Zawody i ich potencjał

Concierge - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 7 głosów

7 głosów

4 komentarze
Concierge - praca, zarobki, doświadczenie, zatrudnienie, przyszłość
Concierge, niegdyś zatrudniony wyłącznie w obiektach noclegowych, dziś bywa nazywany asystentem do zadań specjalnych - rzeczywiście, istnieje możliwość zlecenia mu realizacji różnego typu nietypowych aktywności. Choć zawód ten nie jest w Polsce bardzo popularny, z roku na rok można usłyszeć o nim coraz więcej. Concierge pracuje dziś przede wszystkim w hotelach, lecz również w firmach, specjalizujących się w obsłudze klienta VIP.

Z artykułu dowiesz się:

 • na czym polega praca concierge,
 • jakie są cechy dobrego concierge,
 • ile zarabia concierge,
 • czy do pracy na tym stanowisku potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia,
 • kto może zostać concierge,
 • jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie,
 • czy zawód concierge jest przyszłościowy.

Concierge - na czym polega praca?

Concierge to osoba, która specjalizuje się w obsłudze klientów VIP.

Do jego podstawowych obowiązków należy:

 • spełnianie próśb oraz życzeń klienta - w granicach obowiązującego prawa i zdrowego rozsądku,
 • organizacja imprez firmowych,
 • obsługa różnego rodzaju wydarzeń,
 • nawiązywanie kontaktów z potencjalnymi klientami, kontrahentami czy pracownikami różnego rodzaju instytucji.

W rzeczywistości concierge nie jest w stanie opracować konkretnego planu dnia - bardzo często ma bowiem do czynienia ze zleceniami, które należy wykonać natychmiastowo. Z jednej strony może zadbać o zabezpieczenie cateringu, dostosowanego do potrzeb żywieniowych klienta, z drugiej strony jego obowiązkiem może być zorganizowanie lotu międzykontynentalnego w jak najkrótszym czasie. Choć zadania te wydają się trudne do zrealizowania, doświadczony concierge jest w stanie sobie z nimi poradzić. Niektórzy utożsamiają concierge z recepcjonistą hotelowym lub portierem, jednak warto mieć świadomość, że obecnie usługi concierge świadczone są na znacznie większą skalę. 

Cechy dobrego concierge

Concierge to specjalista, który nie boi się nowych wyzwań. Potocznie mówiąc, nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. Oczywiście, realizacja niektórych zadań zajmuje więcej czasu, jednak concierge zawsze musi być gotowy ze wszystkim w porę. 

Kompetencje przydatne do pracy na tym stanowisku to:

 • łatwość nawiązywania kontaktów,
 • umiejętność wykonywania kilku zadań jednocześnie,
 • doskonała organizacja pracy własnej,
 • chęć ciągłego poszerzania swoich horyzontów myślowych,
 • nieschematyczne myślenie,
 • umiejętność pracy pod presją czasu.

Video

Ile zarabia concierge?

Szukasz pracy?
Dodana

Sortowanie paczek - zmiana nocna - tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana
Dodana
Dodana

Sortowanie paczek**Czechowice-Dziedzice**Tygodniówki

TWG Polska Sp. z o.o.

 • Czechowice-Dziedzice
Dodana

Zarobki concierge hotelowych, a więc osób, które pełnią wyłącznie rolę recepcjonisty czy dozorcy, nie są wysokie. Zazwyczaj oscylują w granicach 4000-5000 zł brutto miesięcznie. Ostateczna kwota wynagrodzenia zależy od doświadczenia zawodowego konkretnej osoby oraz dodatkowych umiejętności, jakie posiada specjalista, na przykład w zakresie porozumiewania się w językach obcych. Niemniej jednak obecnie tytułem concierge określa się nie tylko pracowników hotelowych, lecz również tych, którzy świadczą różnego typu usługi VIP. Na świecie, a także w Polsce powstaje coraz więcej firm, specjalizujących się w obsłudze klienta VIP. Zarobki concierge w tego typu jednostkach są znacznie wyższe i mogą sięgać nawet 7000 zł brutto. Jednocześnie warto mieć na uwadze, że o ile praca w hotelu jest unormowana pod kątem czasowym, o tyle praca w usługach concierge wiąże się z dużą elastycznością zatrudnienia. Więcej informacji na temat wynagrodzenia concierge przedstawia poniższa tabela.

POZIOM WYNAGRODZENIA ZAROBKI BRUTTO ZAROBKI NETTO

MINIMALNE

4 000 zł 3 057 zł
ŚREDNIE 5 000 zł 3 738 zł
WYSOKIE 7 000 zł 5 102 zł
concierge

Czy do pracy na stanowisku concierge potrzebne są studia lub dodatkowe szkolenia?

Podjęcie pracy jako concierge nie wymaga ukończenia studiów wyższych. Zazwyczaj pracodawcy wymagają wyłącznie wykształcenia średniego, jednak bardzo ważnym aspektem jest znajomość języków obcych. Zarówno w hotelach, jak i wyspecjalizowanych firmach często obsługuje się klientów z zagranicy, dlatego absolutnym minimum jest znajomość języka angielskiego w mowie i w piśmie na poziomie zaawansowanym. Czasami firmy świadczące usługi concierge, na przykład z zakresu bankowości, wymagają od kandydatów posiadania wykształcenia wyższego oraz ukończonych kursów specjalistycznych. Niemniej jednak pracodawcy często organizują też szkolenia we własnym zakresie, przy czym warunkiem niezbędnym do podpisania umowy jest uczestniczenie w nich. Więcej informacji na temat wykształcenia concierge prezentuje tabela.

CZY POTRZEBNE? SZKOŁY / STUDIA KURSY / SZKOLENIA
WYMAGANE Na stanowisku concierge zazwyczaj wymagane jest posiadanie przynajmniej wykształcenia średniego.  -
PRZYDATNE - W pracy jako concierge niezbędna jest umiejętność komunikowania się w wielu językach, więc bardzo przydaje się ukończenie kursu językowego.

Kto ma największe szanse na zostanie concierge?

Concierge mogą zostać osoby, które nie boją się pracy z ludźmi i są otwarte na nowe wyzwania. Bardzo istotne jest posiadania wysokiej kultury osobistej, która przejawia się nawet w prostych, codziennych czynnościach. Concierge na pierwszym miejscu stawia potrzeby klienta, dostosowując się do jego wymagań.

Jednocześnie wśród predyspozycji zdrowotnych do tej pracy warto wymienić:

 • dobrą kondycję fizyczną,
 • odporność psychiczną,
 • doskonały słuch,
 • brak wady wymowy,
 • możliwość pracy zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Jakie są możliwości zatrudnienia w zawodzie concierge?

Concierge może szukać zatrudnienia w hotelach oraz innego typu obiektach noclegowych, zarezerwowanych zwłaszcza dla klientów VIP. Obecnie specjalista zajmuje się kompleksową obsługą gości, która obejmuje nie tylko czas pobytu w hotelu. Często towarzyszy im on w drodze z lotniska, a nawet podczas konferencji organizowanych przez hotel. Warto mieć na uwadze, że z roku na rok powstaje też coraz więcej firm specjalizujących się w obsłudze klientów VIP. Świadczą one usługi typu concierge, a więc z tak zwanej wyższej półki. Profesjonaliści mogą szukać zatrudnienia właśnie w tych firmach, zwłaszcza jeśli posiadają spore doświadczenie w obsłudze klienta indywidualnego oraz biznesowego. W takim przypadku słowo concierge nabiera zupełnie nowego znaczenia; odchodzi się jednocześnie od postrzegania go wyłącznie jako pracownika obsługi hotelu.

concierge

Czy zawód concierge jest przyszłościowy?

Zawód concierge w tradycyjnym ujęciu, a więc jako pracownika obiektu noclegowego, nie wydaje się przyszłościowy. Hotele coraz częściej zatrudniają bowiem osoby, które jednocześnie pracują na recepcji, zajmują się organizacją pracy oraz obsługą klienta. Niemniej jednak osoba, która chciałaby specjalizować się w obsłudze klienta VIP i świadczyć na jego rzecz różnego typu usługi, zdecydowanie powinna pomyśleć o pracy jako concierge. W tym kontekście zawód ten dopiero się rozwija, jednak usługi concierge już cieszą się sporym zainteresowaniem ze strony klientów.

Najczęściej zadawane pytania

Kim jest concierge?

Dawniej concierge specjalizował się w obsłudze klientów hotelowych, dziś jednak skupia się na świadczeniu usług na rzecz klientów VIP. Concierge może podjąć zatrudnienie w hotelu, apartamentowcu bądź w wyspecjalizowanej firmie.

Jaki powinien być dobry concierge?

Dobry concierge musi przyjąć postawę wielozadaniową, jednocześnie skupiając się przede wszystkim na potrzebach klienta. Bardzo istotne są organizacja pracy własnej i umiejętność wykonywania obowiązków pod presją czasu.

Ile zarabia concierge?

Concierge w hotelu zarabia około 4-5 tysięcy złotych brutto, jednak specjalista zatrudniony w profesjonalnej firmie, świadczącej usługi VIP, może liczyć na wynagrodzenie rzędu nawet 7-8 tysięcy brutto. 

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Aleksandra Góral

Redaktor

Redaktor. Content Marketing specialist WhitePress. Specjalista Social Media.

4 komentarze

Nils

Nils

Nie zdawałam sobie sprawy, jak dużo zadań może mieć concierge. Jednocześnie, widzę, że jest to praca dla ludzi o dużej kulturze osobistej i otwartych na nowe wyzwania. Może to być dobry kierunek dla mnie.
Zygfryd

Zygfryd

Jako pracodawca zwracam uwagę na to, że praca concierge wymaga od pracownika dużej elastyczności i umiejętności szybkiego działania. Warto zatrudnić kogoś z doświadczeniem, ale też dać mu możliwość rozwoju i szkoleń.
Stea111

Stea111

Jako osoba poszukująca zatrudnienia, zastanawiam się, czy praca concierge byłaby dla mnie odpowiednia. Bardzo zależy mi na elastyczności czasowej, ale obawiam się, że nie mam wystarczającej ilości doświadczenia.
Bono

Bono

Praca concierge może być bardzo wymagająca, ale jednocześnie bardzo interesująca. Cieszę się, że moje miejsce pracy oferuje takie usługi dla naszych gości VIP.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Dbamy o Twoją prywatność

Serwis wykorzystuje pliki cookies, czyli pliki tekstowe, które za zgodą Użytkownika są przechowywane na komputerze lub urządzeniu mobilnym Użytkownika, co może wiązać się również z przetwarzaniem danych osobowych Użytkownika. Pliki cookies przetwarzane przez Aplikuj.pl Paweł Strykowski, zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod adresem: ul. Legionów 26/28, 43-300 Bielsko-Biała, NIP: 5471567654, REGON: 070776507, w celu umożliwienia korzystania z Serwisu, jak również na potrzeby analizy zachowań Użytkownika w Serwisie, personalizacji prezentowanych Użytkownikowi treści oraz reklam, zapewnienia działania funkcji mediów społecznościowych oraz do zarządzania Serwisem. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies, jak również dostęp do panelu zarządzania ustawieniami cookies znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych osobowych zawartych w plikach cookies jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych wyrażona poprzez akceptację wykorzystania plików cookies (art. 6 (1)(a) RODO).

Zgoda udzielona poprzez wybór opcji "Wyrażam zgodę" oznacza akceptację wszystkich wykorzystywanych w Serwisie plików cookies. Zgoda Użytkownika może być w każdym momencie zmieniona poprzez kliknięcie w link umieszczony w Polityce Prywatności.

Użytkownikom przysługują następujące prawa: prawo do żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, w tym przysługujących Użytkownikowi praw, można znaleźć w naszej Polityce Prywatności.

Dostosowuję swój wybór

Dokonaj szczegółowego wyboru poniższych ustawień, aby zapisać indywidualne ustawienia prywatności. Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce Prywatności.

Pliki cookies niezbędne do świadczenia usług drogą elektroniczną Zawsze aktywne
Narzędzia statystyczne i marketingowe Google Tag Manager, Google Analytics, Google Ads, Facebook Piksel (remarketing)
Narzędzie analityczne HotJar Statystyka