy warto zdecydować się na pracę w tym zawodzie.

Cykliniarz to zawód, o którym niektóre osoby nigdy nie słyszały. Pod tym pojęciem nie kryje się jednak nic nadzwyczajnego. Praca cykliniarza jest niezbędna podczas wielu robót wykończeniowych w budownictwie. Czym dokładnie się charakteryzuje? 

Cykliniarz — na czym polega praca?

Praca cykliniarza obejmuje szeroki zakres obowiązków. Wśród nich można wyróżnić bezpyłowe szlifowanie schodów, posadzek oraz parkietów wykonanych z drewna. Cykliniarz usuwa z powierzchni lakier lub farbę, zajmuje się jej ponownym bejcowaniem, lakierowaniem, woskowaniem, olejowaniem, pastowaniem, a także froterowaniem. Do jego codziennych zadań należy również polerowanie oraz wygładzanie odpowiednio wycyklinowanej podłogi. Pracownik nie dość, że musi umieć dobrać materiały oraz sprzęt, to jeszcze zobowiązany jest do przygotowania nawierzchni oraz kontroli swojej pracy. Nie można również zapomnieć o umiejętności używania cykliniarki, czy materiałów ściernych. 

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku cykliniarza:
 • szlifowanie bezpyłowo podłóg, parkietów, schodów z różnego rodzaju drewna przy użyciu cykliniarki rantowej i taśmowej oraz materiałów ściernych,
 • usuwanie farb, lakierów oraz zanieczyszczeń,
 • polerowanie, a także wygładzanie powierzchni,
 • usuwanie śladów po użyciu narzędzi,
 • uzupełnianie ewentualnych ubytków podczas cyklinowania,
 • czyszczenie oraz montowanie listew przypodłogowych,
 • bejcowanie (barwienie), lakierowanie, woskowanie, pastowanie, olejowanie, froterowanie powierzchni,
 • dobranie odpowiedniej maszyny, materiału ściernego oraz produktów do cyklinowania ,
 • kontrolowanie stanu urządzeń,
 • wymiana papieru ściernego oraz taśm w trakcie poszczególnych etapów cyklinowania,
 • korzystanie z maszyny rotacyjnej w trudnodostępnych miejscach,
 • dostosowywanie ostatniego szlifowania zarówno do kierunku padania światła, jak i układu klepek.

Jak zostać cykliniarzem?

Kod cykliniarza w Klasyfikacji Zawodów i Specjalności Departamentu Rynku Pracy MRPiPS to 712201. Osoby, które zdecydują się na właśnie na tę ścieżkę kariery zawodowej, mogą podjąć kształcenie w zawodzie montera zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie, którego kod prezentuje się następująco: 712905. W podstawie programowej uczniowie dowiedzą się, w jaki sposób założyć oraz prowadzić firmę. Poznają zasady BHP, a także kompetencje miękkie przydatne podczas pracy z klientem. W kwestii samej praktyki — uczniowie dowiedzą się, jak wygląda montaż płyt podłogowych i okładzin ściennych w systemie suchej zabudowy. Poznają także sposób wykonywania robót posadzkarsko-okładzinowych.

Jakie kompetencje przydadzą się do pracy jako cykliniarz:

 • umiejętność przygotowania powierzchni parkietu (m.in. usunięcie wykładzin oraz mebli),
 • umiejętność usunięcia zanieczyszczeń powierzchni,
 • umiejętność cyklinowania, szpachlowania oraz polerowania,
 • posiadanie kompetencji miękkich w celu udanej współpracy z klientami.

Ile zarabia cykliniarz? 

Pracownicy na początkowym etapie swojej kariery mogą liczyć na minimalne wynagrodzenie. Jego kwota rośnie wraz z praktyką, doświadczeniem oraz udoskonalaniem umiejętności. Dobrzy cykliniarze nie narzekają na brak zleceń. Dzieje się tak, ponieważ w branży budowlanej potrzeba wielu rąk do pracy. Jak prezentują się więc zarobki cykliniarzy?

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3010 zł / msc  2364 zł/ msc
ŚREDNIE 3570 zł / msc 2747 zł / msc
MAKSYMALNE 4570zł / msc 3386zł / msc

Czy do pracy na stanowisku cykliniarza potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia? 

Praca na stanowisku cykliniarza nie wymaga studiów. W celu nabycia odpowiednich umiejętności bardzo pomocne jest pójście do szkoły branżowej. Warto zdecydować się na zawód montera zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie. To jednak niejedyna ścieżka kariery oferowana przyszłym pracownikom. Ci mogą udać się również na różnorodne kursy doszkalające bądź zacząć pracę jako pomocnik doświadczonego cykliniarza, który podzieli się z nimi swoją wiedzą oraz umiejętnościami. 

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE - kursy doszkalające z cykliniarstwa
PRZYDATNE szkoła branżowa ucząca zawodu montera zabudowy oraz robót wykończeniowych -

Jakie są przeciwskazania zdrowotne na stanowisku cykliniarza?

Cyklinowanie jest bardzo głośnym procesem. W związku z tym cykliniarz musi posiadać wysokojakościowe zabezpieczenie słuchu. Oprócz tego konieczne jest przez niego noszenie odzieży ochronnej w celu uniknięcia wkręcenia zwykłej odzieży w wał cykliniarki. Należy pamiętać, że podczas procesu cyklinowania, pracownik narażony jest na działanie pyłów, rozpuszczalników, środków impregnujących, a także lakierów. W związku z tym odradza się pracę w zawodzie cykliniarza osobom z alergią i astmą. Należy dodać, że pył bukowy oraz dębowy wykazuje działanie rakotwórcze (podobnie może być z pyłami innych rodzajów drewna). Nie zaleca się więc pracy w tym zawodzie osobom podatnym na występowanie nowotworów. W celu zminimalizowania ryzyka wystąpienia różnych chorób cykliniarze zobowiązani są do noszenia masek przeciwpyłowych, a także stosowania oryginalnych i szczelnych worków podczas całego procesu.

'

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku cykliniarza:

 • sprawność narządów wzroku oraz słuchu,
 • sprawność układu kostno-szkieletowego oraz mięśniowego,
 • sprawność zmysłu dotyku,
 • sprawność narządów równowagi,
 • koordynacja wzrokowo-ruchowa,
 • ostrość wzroku oraz słuchu,
 • zręczność rąk,
 • zmysł równowagi,
 • zdolność koncentracji uwagi,
 • spostrzegawczość,
 • samodzielność,
 • wyobraźnia przestrzenna,
 • odporność na pracę pod presją czasu,
 • wytrwałość,
 • kreatywność,
 • rzetelność.

 

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie cykliniarz?

Pracownik może rozpocząć pracę od stanowiska pomocnika. Wraz z nabyciem doświadczenia w tym zawodzie ma możliwość awansu na samodzielne stanowisko. Zdobywanie dalszego doświadczania zawodowego oraz wykazania się dobrymi kompetencjami organizacyjnymi umożliwi awans na stanowisko brygadzisty, który nadzoruje niewielki zespół osób. Dalszym etapem rozwoju jest możliwość awansu na stanowisko kierownicze (oczywiście po przedstawieniu dokumentu potwierdzającego wykształcenie wyższe). 

Czy zawód cykliniarz jest przyszłościowy?

Z usług cykliniarza korzystają przede wszystkim właściciele drewnianych podłóg, parkietów oraz posadzek. Osoby chcące pracować w zawodzie cykliniarza nie będą narzekać na brak zleceń. Branża budowlana stale się rozwija i potrzebuje kolejnych wysokokwalifikowanych pracowników. Jednym ze stale poszukiwanych zawodów jest właśnie cykliniarz. Przeglądając aktualne oferty pracy, można zauważyć, że pracodawcy chętnie przyjmą pracowników na to stanowisko. Oferują nie tylko atrakcyjne wynagrodzenie, ale również możliwość odbycia wielu szkoleń. Jak wiadomo — te ostatnie podnoszą kwalifikacje zawodowe oraz są mile widziane na rynku pracy. Warto rozważyć również założenie własnej firmy cykliniarskiej. Biorąc pod uwagę ilość ogłoszeń o pracę w tym zawodzie, można wywnioskować, że mamy do czynienia z niszą na stanowisku cykliniarza. 

Najczęściej zadawane pytania

Na czym polega praca cykliniarza?

Cykliniarz zajmuje się bezpyłowym szlifowaniem schodów, posadzek oraz parkietów wykonanych z drewna. Oprócz tego usuwa z powierzchni lakier lub farbę, a także zajmuje się jej ponownym bejcowaniem, lakierowaniem, woskowaniem, olejowaniem, pastowaniem i froterowaniem. Do jego codziennych zadań należy również polerowanie oraz wygładzanie odpowiednio wycyklinowanej podłogi.  

Kto może zostać cykliniarzem?

Cykliniarzem może zostać osoba, która zdobyła wykształcenie w szkole branżowej w zawodzie montera zabudowy oraz robót wykończeniowych w budownictwie. Osoby niedysponujące takim wykształceniem mogą również zdecydować się na pracę pomocnika już doświadczonego cykliniarza i z czasem awansować na samodzielne stanowisko. Odradza się podjęcia pracy w tym zawodzie osobom zmagającym się z alergią, astmą lub predyspozycjami nowotworowymi. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

3 komentarze

ojej

ojej

Praca cykliniarza wydaje się być ciekawym wyborem zarówno dla młodych ludzi, jak i osób, które chcą zmienić swoje dotychczasowe zajęcie. Ważna jest jednak znajomość specyfiki tego zawodu oraz zdrowie.
krzysio

krzysio

Zastanawiałem się nad wyborem zawodu. Artykuł na temat pracy cykliniarza przekonał mnie, że może to być interesujące zajęcie. Nie potrzeba studiów, a zarobki mogą być całkiem niezłe.
Mija

Mija

Jako pracownik cykliniarza wiem, że praca ta wymaga precyzji oraz umiejętności w doborze odpowiednich materiałów i narzędzi. Zarobki mogą być zróżnicowane, ale z pewnością rosną wraz z doświadczeniem.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka