Zawody i ich potencjał

Asystent rodziny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 17 głosów

17 głosów

4 komentarze
Asystent rodziny - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Asystent rodziny wydaje się być zawodem idealnym dla osób, które mają w sobie dużo empatii i chcą pomagać innym. Nie oznacza to jednak, że nie jest to praca wymagająca i odpowiedzialna. Jeżeli rozważasz rozpoczęcie kariery zawodowej jako asystent rodziny, powinieneś dowiedzieć się, na czym dokładnie będzie ona polegać. Dopiero wtedy będziesz mógł określić, czy jest to zawód dobry dla ciebie.

Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca asystenta rodziny,
 • jakie cechy są pożądane na stanowisku asystenta rodziny,
 • ile zarabia asystent rodziny,
 • jakie wymagania należy spełnić, aby móc pracować jako asystent rodziny,
 • jakie możliwości zatrudnienia daje zawód asystenta rodziny.

Asystent rodziny - na czym polega praca?

Szczegółowe kwestie związane z obowiązkami asystenta rodziny, reguluje w Polsce Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Najistotniejszym obowiązkiem osoby wykonującej zawód asystenta rodziny jest szeroko rozumiane wspieranie rodzin mierzących się z problemami opiekuńczo-wychowawczymi o dużym natężeniu. Nietrudno zgadnąć, że asystent rodziny będzie musiał realizować wiele zadań, aby wesprzeć konkretną, przydzieloną mu przez ośrodek pomocy społecznej rodzinę.

Jaki jest zakres obowiązków na stanowisku asystenta rodziny?

 • Sporządzanie szczegółowego planu pracy z rodziną;

 • Ocena sytuacji nieletnich w rodzinie;
 • Wspieranie rodziny w rozwiązywaniu trudności o charakterze psychologicznym i socjologicznym;
 • Motywowanie dorosłych do podjęcia działań mających na celu poprawę bytu rodziny;
 • Podejmowanie interwencji niezbędnych w celu ratowania zdrowia i życia dzieci;
 • Wspieranie dorosłych w znalezieniu zatrudnienia;
 • Prowadzenie dokumentacji rodziny i ocena postępów.
Video
asystent rodziny

Cechy dobrego asystenta rodziny

Szukasz pracy?

Elektronik w Dziale Utrzymania Ruchu

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana
Dodana

OPERATOR MASZYN

Eaton Automotive Systems Sp. z o.o.

 • Bielsko-Biała
Dodana

Praca Holandia - magazyn - od zaraz ! Bergen op Zoom

DSV Services Sp. z o.o.

 • Holandia
 • 9 000-12 000 zł / mc
Dodana
Dodana

Ze względu na to, że praca asystenta rodziny jest niezwykle odpowiedzialna, nie każdy będzie mógł zdobyć to stanowisko. Asystenci rodziny muszą być posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje, ale również szereg umiejętności miękkich, ułatwiających pełnienie codziennych obowiązków. Przede wszystkim, należy posiadać silną osobowość. Asystenci rodziny będą stykać się w swojej pracy z ludźmi trudnymi, po przejściach. Spora część z nich może borykać się z uzależnieniami, na przykład od alkoholu. Powszechna może być także przemoc, zarówno psychiczna, jak i fizyczna czy ekonomiczna. W tej wymagającej pracy na pewno przydadzą się empatia i wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. To jednak nie wszystko. Dobry asystent rodziny powinien być również stanowczy i asertywny. Dzięki temu, uda mu się uniknąć manipulacji ze strony niektórych członków rodziny, która została mu przydzielona. Na stanowisku asystenta rodziny przyda się także cierpliwość. Nie wszystko zawsze będzie szło po myśli asystenta rodziny. Musi być on przygotowany na rozczarowania i porażki, zwłaszcza na początku swojej drogi zawodowej. Osoby, którym marzy się wykonywanie zawodu, o którym mowa, powinny być także wysoce odporne na stres. Praca na stanowisku asystenta rodziny może być bardzo obciążająca pod względem emocjonalnym. Nietrudno zatem o załamanie nerwowe, zwłaszcza jeśli wielokrotnie było się świadkiem przemocy i jej następstw.

Ile zarabia asystent rodziny?

Na wysokość zarobków asystenta rodziny, wpływać może szereg czynników. Co do zasady, jednostki samorządów terytorialnych dysponują prawem do określania wysokości wynagrodzenia asystentów rodziny. Niemniej jednak, pensja otrzymywana przez osobę wykonującą ten trudny zawód nie może być niższa od minimalnego wynagrodzenia, którego wysokość określona została w Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Szczegóły przedstawiono w poniższej tabelce.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO
MINIMALNE 3 500 zł 2 716 zł
ŚREDNIE 4 500 zł 3 398 zł
WYSOKIE 5 000 zł 3 738 zł

Dla kogo najlepsza jest praca na stanowisku asystenta rodziny?

Praca na stanowisku asystenta rodziny jest polecana przede wszystkim osobom, które lubią pomagać innym. Nietrudno jednak zgadnąć, że nie wystarczy chcieć pomagać ludziom, aby móc wykonywać ten zawód. Osoby chcące pracować jako asystenci rodzin, nie mogą być karane za umyślne przestępstwo bądź też za umyślne przestępstwo skarbowe. Ponadto, pracy na tym stanowisku nie mogą pełnić osoby, które zostały pozbawione władzy rodzicielskiej. Przeszkodą w wykonywaniu zawodu asystenta rodziny będzie również niepłacenie alimentów. 

Jakie są predyspozycje zdrowotne na stanowisku asystenta rodziny?

 • Zawód asystenta rodziny nie wiąże się z ciężką pracą fizyczną.

 • Asystentem rodziny może zostać każdy, kto spełni wymagania formalne.

Czy do pracy na stanowisku asystenta rodziny potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Osoby, które są zainteresowane wykonywaniem zawodu asystenta rodziny, muszą liczyć się z koniecznością spełnienia pewnych określonych prawem wymogów. W myśl artykułu 12 Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej, kandydat na stanowisko asystenta rodziny musi posiadać wykształcenie wyższe bądź średnie, ale uzupełnione szkoleniami i kursami.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Od osób na stanowisku asystenta rodziny oczekuje się wykształcenia wyższego na kierunku pedagogicznym, socjologicznym i pokrewnym.  Innym sposobem na możliwość wykonywania zawodu asystenta rodziny jest posiadanie wykształcenia średniego i dodatkowo odpowiednich kursów i szkoleń.
PRZYDATNE - -

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie asystenta rodziny?

Asystent rodziny może spodziewać się zatrudnienia przez jednostkę, która odpowiada za pomoc rodzinie w danej gminie. Co istotne, pracy na stanowisku asystenta rodziny w żadnym razie nie można łączyć z pełnieniem obowiązków jako pracownik socjalny na terenie gminy. Stosunek pracy opiera się najczęściej na umowie o świadczenie usług.

asystent rodziny

Czy zawód asystenta rodziny jest przyszłościowy?

Odpowiedź na postawione w ten sposób pytanie może być tylko jedna: jak najbardziej. Warto mieć świadomość tego, że praca w charakterze asystenta rodziny wiąże się nie tylko z perspektywą stabilnego zatrudnienia. Jest to zawód szalenie potrzebny społeczeństwu. Pomoc innym, a zwłaszcza najmłodszym, którzy tego wsparcia potrzebują szczególnie mocno, może dostarczać wiele satysfakcji. Ze względu na to, że poważne problemy występują w wielu rodzinach na porządku dziennym, zapotrzebowanie na asystentów rodziny będzie utrzymywało się raczej na dość wysokim poziomie. Istnieje zatem duża szansa na znalezienie zatrudnienia w tej branży. Najprawdopodobniej, trzeba będzie liczyć się jednak z koniecznością stałego podnoszenia swoich kwalifikacji.

Najczęściej zadawane pytania

Jakie cechy powinien posiadać asystent rodziny?

Asystent rodziny powinien być cierpliwy, empatyczny i wyrozumiały. Musi być również stanowczy, asertywny oraz wrażliwy na potrzeby innych. W zawodzie tym bardzo przydatna jest także wysoka odporność na stres. 

Gdzie może pracować asystent rodziny?

Asystent rodziny może zostać zatrudniony przez jednostkę odpowiedzialną za pomoc rodzinom w gminie. Do jego zadań będzie należało szeroko pojęte wspieranie rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji ze względu na ubóstwo czy uzależnienie. 

Jakie są przeszkody do wykonywania zawodu asystenta rodziny?

Asystentem rodziny nie może zostać osoba skazana za przestępstwo umyślne oraz za umyślne przestępstwo skarbowe. Zawodu tego nie może wykonywać także osoba niepłacąca alimentów lub pozbawiona władzy rodzicielskiej. Przeszkodą do pełnienia obowiązków asystenta rodziny będzie również brak wymaganych prawem kwalifikacji. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Odp.Grazka / Magda

Odp.Grazka / Magda

Asystentem rodziny nie musi być osoba z wyższym wykształceniem ,może być średnie jednak wtedy musisz odbyć stosowne szkolenie i później mieć 3 lata stażu zanim Cię zatrudnia .
Maria

Maria

Zatrudniam asystentów rodziny i wiem, że to niełatwy zawód. Wymaga zaangażowania, a często także poświęcenia czasu poza godzinami pracy. Trzeba jednak pamiętać, że to praca dla ludzi, którzy potrzebują pomocy i wsparcia. Szanuję tę pracę i wierzę, że jej wartość jest niezwykle istotna dla naszego społeczeństwa.
Grazka

Grazka

Chciałabym być asystentem rodziny, ale brak mi wykształcenia wyższego na kierunku pedagogicznym lub socjologicznym. Czy są jakieś inne sposoby, aby zdobyć kwalifikacje potrzebne do wykonywania tego zawodu?
Pater

Pater

Zawód asystenta rodziny pozwala na realizację wartościowych i potrzebnych działań społecznych. Wymaga to jednak solidnych kompetencji, wiedzy i umiejętności, ale też mocnej woli, aby stawić czoła trudom, z jakimi zderzają się rodziny w potrzebie. Nie jest łatwo, ale kiedy widzi się skutek swojej pracy, jest to niezwykle satysfakcjonujące.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka